Google+

Cenova

Cenova03:59 AM
15℃
1 EUR=0.00
Type L250V16 A
 • Ocaweather-icon8℃
 • Şubweather-icon8.8℃
 • Marweather-icon11.1℃
 • Nisweather-icon13.7℃
 • Mayweather-icon17.3℃
 • Hazweather-icon20.7℃
 • Temweather-icon23.9℃
 • Ağuweather-icon23.9℃
 • Eylweather-icon21℃
 • Ekiweather-icon17.1℃
 • Kasweather-icon12.2℃
 • Araweather-icon9.1℃
Ülke : İtalya Nüfus : 583.482 Dil : İtalyanca Para birimi : Euro İklim : Akdeniz İklimi Ortalama Kaç Günde Gezilir : 2- 3 gün


 

Şehrin coğrafi konumunun diz kapağını andırmasından dolayı bu ismin uygun görüldüğü liman kenti Cenova, İtalya’ya bağlı Ligurya Bölgesi'nde yer alır  ve bölgeye başkentlik yapma görevini üstlenmiştir. Akdeniz’in en büyük kentlerinden olan şehir, İtalya’nın da en büyük 6. ili ve aynı zamanda en büyük limanına sahip şehridir. Gelişmiş sanatı, gastronomisi, müzik ve mimarisiyle 2004 Avrupa Kültür Başkenti seçilen Cenova köklü bir tarihsel geçmişe de sahiptir. M.Ö. 5. yüzyılda tarih sahnesinde adından söz ettirmeye başlayan kent, Ceneviz Devleti’ne yaptığı başkentlik ve ünlü denizci Kristof Kolomb’un memleketi olması dolayısıyla da önemlidir.

Dünyanın en çok turist çeken ülkelerinden biri olan İtalya'nın diğer şehirleri Cenova'nın güzelliğine gölge düşürmektedir. Diğer popüler şehirler kadar zengin bir birikime sahip olan bu şehir, İtalya'nın kuzeyinde, Fransa sınırına nispeten yakın bir konumda bulunur. Avrupa'nın tatil cenneti olan Akdeniz kıyıları Cenova'yla başlayıp Fransa'nın Côte d'Azur sahillerinden geçerek Barselona'ya kadar uzanır. İtalyan Rivierası'nın incilerinden olan şehir tarihi birikimin doğanın muhteşem güzelliğiyle harmanlandığı bir şehir olduğu için İtalyanca'da La Superba yani "gururlu olan" lakabını almıştır. Ünlü Fransız yazar Gustave Flaubert de Cenova'nın güzelliğini "ruhu parçalayan bir güzellik" olarak tanımlar.

Cenova'nın tarihi antik dönemlere kadar gitmektedir. Şehirde ilk yerleşimlerin Etrüskler, Yunanlar, Fenikeliler gibi antik milletler tarafından yapıldığına inanılmaktadır. Şehrin mezarlığında bulunan M.Ö. 6. ve 5. yüzyıllara ait Yunan mezarları bunu kanıtlar niteliktedir. Daha sonra Roma İmparatorluğu'nun hakimiyet kurduğu şehir Kartaca Savaşları sırasında Kartacalılar tarafından yıkılmıştır. Sonrasında tekrar inşa edilmiştir. Antik dönemlerde önemli bir liman şehiri olsa da Batı Roma İmparatorluğu'nın yıkılmasıyla popüleritesi azalmıştır ve küçük bir balıkçı kasabası haline gelmiştir. Bu dönemlerde Kavimler Göçü'nün etkisiyle yaşanan olaylarda Ostrogotların, Lombardların ve Frenklerin hakimiyeti altına girmiştir. Ortaçağ'da, 12. yüzyıldan önce Cenova hızlı bir değişim geçirmiştir ve İtalya'nın Repubbliche Marinare yani denizci cumhuriyetlerinden birisi olmuştur. Aslında Cenova Kutsal Roma Germen İmparatorluğu'na bağlı olsa da zengin ailelerden oluşan bir meclis tarafından yönetilen bir şehir devleti olmuştur. Ticaret sayesinde zenginleşen bu şehir devleti Akdeniz'in en güçlü donanmalarından birisini de kurmayı başarmıştır. Haçlı Seferleri'ne de katılan Cenova Ege'de ve Ortadoğu'da da topraklar kazanmıştır.

