Google+

Napoli

Napoli04:20 AM
15℃
1 EUR=0.00
Type L250V16 A
 • Ocaweather-icon8.2℃
 • Şubweather-icon8.8℃
 • Marweather-icon10.6℃
 • Nisweather-icon13.2℃
 • Mayweather-icon17.4℃
 • Hazweather-icon20.9℃
 • Temweather-icon23.6℃
 • Ağuweather-icon23.7℃
 • Eylweather-icon20.8℃
 • Ekiweather-icon16.7℃
 • Kasweather-icon12.3℃
 • Araweather-icon9.3℃
Ülke: İtalya Nüfus: 960.079 Dil İtalyanca Para Birimi: Euro İklim: Akdeniz İklimi Ortalama Kaç Günde Gezilir?:  2 Gün Big Mac Index: 4.38 $ (Türkiye 3.87 $)

Napoli Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İtalya'nın güneyinde, Campania Bölgesi'nin başkenti olan Napoli aynı zamanda İtalya’nın nüfus bakımından üçüncü büyük kentidir. Şehrin nüfusu 2012 sayımlarına göre 960.079’dur ve ülkenin başkenti Roma'ya 250 kilometre uzaklıktadır. Tahminlere göre M.Ö. 7. yüzyılda Yunanlar tarafından kurulan şehrin ismi Neapolis olarak seçilmiştir. Neapolis "yeni şehir" anlamına gelmektedir ve  bu kelime zaman içinde Napoli kelimesine dönüşmüştür. İtalya’nın 2.800 yıllık geçmişine sahip Napoli, köklü tarihi içinde barındırır. Napoli’nin tarihi görüntüsü, dar sokakları ve kültürel dokusu ziyaretçilerine farklı bir dünyanın kapısını açar. Napoli’nin eski şehir merkezi UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yerini almıştır. Bu eski şehir kısmı Avrupa'daki en büyük eski şehirlerden birisidir. Ayrıca yine UNESCO tarafından Edebiyat Şehri ilan edilmiştir.

Hıristiyanlığın en önemli isimlerinden havariler Peter ve Paul'ün İtalya'da önce Napoli'ye geldiğine ve burada dua ettiklerine inanılır. Uzun yıllar boyunca Roma İmparatorluğu'na bağlı olan Napoli, imparatorluk döneminde kurucuları olan Yunanlar'ın Hellenistik kültürünü de korumayı başarmıştır. Roma döneminde de hızla gelişen şehirde günümüzde ulaşabilen bu döneme ait eserler de mevcuttur. Roma İmparatorluğu'nun yıkılışıyla şehir çalkantılı bir döneme girmiştir. Jeopolitik konumu ve gelişmişliği nedeniyle Bizans İmparatorluğu ve Avrupa krallıkları arasında paylaşılamayan bir şehir olmuştur. Orta Çağ'da çeşitli hanedanların yönetiminde düklükten krallığa geçmiştir. 1282'de kurulan Napoli Krallığı İtalya ve Avrupa siyasetinde önemli rol oynayan bir ülke olmuştur. 1282'den 1861'de İtalyan devletlerinin birleşmesine kadar geçen uzun dönemde İtalya'nın güneyine hükmeden Napoli Krallığı, Napoli şehrine pek çok tarihi ve kültürel miras bırakmıştır. 2. Dünya Savaşı'nda ağır bombardıman altında kalan şehir hızlı restorasyon çalışmalarıyla eski haline dönebilmiştir.

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışı seyahatinizde yaşayabileceğiniz aksaklıklara karşı yurtdışı seyahat sigortası yapmanız tavsiye edilir. Pek çok ülkenin vize işlemleri sırasında talep ettiği seyahat sigortasını online olarak dakikalar içerisinde, 6 Euro’dan başlayan fiyatlarla Axa Sigorta’dan alabilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Napoli, İtalya’nın güneyinde yer almaktadır. Ayrıca Roma’ya 250 km. uzaklıkta yer alır. Napoli, limanı Akdeniz Bölgesi için merkez liman özelliği taşımaktadır. Şehir, Campania bölgesinin başkentidir. Venüz Yanardağı ve Capri Filegri olarak isimlendirilen iki  volkanik bölge arasında konumlanmıştır.
 

