Google+

Roma

Roma03:23 AM
21℃
1 EUR=0.00
Type L250V16 A
 • Ocaweather-icon27℃
 • Şubweather-icon26℃
 • Marweather-icon24℃
 • Nisweather-icon20℃
 • Mayweather-icon16℃
 • Hazweather-icon12℃
 • Temweather-icon11℃
 • Ağuweather-icon13℃
 • Eylweather-icon17℃
 • Ekiweather-icon21℃
 • Kasweather-icon24℃
 • Araweather-icon26℃
Ülke: İtalya Nüfus: 2,645,907 Dil:  İtalyanca Para Birimi: Euro İklim: Akdeniz İklimi Kaç Günde Gezilir: 3-4 gün Big Mac Index: 4.38 $ (Türkiye 3.87 $)


 

Roma, İtalya yarımadasının ortasında yedi tepe üzerinde kurulmuştur. İtalya'nın başkenti olan Roma tarihsel olarak büyük öneme sahiptir. Tiber ve Aniane nehirleri arasında bulunmaktadır ve Lazio bölgesinin başkentidir. Bağımsız devlet Vatikan’ın da burada bulunmasından dolayı iki devletin başkenti de denilmektedir. Roma İmparatorluğu zamanında dünyanın en büyük şehri olarak gösterilen şehir günümüzde 2.7 milyon nüfusuyla dünyanın en kalabalık şehirlerinden birisidir.

Birçok medeniyete başkentlik yapmış ve 2800 yıllık bir tarihe sahip olmasından dolayı antik yapılara ev sahipliği yapmaktadır. Roma modern devlet anlayışının, hukuk ilkelerinin doğduğu yer olarak bilinmektedir. İtalyanca konuşulan ülkede gezilecek çok fazla yer, tarihi yapı bulunmaktadır. Roma, dünyada en çok turistin ziyaret ettiği şehirlerin başında gelmektedir. Ülkemiz tarafından da en çok tercih edilen Avrupa şehirleri arasında tarihi açıdan da oldukça zengin olan Roma’da kısa süreli bir tatil planına her yeri sığdırmak mümkün değildir. Bu yüzden zaman açısından kısıtlı olanların iyi bir plan yapması tavsiye edilir.

Roma'nın bu kadar ünlenmesinin sebepleri şehrin doğal güzelliğinin yanı sıra çok sayıda eski Roma eserinin günümüzde de görülebilmesi, anıtların fazla oluşu, Rönesans, Barok çağlarından kalan yapılar ve özellikle Katolik Kilisesi’nin merkezi Vatikan’ın burada oluşudur. Romantizmin şehri olarak tanıdığımız Roma’nın tersten yazılışı ‘Amor’,anlamı aşktır. Bu nedenle ‘Adında aşk saklı' şehir olarak bilinmektedir. Roma’nın iklimi, Batı Akdeniz Bölgesi iklimi gibi olduğundan yazlar sıcak, kurak, kışlar yağışlı geçmektedir. Genel olarak ılıman bir iklime sahip olması her mevsimde turistlerin ziyaret etmesine imkan tanımaktadır.

400 kilometre kadar uzunluğu olan Tiber (Tevere) ırmağı kuzeyden gelerek, Roma’yı ikiye bölmektedir. Şehrin büyük bir kısmı ırmağın doğu yakasındadır. İki yaka çok sayıda köprüyle birleştrilmiştir. Eski ve yeni olmak üzere ikiye ayrılan şehrin, Pincio Tepesi’nden Capitolono’ya kadar uzanan, içine Campo Marzio’yu da alan batı bölgesi eski şehir olarak anılmaktadır. Bunun sebebi tarihi anıtların çoğunun bu bölgede bulunmasıdır. Şehrin doğu bölgesi ise gelişen, morden yapılarla dolu olan yeni şehirdir. Şehrin demir yolu ve hava yolu ile de İtalya’nın öteki şehirlerine, ayrıca Avrupa’ya düzenli bağlantısı vardır. Aynı zamanda şehir içi ulaşım da oldukça gelişmiştir.

