Google+

Floransa

Floransa - : - / -
--℃
1 EUR=0.00
Type L250V16 A
 • Ocaweather-icon5℃
 • Şubweather-icon6℃
 • Marweather-icon9℃
 • Nisweather-icon13℃
 • Mayweather-icon17℃
 • Hazweather-icon21℃
 • Temweather-icon24℃
 • Ağuweather-icon23℃
 • Eylweather-icon20℃
 • Ekiweather-icon15℃
 • Kasweather-icon9℃
 • Araweather-icon6℃
Ülke: İtalya Nüfus: 383,083 Resmi Dil: İtalyanca Para Birimi: Euro (EUR) İklim: Subtropikal Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 Gün


 

Kuzey İtalya'daki Toskana bölgesinin başkenti olan Floransa, şehrin içinden de geçen Arno Nehri çevresinde kurulmuştur. Geçmişte olduğu gibi bugün de İtalya ve Avrupa'nın önemli ticaret merkezlerinden biri olan Floransa, tarihi yapıları, muhteşem mimarisi ve sosyal yaşamıyla turistlerin ilgisini çekmektedir.

M.Ö 59 yılında Jül Sezar’ın ordusundan emekliye ayrılmış askerlere Arno Nehri vadisindeki bu verimli toprakları vermesiyle kurulmaya ve geliştirilmeye başlayan Floransa'nın bu dönemdeki adı “Florentia” idi. Köklü bir tarihe sahip olan şehrin en ihtişamlı zamanları, 15. yüzyılın ilk yarısında ünlü Medici Ailesi’nin buraya hakim olmasıyla başladı. Ailenin ilk önemli üyesi olan Cosimo büyük bir saray (Palazzo Medici) inşa ettirdi. Sonra yerine geçen oğlu Piero ve torunu Lorenzo çok gösterişli binalar inşa ettirmeye ve dönemin mimar ve heykeltıraşlarını maddi bakımdan desteklemeye devam ettiler. Lorenzo'nun 1469-1492 yılları arasındaki önderliği döneminde Floransa altın çağını yaşadı. Aralarında Michelangelo, Leonardo da Vinci ve Botticelli'nin de bulunduğu sanatçılara verilen destek ile İtalya yarımadasında Rönesans çağı başlamış oldu.

Rönesans’ın doğum yeri olarak bilinen Floransa, kültürü ve mimarisiyle dünyaca ünlü bir turizm kentidir. Şehirde önemli sanat galerileri ve müzeler bulunmaktadır. Leonardo da Vinci ve Michelangelo bu tarihi şehirde yetişmiş dünyaca ünlü sanatçılardır. Yine ünlü yazar ve şair Dante Alighieri bu şehirde yaşamış ve eserlerinde Floransa’dan ilham almıştır.

Bu kültürel durumu dışında Floransa bugün, Avrupa’nın en önemli ticari merkezlerinden biridir. Ancak bu romantik şehrin en önemli geçim kaynağı turizmdir. Yılda 10 milyon turist burayı ziyaret etmektedir. Akdeniz iklimine yakın subtropikal iklim özelliklerine sahip olması da, şehri kış aylarında da gezilebilir kılmaktadır.

Tanıtım Videosu:

 

Floransa Kuzey İtalya’da yer alır. Toskana bölgesinin başkentidir. Kent, Arno Nehri’nin çevresine kurulmuştur.

Geolocation

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim

Floransa’da Euro (EUR) kullanılmaktadır.

Floransa’nın resmi dili İtalyanca'dır.

Floransa (GMT+1) ile Türkiye (GMT+3) arasında iki saat zaman farkı vardır.

ROMA BÜYÜKELÇİLİĞİ

 • Adres: VIA PALESTRO 28, 00185 ROMA ITALIA
 • Telefon: 00 39 06 446 99 33 00 39 06 445 941 00 39 06 445 942 00
 • Faks: 00 39 06 494 15 26
 • ambasciata.roma@mfa.gov.tr    
 • http://roma.be.mfa.gov.tr
 • Görev Bölgesi: Lazio, Toscana, Umbria, Campania, Puglia, Abruzzo, Molise, Basilicata, Calabria, Sardegna, Sicilia Bölgeleri ve Malta, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), BM Tarımsal Kalkınma Uluslararası Fonu (IFAD), Dünya Gıda Programı (WFP), San Marino Cumhuriyeti


 

Akdeniz iklimine yakın subtropikal iklimin hakim olduğu Floransa şehrinde yazlar sıcak yaşanırken, kışlar çok soğuk değildir. Ancak yaz aylarında yağışlı günler görülebilmektedir. Sıcaklık ortalamaları yaz ayların 24 iken kış aylarında 6.5 derecedir.