15. yüzyıla gelindiğinde Cenova, Doğu Akdeniz'deki topraklarını Osmanlı İmparatorluğu'na kaybetmeye başlamıştır. 16. yüzyılda Osmanlı ve Kutsal Roma Germen İmparatorluğu arasında yaşanan Akdeniz üzerinde hakimiyet kurma amaçlı savaşların baş aktörlerinden Andrea Doria da Cenovalı'dır. Barbaros Hayreddin Paşa ile girdiği savaşlarla adını tarihe yazdıran Andrea Doria, Ceneviz Cumhuriyeti'ne amirallik ve doçluk yapmıştır. 18. yüzyıla gelindiğinde Fransa İmparatoru olan Napolyon, Cenova'yı da işgal etmiştir. Bir süre Fransa hakimiyetinde kalan Cenova daha sonra 19. yüzyılda İtalya'nın birleşmesiyle artık bir İtalyan komünü olmuştur.

Cenova tarih boyunca Akdeniz'in en önemli liman kentleri arasında yer aldığı için ticaretin merkezlerinden birisi de olmuş. Bu sayede de şehirde ticaretle uğraşan aileler büyük servetler elde etmiştir. Bu zengin aileler de servetlerinin bir kısmını şehri kalkındırmak için harcamış ve böylece Cenova sanatın hayatın her alanında görüldüğü bir şehir olmuştur. Palazzo Reale, Palazzo Doria-Tursi gibi soyluların zenginliğini gösteren saraylar ve San Matteo Meydanı, San Lorezon Katedrali gibi yapılar şehri süslemektedir. Ayrıca dünyanın en büyük ikinci akvaryumu olan Acquario di Genova da dahil olmak üzere şehirde pek çok gezilecek yer vardır. Dar sokakları ve tarihi evleriyle eski şehir bölgesi de görülmesi gereken yerlerdendir. Via Garibaldi'de bulunan turizm ofisi Cenova'yı gezmeye gelen turistlere her konuda yardımcı olmaktadır.

Cenova'yı popüler yapan özelliklerinden birisi de İtalyan mutfağının meşhur pesto sosunun doğduğu yer olmasıdır. Zengin bir mutfağa sahip olan şehirde zeytin yağı, sarımsak, fesleğen ve Parmigiano-Reggiano peynirlerinin muhteşem buluşması olan pesto alla Genovese sosu herkesin zevkine hitap edebilecek bir sostur. Liman şehri olması dolasıyla da deniz ürünleri Cenova mutfağında ağır basan ürünlerdir.

Kültürel aktivitelerin de geliştiği Cenova'da Teatro Carlo Felice, operaların düzenlendiği salondur. Fazla hareketli bir gece hayatına sahip olmayan şehirde Cenovalılar hoş vakit geçirebilecekleri barlarda oturur, kültürel aktivitelere katılır veya festivalleri takip eder. Cenova yıl boyunca da birçok festivale ev sahipliği yapmaktadır.

Tanıtıcı Video:

 

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışı seyahatinizde yaşayabileceğiniz aksaklıklara karşı yurtdışı seyahat sigortası yapmanız tavsiye edilir. Pek çok ülkenin vize işlemleri sırasında talep ettiği seyahat sigortasını online olarak dakikalar içerisinde, 6 Euro’dan başlayan fiyatlarla Axa Sigorta’dan alabilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayın.

İtalya’nın kuzeybatısında bulunan şehir, Akdeniz’in bir kolu olan Liguria Denizi’nin Cenova körfezi kıyısında kurulmuştur. Nüfusu 707 bin olan şehir, Milano’nun ise yaklaşık 120 km. güneyindedir.
 

Geolocation

Cenova lokasyonunu gezmenin en pratik yollarından biri de tur paketlerini tercih etmek. Eğer zorlanmadan, bir rehber eşliğinde Cenova lokasyonunu gezmek isterseniz; Promosyon Elegant Avrupa Turu - 449 EUR , Msc Meraviglia İle Akdeniz - 549 EUR , Promosyon Elegant Avrupa Turu - 399 EUR , Msc Meraviglia İle Akdeniz - 729 EUR , Promosyon Elegant Avrupa Turu - 399 EUR gibi seçenekleriniz bulunuyor. Ayrıca tüm Cenova turlarının listesini buraya tıklayarak görebilirsiniz.

Cenova Gezilecek Yerler
 

Diğer İtalya şehirleri kadar güzel olan bu liman kasabasına 2 gün gibi bir süre ayırarak şehrin şirin sokaklarını gezmeli, bazen Galata bazen de Karaköy’ü andıran görüntüsünün tadını çıkarmalısınız. Şehrin tarihsel dokusu ve doğal güzelliğinin yanında kültürüyle de tanışacağınız bir tura çıkarak şehrin müzelerini ziyaret edebilir, ünlü kaşif Kristof Kolomb’un evini keşfedebilir, kilise ve sarayları görerek Avrupa’nın en büyük akvaryumu olan Acquario’da eğlenebilirsiniz. 

