Google+

Pisa

Pisa05:22 AM
23℃
1 EUR=0.00
Type L250V16 A
 • Ocaweather-icon6.5℃
 • Şubweather-icon7.7℃
 • Marweather-icon9.7℃
 • Nisweather-icon12.7℃
 • Mayweather-icon16.2℃
 • Hazweather-icon19.9℃
 • Temweather-icon22.9℃
 • Ağuweather-icon22.8℃
 • Eylweather-icon20℃
 • Ekiweather-icon15.9℃
 • Kasweather-icon10.8℃
 • Araweather-icon7.2℃
Ülke : İtalya Nüfus : Yaklaşık 90 bin  Dil : İtalyanca Para birimi : Euro İklim : Akdeniz İklimi Ortalama Kaç Günde Gezilir : 1-2 Gün Big Mac Index: 4.38 $ (Türkiye 3.87 $)


 

Pisa, çoğu insanın tamamı mermerden yapılan eğik kulesiyle tanıdığı, ziyaretçilerine rönesansın tarihi dokusunu derinlemesine yaşatan bir İtalya şehridir. 2014 tahminlerine göre 421.642 nüfusa sahip olan şehrin arazisi Ligürya Denizi'ne doğru uzanan ters bir tabanca şeklindedir. Resmi dili İtalyanca olan şehirde en çok kullanılan ikinci bir dil ise Fransızcadır. 

İtalya’nın sembollerinden biri olarak bilinen Pisa Kulesi'nin ve katedralinin de içerisinde bulunduğu Mucizeler Meydanı, 1987’den beri UNESCO Dünya Mirası listesinde yer almaktadır.

Tarihin önemli bilim adamı ve filozoflarından Galileo Galilei’nin doğduğu şehir olan Pisa, bilim adamının adını taşıyan (Galileo Galilei Airport) bir havalimanına sahiptir. Şehirde gezilecek yerler arasında; Pisa Kulesi, Pisa Katedrali, Pisa Vaftizhanesi ve Şövalyeler Meydanı gibi şehrin tarihini yansıtan önemli yapılar yer almaktadır. Alüvyonlar üzerine fazla derin olmayan bir temel üzerine inşa edilmesi sebebiyle, üçüncü katının yapımından itibaren eğilmeye başlayan Pisa Kulesi, şehirde turistlerin en çok ilgisini çeken yapıdır. Yılda 1 milyondan fazla turist ağırlayan Pisa’nın tarihi dokularının en dikkat çekici özelliğinden bir diğeri ise yapıların tamamının mermerden olmasıdır.

Pisa’da her bütçeye uygun konaklama seçeneği mevcuttur.  Hotel Relais dell'Orologio ve Bologno Hotel Pisa tavsiye edilen oteller arasındadır. Öğrenci şehri olması sebebiyle canlı bir gece hayatı olan Pisa’da farklı eğlence seçeneklerinden birini tercih edebilirsiniz. Rock müzik severler için Borderline, tematik müzik severler için Club Dr Jazz tavsiye edilebilecek mekanlar arasındadır. Sakin ve romantik zaman geçirmek isteyenler için de uygun seçenekler mevcuttur. 

İtalyan mutfağının lezzetlerini tatmak isterseniz, şehrin cafe ve restoranlarından beklentilerinize uygun olanı tercih edebilirsiniz. Akşam yemeği öncesi “apéritivo” bir şeyler atıştırmak ve yeni insanlarla sosyalleşmek isterseniz, bu etkinliğe hizmet eden barları tercih etmeniz gerekmektedir. Hafif bir şeyler yemeyi tercih ederseniz L'Ostellino, iyi bir pizza yemek isterseniz Gusto Al 129'u tercih edebilirsiniz.

Şehir her mevsim ziyaretçi almakla birlikte en çok tavsiye edilen ziyaret zamanı bahar ve yaz aylarıdır. Bu dönemlerde gerçekleşen etkinlikler de ziyaretlerin bu dönemlerde daha çok tercih edilme sebeplerinden biridir. Pisa ziyaretiniz sırasında hem kendinize hatıra hem de sevdiklerinize hediye etmek için bir şeyler almak isterseniz alışveriş yapabileceğiniz bir çok dükkan ve mağaza mevcuttur.
 