Roma mutfağı oldukça zengindir. Şehirde dünyaca ünlü İtalyan mutfağının en güzel örneklerini sergileyen çok sayıda restoran ve kafe yer almaktadır. İtalya mutfağının makarnaları meşhurdur. Ülke mutfağının en meşhur yiyeceklerinden biri de elbette pizzalarıdır. Ülkenin en meşhur tatlıları ise Tiramisu, Panna Cotta ve Roma dondurması olan Gelato'dur. Şehirde ayrıca gece hayatı çok gelişmiştir ve eğlence yerlerinin sayısı da oldukça fazladır. Sinemalar, tiyatrolar, yazın iki ayı dışında kalan on ay açıktır. Ayrıca Roma’da film sanayi de oldukça gelişmiştir. Şehir dolaylarında kurulup gelişen Cinecitta Avrupa’nın, hatta dünyanın en ünlü sinema merkezlerinden biri sayılmaktadır. 


Tanıtıcı Video:
 

Roma, İtalya’da Lazio bölgesinin aynı zamanda Roma ilinin başkenti olarak konumlanmıştır. Hem şehir hem de özel komün statüsü taşıyan Roma, Tiber ve Aniane nehirleri arasında ve Akdeniz'e yakındır. Roma, Palatino, Aventino, Campidoglio, Quirinale, Viminale, Esquilino ve Celio olmak üzere yedi tepe üzerinde kuruludur. 

Geolocation

Roma Gezilecek Yerler
 

Avrupa'nın turistik açıdan en zengin bölgesidir. Roma'ya gelmeden önce mutlaka önemli gezi noktaları belirlenip bunlar üzerinde yapılan planlara göre hareket etmek gerekmektedir. Antik Roma döneminden kalan tarihi yapıları, kiliseleri, müzeleri ve eğlenceli meydanları ile yılın her dönemi ziyaretçi akınına uğrayan şehir, Avrupa şehirleri arasında en çok tercih edilenlerin başında gelmektedir.

Kolezyum

6425 Tem 2017Gezilecek Yerler

Roma Gezilecek Yerler-1

Roma gezilecek yerler listemizde ilk sırada M.S. 72 yılında yapımına başlanılan Kolezyum var, Kolezyum adını girişteki heykelden almaktadır. Depremden dolayı oldukça harap olmasına rağmen tarihi dokusunu korumayı başarmış, turistlerin ilk ilgisini çeken ve adından sıklıkla bahsedilen bir yapıdır. Kolezyum'un tarihte adını duyurduğu en önemli olaylardan biri içerisinde gladyatör dövüşlerinin yapılmasıdır. Dönemin halk kahramanı olarak görülen gladyatörler burada dövüştürülür ve dövüş sonunda kaybeden öldürülürdü. Halkın o dönem en büyük eğlencesi vazgeçilmez bu dövüşlerdir. Hatta büyük suçlar işlemiş gladyatörler dövüşürken bir de vahşi hayvan da alana çıkarılır ve hayanın kaybedeni parçalaması izlenmektedir. Ancak bu vahşete Hristiyanlığın gelmesi ile son verilmiştir. Bunların dışında bir dönem tiyatro, barınma yeri, taş ocağı, dini kışlalar olarak da kullanılmıştır.

Ulaşım için metronun Colosseo durağında inmek en kısa yollu ulaşımdır. Ayrıca 3 no’lu tramvay ve otobüslerin 85, 81, 87, 175, 60 numaraları ile de ulaşılmaktadır. Web sitesi ziyaret edilebilir. Tam bilet 2017 fiyatıyla 15.50 Euro iken indirimli bilet 10.50 Euro (AB vatandaşı 18-25 yaş arası)'dur. Kolezyum'un ziyaret saatleri aylara göre farklılık göstermektedir. Şubat-Mart aylarında 09.00-16.30, Ağustos- Eylül aylarında 09.00-18.30, Ekim-Mart aylarında 09.00-16.00 saatleri arasında ziyaret edilebilmektedir. Kolezyum'un etrafındaki diğer yapılar ise, Roma Forumu, Palatine Tepesi, ve Arch of Constantine'dir.