Kraliyet Sarayı

316 Nis 2017Gezilecek Yerler

Cenova Gezilecek Yerler-1

Cenova'nın ticaretle zenginleşen Cenovalı burjuva aileler zenginliklerini göstermek amacıyla birbirinden gösterişli villalar inşa ettirmişlerdir. Palazzi dei Rolli ismi verilen bu saraylar UNESCO Dünya Mirasları Listesi'ne alınmıştır. Bunlardan en beğenileni Palazzo Reale yani Kraliyet Sarayı'dır. Balbi Caddesi üzerinde bulunan saray günümüzdeyse müze olarak kullanılmaktadır.

1618 yılında Rönesans mimarisinin etkisiyle yapılan saray çok şık bir tasarıma sahiptir. Bu dönemde varlıklı Balbi ailesinden Stefano Balbi'nin önderliğinde yaptırılmıştır. 1643-1655 yıllarında mimarlar Pier Francesco Cantone ve Michele Moncino tarafından yapılan yenileme çalışmasıyla sarayın görünümü günümüzdeki haline yaklaşmıştır. Daha sonra 1677 yılında Eugenio Durazzo sarayın sahibi olmuştur. 19. yüzyıla kadar Durazzo ailesinin konutu olan saray eklemeler ve düzenlemeler tam bir barok mimari örneği olmuştur. 19. yüzyıldan sonra ünlü Savoy hanedanı sarayı Cenova'ya geldikleri zaman kullanmıştır. Sarayın terasları ve bahçesi de oldukça hoştur. Bahçesinde risseu adı verilen ve bölgedeki kiliselerde kullanılan özel mozaikler kullanılmıştır.

18. yüzyıldan kalma Aynalar Galerisi, Şapel Galerisi ve Valerio Castello Salonu ile Savoy hanedanı döneminde kalma Taht Odası, Balo Salonu ve Prens Dairesi müzenin en dikkat çekici kısımlarıdır. Ayrıca Balbi ve Durazzo aileleri ile Savoy hanedanının koleksiyonlarında bulunan pek çok resim, fresk, heykel ve mobilya da sarayda sergilenmektedir. Bunların arasında ünlü Hollandalı ressam Van Dyck'in "Çarmıh" ve "Leydinin Portresi" resimleri, Angelo Michele Colonna ve Agostino Mitelli'nin  "bahar yavaşça kışa dönüyor" isimli fresk çalışması gibi pek çok eser sergilenmektedir.
 

Cenova lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Dapiran Apartment, Scorcio sul Mare, Les Maisons de Genes. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Oregina, Il Riposo del Guerriero gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz 44Nord Suite Genova, Luke House, Decana Apartment otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Cenova aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Cenova Akvaryumu

316 Nis 2017Gezilecek Yerler

Cenova Gezilecek Yerler-2

Tarih boyunca Avrupa'nın en önemli ve en büyük limanlarından biri olan Cenova denizle özdeşleşmiş bir şehirdir. Cenova'nın merkezinde, eski liman bölgesinde bulunur. Eski liman uzun bir dönem liman olarak kullanılmıştır ve bu nedenle çevrede pek çok endüstriyel yapı bulunmaktaydı. 1990'lara gelindiğinde artık ticaret için kullanılmayan limanda yenileme çalışmaları kapsamında endüstriyel binalar kaldırılmıştır. Bu amaçla da 1992 yılında Acquario di Genova yani Cenova Akvaryumu açılmıştır. Yıllık ortalama 1.2 milyon turistin ziyaret ettiği akvaryum İtalya'nın en büyük, Avrupa'nın ise en büyük ikinci akvaryumudur.

Akvaryum aslında 1992 yılında düzenlenen Cenova Fuarı kapsamında, Kristof Kolomb'un Yeni Dünya'yı keşfetmesinin 500. yıl kutlamaları amacıyla açılmıştır. Daha sonra eklemeler yapılarak genişletilmiştir. Akvaryum dışarıdan bakıldığında bir gemiyi andırmaktadır ve dış mimarisini Renzo Piano yapmıştır. İç dizaynı ise Peter Chermayeff önderliğindeki bir takım tarafından yapılmıştır. Akvaryumda 5000'den fazla canlı yaşamaktadır. Bu canlılar arasında yunuslar, penguenler, deniz kaplumbağaları, kardinal balıkları ve köpek balıkları gibi canlılar da bulunmaktadır. Uluslararası yasal düzenlemelere uyan akvaryumda yunus gösterileri düzenlenmez. Farklı deniz ekosistemlerine ayrılan kısımlarda Kızıldeniz, Antarktika, Amazon Nehri gibi bölümler bulunmaktadır. Kızıldeniz bölümünde bulunan mercanlar ziyaretçiler tarafından çok ilgi görmektedir.