Gezginler Floransa'yı daha çok yaz aylarında görmeyi tercih ettiklerinden bu dönemde müze önlerinde ya da restoranlarda uzun kuyruklar oluşabilmektedir. İlkbahar ve sonbahar ayları ise; yoğunluğu üzerinden atan şehirde rahatça nefes alabileceğiniz ve seyahatinizin tadını çıkarabileceğiniz zamanlardır.
 

Floransa’daki Amerigo Vespucci havalimanına Türkiye’den direkt ve aktarmalı uçuşlar düzenlenmektedir. Buradan şehir merkezine otobüs ya da taksi ile ulaşmak ise ortalama 15 dakikadır. Floransa’ya ayrıca Avrupa’nın neredeyse tüm büyük şehirlerinden uçakla ulaşım mümkündür.

İtalya’nın büyük kentlerinden modern ve hızlı trenler ile Floransa’ya gidilebilmektedir. Şehrin ana tren garı Firenze Santa Maria Novella, eski şehir merkezindedir. Paris ve Münih’ten yataklı trenle gitmek mümkündür.
 

Floransa küçük bir kenttir. Kent merkezinde oteller pahalı olsa da merkeze yaklaşık 10 dakikalık bir yürüme mesafesinde yer alan bölgelerde makul fiyatlarda oteller ve hosteller bulmak mümkündür. Duomo Meydanı, Piazza della Repubblica, Piazza della Signoria Floransa'nın önemli meydanlarıdır. Tren istasyonu ile bu meydanların çevresinde yüzlerce otel mevcut. Eğer şehrin hareketli kısmında olmak istiyorsanız, bu çevredeki otelleri seçmelisiniz.

Floransa onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Floransa Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Floransa Otelleri

En Uygun Fiyatlı Floransa Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Floransa Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Floransa Otelleri


 
Eski şehir bölgesinde olan turistik noktalar birbirine çok yakın olduğundan rahatlıkla yürüyerek gezmeniz mümkündür. Aynı şekilde şehrin her köşesinde yer alan ve belediyeye ait olan küçük istasyonlardan bisiklet de kiralayabilirsiniz.

Şehirde yaygın bir otobüs ağı da mevcuttur. Otobüs biletinizi damgalattıktan sonra otobüsü kullanmalısınız. Güzel haber ise bu işlemden sonra aynı biletle 90 dakika yolculuk edebilirsiniz. 

Şehrin ikinci önemli ulaşım aracı tramvaydır. Uzunluğu 7.4 kilometre olan ve tek hat çalışan tramvay ile turistik noktalara gitmek mümkündür.
Tüm bunları hem daha ekonomik hem de daha hızlı kullanmak için “Floransa Kart” alabilirsiniz. Bu kartla ayrıca bazı müzelere ücretsiz ya da sıra beklemeden girebilirsiniz.

Amerigo Vespucci Havalimanı’ndan taksi ya da otobüsle ortalama 15 dakikada şehir merkezine ulaşmak mümkündür.
 


 

Mimari yapısı, tarihi atmosferi ve etkileyici dokusu ile Floransa, gerçek bir Avrupa şehridir. Floransa gezilecek yerler içinde; Uffuzi Galerisi, Duomo, Vecchio Sarayı, Bargello Müzesi, San Marco ve daha birçok yer bulunmaktadır.
 

Uffizi Galerisi

221 Kas 2016Gezilecek Yerler

Uffizi Galerisi

Uffizi Galerisi, Floransa’nın dünyaca ünlü galerilerinden biridir. Dük I. Cosimo’nun çalışma ofisi olarak hazırlanan yapı, 1560-1580 yılları arasında inşa edilmiştir. Zaten “uffizi” kelimesi, İtalyanca’da “ofisler” anlamına gelmektedir. Binanın mimarı Giorgio Vasari’dir. Yapı, kendisinin en büyük eseri olarak anılmaktadır. Binanın iç avlusu çok uzun ve dar olup Arno Nehri'ne açılmaktadır.