Roma lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Locanda Del Sole, Hotel Artemide, Il Palazzetto. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Hotel Eden, Go2 Apartments Navona gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz AccommodationRome, Attico Dei Pini, Country&City otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Roma aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Roma Forumu

6925 Tem 2017Gezilecek Yerler

Roma Gezilecek Yerler-2

Roma gezilecek yerler listesinde ikinci adresimiz ise Roma Forumu. Dünyanın en büyük arkeolojik alanlardan biri olan Roma Forumu eski dönemlerde Roma’nın ticaret ve hukuk merkezi ve pazar alanı olarak kullanılmıştır. Kolezyum’un yakınlarında yer alan yapı turistler tarafından oldukça ilgi gören yapılar arasında ilk sıralardadır bu yüzden oldukça kalabalık bir ziyaretçi kitlesine sahip olduğundan dolayı Roma Pass veya erken gelmek avantaj sağlamaktadır. Forum’da yer alan çoğu yapı zarar görmüştür ve harbede halindedir. Roma Forumu İçinde bulunan tapınaklar, binalar ve anıtlar ile dünyadaki en büyük arkeolojik alanlardan biridir.

Roma Forumu içerisinde yer alan önemli yapılar; Castor ve Pollux Tapınağı, Romulus Tapınağı, Satürn Tapınağı, Vesta Tapınağı, Venus ve Roma Tapınağı, Aemilia Bazilikası, Julia Bazilikası, Septimius Severus Kemeri, Titus Kemeri, politikacıların Roma vatandaşlarına konuşma yaptığı yer Rostra, Roma Senatosu’nun yeri Hostilia Mahkemesi (Curia Hostilia), Maxentius ve Konstantin Bazilikası, Tabularium, Antoninus ve Faustina Tapınağı, Urbi Göbeği (Umbilicus Urbi), Sezar Tapınağı’dır.

Ulaşım için Colosseo durağında inerek gidebilirsiniz. Giriş ücreti 2017 fiyatıyla Kolezyum dahil 18 Euro’dur. Web sitesi ziyaret edilebilir. Ziyaret saatler ise 1 Kasım-15 Şubat her gün 08.30-16.30,16 Şubat-15 Mart her gün 08.30-17.00,16 Mart-31 Mart 08.30-17.30,1 Nisan-30 Eylül her gün 08.30-19.00, 1 Ekim-1 Kasım her gün 08.30-18.30,1 Ocak, 1 Mayıs ve 25 Aralık tarihlerinde ziyarete kapalıdır.
 

Trevi Çeşmesi (Roma Aşk Çeşmesi)

9625 Tem 2017Gezilecek Yerler

Roma Gezilecek Yerler-3

Trevi ‘üç yol’ anlamına gelen çeşme Nicola Salvi tarafından yapılmıştır. Çeşmenin ismini altında üç yer altı suyunun  birleştiği varsayılarak konulduğu düşünülmüştür. Yapının hikayesi ise rivayete göre kral ve askerleri susuzluktan ölmek üzereyken şuan bulunduğu noktada olan bu çeşme belirmiştir. Çeşmedeki suyu içerek kral ve askerler ölmekten kurtulmuştur. Yapımı 30 yılda tamamlanmış olan çeşmenin üzerinde birçok heykel bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi deniz tanrısı olan Neptün’dür. Avrupa’nın en önemli çeşmelerinden olan yapı aynı zamanda birçok filmde yer almaktadır. Ayrıca Roma'ya gelen turistlerin çoğu dilek tutup çeşmeye para atmaktadırlar. Böylece dileklerinin kabul olacağına ve Roma'ya tekrar geleceklerine inanmaktadırlar. Çeşmenin havuzunda her hafta binlerce Euro toplanmaktadır. Bu paralar hayır kurumu olan Caritas’a verilerek yoksullara yiyecek ve içecek yardımı yapılmaktadır.

Roma’nın en ünlü yapılarından biri olan çeşmenin etrafı günümüzde özellikle gece saatlerinde çok haraketlidir. Yapıya ulaşım 52, 53, 61, 62, 63, 71, 80, 95, 116, 119 numaralı otobüs hatları ile sağlanabilmektedir. Çeşmeye en yakın durak Barberini durağıdır. Bu durakta inerek hem İspanyol Merdivenleri’ni hem de çeşmeyi gezmek mümkündür. Web sitesi ziyaret edilebilir. Trevi Çeşmesi’ne yakın olan yerler, Piazza Navona, Pantheon, İspanyol Merdivenleri, Trojans Market, Trojan’s Column ve Roma Forumu’dur.