Akvaryuma giriş ücreti yetişkinler için 23 Euro, çocuklar içinse 15 Euro'dur. 48 Euro karşılığında ise Akvaryum ve Deniz Müzesi'ne beraber bilet alabilirsiniz.
 

San Lorenzo Katedrali

416 Nis 2017Gezilecek Yerler

Cenova Gezilecek Yerler-3

1400’lü yıllarda başlayan ve inşası hemen hemen 100 yıl süren San Lorenzo Katedrali, şehrin tarihinde önemli yere sahip yapılardan biridir. Rönesans mimarisinin mihenk taşı kabul edilen bu yapı Medici ailesinin önemli fertlerinin de gömüldüğü yerdir. Donatello’nun heykelinin de bulunduğu kilisede birçok sanat eseri bulunuyor ve katedralin önünde günün her saati çeşitli müzisyenlerin melodileri yankılanıyor. 

Orijinal adıyla Cattedrale di San Lorenzo'nun tarihi tahmini olarak 5.-6. yüzyıllara dayanmaktadır. Roma İmparatorluğu döneminde bugünkü katedralin yerinde bir kilise yaptırılmıştır. Yavaş yavaş yıkılan bu kilisenin yerine 9. yüzyılda 12 Havari Bazilikası yaptırılmıştır. Ancak bina daha sonra 12. yüzyılın başlarında Aziz Lorenzo'ya adanan bir katedral olarak yeniden yaptırılmıştır. İnşaatın finansmanı ise Haçlı Seferleri'nden elde edilen gelirden sağlanmıştır. Orta Çağ boyunca şehrin en önemli kilisesi ve önündeki meydan da şehrin en önemli meydanı olmuştur. Romanesk mimari tarzında yapılan katedral zamanla tahribata uğradığı için 14. yüzyılda yenilenmiştir. 

Romanesk mimarinin ağır bastığı katedralin ön yüzünde 14. yüzyılda yapılan gotik eklemelerin etkisi görülmektedir. Ayrıca iç kısmında da gotik dönemden ve 15. yüzyıldan kalma şapeller bulunmaktadır. Katedralin içerisinde 14. yüzyılda yapılmış olan freskler göz alıcıdır. Katedrale giriş ücretsizdir ancak bodrum katında bulunan hazine dairesine giriş ücreti 5.50 Euro'dur. Hazine dairesinde Hz. İsa'nın son akşam yemeğinde kullandığına inanılan kadeh de sergilenmektedir. Ayrıca İkinci Dünya Savaşı döneminde, 1941 yılında İngiliz uçaklarından atılan bir bomba ateşlenemeden katedralin üzerine düşmüştür ve böylece katedral tamamen yok olmaktan kurtulmuştur.
 

Cenova Turistik Gezi Biletleri

Cenova şehrini doya doya gezmek için, turistik noktalara giriş biletinizi önceden alıp bütçe ve zaman tasarrufu yapabilirsiniz. Sıra beklemeden ve indirimli bilet almak için aşağıda önerdiğimiz biletleri inceleyebilirsiniz.

İtalya’nın para birimi Euro’dur.

İtalya’nın resmi dili İtalyanca olmakla birlikte ülkede İngilizce ve Fransızca da konuşulmaktadır. 

Türkiye İtalya arasında 1 saatlik fark bulunmaktadır. Türkiye saati İtalya’ya göre 1 saat daha ileridedir.

MİLANO BAŞKONSOLOSLUĞU
Adres: VIA LARGA, 19 20122- MILANO
Telefon: 00 39 02 582 12 01
Faks: 00 39 02 582 12 081
consolato.milano@mfa.gov.tr 
http://milano.bk.mfa.gov.tr
Görev Bölgesi: Lombardio, Piemonte, Liguria, Val D'Aosta, Emillia-Romagna, Marche, Friuli-Venezia-Giulia, Veneto, Trentino Alto-Adige, San Marino Cumhuriyeti.