Günümüzde galeri / müze olarak kullanılan Uffizi, dünyadaki en nadide parçaları koleksiyonunda bulundurmaktadır. Özellikle Medici Ailesi’nin kişisel sanat koleksiyonu oldukça değerli görülmektedir.

Bu eserler arasında yer alan önemli çalışmalardan bahsetmek gerekirse “Urbino Venüsü” ilk sırayı alabilir. 1538 yılında Tiziano’nun yaptığı eserde müstehcen bir tanrıça betimlenmektedir. Boticelli’nin 1485 tarihli eseri “Venüs’ün Doğuşu”, Roma aşk Tanrısının doğuşunu temsil eder. Michelangelo’nun 1506 tarihli “Kutsal Aile” eserinde ise Hz. İsa, Hz. Meryem’in kucağında yer almaktadır.

Galerideki en eski tarihli eserlerden biri olan “Ognisanti Madonna”, 1310’da Giotto tarafından yapılmıştır. Derinlik algısı ve perspektif konularında bir başyapıt olarak nitelendirilmektedir. Uffizi Galerisi’nde bunlar dışında gotik ve erken Rönesans döneminden eserler görülebilmektedir. Lorenzetti’nin “Tapınağa Sunuluş”, Giottino’nun “Pieta”, Ognissanti’nin “Madonna”sı görülmesi gereken önemli eserler arasındadır. Erken Rönesans dönemi örnekleri arasında ise Paolo Uccello’nun “San Romano Savaşı” ile Fra Filippo Lippi’nin “Madonna ve Çocuk ile Melekler” eserleri dikkat çekmektedir.

Ziyaretçi trafiği yoğun olan Uffizi Galerisi’ne giriş için uzun kuyruklar beklemeniz gerekebilir. Ancak galeri, bu soruna çözüm olarak erken rezervasyon sistemi getirmiş. Dilerseniz, küçük bir miktar fark ödeyerek giriş için erken rezervasyon yaptırabilirsiniz.

-

Floransa lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Calzaioli, Santacroce 52, Apartment Oltrarno Firenze. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Open Space- Visitaflorencia, Davanzati Terrace Halldis Apartment gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Palazzo Virginio, San Marco Halldis Apartments, Apartments Florence - Leone Sergio otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Floransa aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Floransa Katedrali (Duomo)

221 Kas 2016Gezilecek Yerler

Floransa Katedrali (Duomo)

Floransa’nın en ünlü ve büyük katedralidir Floransa Katedrali. “Duomo” ya da “Santa Maria del Fiore” olarak da anılmaktadır. 1296-1436 yılları arasında gotik tarzda inşa edilmiştir.

1296'da antik Santa Resparata Kilisesi'nin yerine inşaatına başlanan katedrali gezerken bodrum katına inildiğinde bu eski kilisenin kalıntıları hâlâ görülebilmektedir.

İlk mimarı Arnolfo di Cambio olan katedralin mimarlığını 1333-1337 yılları arasında Giotto devralmıştır ve çan kulesinin inşaatına başlamıştır. 1357 yılından sonra ise mimarlar Francesco Talenti ve Giovanni di Lapo Ghini oldular. 1412'de katedralin yapılan kısımları Santa Maria del Fiore'ye ithaf edilmiş ve bitmemiş şekliyle açılmıştır. 1420-1436 döneminde mimar Filippo Brunelleschi bir yarışma kazandıktan sonra büyük kubbesini bitirmek için çalışmıştır. Brunelleschi'nin kubbeyi tamamlaması üzerine 25 Mart 1436 tarihinde Papa IV. Eugenius tarafından katedral kutsanmış ve resmen ibadete açılmıştır.

Gotik tarzda tasarlanmış olan katedral, renkli mermer cephe kaplamaları ile romanesk stilini de yansıtmaktadır. İç kısmı ise Rönesans dönemini çağrıştıran bir sadeliğe sahiptir. Katedralin planı Latin haçı biçimindedir, haçın kollarının kesişme noktası üzerinde bir kubbe bulunmaktadır. Kolların her biri, bir yarım daire oluşturacak biçimde yan yana dizilmiş beşer şapelle son bulur.

Floransa gezilecek yerler listesinin başında yer alan Floransa Katedrali’nin en ünlü kısımlarından biri giriş kısmındaki saattir. 15. yüzyılda Paolo Uccello tarafından günün 24 saatinin güneşin batışına göre ayarlandığı bu saat hâlâ çalışmaktadır. Katedralin bir diğer önemli eseri Giorgio Vasari’nin “Last Judgement” (Kıyamet Günü) freskidir.

