Google+

Arama formu

Ravello Mutfağı

Ravello Mutfağı

Mutfak kültürüyle dünyada ün yapmış İtalya’nın her noktasında enfes lezzetler yapılıyor. Ravello’ya geldiğinizde çevreden taze toplanmış veya avlanmış ürünlerden yapılan yemekleri tadabilirsiniz. Herhangi bir restorana oturduğunuzda garson size yemeğin içeriğiyle ilgili bir sürü bilgi verirse ve restoranın sahibi gelip sizinle tanışırsa sakın saşırmayın. İtalyan misafirperverliğinin ve lezzetlerinin buluştuğu bölgede yiyeceğiniz herhangi bir yemek beklentilerinizi karşılar.

Amalfi sahillerinin meşhur tatlısı limonlu kek Delizia al Limone’yi mutlaka denemelisiniz. Bu bölgedeki limon ağaçlarından toplanan limonlardan yapılan tatlının üzerine limonlu krema da ekleniyor. Klasik İtalyan ürünlerinden mozarella peyniri ve domatesten yapılan çeşitli yemekleri bulabilirsiniz. İtalyan pizzasını tatmak için pek çok restoran ve pizzacı Ravello’da mevcuttur. Lezzetli bir pizzanın yanına, İtalyanlar’ın yaptığı gibi, yöresel biralardan “Birra” söyleyebilirsiniz. Yemeklerden sonra bölgeye özgü lezzetlerden limon likörü olan Limoncello sipariş edebilirsiniz.

Şaraplarıyla da ünlü olan bu bölgede özellikle beyaz şarap üretiliyor. Geçmişi Roma dönemlerine kadar bağcılık kültürü bölge halkının artık uzmanlaştığı bir alan olmuş. Ravello’ya gelen turistler bireysel veya gruplar halinde şarap tadımı turlarına katılıyor. Şarapevlerinden Cantina Episcopio ve Ettore Sammarco çok popülerdir. Bu şarapevlerinden yöresel Ginestrella, Pepella, San Nicola, Biancazita, Biancatenera, Aglianico, Serpentaria, ve Piedirosso üzümlerinden üretilen Selva delle Monache, Vigna San Lorenzo gibi şarapları tatmak mümkündür.

Popüler restoranlar

Giordano & Villa Maria, Cumpà Cosimo, Ristorante Salvatore, Il Flauto di Pan, Rossellinis, Caffe Calce.

Bahşiş

İtalya restoranlarında hesabın yüzde 5-10’u gibi bir tutarı bahşiş olarak bırakmak uygun olacaktır.