CENOVA FAHRİ BAŞKONSOLOSLUĞU
Adres: Piazza de Ferrari 4/5, 16121, Cenova
Telefon: +39 (010) 2474354
Faks: +39 (010) 2474599
magdi@magdige.it

Akdeniz ikliminin görüldüğü ülkenin bir kenti olan Cenova’ya gitmek için en uygun zamanlar bahar ve sıcak yaz günleridir fakat kışları da çok soğuk geçmeyen şehre dört mevsim gidebilirsiniz. Şehirde en çok yağış ortalama olarak Ekim aylarında görülmektedir. Kış aylarında da yağmur yağışı görülür ancak kar yağışı görmek pek mümkün değildir. Genel olarak rüzgarlı bir şehir olan Cenova'ya kış aylarında kuzeydeki Po Vadisi'nden gelen soğuk rüzgarlar hava sıcaklığını düşürmektedir. Ayrıca bu rüzgarlar gökyüzünün daha açık olmasına da neden olur. Yıl boyunca zaman zaman güneydoğudan, Atlantik Okyanusu'ndan gelen rüzgarlar da hava sıcaklıklarının yükselmesine neden olur. En soğuk ay olan Ocak ayında ortalama sıcaklık ise 9 derecedir. Geceleri ortalama sıcaklık da 6 derecedir. Yaz ayları ise denizden esen rüzgarların etkisiyle sıcaklıklar 25 derece civarındadır. Temmuz ve Ağustos aylarında kısa bir süre için 30 derecenin üzerinde sıcaklıklar da görülür.

Deniz tatili için uygun bir nokta olan Cenova'da deniz suyu sıcaklığı kış aylarında 13 dereceye kadar düşer. Haziran ayı itibariyle ısınan deniz suyu 19 derecenin üzerinde bir sıcaklığa ulaşır ve Ağustos ayında 24 derece civarındadır.
 

Cenova’ya İstanbul’dan yaklaşık 3 saatlik bir uçak yolculuğunun ardından varacaksınız. Türkiye'den şehre haftanın 7 günü tarifeli seferleri bulunuyor. İtalya turuna çıkmış ve diğer İtalya şehirlerinden birinden Cenova’ya geçecekseniz ise şehre tren kullanarak gelmeniz en mantıklı seçenek olacaktır. Şehirdeki Brignole tren istasyonu İtalya’nın en büyük tren istasyonudur ve diğer bir çok İtalya şehriyle arasında tren seferleri bulunmaktadır.
 

Büyük bir şehir olan Cenova’da 90 tane semt ve birçok konaklama işletmesi vardır. Her bütçeye göre konaklama tesisi bulabileceğiniz bu liman şehrinde geceyi geçirmek için en uygun yerler Centro Storico adındaki Tarihi Merkez ve yakın çevresidir. Gezilip görülecek yerlerin çoğu da tarihi merkezde bulunmaktadır. Burada konaklamanız dahilde bu yerlere de yürüyerek gidebilmeniz mümkün olacaktır.

Cenova tarihi bir şehir olduğu için burada kalacağınız otellerin de başta Rönesans olmak üzere farklı dönemlerden kalma eski binalar olması mümkündür. Cenova'nın en güzel ve en popüler otellerinden birisi olan Grand Hotel Savoia çok merkezi bir konuma sahiptir. Arsenale di Terra Caddesi üzerinde bulunan otel Cenova Akvaryumu'na, Palazzo Reale, Galata Museo del Mare gibi gezilecek noktalara çok yakındır. Ayrıca Piazza Principe tren istasyonuna çok yakın olması da büyük bir avantaj. Pembe, şık bir binaya sahip otelde bar ve lounge da bulunmaktadır. Grand Hotel Savoia'nın güneyinde, denize daha yakın bir noktada olan MSN Hotel Galles üç yıldızlı bir oteldir ve daha uygun fiyatlara sahiptir. Bersaglieri d'Italia Caddesi'nde bulunur ve ek ücret karşılığında kahvaltı hizmeti de sunmaktadır. Ponte dei Mille Meydanı ve Piazza del Principe Limanı manzarasına sahiptir. Odanızda uyandığınızda muhteşem liman manzarasını karşınızda bulabilirsiniz. Grand Hotel Savoia'nın biraz güneyinde bulunan Cit Hotel Britannia da tarihi bölgede bulunduğu için gezilecek yerlere çok yakın bir noktadadır. Bu otelin daha güneyinde olan Comfort Hotel Europa Genova City Centre ve Hotel Galata'yı da tercihleriniz arasına koyabilirsiniz.

Limanın batısında, La Lanterna di Genova'ya yakın olan Novotel Genova City'de fiyatlara İtalyan hamur işleri ağırlık bir kahvaltı da dahildir. Otelin önünde bulunan otobüs durağını kullanarak Cenova Akvaryumu'nun da bulunduğu bölgeye ulaşmak mümkündür. Novotel ile Dinegro metro durağı arasında bulunan Holiday Inn Genoa City, bu metro durağına 300 metre mesafededir. Sade ve modern bir tasarıma sahip otelle Dükalık Sarayı arasında 2 kilometre kadar bir mesafe vardır.

