Google+

Sorrento

Sorrento - : - / -
--℃
1 EUR=0.00
Type L250V16 A
 • Ocaweather-icon10℃
 • Şubweather-icon10℃
 • Marweather-icon11℃
 • Nisweather-icon14℃
 • Mayweather-icon17℃
 • Hazweather-icon21℃
 • Temweather-icon24℃
 • Ağuweather-icon24℃
 • Eylweather-icon22℃
 • Ekiweather-icon18℃
 • Kasweather-icon14℃
 • Araweather-icon11℃
Ülke: İtalya Nüfus: 16.000 Resmi Dil: İtalyanca Para Birimi: Euro İklim: Ilıman İklim Ortalama Kaç Günde Gezilir: 1 Gün Big Mac İndex: 4.46$ (Türkiye 3.87$)

Sorrento, Güney İtalya’nın Napoli Körfezi kıyısında bulunan küçük bir kasabadır. Tarihi özellikleri ve yerel ürünleriyle ünlü olan Sorrento’nun nüfusu ise yaklaşık 16.000 civarındadır.


 

Sorrento’ya Napoli ve Pompei’den kolayca ulaşılabilmektedir. Metropol olarak Napoli’ye bağlı olan kasabanın etrafı Vezüv Yanardağı, Capri ve Napoli ile çevrilidir. Ayrıca Tren Denizi’ne de kıyısı bulunmaktadır. Tarihi milattan önceye kadar Sorrento’da Roma, Yunan ve Bizans İmparatorluğu’nun hâkim olduğu dönemlere ait birçok kalıntı ve tarihi eser bulunmaktadır. Özellikle sahip olduğu katedral, manastır ve kilise gibi tarihi dini yapılar ile dikkat çekmektedir.  Bunun yanında tarımsal üretime dayalı yerli ürünleriyle de ünlü olan şehirde “limoncello” denilen limon likörü, narenciye, şarap, fındık ve zeytin üretimi Sorrento’nun hem ekonomik hem de turizm açısından en önemli ürünleridir.
 

Tanıtım Videosu:
 

 

Sorrento, Güney İtalya’da bulunan Napoli Körfezi’nin kıyısında bulunmaktadır.

Geolocation


haber.sol.org.tr

Sorrento’da para birimi olarak “Euro” kullanılmaktadır.

Sorrento’da resmi dil olarak “İtalyanca” konuşulmaktadır.

Sorrento’da saat dilimi olarak “GMT+1” saat dilimi kullanılmaktadır. Türkiye ile arasında bir saatlik bir fark bulunmaktadır. Türkiye’de saat 12.00 iken, Sorrento’da 11.00’dir.
 

Sorrento’ya kırmızı ve yeşil pasaport sahipleri 90 günü geçmeyecek şekilde vizesiz seyahat edebilmektedir. Bordo pasaporta sahip kişiler ise schengen vizesi başvurusu yapmalıdır.


psu.edu

Sorrento Akdeniz ikliminin hâkim olduğu bir coğrafyada yer almaktadır. Bu yüzden yılın büyük bir bölümünde ılıman bir hava hâkimdir. Yaz ayları nemli ve sıcak kış ayları ise ılık geçmektedir. Sorrento’ya seyahat etmek için en uygun zaman aralığı ise Nisan ve Eylül ayları arasıdır.

 

Sorrento’ya Türkiye’den direk uçuşlar bulunmamaktadır. Havayolu şirketleri ile aktarmalı olarak ulaşabilirsiniz.

Sorrento’nun en uygun konaklama bölgeleri şehir merkezinde toplanmıştır. Limana yakın caddeler ve sokaklar oteller ile doludur. Ayrıca bu şehir içi ulaşım ve turistik yerlere kolayca erişmeniz içinde kolaylık sağlamaktadır. Konaklama yapabileceğiniz başlıca yerler ise Via Guili de Maio, Via Accedemia, Corso İtalia ve Via Correale olarak gösterilebilir.