Geolocation

Napoli lokasyonunu gezmenin en pratik yollarından biri de tur paketlerini tercih etmek. Eğer zorlanmadan, bir rehber eşliğinde Napoli lokasyonunu gezmek isterseniz; Msc Meraviglia İle Akdeniz - 719 EUR , Pullman Sovereign İle Akdeniz - 696 EUR , Promosyon Büyük İtalya Turu - 635.55 EUR , Baştanbaşa İtalya Turu - 399 EUR , Msc Meraviglia İle Akdeniz - 549 EUR gibi seçenekleriniz bulunuyor. Ayrıca tüm Napoli turlarının listesini buraya tıklayarak görebilirsiniz.

Bir Avrupa şehri olan Napoli’nin para birimi Euro’dur.

Napoli’nin resmi dili İtalyanca'dır. Ayrıca şehirde İspanyolcaİngilizce ve Fransızca da konuşulan diğer diller arasında. İtalyanca konuşmak durumunda kalmadan İngilizce ile de şehir insanıyla anlaşabilirsiniz.

 • Merhaba: Ciao
 • Nasılsın: Come stai
 • Nasıl Giderim: Come si Ottengono

Napoli saati (GMT+1) Türkiye saatine (GMT+3) göre iki saat geridedir.  
 

ROMA BÜYÜKELÇİLİĞİ
Adres: VIA PALESTRO 28, 00185 ROMA ITALIA
Telefon: 00 39 06 446 99 33 00 39 06 445 941 00 39 06 445 942 00
Faks: 00 39 06 494 15 26
ambasciata.roma@mfa.gov.tr
http://roma.be.mfa.gov.tr

Napoli’de ağırlıklı olarak Akdeniz iklimi görülür ve subtropikal iklimin de etkileri görülür. Buna bağlı olarak yazlar sıcak, kışlar ılık ve yağışlı geçer. Yaz aylarında sıcaklıklar 30 derecenin üzerine çıkar. Kış aylarında kar yağışı nadiren görülür. Deniz suyu sıcaklığı ise ağustos ayında 27 dereceye kadar çıkmaktadır. Napoli’yi ziyaret etmek için en uygun zaman ilkbahar ve sonbahar aylarıdır. 

Napoli’ye direk uçuş seferleriyle ulaşmak mümkündür. Uçuş süresi yaklaşık 2 saat 25 dakikadir. Ayrıca Roma üzerinden 1 saat 45 dakika süren tren yolculuğuyla Napoli’yi ziyaret edebilirsiniz.

Napoli’de çok sayıda otel seçenekleri mevcuttur. Napoli'de oteller Roma ve kuzeydeki şehirlere kıyasla daha ucuzdur. Her bütçeye uygun otellerin bulunduğu şehirde ucuz otellerde kalırsanız sıcak su ve elektrik sıkıntısı yaşama olasılığınızı  göz ardı etmemeniz gerekir. Napoli’de konaklamak için en güzel bölgeler arasında  San Ferdinando Bölgesi yer alır. Bu bölgede Napoli Kraliyet Sarayı bulunmaktadır. Napoli’de en önemli caddelerden biri olan Sapaccanopoli  Caddesi’dir. Bu cadde üzerinde de bütçenize göre otel bulabilirsiniz.

Oda-kahvaltı hizmeti sunan butik oteller ve pansiyonlar bulmak mümkündür. Ancak Napoli'nin bazı ucuz otellerinde duşlar ortak olabilmektedir veya klima için ekstra ücret talep edilebilmektedir. Ayrıca şehirde turistlere kişi başı gecelik 3 Euro'luk bir vergi uygulanmaktadır. Az sayıda odası bulunan Il Transatlantico Napoli turistler arasında çok popüler bir oteldir. Castel dell'Ovo'nun yakınında liman manzaralı bu otelde ödeyeceğiniz düşük miktarın karşılığını fazlasıyla almanız mümkündür. Odaları yatı andıran bu otelin yemekleri de lezzetlidir. 

Napoli onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Napoli Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Napoli Otelleri

En Uygun Fiyatlı Napoli Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Napoli Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Napoli Otelleri

Napoli Şehir İçi Ulaşım

Napoli’de şehir içi ulaşımı kolaylıkla sağlamanız mümkün. Otobüs,tramway ve metro ulaşım hatlarıyla istediğiniz yere gidebilirsiniz. Ayrıca şehirde yürüyerek gezebilirisiniz çünkü şehrin tarihi ve kültürel yapıları  birbirine yakın mesafede yer almaktadır. Şehrin en önemli turistik yerlerinden biri olan Capri Adası’na feribot ile gidebilirsiniz. Napoli’de ulaşım biletleri “Unico Napoli” olarak adlandırılan kartlarla sağlanmaktadır. 90 dakika geçerli olan bilet ücreti 1.30 Euro, günlük kullanmak isterseniz ise 3.10 Euro ödüyorsunuz. 3 günlük  bir gezi için kart ücreti yetişkinler için 32 Euro, 18–25 yaş grubu içinse 25 Euro’dur.