Limanın doğusundaki 7 Soli Frangipani de tarihi bölge içerisinde bulunur ve 17. yüzyıldan kalma bir bina içerisinde yer alır. Yüksek tavanlı yüksek camlı bu otelde kalarak tarihi havayı soluyabilirsiniz. Ayrıca çoğu saray, meydan ve kilise otelin çok yakınında bulunur. Eski şehir kısmında yer alan bir başka otel de Albergo Panson'dur. Tek yıldızlı bu otel uygun fiyatlıdır ve yine gezilecek yerlere çok yakındır. Ayrıca bulunduğu bina da tarihi bir binadır. Yine bu bölgedeki otellerden Guesthouse La Briosa Nicole iyi bir konuma sahiptir. Otelin bazı odaları biraz karanlıktır ve bazı odalarının da tuvaleti ortaktır. Eski şehir bölgesinin en uygun fiyatlı otellerinden birisi sayılabilecek B&B Albatros Prè Sokak'ta bulunur ve konumu itibariyle gezilecek ana yerlere yürüyerek ulaşmak mümkündür.
 

Cenova onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Cenova Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Cenova Otelleri

En Uygun Fiyatlı Cenova Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Cenova Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Cenova Otelleri


 

Şehir içerisinde gezeceğiniz birçok yer yürüyüş mesafesinde olup buraları yürüyerek ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca şehirde turistik otobüsler var. City Sightseeing denen bu otobüslere çocuklar için 6 Euro, yetişkinler için 11.50 Euro ödeyerek tüm şehri gezebiliyorsunuz. Eğer araba kiralamak isterseniz öğleden sonra şehirde yoğun trafik olduğunu ve genel olarak şehrin her noktasında park yeri bulmanın bir sorun olduğunu hatırlatalım. Yürüyerek pek çok noktaya ulaşmak mümkündür. Eğer yürümek istemezseniz de toplu ulaşım alternatifleri mevcuttur.

Şehirde metro hattı var fakat sadece 6 duraktan oluşuyor. Bu yüzden şehri gezerken otobüs kullanmayı tercih edebilirsiniz. Duraklardaki panolardan binmeniz gereken otobüsün ne zaman geleceğini ve o duraktan geçip geçmediğini öğrenebilirsiniz. AMT şirketi tarafından işletilen otobüsler 04.00'dan 02.00'a kadar günde 22 saat hizmet vermektedir. Biletlerinizi ise araçlara binmeden önce gazete bayisi veya büfe gibi noktalardan almanız gerekir.

Yine gelişmiş tren ağı ile de tüm şehri gezebilirsiniz. Tren biletlerinizi de istasyon çevresindeki makinelerden alabilirsiniz. 1.5 Euro gibi bir ücretle alabileceğiniz biletlerinizi 100 dakika boyunca birkaç kez kullanabilirsiniz. Günlük bilet alırsanız da ücreti 4.5 Euro civarındadır. Ayrıca günlük 4 kişilik grup bileti alırsanız da 9 Euro ödemeniz gerekmektedir. Belirli yerlere teleferik, kamu asansörü ve deniz otobüsleri kullanarak da gidebilirsiniz.

 • Şehir içi otobüs seferlerini görmek için tıklayınız

 • Cenova’dan kalkan feribot seferleri yolculuk süresi ve bilet bilet fiyatları için tıklayınız.

 • Şehir içi tren güzergahına buradan ulaşabilirsiniz.  

** Toplu taşıma araçlarını kullanabilmek için ulaşım kartı almanız gereken şehirde günlük seyahat kartı edinebilir ve şehirde 24 saat boyunca toplu taşıma araçlarını bu kartla ücretsiz kullanabilir ve yine müzelere ücretsiz girebilirsiniz. 
 


 

Sade, soslu ve deniz mahsüllü makarnalarıyla ünlü Cenova için makarna cenneti de diyebiliriz. Petso sosunun memleketi olan Cenova'da özellikle petso soslu bir makarna yiyebilir, öncesinde de güzel bir sebze çorbası içebilirsiniz. Yine her İtalya şehrinde olduğu gibi burada da pizza yiyebilir, seçim olarak da dört peynirli pizzayı tercih edebilirsiniz. Bu pizzayı ünlü Toskana peynirinden yapıyorlar. Pesto sosun dışında agliata, salsa di noci gibi soslar da Cenova yemeklerinde sıkça kullanılan soslardır. Focaccia ekmekleri de Cenova'da çok sevilen ekmeklerdir. Pansotti, cappon magro ve canestrelli de tercih edebileceğiniz yemeklerdir.