Pisa İtalya’nın kuzeyindeki Toskana bölgesinde yer almaktadır ve Floransa’ya komşu bir şehirdir. Şehrin kuzeyinde Lucca, güneyinde Grosseto şehirleri yer alır. Batısında Livorno şehri ve Ligurya Denizi bulunurken, doğusunda Firenze ve Siena şehirleri yer almaktadır.

Geolocation

Pisa Gezilecek Yerler


UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde olan Mucizeler Meydanı ve çevresinde gezilecek yerlerin başında Pisa Kulesi, vaftizhane ve katedral gelmektedir. Şehre özellikle Pisa Kulesi’ni görmek için gelen turistler Mucizeler Meydanı’ndaki yapıları ziyaret edip bol fotoğraf çekildikten sonra eğer hava durumu da müsaitse eğri yapının önündeki çimlerde vakit geçiriyorlar. 
 

Pisa Kulesi

728 Tem 2017Gezilecek Yerler

Pisa Gezilecek Yerler-1

Duomo Katedrali'nin çan kulesi olarak 1173’te yapılamaya başlanan Pisa Kulesi’nin inşası 1350 yılına kadar sürmüştür. Sonrasında ise alüvyonlar üzerine fazla derin olmayan bir temelle yapılması dolayısıyla kule üçüncü katı itibariyle eğilmeye başlamıştır. Bu yüzden de mühendislik hatası yapının inşasına 100 yıl kadar ara verilmiştir. 1272 yılında ise üst katların eğilmesini engelleyici bir çalışma yapılmış ve kulenin bir tarafı diğer tarafından daha uzun olacak şekilde kalındığı yerden inşasına devam edilmiştir. 1319 yılında 8. katı da biten kule eğilmeye devam etmiş yıkılmasından korkulan yapının 2000 yılında sağlamlaştırma çalışmaları yapılmıştır. Böylece  kulenin eğimi durmuş fakat yine de korkularak yaklaşılan bir eser olarak kalmıştır. 7 çanlı 60 metre yüksekliğindeki kulenin en eski ve en ağır çanı 3600 kg kadardır.

Mucizeler Meydanı'nda bulunan kuleye otobüsler ile ulaşmak mümkündür. Kulenin önüne kadar otobüs ile ulaşım sağlanmasa da meydandan yürüyerek gidilebilmektedir. Ana tren garından meydana ulaşım ise yürüyerek yaklaşık 20 dk sürmektedir.
15 yaşından küçük çocukların kuleye çıkması yasaktır.

Galileo Galilei’nin Pisa Kulesi tepesinde gerçekleştirdiği deney:
** Ünlü bilim insan Galilei’nin kuleden aşağıya altın ve kurşun toplar attığı böylece Aristo’nun “Ağır cisimler hafif olanlara göre daha çabuk düşer” savını çürütmeye çalıştığı ileri sürülür. Bu deneyin gerçekleşip gerçekleşmediği tam olarak bilinmese de uzun tartışmalar sonucunda olayın doğru olduğu kanısına varılmıştır.
 

Pisa lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Pampurio, Cattaneo 138, Rovere. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Loft Pisa Center, Appartamento Pera gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Casa Turchese, Camping Village Torre Pendente, Pisa Centrum Modern Apartments otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Pisa aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Pisa Katedrali

528 Tem 2017Gezilecek Yerler

Pisa Gezilecek Yerler-2

Pisa Katedrali, Pisa’nın 1063’te Palermo açıklarındaki bir deniz savaşında bir Arap donanmasını yenilgiye uğratmasıyla, kazandığı zaferi kutlamak amacıyla mimar Buscheto tarafından inşa edilmiştir. Buscheto aynı zamanda katedralin yapıldığı Pisan Romanesk tarzının da kurucusudur.

Pisa Katedrali, Toscana’nın en büyük dinsel yapısı olarak bilinmektedir. Eğik Pisa Kulesi kadar üne kavuşamamış olsa da şehirdeki en önemli üç yapıdan biridir ve kuleye çıktıktan sonraki ziyaret noktasıdır. Hem dışı hem de içi Gotik mimari ürünüdür.
Resim ve kabartmalarla bezenen katedral, yapıldığı dönemin zengin işlemelerini barındırır. Yapımında renkli mermerler kullanılan katedralin dış cepheleri oldukça görkemlidir. Üç büyük giriş kapısına sahip olan katedralin üstünde birbirine kemerlerle bağlanmış sütunlu galeri vardır. Girişin üstünde yer alan dört sıradaki açık galeriye bakan ziyaretçiler, Mağribi mimarisine ait tipik bir özellik olan birkaç küçük yuvarlak kemer bulabilirler. İç kısımda ise Bizans etkileri görülmektedir. Dünyanın en etkileyici katedrallerinden biridir.