Katedralin kubbesi de mutlaka görülmelidir. 1296–1436 yılları arasında inşa edilen bu kubbeye katedralin dışından girilir. Şehir manzarasının izlenebileceği kubbe kısmına çok sayıdaki merdiven tırmanılarak çıkılır. Kubbede cehennem ve kıyamet günlerini temsil eden resimler yer almaktadır.

-
Floransa şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; Floransa: Hop-off yolundaki Hop-Accademia Galerisi Tour & (65 €), Pienza: Palazzo Piccolomini Giriş Bilet (12 €), Galileo Müzesi Küçük Grup Turu (50 €), Uffizi Galerisi Skip-the-Line Kılavuzlu Tur (32 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.

Vecchio Sarayı

321 Kas 2016Gezilecek Yerler

Vecchio Sarayı

Floransa'da görülmesi gereken yerlerin başında gelen 94 metre yüksekliğindeki çan kulesi ile bir kale görünümünü andıran Vecchio Sarayı, 1298 ve 1341 yılları arasında kentin hükümet binası olarak Arnolfo di Cambio tarafından tasarlanmıştır. Şimdiki görünümüne ise 16. yüzyılda gerçekleştirilen yenilenme çalışmalarının ardından kavuşmuştur.

XIV. yüzyılda Signoria Konseyi tarafından önemli kararlar alınmış, ardından Medici Ailesi’nin merkezi olmuştur. Yapı 1872’den bugüne kadar belediye sarayı olarak kullanılmıştır. Sarayın sahip olduğu Torre d’Arnolfo’dan (kule) muhteşem bir şehir manzarasını izleyebilirsiniz. Adını 500 üyesi olan konseyden alan “Beş Yüzler Salonu’ndan (Salone dei Cinquecento) içeriye girerek Michelangelo’nun nefes kesen “Zafer” heykelini (Genio della Vittoria) görebilirsiniz. Bu salonun süslemeleri ise Vasari’ye aittir. 

Sarayın ikinci katına çıkıldığında Vasari’nin hava, su, toprak ve ateşi betimlediği Elementler Odası görülmektedir. Yine bu katta yer alan Leylaklar Odası’nda bulunan Donatello imzalı “Judith ve Holofernes” eseri mutlaka görmelisiniz.

Farklı isimler verilerek oda oda ayrılan sarayın Zambaklar Odası’nda ise Roma’nın devlet adamları tasvir edilmektedir. Vecchio Sarayı’nda ayrıca Verrochio’nun bronzdan yapılmış “Yunuslu Putto” çeşmesi görülebilmektedir. 

Vecchio Sarayı’nı kendi kendinize gezebileceğiniz gibi rehberli turlar da yapılmaktadır. Eğer ortalama bir buçuk saat süren bu turları tercih ederseniz, kendi başına gezen turistlere kapalı olan bazı bölümleri de görme şansını yakalayabilirsiniz.

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

 

Dünyanın en zengin mutfaklarından biri olan İtalyan mutfağı, bölgelere göre büyük farklılıklar göstermektedir. Floransa da bu mutfağın pek çok özelliğini barındıran bir bölgededi. İtalyan mutfağı basitliğe ve minimalizme önem verir, çoğu yemeklerde 4 ile 8 arasında malzeme bulunur. Detaylı hazırlama yöntemlerinden ziyade malzemelerin kalitesi önemlidir. Ancak tarif ne olursa olsun zeytinyağı mutlaka kullanılır.

Peynir türleri ve şaraplar İtalyan mutfağının vazgeçilmezleridir. Kahve, özellikle de espresso, İtalyan mutfağının ayrılmaz bir parçasıdır.  
İtalya’da kafe kültürü bulunmamaktadır. Kahve tüketilen yerlere “bar” adı verilir. Bunun dışında “ristorante” denilen restoranlar ve “trattoria” adı verilen lokantalar vardır. Bu anlamda Türk kültürüyle bir paralellik söz konusudur. Ağırlıklı olarak kırmızı et yemeklerinin satıldığı yerlere “rosticceria” denir.