Ayrıca İtalyan şarabı sipariş edebileceğiniz bir şehirdir Cenova fiyatları biraz pahalı olmakla birlikte keyifle şarabınızı yudumlayabilirsiniz. Bunların yanında özellikle sabah kahvaltısı için focaccia denilen zeytin ve domatesli gibi çeşitleri de bulunan ekmekleri de deneyebilirsiniz.

Galata Caddesi'nde bulunan Il Genovese, Cenova soslarının lezzettinin farkına varabileceğiniz uygun fiyatlı bir restorandır. Deniz ürünleri için Tre Merli'yi, pizza içinse Il Baluardo'yu tercih edebilirsiniz. Şık bir akşam yemeği içinse 13. yüzyıldan kalma bir binada bulunan Ombre Rosse çok uygundur. Burada ortalama bir yemek 35 Euro civarındadır. Şık bir akşam yemeği içinse diğer seçenekleriniz Trattoria Rosmarino ve La Berlocca olabilir.

BAHŞİŞ-İtalya’da alınan hizmet karşılığında memnun kalındığını belirtmek için bahşiş beklenmektedir. Hesabın %10’u gibi bir miktarda bahşiş bıraktığınız takdirde servis personelini memnun etmiş olacaksınız. Yine de hesaba servis ücreti eklendiğini söylemeden geçmeyelim.  


 

Çok renkli bir gece hayatına sahip olmayan şehirde küçük bir barda oturabilir ve sohbet ve muhabbet ortamıyla beraber biranızı ya da şarabınızı yudumlayabilirsiniz. Bunun için farklı konseptli barlar bulabileceğiniz gibi kültür sanata önem verilen şehirde operaya giderek, bale ve konserlere katılarak ya da tiyatro veya sinema ile akşamınızı geçirebilirsiniz. 

Ayrıca meydanında bulunan mekanlardan birinde keyifli bir gece geçirebilirsiniz. Geç saatlere kadar sokaklarda kalan insanların bulunduğu bir numaralı yerlerden biri olan Piazza Del Vegni’de kimi zaman canlı müzik çalan gruplar da bulunmaktadır. Her ne kadar şehrin gece hayatı fazla hareketli olmasa da şehirde bir üniversite bulunduğu için üniversitenin açık olduğu dönemlerde eğlenen gençleri görebilirsiniz. Bu gençler tercih ettiği bazı mekanların yanında Piazza Del Vegni gibi noktalarda arkadaşlarıyla oturup biralarını içeren gençleri görebilirsiniz.

Eski şehir bölgesinde San Lorenzo ve Garibali Caddeleri ile Piazza Fontane Marose, Piazza de Ferrari, Piazza delle Erbe meydanlarında çeşitli barlar bulunmaktadır. Ancak eski şehir bölgesinde gezerken ıssız, dar sokaklara çok uğramamakta fayda var. I Tre Merli Antica Cantina, Garibaldi Caddesi'nin yakının da bulunan New York'ta da şubesi bulunan bir bardır. La Bottega del conte, 1,000 yıllık bir mahzene sahiptir ve bu mahzen de günümüzde bara dahildir. Tarihi bir atmosferin içerisinde lezzetli şarabınızı veya kokteylinizi yudumlamanın tadını çıkarabilirsiniz. La Goletta limana yakındır ve fiyatları oldukça uygundur. Irish Pub ise tam olarak bir İrlanda pubı olmasa da geniş bir bira seçkisine sahiptir. San Vincenzo bölgesinde bulunan Birreria Hofbräuhaus tam bir Alman barıdır. Bavyera'nın birbirinden lezzetli biralarını; wurstel, pretzel gibi atıştırmalıklarını da bulmak mümkün.

Alabardieri Taberna Storica, Cenova'nın en eski noktalarından birisinde bulunup tarihi dokuyu sürreal dokunuşlarla buluşturmuş bir mekandır. Bir taverna ve şarapevi olan bu mekanı ziyaret listenize ekleyebilirsiniz. Auror Sokak'ta bulunan La Tartana, deniz kenarında bulunduğu için manzarayı seyredip içkinizi yudumlayabileceğiniz bir mekandır. Estoril Beach Club ise hem bar hem de gece kulübüdür. Erken saatlerde oturup içkilerinizi içebileceğiniz bir barken ilerleyen saatlerde bachata, tango, salsa gibi dansların temasına geçmektedir. Mako Discoteque, Cenova'da bulabileceğiniz sayılı gece kulüplerinden birisidir. Özellikle kokteylleri sevilir.