Katedral içinde en dikkat çekici sanat eseri muhtemelen yangından kurtulan, özenle oyulmuş kürsüdür. Giovani Pisano tarafından yapılan kürsü, ortaçağ heykellerinin ustalıklarından biri olarak kabul edilmektedir.
Katedral ayrıca önemli kişilerin bazı mezarlarını da barındırmaktadır. Bunlardan biri, Pisa'nın koruyucu azizi ve tüm gezginlerin koruyucu azizi sayılan St. Ranierius’turKutsal Roma İmparatoru VII. Henry'nin mezarı da katedralde bulunmaktadır. Papa VIII. Gregory de katedrale gömülmüştür; ancak 1600'de çıkan yangın mezarı tahrip etmiştir.

Giriş Ücreti: 5 Euro'dur
 

Pisa Vaftizhanesi

528 Tem 2017Gezilecek Yerler

Pisa Gezilecek Yerler-3

Pisa Vaftizhanesi, Pisa Kulesi ve Pisa Katedrali ile birlikte meydanda yer alan üç önemli yapıdan biridir. İtalya’daki Roma mimarisi ürünü olan Katolik vaftizhanesi 1152 yılında inşa edilmeye başlanmıştır. Binanın içinde bulunan sütunlardan birinin verdiği bilgiye göre yapının inşasına, "Diotisalvi" olarak bilinen bir mimar başlamıştır. Diotisalvi aynı zamanda Pisa'nın merkezinde bulunan Santo Sepolcro Kilisesini inşa eden kişidir. Fakat, Diotisalvi’nin vaftizhanenin yapımı sırasında vefat etmesi üzerine, vaftizhaneyi Nicola Pisano tamamlamıştır. Nicola Pisano, Diotisalvi’nin tarzından uzaklaşarak yapıyı daha Gotik bir tarz haline getirmiştir.

1363 yılında tamamlanan Vaftizhane Mucizeler Meydanı’ndaki görülmesi gereken önemli üç eserden biridir. İtalyadaki en büyük Vaftizhane olarak anılan yapı, 55 metre yüksekliğe, 34 metre çapa sahiptir. Ünlü İtalyan fizikçi, matematikçi, astronom ve filozof olan Galileo Galilei, Pisa Vaftizhanesi’nde vaftiz edilmiştir. 
 
Piazza dei Miracoli'deki diğer yapıların çoğunda olduğu gibi vaftizhanenin inşaatı da beklenenden daha uzun sürmüştür. Birkaç olayın inşaat aşamasını kesintiye uğratmasından dolayı Vaftizhane, 14. yüzyılın ortalarında bitmiştir.
 
Vaftizhanenin dış kısmı çeşitli süslemeler ve heykeller ile süslenmiştir. Ana portal kabartma ile kaplı iki klasik sütun tarafından çevrelenmiştir. Vaftizhanenin dış görünüşü oldukça dekoratif ve gösterişli olmakla birlikte, iç kısım hakkında da aynı şeyi söylemek pek mümkün değildir. Dış görüntüsünün aksine içi şaşırtıcı derecede sadedir.
Pisa Vaftizhanesi de Pisa Kulesi gibi yumuşak toprak nedeni ile 0.6 derece yan yatmıştır.

 • Giriş: 5 Euro'dur
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.
Pisa Turistik Gezi Biletleri

Pisa şehrini doya doya gezmek için, turistik noktalara giriş biletinizi önceden alıp bütçe ve zaman tasarrufu yapabilirsiniz. Sıra beklemeden ve indirimli bilet almak için aşağıda önerdiğimiz biletleri inceleyebilirsiniz.

İtalya’nın para birimi uluslararası para kodu EUR olan Euro’dur. 

İtalya’nın resmi dili İtalyanca’dır fakat turistik bölgelerde İngilizce de konuşulduğu görülmektedir. Ayrıca ülkenin ikinci yabancı dili ise Fransızca’dır.

İtalya ile Türkiye arasında 1 saatlik bir fark bulunmaktadır. Türkiye saati İtalya saatine göre bir saat ileridir.