Napoli Gezilecek Yerler

Napoli  İtalya için tarih ve kültür merkezi konumundadır. Oldukça köklü tarihe sahip olan şehrin sokakları adeta tarih kokmaktadır. Piazzo Plebistico Meydanı şehrin merkezinde yer alan  gezilmesi gereken ünlü meydandır.Bu  meydana yakın yer alan cam tavanlı galeri Umberto isimli kapalı çarşıyı da gezebilirsiniz. Şehirde tüm tarihi ve kültürel yapılar birbirine yakın  uzaklıktadır.

Palazzo Reale

35506 Şub 2017Gezilecek Yerler

Napoli Gezilecek Yerler-1

17. yüzyılda inşa edilen Palazzo Reale yani Kraliyet Sarayı Bourbon hanedanından Napoli Kralları'nın kullandığı dört saraydan birisidir. İtalyan barok mimarisiyle yapılan saray Piazza del Plebiscito'da görkemli bir şekilde ziyaretçilerini selamlamaktadır. Müze olarak gezilebilen saray bünyesinde aynı zamanda Biblioteca Nazionale yani Ulusa Kütüphane de bulunmaktadır. Kütüphanede ünlü besteci Giuseppe Verdi'nin mektupları, Kıpti İncili'ne ait yazmalar da dahil olmak üzere çok değerli eserler bulunmaktadır.

Mimar Domenico Fontana tarafından inşası yapılan saray Kral III. Philip için yapılmıştır ancak kral sarayı göremeden ölmüştür. Daha sonra kontların ikamet yeri olmuştur ve iç dekorasyonu freskler ve resimlerle geliştirilmiştir. 1734 yılında Kral III. Charles'la beraber saray hükümdarların sarayı olmuştur. Scalone d'Onore adı verilen büyük merdivenleri çıktıktan sonra sağda bulunan Saray Tiyatrosu Kral Charles'ın döneminde yaptırılmıştır. Bu salonda krallar ve yakın çevresi için operalar düzenlenmekteydi. Ayrıca salonda bulunan Apollo ve Musa heykelleri ilgi çekicidir. Kral Ferdinand'ın eşi ve Fransa Kraliçesi Marie Antoinette'in kız kardeşi olan Kraliçe Maria Carolina'nın isteğiyle de büyük salon yeniden düzenlemiştir. Daha sonra yine Kral IV. Ferdinand döneminde sarayın meşhur Kraliyet Odaları yapılmıştır. Bu 30 tane odada çok şık mobilyalar, resimler ve porselenler bulunmaktadır.

Saray halkının ibadet yeri olan Kraliyet Şapeli ise altın süslemeleri ve Hz. İsa'nın doğuşunu anlatan kısım çok ilgi çekicidir. Taht Salonu, Kral Joachim Murat'ın çalışma odası ve Elçiler Salonu da sarayın görmeye değer önemli kısımlarıdır. Kral Joachim Murat'ın Fransa'dan getirdiği mobilyalar oldukça şıktır. Sarayın meydana bakan cephesinde de Napoli Kralları'ndan bazılarının büstleri bulunmaktadır. 

Napoli lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Be Italian Capodimonte, Centraal Station B&B, Prêtáloger. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Supera, La Piazza al Vomero gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Panorama Home, La Cattedrale Bed & Breakfast, Casa Cesira otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Napoli aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Castel Nouva

17806 Şub 2017Gezilecek Yerler

Napoli Gezilecek Yerler-2

Castel Nouva "yeni kale" anlamına gelmektedir ve Piazza Municipio'da bulunmaktadır. Napoli’nin en çok turist çeken yerlerinden biri olan Castel Nouva, 1282 yılında Angevinler tarafından yaptırılmıştır. Daha sonra Aragonlar tarafından da inşa edilen kalenin içinde çok sayıda tablo, heykel ve tablo mevcuttur. Kalenin devasa büyüklüğünden her ziyaretçi etkilenmektedir. Otobüs ya da tramvay ile kaleye ulaşım sağlanabilir. Kale kapanış saati 16.00’dır. Şehrin manzarasını seyretmek için görkemli kaleyi ziyaret etmelisiniz. Kaleye giriş ücretsizdir. 