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.
Roma Turistik Gezi Biletleri

Roma şehrini doya doya gezmek için, turistik noktalara giriş biletinizi önceden alıp bütçe ve zaman tasarrufu yapabilirsiniz. Sıra beklemeden ve indirimli bilet almak için aşağıda önerdiğimiz biletleri inceleyebilirsiniz.

Para birimi çoğu Avrupa ülkesinde olduğu gibi Euro'dur.

Ana dil İtalyanca'dır. Halkın çoğunluğu İngilizce bilmektedir.

 • Merhaba: Ciao
 • Nasılsınız?: Come Sta?
 • İyi akşamlar: Buona Sera
 • Teşekkürler: Grazie

GMT+2 saat dilimde yer alarak,Türkiye'den bir saat geridedir.

ROMA BÜYÜKELÇİLİĞİ
Adres: VIA PALESTRO 28, 00185 ROMA ITALIA
Telefon: 00 39 06 446 99 33 00 39 06 445 941 00 39 06 445 942 00
Faks: 00 39 06 494 15 26
ambasciata.roma@mfa.gov.tr
http://roma.be.mfa.gov.tr

Roma,  dünyanın en fazla turist çeken şehirlerinden biridir ve buna bağlı olarak birçok farklı konseptte otel, misafirlerine hizmet vermektedir.  Roma’da yoğun bir talep olduğu için oteller de buna paralel olarak hizmet kalitesinde birbirleriyle yarışmaktadırlar. Fiyatlar da haliyle aşırı yüksek değildir. Genellikle birbirinden ünlü tasarımcıların imzalarını taşıyan lüks oteller, Roma ruhunu gerçekten hissetmek isteyenler için birebirdir. Standart oteller de yine pek çok şehre göre normalin üzerinde bir şıklığa ve hizmete sahiptir. Roma’da bir de turistik mekanlara yakın, merkezden çok uzak olmayan konaklama yerlerini tercih ederseniz muhteşem bir tatil yapabilirsiniz.

Roma'da Nerede Kalınır?

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Roma otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Roma onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Roma Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Roma Otelleri

En Uygun Fiyatlı Roma Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Roma Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Roma OtelleriRoma'da ılıman Akdeniz iklimi görüldüğünden yılın her dönemi gitmek için uygundur. Ancak yaz aylarında çok fazla turist ziyaret ettiğinden kalabalık olmaktadır. Sonbahar/kış ayları ucuz tatil tercih edenler için uygun bir dönemdir çünkü bu dönemde otel fiyatları oldukça düşmektedir. Sıcak havalarda ziyaret etmek isteyenler için ise yaz ortaları değil de ilkbaharın sonlarına doğru gitmeleri daha az kalabalık olacağı için önerilmektedir. Göz önünde bulundurulması gereken diğer etkenler ise her ayın ilk pazar günü müzeler ve tarihi yerlere giriş ücretsizdir. Müzeler ve tarihi yerler genel olarak pazartesi günleri kapalıdır. Ayrıca 25 Aralık, 1 Ocak ve 1 Mayıs gibi resmi tatillerde de her yer kapalıdır. Roma'yı gezmek için en ideal aylar ise eylül, ekim ve kasım ayının başları veya nisan, mayıs aylarıdır.

Birçok havayolu şirketinin İstanbul'dan Roma'ya direkt uçuşları mevcuttur. Ankara ve İzmir'den de aktarmalı uçuşlarla Roma'ya ulaşılabilir. Yolculuk süresi direkt uçuşlarda yaklaşık 2 saat 30 dakika sürmektedir.

Roma tatilleri genellikle uzun sürer ya da bir gelen şehri tekrar ziyaret etmek için gün saymaya başlar. Bu nedenle de konaklama tesisi sahipleri yüksek talebe oranla iyi hizmet vermeye odaklıdırlar. Roma’da farklı noktalarda çok sayıda otel bulunur. Ancak iyi bir konumda kalmak için erken rezervasyon her zaman önemlidir; çünkü özellikle balayı için tercih edilen rotalardan biri olan Roma’da, istediğiniz otelde yer bulabilmekte zorluk yaşayabilirsiniz.