ROMA BÜYÜKELÇİLİĞİ
Adres: VIA PALESTRO 28, 00185 ROMA ITALIA
Telefon: 00 39 06 446 99 33 00 39 06 445 941 00 39 06 445 942 00
Faks: 00 39 06 494 15 26
ambasciata.roma@mfa.gov.tr
http://roma.be.mfa.gov.tr

Akdeniz İklimi’nin görüldüğü Pisa şehri 4 mevsim de çok soğuk geçmez. Bu yüzden şehir 4 mevsim ziyaret edilebilir bir yerdir. Fakat bahar ve yaz aylarında artan etkinlikler sebebiyle ziyaretçiler daha çok bu dönemleri tercih edebilmektedir.

Pisa'da Haziran’ın 16’sında Luminara adlı bir cadde şenliği gerçekleşir. Bu şenlikte şehir mum ışığıyla aydınlanır ve akşam 11'de havai fişek gösterileri gerçekleşir. Aynı gün her meydanda konserler düzenlenir ve tüm şehir merkezi bir sokak partisine dönüşür.

17 Haziran San Ranieri Günü'dür. Bu gün tarihi mahallelerin birbirine meydan okumasının ardından tarihsel kıyafetlerin geçit töreni yapılmaktadır.

Haziran ayının son Pazar günü Gioco del Ponte (köprü oyunu) vardır. Ponte di Mezzo'da gerçekleşir. Köprü oyununda güçlü erkeklerden oluşan ekipler, boyunlarıyla ağır bir arabayı iterler. Bu ağır arabayı diğer takımın alanına itmeyi başaran takım kazanır.

Aralık ayında, ayın ilk pazarından itibaren şehir merkezine büyük bir Noel pazarı kurulur. Şehir merkezi ışıklandırılır ve Pisa’ya ziyaret için oldukça uygun bir zamandır.

Tüm bunların yanında her ayın ilk pazarında, İtalya'nın en büyüklerinden biri olan ve birçok insanı Pisa’ya getiren antik pazar kurulur.
 

İstanbul’dan Pisa’ya çok sık uçuşlar yapılmamakla birlikte iki şehir arasına direkt uçuş seferleri düzenlenmektedir. İki şehir arasındaki uçuş süresi 2 saat 50  dakikadır. Yalnız havaalanının küçük olması ve gelenlerin diğer İtalya şehirlerinden trenle gelmeyi tercih etmesi dolayısıyla Pisa International Airport 24 saat açık tutulmamaktadır.

 

Yılda bir milyondan fazla turist ağırlayan ve Rönesans döneminin izlerini taşıyan Pisa’da, çeşitli konaklama seçenekleri mevcuttur. Bu seçenekler arasından, gotik mimari özellikleri ile şehrin tarihi dokusunu canlı tutan oteller, villa tipi evler, pansiyonlar ve apartman dairelerinden beklenti ve bütçenize en uygun olanı seçebilirsiniz.

San Giuliano Kaplıcaları sayesinde yüz yıllardan beri ünlü bir turizm merkezi olan Pisa’da, tarihin önemli isimlerinin yaşadığı tarihi eser niteliğinde villalar mevcuttur. Diğer konaklama seçenekleriyle karşılaştırıldığında maliyeti en fazla olan villa tipi bu evler, şehrin tarihi dokusunu en çok hissettiren konaklama seçeneğidir.

Market, restorant, cafe ve daha fazla seçeneğe istediğiniz her an ulaşmak istiyorsanız, şehir merkezindeki modern mimariye ait otelleri tercih etmeniz gerekmektedir. Çoğu 14. Yüzyıldan kalan, hemen her yere yürüyerek ulaşabileceğiniz ve çoğu Pisa kulesine 100-200 metrelik mesafede olan bu oteller, villa tipi evlerden sonra maliyeti en yüksek olanlardır. Öğrencilerin nüfusun çoğunluğunu oluşturduğu merkez, şehrin diğer bölgelerine oranla daha canlıdır. Şehrin merkezinde lüks bir otel isterseniz, 5 yıldızlı Hotel Relais dell'Orologio tavsiye edilebilecek otellerden biridir. Yine şehir merkezinde her yere yürüme mesafesinde olan Bologna Hotel Pisa da tavsiye edilen oteller arasındadır.