Sorrento onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Sorrento Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Sorrento Otelleri

En Uygun Fiyatlı Sorrento Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Sorrento Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Sorrento Otelleri


blogspot.com

Sorrento 16.000 nüfuslu küçük bir kasaba olduğu için toplu taşımaya hiç gerek duyulmayacak kadar rahat gezilmektedir. Ancak ihtiyaç duyulması halinde şehir otobüsleri kullanılabilmektedir. Bu otobüsler şehir merkezi ve çevresi boyunca hizmet vermektedir ve 20 dakikada bir sefer hareket etmektedir. Biletler ise otobüsün içinde temin edilebilir. Bilet fiyatları 2 Euro olup 45 dakika içinde tekrar kullanılabilmektedir.

Sorrento Gezilecek Yerler
thomson.co.uk

Sorrento deniz seviyesinden yaklaşık 55 metre yükseklikte bulunan sarp kayalıklarla çevrili, Napoli Körfezi’nin güney tarafında limon ve portakal bahçeleri arasına kurulmuş oldukça şirin bir tarihi yerleşkedir. Tatil havası, plajları, eski sokakları ve tarihi binalarıyla Yunanlılar, Romalılar, İspanyollar, Bizanslılar ve Fransızların Sorrento’ya dönem dönem hâkim olduğu zamanlardan oluşan kültürü günümüze kadar getirmiştir.

Sorrento Mutfağı
enkivillage.com

Sorrento’nun geleneksel İtalyan mutfağına dayanan yemek kültürü tüm şehre yayılmıştır. Bazı ünlü yemekleri şehrin popüler restoranlarında deneyimleyebilirsiniz. Gnocchi alla Sorrentina’da mükemmel pişmiş domates sosu, patates ve mozeralla peyniri ile yapılan “gnocchi” yi tadabilirsiniz. Pastiera bölgesinde ki kafelerde buraya özgü kekleri tadabilirsiniz. Bunların yanında enginar, patlıcan domates ve peynir ile yapılan “parmigiana” da tercih edebileceğiniz leziz İtalyan yemeklerinden biri olabilir.

Sorrento Gece Hayatı
bonnieroseblog.co.uk

Sorrento gece hayatı bakımından ne çok hareketli ne de çok durgun bir şehirdir. Genel olarak gece hayatı barlar ve kafelerde yaşanmaktadır. Şehrin en kaliteli barları sahil boyunca sıralanırken, şehir merkezinin ana caddeleri üzerinde de yer yer eğlence mekânları bulunabilir. Bu mekanlar genellikle gece geç saatlere kadar açık olmamakla birlikte kalitesine göre fiyat bakımından farklılık gösterebilir. Bu yüzden gideceğiniz mekânı bütçenize göre seçmeniz faydalı olacaktır.


cruisebuzz.net

Sorrento’da alabileceğiniz yerel ürünler arasında en öne çıkanları limoncello adı verilen limon likörüdür. Bu içkiyi San Cesareo Caddesi’nde bulunan Limonoro’dan temin edebilir hatta isterseniz nasıl yapıldığına şahit bile olabilirsiniz. I’Alambicco adlı tarihi merkezde yer alan ana meydanda da limoncello satan birçok dükkân vardır. İsterseniz ücretsiz tadabilirsiniz.
 
Sorrento’nun tarihi merkezinde yer alan Lolanda isimli moda ve deri eşyaları satan mağazadan ise büyük çantalar, cüzdan, ayakkabı alışverişi yapabilirsiniz. Notturno Intarsio’da ise ahşaptan yapılmış olan tablo, çay kutuları, müzik kutuları ve bazı desenli oymalar da hediyelik eşya alışverişi için güzel bir seçenektir. Şehirde fiyatlar genel olarak yüksek olduğundan bütçenizi iyi ayarlamanız gerekebilir.


bluediamondevents.net

 • Sorrento Festival (Haziran)
 • Settimana Santa (Ocak)
 • 24 Aralık- Vigilia di Natale, yani Noel Arifesi ve yarım gün tatil
 • 25 Aralık- Natale, yani Noel ve resmî tatil günü.
 • 26 Aralık- Santo Stefano Günü ve yine resmî tatil
 • 1 Ocak- Capodanno, yani yılbaşı ve resmî tatil
 • 6 Ocak- Epifania, resmî tatil
 • 30 Mart- Paskalya Tatili
 • 19 Mart- Mafyanın kurbanları anısına tatil günü