Roma Otelleri

5 yıldızlı lüks otellerden tarihi binada konumlanmış butik otellere, orta düzeyli otellerden hostellere Roma’da her tip konaklama yeri bulunmaktadır. Elbette butik ve lüks otellerde şehre tam hakim manzaralara ve tarihi yerlere ulaşımda çok büyük avantajlara sahip olabilirsiniz. Ancak daha uygun bütçeli otellerde de benzer imkanlara rastlamak mümkün. Genel olarak Roma’da konaklama tesisleri temiz ve güvenlidir. Roma tatilinizin keyfini doğru bir konaklama tesisi ile ikiye katlayabilirsiniz. Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Roma otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Roma Şehir İçi Ulaşım
 

Roma’da bütün Avrupa şehirleri gibi oldukça kullanışlı ve turistlere kolaylık sağlayabilecek metro hatları bulunmaktadır. Bunun dışında otobüs, tren hatları da mevcuttur. Ulaşım için biletler bütün istasyonlarda bulunan gişelerden temin edilebilir. Metro 05.30-23.30 saatleri arasında çalışmaktadır. Cumartesi günleri ise 00.30’a kadar çalışmaktadır. Bilet fiyatlarına gelince 2017 fiyatlarıyla, 1 gün sınırsız binebileceğiniz bilet fiyatı 4 Euro’dur ve gece saat 12’de biletlerin geçerliliği son bulmaktadır. 3 günlük bilet fiyatı ise 11 Euro’dur. Haftalık bilet de 16 Euro’dur.

-Otobüsler, çoğu turistik bölgelere durakları bulunması açısından metrodan daha avantajlıdır. Ancak Roma trafiğinin özellikle yoğun turistik dönem olan yaz aylarında oldukça yoğun olduğunu unutmamak lazım. Otobüsler 05.30-23.30 saatleri arasında hizmet vermektedir. Bunun yanında gece çalışan otobüsler de vardır. Bunların dışında bir de özellikle turistlere yönelik hizmet veren, turistik bölgelere kolay ulaşım sağlayan elektrikli minübüsler, archeobus, numara:110 hatları bulunmaktadır. Özellikle numara:110 çoğu turistik yerden geçmektedir.

-Taksi, Roma’da taksi ulaşımı oldukça pahalı bir seçenektir. 2017 fiyatlarıyla açılış 2.80 Euro ile yapılmakta ve her km de bu fiyat artmaktadır. Ayrıca tatil günlerinde açılış ücreti değişmektedir.

-Bisiklet ve motor, kullanımı oldukça yaygındır özellikle scooterlar Romalıların vazgeçilmezidir. Güzel ve değişik vakit geçirmek için tarihi güzelliklerle dolu şehri scooter ile turlayabilirsiniz ancak yerli halk buna alışmış olduğu için oldukça profesyoneldir. Bu konuda dikkat etmek gerekir. İyi kullanamıyorsanız kiralamamakta fayda var.


 

İtalya mutfağının makarnaları ve pizzaları meşhurdur. Parmesan peynirli, deniz mahsüllü, kıymayla yapılan soslar gibi çok sayıda çeşidi vardır. Penne ve Ravioli en meşhur makarna türleridir. Lasagna İtalya mutfağının meşhur yemeklerindendir. Bir tür makarna olan Lasagna kıymalı, sebzeli, tavuklu çeşitleri mevcuttur. İtalya'nın pilavı denilen bir başka meşhur yemekse Risotto'dur. Ülke mutfağının en meşhur yiyeceklerinden biri de pizzalarıdır. Roasted Beef ve Osso Buco en çok tercih edilen etli yemek türlerindendir. Ülkenin en meşhur tatlılarıysa Tiramisu, Panna Cotta ve Roma dondurması olan Gelato'dur. Toscana şaraplarının üretildiği ülkede en kaliteli şaraplar bulunur. 

Dünyaca ünlü İtalyan mutfağının en güzel örneklerini bulabileceğiniz geleneksel ve modern tatlar sunan sayısız restoran bulmak mümkündür. Özellikle deniz ürünlerinden lezzetler, risottolar, İtalyan pizzası ve vejetaryenlere özgü lezzetleriyle yerel restoranlarda pek çok seçenek mevcuttur. Genellikle Napoli bölgesinde yaygın olsa da Roma’da da bazı restoranlarda yemek sonrasında limoncello ikram edilir. Vatikan'da İtalyan mutfağından örnekler sunan birkaç restoran mevcuttur. En bilindikleri Old Bridge, Siciliainbocca ve Insalata Ricca'dır. Vatikan Müzesi içinde yer alan restoran da hizmet vermektedir.