Şehir merkezine yakın daha hesaplı bir konaklama seçeneği arayanlar için, şehrin ara sokaklarında, Pisa Tren İstasyonuna yürüme mesafesinde ve Pisa kulesine 15 dakikalık yürüme mesafesinde yer alan otel, hostel ve apartman evleri mevcuttur. Kendinizi şehrin yerlisi gibi hissetmek ve bir italyan yaşamını deneyimlemek isterseniz, Pisa’nın sessiz sokaklarından birinde yer alan Five Roses Bed & Breakfast’ı inceleyebilirsiniz.

Daha hesaplı bir konaklama tercih etmek isterseniz şehrin uzağındaki konaklama seçeneklerini incelemeniz doğru tecih olacaktır. Şehrin merkezinden uzakta olan bu oteller maliyetinin yanı sıra, daha sakin ve yeşil bir lokasyona sahip olmaları sebebi ile de turistler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Bu otellerden şehir merkezine, toplu taşıma aracı veya taksi ile ulaşmak mümkündür. Pisa çok büyük bir şehir olmadığından ulaşıma ödeyeceğiniz tutar bütçenizi çok fazla etkilemeyecektir. Arno nehri etrafında konuçlanan bu konaklama seçenekleri arasında uygun fiyatlılar olduğu gibi, lüks hizmeti ve doğa manzaralı seçenekleriyle daha maliyetli olanları da mevcuttur. Bu nedenle şehir merkezinden uzaktaki konaklama seçeneklerini araştırırken bu duruma dikkat etmeniz gerekebilir. Hotel San Ranieri, şehir merkezinden kısa bir sürüş mesafesinde lüks hizmet veren otellerden biridir. Toplantı odaları ve yönetici katı olanakları ile özellikle iş seyahatine çıkanlar için geniş yelpazeli imkanlar sunmaktadır.

Aynı anda birden fazla şehir görmeyi planlıyorsanız, şehre trenle 1-1,5 saatlik mesafede bulunan Floransa’yı da konaklama için tercih edebilirsiniz. 

Pisa onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Pisa Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Pisa Otelleri

En Uygun Fiyatlı Pisa Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Pisa Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Pisa OtelleriKüçük bir şehir olan Pisa’da gezilecek yerler arasındaki mesafe yürüyerek gidilebilecek kadar olduğundan şehirde bulunduğunuz zaman boyunca havaalanı ya da tren istasyonundan geliş haricinde toplu taşıma aracı kullanmayabilirsiniz. Fakat Mucizeler Meydanı’na uzak bir yerde konaklıyorsanız ya da bölgedeki köyleri gezmek isterseniz otobüs kullanmanız gerekmektedir. Şehirdeki birçok noktadan otobüs bileti alabileceğiniz gibi ana otobüs durağı da Piazza S. Antonio Meydanı’nda bulunmaktadır. Marina di Pisa veya Tirrenia gibi uzak bölgelere buradan kalkan otobüslerle ya da trenle gidilebilmektedir. Ayrıca şehir turu yaptırmak için hizmet veren kırmızı renkli turist otobüsleri bulunmaktadır. 60 dakikalık şehir turu yaptıran bu turist arabalarının ücretleri yetişkinler için 2017 fiyatlarıyla 11.50 Euro, çocuklar için ise 5.5 Euro'dur. Pisa genellikle İtalya’nın diğer şehirlerinde konaklayan turistler tarafından günü birlik turlar için tercih edilmektedir (özellikle Floransa’dan). Adeta İtalya’nın geçiş noktasıdır. Şehirlerarası online bilet almak için tıklayınız. Şehirde aynı zamanda araç kiralama şirketleri de bulunmatadır.​

Havalimanından Ulaşım:
Havalimanı şehir merkezine 1 km mesafededir ve buradan otobüs veya taksi ile şehir merkezine gidebilirsiniz. Taksi ücretleri 2017 yılı fiyatlarıyla 6.30 ile 10 EUR arasında tutarken otobüse binmek için havalimanı terminalinden ya da otomatik bilet manikalarından alacağınız tek seferlik bilet ücreti 1.20 Euro’dur.
 

Pisa Mutfağı
 

Zeytinyağına düşkün olan İtalyanlar, dünyanın en sağlıklı mutfaklarından birine sahiptir. Hem içerikler hem de pişirme yöntemlerinde o kadar çok çeşide sahip çok az ulusal mutfak vardır. Yemeklerde kullanılan çeşitli baharatlar ve otlar, çeşitli peynir ve deniz ürünleri italyan mutfağında lezzet belirleyici olarak görülmektedir.