Anjou hanedanından Kral Charles tahta çıktığında Napoli Krallığı'nın başkenti Napoli değildi. Başkenti Napoli'ye taşıyan kral şehirde kendisi için denizin kıyısında bir kale yapılmasını emretmiştir. 1279'da başlayan inşaat üç senede tamamlanmıştır ve mimarları Fransız mimarlardır. Gotik mimari eseri olan kalede daha sonraki eklemeler ve düzenlemeler sonucu Rönesans etkileri de görülür. Tarihte papalıktan çekilen sayılı papalardan biri olan Papa V. Celestine burada papalıktan çekilmiştir ve onunla çekilmesiyle seçimler burada yapılmıştır. Daha birçok önemli olaya sahne olan saray ayrıca dönemlerinin ünlü sanatçılarını da ağırlamıştır.

Kalenin ilk inşasından günümüze ulaşan sayılı eserlerden olan Cappella Palatina gotik camlara ve Rönesans fresklerine sahiptir. Aragon hanedanlığı döneminde kalede pek çok değişiklik yapılmıştır. Kalenin batı girişindeki iki kulenin arasında bulunan Torre della Guardia, Aragonlu Alfonso'nun Napoli'ye zaferle girişini temsil etmek için yapılmıştır. 35 metre yüksekliğindeki bu zafer kemeri heybetli bir şekilde kalenin girişini oluşturmaktadır. Sala dei Baroni ise krala karşı komplo kuran baronların öldürüldüğü salondur ve ismini bu olaya ithafen almıştır. Kalenin ikinci katında ise Rönesans döneminden güzel yapıtlar bulunmaktadır.

Ulusal Arkeoloji Müzesi

9806 Şub 2017Gezilecek Yerler

Napoli Gezilecek Yerler-3

Piazza Museo'da bulunan Museo Archeologico Nazionale dünyanın en iyi Roma dönemi müzesi olarak görülüyor. Roma İmparatorluğu dönemine ait çok değerli bir sürü eser müzede sergileniyor. Müze 1750'lerde Bourbon hanedanından Charles tarafından kurulmuştur ve daha sonra günümüzdeki binasına taşınmıştır.

Müzede sergilenen Yunan, Roma ve Rönesans dönemine ait eserler hem çok kalitelidir hem de sayıca fazladır. Roma eserleri, 16. yüzyılda papalık yapan Alessandro Farnese'nin derlediği Farnese Koleksiyonu'ndan gelmektedir. Bu koleksiyonun bazı parçaları Londra'daki British Museum'da sergilenmektedir. Farnese'nin koleksiyonundan 2. yüzyılda yapılan Atlas heykeli ve 3. yüzyılda yapılan Herkül heykeli de müzede sergilenmektedir. Helenistik Mısır'da M.Ö. 2. yüzyılda yapılan Tazza Farnese defalarca el değiştirmiştir. Roma İmparatorluğu Mısır'ı fethedince Roma hazinesine alınmıştır. Daha sonra Bizans İmparatorluğu'na geçip İstanbul'a getirilmiştir. 4. Haçlı Seferi'nden İstanbul'dan alınıp Avrupa'ya getirilmiştir. İran ve İspanyol saraylarını da dolaştıktan sonra en son müzeye getirilmiştir. Üzerinde eski Mısırca ve Yunanca yazıların da bulunduğu Tazza, müzede bulunan çok değerli eserlerden birisidir. Toro Farnese de yine Helenistik döneme ait çok değerli bir eserdir.

Müzenin bodrum katında Borgia ailesinin 2,500 objeli Mısır koleksiyonu bulunmaktadır. Farnese'nin koleksiyonun bir kısmı ise giriş katındadır. Ara katta ise mozaik koleksiyonu bulunmaktadır. Mozaiklerin çoğu antik Pompeii kentine aittir. Büyük İskender'in Darius ile savaşını anlatan mozaik ise en dikkat çekici mozaiklerdendir. 1. katta da Herculaneum, Pompeii, Boscoreale gibi antik kentlerden getirilen eserler sergilenmektedir. Bunlar arasında vazolar, seramikler, freskler ve bronz heykeller bulunmaktadır.