Önerilen restoranlar;

Dondurma severler için kesinlikle gidilmesi gereken mekanlar; Giolitti, San Crispino, Gelateria del Teatro.

 • I Dolci di Nonna- Farklı tatlarda tatlı çeşitleri arıyorsanız mutlaka uğramanız gereken bir adres, fiyatları biraz yüksek.
 • Pompi- Yine tatlı severler için bir mekan. Tiramisuda iddialı.

Bahşiş- Hesabın %10’u kadar bahşiş ödenmektedir.


 

Pek çok yapıya ev sahipliği yapan Roma’yı bir de gece ışıklandırması ile görmek ziyaretçilerin mutlaka yapması gerekenlerdendir. Şehirdeki tarihi yapılar gece ışıklandırmasıyla daha da etkileyici bir görünüme kavuşmaktadır. Testaccio bölgesi gece hayatını  merak edenler için kendilerini şehrin en eğlenceli yerinde bulabilecekleri bölgedir. Roma'da gece hayatı denince akla gelen ilk bölge burasıdır. San lorenzo bölgesi ise daha çok turistlerin değil de yerli halkın takıldığı bölgedir. Akşam saatlerinde günün en hareketli alanları gündüz saatlerinde de olduğu gibi Campo dei Fiori Meydanı, Navona Meydanı, İspanyol Merdivenleri’dir. Avrupa’nın en turistik başkentlerinden olan Roma’da gece hayatı için tercih edebileceğiniz çok sayıda mekan bulunmaktadır. Roma’da gece hayatının ucuz olduğunu söyleyemeyiz bu yüzden temkinli davranmakta fayda vardır.

Roma’da gece hayatıyla ilgili bilinmesi gereken en önemli etkenlerden biri, pek çok kulübün kapılarını saat 22.00’dan sonra açmasıdır. Kısaca Roma’da gece hayatı geç başlamaktadır. Roma’nın popüler noktalarından Campo de Fiori meydanı, Navona Meydanı ve İspanyol Merdivenleri  akşamları da oldukça canlı ve renklidir. En iyi gece kulüpleri Testaccio bölgesinde,  eğlence yerleri çoğunlukla Trastevere bölgesinde toplanmıştır. Gençlerin geceleri toplandıkları meydan olan Piazza Tilussa’dır. Üniversitelilerin toplandıkları San Lorenzo’daki bar ve kulüpler hafta sonları oldukça kalabalık olmaktadır. Bu bölgede genel olarak yerli halk eğlenmektedir. İspanyol Merdivenleri tüm gençlerin toplandığı yerlerden biridir. En güzel kafelerin bulunduğu yer ise Navona Meydanı’dır. Campo di Fiori bölgesi de gece hayatının en yoğun olduğu bölgedir.

Roma'daki önemli ve oldukça özel bir gece kulübü olan Distillerie Clandestine 1930'lu yılların temasına sahiptir. Club, restoran ve disko bölümleri bulunan mekanda, kokteyller dikkat çekmektedir. Özel tasarımlı bir mekan olan Goa Club da Roma’da dikkat çeken mekanlar arasındadır. Mekan sadece Roma'nın değil Avrupa'nın da en ünlü gece kulüplerinden bir tanesidir. Ritmik, etnik, house, tekno gibi sofistike zevklere hitap eden müzikler çalınan mekanda Avrupa'nın en iyi DJ'leri sık sık performans sergilemektedir.

Roma'da şarap barları, kulüpler, canlı müzik mekanları ve kafeler ile gece eğlencesi için çok sayıda seçenek mevcuttur. Roma'nın en eski caz mekanlarından biri olan Alexanderplatz müzikseverler için görülmesi gereken mekanlardandır. Yerel müzisyenleri olduğu kadar uluslararası müzisyenleri de ağırlayan mekanda yiyecekler de oldukça kalitelidir. Çeşitli şarap listesiyle öne çıkan bir kokteyl barı da içinde bulunduran Le Coppelle, göz alıcı dekorasyonuyla Jonathan’s Angels görülmesi gereken mekanlardandır. Roma’daki en eski İralanda publarından biri olan Fiddler’s Elbow'da doğaçlama müzik dikkat çekmektedir. Şarap ve bira fiyatları makul olan La Vineria, moda mekanlarından biri olan rock müzikseverlere hitap eden, Rock Castle Cafe, gün ışıyana kadar hizmet veren ve hafta sonları kahvaltı servis eden Les Affiches Roma'da gidilebilecek mekanlardandır.

