Google+

Arama formu

Ravenna Gezilecek Yerler

  • Ravenna Gezilecek Yerler

   keanet.eu

Ravenna hem İtalya hem de Hristiyanlık tarihinin en önemli kentlerden biridir. Şehirde UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne kayıtlı birçok tarihi anıt bulunur. Kiliseleri, mozaleleri, sarayları ve meşhur heykelli meydanları Ravenna’nın başlıca gezilecek yerlerini oluşturmaktadır.

Ravenna gezilecek yerler:

Neonian Baptistery

Ravenna lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Apartment Da Claudio, Residenza Cavalli, Ai Pini B&B. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Casa Rampina, B&B Antiche Mura gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Il Cielo in Una Stanza, In Vacanza Dalla Stefi, Apartment Casa Traversari otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Ravenna aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Ravenna Gezilecek Yerler-1
turismo.ra.it

Ravenna’yı keşfetmeye hem coğrafi hem de tarihsel olarak iyi bir yer olan Neonian Baptistery’den başlayabilirsiniz. Şehrin kalbinde yer alan bu dini yapı 5. Yüzyılda yapılmıştır. Sekizgen şeklinde ki Neonian Baptistary, bir Hristiyan vaftizhanesi olarak günümüzün en eski ve en kusursuz vaftizhanelerinden biri olarak kabul edilir. İçinde ki karmaşık mozaikler arasında en ilgi çekeni ise Mesih’in vaftizci Yahya tarafından vaftiz edilmesi resmedilişidir. 

  • Address: Piazza Duomo 1, Ravenna 

San Vitale

Ravenna Gezilecek Yerler-2
turismo.ra.it

San Vitale’nin dış cephesi çok sıradan ve düz görünse de içi büyüleyicidir. 6. Yüzyılın ilk yarısında inşa edilen bu sekizgen kilisenin içine adımınızı attığınızda Batı Avrupa’nın erken Hristiyanlık dönemini ve Bizans sanatı ve mimarisinin en önemli örneklerinden biri olan San Vitale’yi seyrederken büyülenebilirsiniz. Kubbesi barok tarzı fresklerle ve mozaiklerle süslenmiştir. Koro ve apsisin içinde 6. Yüzyılda yapılmış olan mozaikler parlak renkleriyle dikkat çeker. Burada ki mozaiklerde Justinyen ve eşi Theodora’nın mahkemesi, İsa ve Aziz Vitalis ile Aziz Ecclesius canlandırılmaktadır. San Vitale bir Bizans sanatı olarak İstanbul dışında ki en iyi korunmuş sanat eserlerinden biridir.

  • Address: Via Argentario 22, Ravenna

 Galla Placidia Mozolesi

Ravenna Gezilecek Yerler-3
btk.ppke.hu

Galla Placidia Mozalesi, İmparator Honorius’un kız kardeşinin türbesi olarak inşa edilen tarihi bir yapıdır. Bu tonozlu haç şeklinde ki türbeye ilk girdiğinizde dilimlenmiş saydam akik pencerelerden giren loş ışığı algılamak için gözlerinizin bir süre odaklanması gerekebilir. Düşük kemerleri, kubbesi ve tesseraları 5. Yüzyılda yapılmıştır. Kapısının üzerinde Mesih’in mozaikle resmedildiği Good Shepherd görülür. Aslan, kartal, öküz ve melek havarilerin ve dört misyonerin sembolleridir. Ayrıca Galla Placidia Mozolesi UNESCO tarafından en iyi korunmuş erken Hristiyanlık dönemi anıtları arasında yer almaktadır. 

  • Address: Via Argentario 22, Ravenna 

Sant'Apollinare Nuovo

Ravenna Gezilecek Yerler-4
museumsyndicate.com

Sant’Apollinare Nuovo şehir merkezinin dışında olan Theodor tarafından 6. Yüzyılda yapılmış olan tarihi bir bazilikadır.Uzun tek nefli kilisesi ve Theodarik’in sarayı ile birlikte katedral – saray karışımı bir yapıya sahiptir. İçinde ki duvarlara ve mozaiklere azizler, peygamberler, ahis gösterileri ve Roma limanında ki gemiler resmedilmiştir. Ayrılmadan önce manastır kısmında yer alan ve neredeyse kusursuz olan renk geçişleriyle ziyaretçilerini görsel bir şölen sunan resim sergilerini de ziyaret edebilirsiniz.

  •  Address: Via di Roma 52, Ravenna

Başpiskopos Sarayı

Ravenna Gezilecek Yerler-5
planetware.com

Neonian Vaftiz Katedrali’nin yakınında bulunan Başpiskoposluk Sarayı, Ravenna’nın en iyi korunmuş tarihi yapılarından biri olarak UNESCO’da kayıtlıdır. Yunan haçı şeklinde olan bina piskoposlara özel olarak 6. Yüzyılda inşa edilmiştir. Alt duvarları ve tavanında mozaikler vardır ve içi mermerle kaplıdır. Ayrıca sarayın içinde 6. Yüzyılda oyma fildişi kabartmasından yapılan bir Mısır tahtı sergilenmektedir.

  • Address: Piazza Arcivescovado 1, Ravenna

Classe Sant 'Apollinare

Ravenna Gezilecek Yerler-6
turismo.ra.it

Ravenna’nın merkezinin yaklaşık 6 kilometre güneyinde Rimini Yolu üzerinde yer alan Classe Sant ‘Apollinare, heybetli düz yuvarlak mimarisiyle, Ravenna’nın en tarihi ve dikkat çekici bir yapıları arasındadır. 6. Yüzyılda inşa edilmiş olan bu yapı, 673 ve 679 yılları arasında mozaikler ve dekorlarla süslenmiştir. San Vitali’de olduğu gibi burada da İmparator Justiniaus’un bir taklidi olan resmedilmiş mozaikler bulunmaktadır. Koridorlarında ki başpiskoposun mermer lahitleri ise 6. ve 8. Yüzyıl arasında yapılmış farklı stilleriyle dikkat çeker. Ayrıca hazine avcıları buranın bodrumunda sık sık buranın yapımında kullanılan antik pagan taşlarını aramaktadır.
 

  • Address: Via Romea Sud 224, Ravenna

Ravenna gezilecek yerler listesinin sonuna geldik, gezi rehberine buradan ulaşabilirsiniz.