Müzeye giriş ücreti 12 Euro'dur.

Napoli Turistik Gezi Biletleri

Napoli şehrini doya doya gezmek için, turistik noktalara giriş biletinizi önceden alıp bütçe ve zaman tasarrufu yapabilirsiniz. Sıra beklemeden ve indirimli bilet almak için aşağıda önerdiğimiz biletleri inceleyebilirsiniz.

Napoli Mutfağı

İtalyan mutfağı dünyaca ünlü en zengin mutfaklardan biridir. Çeşitliliğiyle çok farklı lezzetleri içermektedir. Napoli'de de bütün İtalyan lezzetlerini bulmak mümkündür. Hatta Napoli ünlü İtalyan pizzalarının doğduğu yerdir. Şehirde herhangi bir yerde yiyeceğiniz pizza oldukça lezzetli olacaktır. Pizza margherita ilk bulunan pizza olduğu için özellikle lezzetlidir. Da Michele, Sorbillo, Trianon ve Pizzeria Brandi en popüler pizzacılardır. Da Michele'de sadece pizza margherita ve marinara yapılır. Restoranın çalışanları orjinal pizzanın bunlar olduğunu ve pizzaya fazla malzeme eklendiğinde pizzanın tadının kaçtığını iddia ederler. Ayrıca Pizzeria Gastronomia Nennella turistler tarafından tam olarak keşfedilmemiş, yerel halkın tercih ettiği minik bir pizzacıdır. Antica Pizzeria Port'Alba da eski ve popüler pizzacılardandır. Pizzada kaliteyi korumak için kurulan Gerçek Napoli Pizzası Birliği pizza için standardlar koymuştur. Vera Pizza Napoletana yazısını gördüğünüz pizzacılar bu standardlara uyan pizzacılardır.

Pizza dışında Napoli'de pek çok lezzeti tadabilirsiniz. İtalyan mutfağının temelini oluşturan zeytinyağı, sarımsak, domates ve kırmızı şaraptan yapılan pek çok yemek bulmak mümkündür. Deniz kıyısında olan Napoli'de deniz ürünlerinden yapılan yemekler de çok popülerdir. Dünyaca tanınmış spagetti soslarıyla adından sıkça söz edilen mutfaktır. Ayrıca peynir ve kahveleriyle de ün kazanmıştır.  

Napoli'de genç nüfus gittikçe artmaktadır ve buna paralel olarak gece hayatı hızla gelişmiştir. Şehre gelen turistler arasında da gençlerin oranı fazladır. Özellikle Piazza Bellini, Vicco Belledone a Chiaia, Piazza Santa Maria la Nova, Piazza dei Martiri ve Piazza San Domenico Maggiore bölgeleri barların ve gece kulüplerinin yoğunlaştığı yerlerdir. Piazza dei Martiri gençler arasında çok popüler bir destinasyondur. Napoli'de gece hayatı güneş batınca başlar ve gece kulüpleri 11'den önce açılmaz. Mekanların dışında sokaklar da oldukça hareketlidir.

Campania bölgesi dünyanın başlıca şarap üreten bölgelerindendir ve Napoli de bu bölgenin başkenti olduğu için haliyle şehirde pek çok şarapevi bulmak mümkündür. Aglianico siyah üzümleri Campania bölgesinde en yaygın yetiştirilen üzümlerdendir. Bu üzümlerden yapılan şarapları deneyebilirsiniz. Chiaia bölgesinde bulunan Enoteca Belledonne Napoli'nin en meşhur şarapevlerinden birisidir. Önceden sadece şarapevi olan mekan konseptini geliştirip aynı zamanda bir şarap barı olmuştur. Geniş bir şarap seçkisine sahiptir ve şarapların yanında atıştırmalıklar da ikram edilmektedir. Yine Chiaia'da bulunan Cap'alice de zengin bir şarap ve atıştırmalık çeşidine sahiptir. "Enoteca" ismi verilen bazı şarap barları da müziğin sesinin az olduğu mekanlardır. Bu tip yerleri de yine yoğun sokaklarda ve meydanlarda bulabilirsiniz.

İtalya kahvesiyle de meşhurdur ve barlarda kahve bulmak da mümkündür. Kahveler ekstra sert olduğu için barlarda da çok tüketilmektedir. Bira İtalyanlar için pizzanın yanında içilen bir içki olmuştur ve bu nedenle yakın zamana kadar bira ağırlıklı barlar şehirde azdı. Ancak son yıllarda çeşitli biralar satan barlar da açılmıştır. Yerler biraları tatmak için Les Belles Choses uygun bir seçimdir. Cammarota Spritz ise çok uygun fiyatlı içki satan bir bardır.