Önerilen mekanlar;


 

Modanın başkenti Milano olsa bile İtalya için moda alanında Roma’da bir o kadar önemlidir. Bu yüzden tekstil ürünleri en çok tercih edilenler arasındadır. Özellikle çantalar, özel tasarım ürünler, orijinal deri tasarımlar alışveriş severler için alınabilecek en uygun alternatiflerdendir. Birbirinden ünlü dünya markalarına ev sahipliği yapan Roma'da bütçenize uygun hediyelik eşyalar satan yer alternatifleri oldukça fazladır. Tekstil ürünleri dışında antika, el sanatları ürünleri de alabilirsiniz.

Ünlü alışveriş caddeleri;

 • Via Marqutta: Antika ve sanat eserleri satılmaktadır.

 • Via dei Coranari: Antika ürünler satılmaktadır.

 • Via Condotti: En şık mağazalar burada bulunmaktadır.

 • Via del Corso, Via Borgaganana.

Alışveriş merkezleri;

Euroma 2, Roma est, Da Vinci Mall, Parco Leonardo, Coin.

  Roma'da yıl boyunca çok sayıda festival düzenlenmektedir. Bazı önemli festivaller şu şekilde sıralanmıştır:

 • Roma’nın Kuruluşu - (21 Nisan)
 • Uluslararası At Yarışı ve Jumping Müsabakaları – Piazza di Siena - (Mayıs)
 • Uluslararası Tenis Şampiyonası - Kadın ve Erkek – (Mayıs)
 • San Pietro (Peter) ve San Paolo (St. Paul) Kutlamaları – (29 Haziran)
 • Roma Uluslararası Fuarı (Mayıs – Haziran)
 • Tevere Expo (Tiber Irmağı boyunca gerçekleştirilen fuar) – (Haziran’ın ikinci yarısı ve Temmuz)
 • Estate Romana Musica (Opera, Müzik ve Açıkhava Sinemaları) – (Temmuz – Ağustos) : Dünyanın çeşitli yerlerinden gelen dansçılar sokaklarda performanslarını sergilerler. Aynı zamanda bu dönemde tiyatro ve opera gösterileri de gerçekleştirilir.
 • The Noantri Festival: Roma Sokakları / Trastevere bölgesinde kutlanır. (Temmuz’un son haftası) Bu dönemde büyük bir sokak yürüyüşü ve gösteriler gerçekleştirilir. Daha çok dini kökenli bir festivaldir ve 8 gün sürer. Dev bir haç farklı tarikatlara mensup kişilerce, geleneksel kıyafetler giyilerek taşınır. Bu dönemde Trastevere bölgesinde geleneksel halk dansları gösterileri yapılır.
 • Roma Europa - (Eylül): Avrupalı pek çok sanatçı festival süresince tiyatro oyunları ve konserler organize ederler.
 • Yeni Yıl (1 Ocak)
 • Epiphany (6 Ocak)
 • Paskalya (Mart/Nisan)
 • Kurtuluş Günü (25 Nisan)
 • İşçi Bayramı (1 Mayıs)
 • Cumhuriyet Bayramı (2 Nisan)
 • Hıristiyan Festivali (1 Kasım)
 • Noel (25 Aralık)
 • Assumption (15 Ağustos) 
 • Roma’nın gezilecek yerleri oldukça fazla olduğu için 2-3 günde her yerini gezmek mümkün değildir bu yüzden az vaktiniz varsa iyi bir plan yapıp gitmeniz gerekmektedir.
 • 64 no’lu otobüs turistik gezileriniz açısından en işe yarayacak hattır.
 • Polis 112, ambulans 118, itfaiye 115
 • Telefon kodu +39

İtalya Vizesi Nasıl Alınır?

devamını oku