Cenova'da caz müzik sevenlerin adresi Count Basie Jazz Club'tır. Piazza Campetto'da bulunan Les Rouges Cucina & Cocktails özel bir şarap ve kokteyl seçkisine sahiptir. Sadece hafta sonları açık olan Cezanne da biraz daha orta yaşlıların tercih ettiği bir gece kulübüdür.

Kültür Sanat Önerisi

Teatro Carlo Felice: Konserlerin, bale gösterilerinin ve opera dinletilerinin yapıldığı bu büyük tiyatro binasındaki etkinlikleri takip edebilir ve şehirde bulunduğunuz bir akşam gidebileceğiniz güzel bir etkinlik var mı diye bakabilirsiniz. Büyük konseptli yapıda 7 tiyatro, iki yazlık sinema ve 57 sinema salonu bulunmaktadır. http://www.carlofelicegenova.it/
 


 

Cenova’da alışveriş yapabileceğiniz bir çok yer bulunmaktadır. Şehirdeki en büyük alışveriş merkezi Fiumara Shopping’dir. Bu büyük alışveriş merkezinin içerisinde 85’ten fazla mağaza, restoranlar, kafeler, barlar, eğlence merkezi, sinema ve spor salonu yer almaktadır. Ayrıca yeni ve eski liman bölgelerindeki alışveriş yerlerini gezebilir veya Torina yönünde giden trene atlayıp Seravalle adındaki outlet alışveriş merkezine gidebilirsiniz. Türkiye’ye dönerken yanınıza buradan alıp getirebileceğiniz ürünlerin başında pesto gelmektedir.

Lüks giyim butiklerinin çokça bulunduğu şehirde bu dükkanlar daha çok Ferrari Meydanı'ndan başlayıp Via XX Settembre boyunca dizilmiştir. Butik dükkanlarda İtalyan tasarımcılar son tasarımlarını inceleyebilir, İtalyan modasını keşfedebilirsiniz. İtalyanların moda konusunda da başarılı olduklarını unutmamak gerekir. Limana yakın bulunan San Luca Caddesi hediyelik eşya dükkanlarıyla dolu bir caddedir. Çeşit çeşit çantalar, magnetler, takılar ve daha pek çok ürünü burada bulabilirsiniz. Cadde boyunca gezerken yorulursanız burada bulunan cafelerden birinde oturup soluklanabilirsiniz. Garibaldi Caddesi'nde başlayan sanat galerileri Roma Caddesi'nde de devam etmektedir. Sanata çok önem verilen İtalya'da zevkinize göre bir sanat işi bulmanız çok mümkündür. Herhangi bir şey almasanız da galerileri gezip sanatçıların son işlerini incelemek çok keyifli olacaktır. Garibaldi Caddesi'nde bulunan Enrico turistler arasında popüler bir sanat galerisidir. Roma Caddesi'nde aynı zamanda butikler de bulunmaktadır. Bu butiklerde genellikle ipek ürünler satılır. Cadde üzerinde bulunan Codevilla şehrin en beğenilen mücevhercilerinden birisidir. Ayrıca bölgenin birbirinden lezzetli şaraplarından almak isterseniz de seçeneklerinizden birisi Colombo Meydanı'nda bulunan Vinoteca Sola olabilir.
 


 

 • Millevele-Kürek Çekme Yarışması (Nisan)
 • Kovboy Festivali (Nisan)
 • Supernova Festivali (Nisan)
 • Cenova Uluslararası Şiir Festivali (Haziran)
 • Spor Festivali (Haziran)
 • Cenova Uluslararası Müzik Festivali (Temmuz)
 • Cenova Bilim Festivali (Ekim)
 • 01 Ocak- Yılbaşı (Capodanno)
 • 06 Ocak- Yortu (Epifania)
 • Mart/Nisan- Paskalya (Pasqua)
 • 25 Nisan- Özgürlük Bayramı (Festa della Liberazione)
 • 01 Mayıs- İşçi Bayramı (Festa del Lavoro )
 • 02 Haziran- Cumhuriyet Bayramı (Festa della Repubblica)
 • 15 Ağustos- Meryem Ana’nın göğe yükselişi (Ferragosto)
 • 01 Kasım- Azizler Günü (Tutti i Santi) 
 • 08 Aralık- Dini Bayram (Immacolata Concezione)
 • 25-26 Aralık- Noel (S. Natale - S. Stefano) 
 • Ambulans: 118
 • Polis: 113
 • Acil Durum: 911
 • Cristoforo Colombo Havalimanı: 0039 010 601 5236
 • Ülke Telefon Kodu : +39