Lounge olarak hizmet veren Volver Bellini Caddesi'nde bulunur ve canlı müzik çalınmaktadır. Yine Bellini Caddesi'nde bulunan Bourbon Street popüler bir destinasyondur. Bazı gecelerde caz müzik çalınmaktadır ve bazı gecelerde de DJ'ler sahne almaktadır.

Polpüler Kulüpler ve Barlar; 
 

Napoli'de alışveriş merkezlerinin dışında çok sayıda butik dükkan ve pazar bulunmaktadır. Napoli’nin en meşhur caddelerinden biri olan Via Toledo’da hediyelik eşya alabileceğiniz çok sayıda mağaza bulunmaktadır. Napoli’de el yapımı kıyafetler oldukça ünlüdür. Ayrıca şehrin ünlü şaraplarından satın alabilirsiniz. Ucuz bir alışverişi tercih etmek isterseniz her cumartesi günü açılan Mercato di Antignano pazarına gidebilirsiniz. La Torretta Market peynir, zeytinyağı gibi yerel lezzetleri almak için uygun bir noktadır. 
 
Napoli'de dükkanlar genellikle sabah 9 gibi açılır, 13.30'dan 16.00'a kadar öğle arası verirler ve akşam 8'e doğru kapatırlar. Zincir markaların mağazaları ise öğle arası vermeden tüm gün açıklardır. Genel olarak fiyatlar da diğer büyük Batı Avrupa şehirlerine göre nispeten düşüktür. Toledo Caddesi, Trieste e Trento Meydanı, Chiaia Caddesi, Amedeo Meydanı gibi yerler lüks markaların bulunduğu yerlerdir. Buralarda şık tasarımlar satan butik dükkanlar bulabilirsiniz. İtalya ayakkabılarıyla da ünlü olmuştur ve şehrin birçok noktasında ayakkabı satan dükkanlar mevcuttur. Ayrıca Napoli erkek giyiminin geliştiği bir şehirdir. Argenio, Eddy Monetti, Marinella ve Mariano Rubinacci dükkanları şık erkek giyim ürünleri satan dükkanlardır.

Via degli Orefici'de mücevher ve takılar satan pek çok dükkan bulunmaktadır. Pazarlık yapmak da mümkündür. Lungomare olarak bilinen sahilde de antikalar bulabilirsiniz. Napoli'de çok sayıda kitapçıda bulunmaktadır. Piazza Dante, Via Port'Alba ve Via Santa Maria di Costantinopoli civarlarında yoğunlaşan kitapçılarda eski ve nadir bulunan kitapları bulmak mümkündür. San Gregorio Armeno Caddesi boyunca da el işi ürünlerin satıldığı dükkanlar bulunur.

Alışveriş merkezleri; 

 • Water Side Shops,
 • Mercato,
 • Coastland Center.

 


royaldans.com

 • Yeni Yıl Kutlamaları (Ocak) 
 • İtalya’nın en uzun karnavalı (Şubat)
 • Napoli Tiyatro Festivali (Haziran)
 • Pizza Festivali (Eylül) 
 • Ferragasto: İtalya’nın dini bayramı (Ağustos)
 • Caz Festivali (Ağustos)
 • Tangotango:Tango Festivali (Eylül)
 • Yeni Yıl (1 Ocak),
 • Epiphany (6 Ocak),
 • Paskalya (Mart/Nisan),
 • Kurtuluş Günü (25 Nisan),
 • İşçi Bayramı (1 Mayıs),
 • Cumhuriyet Bayramı (2 Haziran),
 • Assumption (15 Ağustos),
 • Hristiyan Festivali (1 Kasım),
 • Immacolata Concezione (8 Aralık),
 • Sant Ambrogio (8 Aralık, Sadece Milano),
 • Noel (25 Aralık)

Napoli’de hırsızlık ve kapkaç olayları oldukça yaygındır bu yüzden çanta ve cüzdanınıza dikkat etmelisiniz.
 
Önemli Telefonlar

 • Polis ve acil servis: 113
 • Ambulans: 118
 • Yangın: 115

 
 

İtalya Vizesi Nasıl Alınır?

Devamını Oku