Google+

Arama formu

San Gimignano Mutfağı

San Gimignano Mutfağı

İtalya’nın şaraplarıyla meşhur Toskana Bölgesi’nde yer alan küçük bir kasaba; San Gimignano’da tabi ki özellikle şarap ile eşlik edebilecek yiyecekler ön planda. Şehirdeki restoranlarda şarap ve peynir/et üzerine yoğunlaşmışlarsa da, İtalya’da yiyebileceğiniz en lezzetli pizzaları ve dondurmayı (2006-2007-2008-2009 yılının en iyi dondurmacısı seçilen Galeteria San Gimignano’da bulunmaktadır) San Gimignano’da bulmanız mümkün.

Ribollita, Toskana Bölgesi’ne özel bezelye, sarımsak, domates ve bölgede yetiştirilen çeşitli sebzelerle yapılan San Gimignano’nun en meşhur yiyecekleri arasında başta geliyor. Bu kasabaya geldiğinizde mutlaka denemeniz gereken bir diğer yerel lezzet Controfiletto alla griglia con lardo agli aromi ise adaçayı, kuşburnu gibi çeşitli bitkilerin en az altı ay harmanlanıp bekletilmesinin ardından etle hazırlanan en özel yiyeceklerden biri. Bir çeşit “slow food” bölgesi olan San Gimignano’da çok çeşitli ve besleyici ekmeklerle de karşılaşacaksanız. Özelikle beyaz şarabın yoğun olarak tüketildiği bölgede masanıza gelen bu ekmeklerin tadına mutlaka bakın.

Popüler restoranlar

Cum Quibus: Giden herkesin hiç düşünmeden San Gimignano’daki en iyi restoran olduğunu söylediği Cum Quibus, yemekleri, aperatifleri ve şaraplarıyla San gimignano’nun en iddialı restoranı.

D!Vineria: Küçük bir şarap evi olan bu mekanda, kendi üretimi şaraplar, yerel San Gimignano Şarapları ve Toskana bölgesinin diğer şaraplarını tatma olanağına sahipsiniz.

Fattoria Poggio Alloro: Nefis İtalyan makarnası, şarabı, füme eti ve onlarca çeşit peynirleriyle San gimignano’da gidebileceğiniz en lezzetli restoanlardan biridir. Çiftlik ürünlerini ve ürettikleri şarapları sattıkları ufak bir marketi de bulunmaktadır.

Diğer restoranlar: Da i' Mariani, Caffè Giardino, Bel Soggiorno, Echoes

Bahşiş

San Gimignano’da bir restorana gittiğinizde sizden beklenen bahşiş miktarı yüzde 10’dur.