Bir deniz ülkesi olan İtalyan mutfağında deniz ürünleri, özellikle de kabuklular önemli yer tutar. İtalyanca’da “pasta” kelimesiyle ifade edilen makarnalar, İtalyan mutfağının en zengin kısmıdır. Sayısız kesim yöntemiyle pek çok isim alan makarnalar ayrıca aromalı ve renkli olarak da üretilmektedir. Ev yapımı makarnaları çok lezettlidir. İtalyan ev yemekleri ile restoran yemekleri farklılıklar gösterir. Pek çok şehirde İtalyan ev yemeklerini yiyebileceğiniz küçük lokantalar vardır. Floransa’da da özellikle eski şehir bölümünde bu tür mekanlar görmek mümkündür.

“Pizzeria” adı verilen pizzacıların hemen hemen tamamında dilimle satılan odun fırını pizzası bulabilmeniz mümkündür. Pizza dışında meşhur İtalyan yemekleri arasında risotto ve lazanya vardır. Tatlı olaraksa tabii ki tiramisu vardır. 

Floransa’nın az pişmiş ızgara “Floransa Bifteği” mutlaka denenmelidir. Sadece su ve undan yapılan “pici” isimli makarna, daha çok kış aylarında tüketilen mısır unu peltesi “polenta”, domuz etinden kızartılarak yapılan “porchetto”da da damak tadınıza uygun olabilir.

Popüler restoranlar
Palle d'Oro, Trattoria Cammillo, Borgo Antico, Restaurant Terrazza Brunelleschi, Filipepe, Il Cibreo.

Bahşiş
İtalya'da çoğu restoranda bahşiş vermeniz beklenmektedir. Ancak bazı yerlerde servis ücreti hesaba eklenmektedir. Eğer eklenmemişse hesabın %10-15’ini bahşiş olarak bırakabilirsiniz.


 

Floransa her ne kadar bir sanat şehri olarak düşünülse de gece hayatı da oldukça zengindir. Floransa, dünyaca ünlü DJ’lerin sık sık uğradıkları yerlerden biridir. Şehrin en popüler gece kulübü Tenax Club, sabaha kadar eğlence vaad etmektedir. Bunun dışında Bamboo Lounge Club, Space Club ya da Full Up Club da hareketli mekanlar arasındadır.

Eğer daha sakin bir şeyler arıyorsanız, şehri seyrederek şehrin ünlü Chianti şarabını yudumlayabileceğiniz mekanlar da mevcuttur. Uffizi Müzesi’nin barında muhteşem şehir manzarası eşliğinde keyif yapabilirsiniz. Güzel terasıyla Rivoire, Paszkowski ya da Cabiria da tercih edilebilir. Canlı müzik seviyorsanız Duomo’nun kuzeyinde yer alan Bebop’a gidebilirsiniz.
 


 

Floransa tam anlamıyla bir alışveriş cennetidir. Duomo Meydanı kentin en işlek bölgesidir. Öyle ki, adım başı bir mağaza yer almaktadır. Via Roma ve Via Calziaiuoli sokakları başta olmak üzere bu meydanın etrafındaki ara sokaklar dünyaca ünlü mağazalar ve moda tasarım atölyeleriyle doludur.

Floransa bir turizm kenti olmasından dolayı şehir baştan aşağı büyük-küçük alışveriş mağazaları ile çevrilidir. Ponte Vecchi bölgesi mücevher ve antika meraklıları için etkileyici bir ortam sunar.

Eğer hediyelik ürünler arıyorsanız, İtalyan kahvesi, Limoncello likörü ya da Parmesan peyniri de alabilirsiniz.
 


 
 • Klasik Müzik Festivali (Temmuz)
 • Festa di Anna Maria Medici (18 Şubat)
 • Karnaval (Şubat)
 • Scoppio del Carro (Nisan)
 • Müzik Festivali (Mayıs)
 • Dans Festivali (Haziran-Temmuz)
 • Kağıt Fenerler Festivali (Eylül)
 • Yeni Yıl (1 Ocak)
 • Epifani
 • Paskalya
 • Kurtuluş Günü (25 Nisan)
 • İşçi Bayramı (1 Mayıs)
 • Cumhuriyet Bayramı (2 Haziran)
 • Assumption
 • Hristiyan Festivali (1 Kasım)
 • Immacolata Concezione
 • Noel (25 Aralık)

* Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

 

 • Acil yardım: 118
 • Yangın: 115
 • Polis: 113