İtalyan mutfağı denildiğinde akla ilk olarak makarna ve pizzaları gelmektedir. İtalya’da peynirin sofralardaki yeri oldukça önemlidir. Ricotta, Mozarrella ve Parmesan gibi peynirler bir çok yemeğin yapımında kullanılmaktadır ve oldukça ünlüdür. 
 

Pisa Gece Hayatı


Diğer İtalya şehirlerinde olduğu gibi Pisa’da da akşam yemeği öncesi “apéritivo” etkinliğine hizmet eden barlar bulunmaktadır.  Apéritivo İngilizlerin 5 çayına benzer bir İtalyan geleneğidir. İşlerinden çıkan İtalyanlar akşam yemeği öncesinde bir bara gider ve açık büfede bulunan aparatif yiyeceklerle birlikte seçtikleri kokteyli yudumlarlar. Daha çok saat 18:30 ile 21:30 arasında yapılan bu aktivite İtalyanların yeni insanlar tanımak ve sosyalleşmek için de gerçekleştirdikleri bir olaydır.
 Merkezi alışveriş bölgesi Corso İtalya çevresinde, tren istasyonu ile Ponte di Mezzo (merkez köprü) arasında ve köprünün kuzeyindeki Via Borgo Stretto'dadır. Bununla birlikte kentin çevresinde, pek çok dükkan bulunmaktadır.

Pisa Kulesi çevresinde turistler için hazırlanmış hediyelik eşya stantları bulunmaktaıdr şehre ait bir anı almak için bu stantları gezebilirsiniz. Ayrıca hatıra ürünler alabileceğiniz gibi özellikle el sanatı parçalar ile ünlenmiş bir pazar olan Piazza di Cavalieri’yi de gezebilirsiniz. Pazarlık yaparak daha uygun fiyatlara ürünler alabileceğiniz bu pazarda el yapımı güzel eşyalar bulunmaktadır.  Şık mağazaları gezmek istiyorsanız da rotanızı Borgo Stretto olarak ayarlayın. Şehre özel alınabilecek gıda ürünleri ise Toscana ekmeği, Monte Piano zeytini ve Pecorino peyniridir. 
 Pisa’da İtalyan ruhunu tamamen yansıtan iki adet festival bulunmaktadır. Bunlardan biri Pisa Köprü Oyunu Festivali diğeri ise Aziz Ranieri Tarihsel Tekne Yarışı’dır. Pisa Köprü Oyunu Festivali Arno Nehri’nin ayırdığı Tramontana ve Mezzogiorno halkının savaşının ardından barışa rağmen yitiremedikleri rekabet duyguları sonucunda ortaya çıkmış bir festivaldir. Geleneksel savaş zırhları giyen taraflar Pisa sokaklarını Orta Çağ dönemine çevirir ardından ise köprü üzerine konulan arabayı iterek yarışı kazanan tarafı belirlerler. Etkinlik haziranın son Pazar günü yapılır. Aziz Ranieri Tarihsel Tekne Yarışı ise İtalyanların onurlandırma sembolü olarak düzenledikleri tekne yarışlarının şehrin koruyucusu olarak bilinen Aziz Rainerius adına yapılmasıdır. Yine bu etkinlik de haziran ayında gerçekleştirilir. 
 

 • Yeni Yıl: 1 Ocak
 • Epiphany (Acı Su Yortusu): 6 Ocak
 • Paskalya: Her yıl değişiyor
 • Özgürlük Yıldönümü:: 25 Nisan
 • İşçi Bayramı: 1 Mayıs
 • Cumhuriyet Bayramı: 2 Haziran
 • Ulusal Bayram: 15 Ağustos
 • Azizler Günü: 1 Kasım
 • Temiz Toplum Bayramı: 8 Aralık
 • Noel: 25 Aralık
 • Aziz Stephan Günü: 26 Aralık
 • Telefon Kodu: 00+90+alan kodu+telefon numarası
 • Polis ve Acil servis: 113
 • Carabinieri (Polis): 112
 • Ambulans: 118
 • Yangın: 115
 • Vasıta Arıza Servisi: 116
 • İtalya Ülke Kodu: 00 39
 • Bilinmeyen Numaralar: 12
 • Uluslararası Bilinmeyen Numaralar:4176
 • Operatör Hizmetleri:170 

İtalya Vizesi Nasıl Alınır?

devamını oku