Google+

Venedik

image_placeholder
Venedik00:38 AM
7℃
1 EUR=3.90 TRY
Type L250V16 A
 • Ocaweather-icon2.5℃
 • Şubweather-icon4.5℃
 • Marweather-icon7.9℃
 • Nisweather-icon12.1℃
 • Mayweather-icon16.8℃
 • Hazweather-icon20.4℃
 • Temweather-icon22.6℃
 • Ağuweather-icon22.1℃
 • Eylweather-icon18.9℃
 • Ekiweather-icon13.8℃
 • Kasweather-icon7.8℃
 • Araweather-icon3.4℃
Ülke: İtalya Nüfus: 260.060  Resmi Dili: İtalyanca İklim: Akdeniz İklimi Para Birimi: Euro Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 Gün Big Mac Index: 4.38 $ (Türkiye 3.87 $)  

İtalya'nın kuzeydoğusunda bulunan Venedik, 117 adası ve irili ufaklı 400 köprüsüyle İtalya turlarının vazgeçilmez duraklarından birisidir.  Bu adalar ve kanallardan oluşan muhteşem şehir "Kanallar Şehri", "Sular Şehri" ve dünyaca ünlü maskeleri nedeniyle de "Maskelerin Şehri" olarak da anılmaktadır. Uzun yıllar boyunca dalgaların etkisiyle oluşan lagün, şehrin fotoğraflarda görülen kanallar bölgesini oluşturmaktadır. Bu bölge ve şehirde bulunan pek çok tarihi eser UNESCO Dünya Mirasları Listesi'ne alınmıştır.

Roma İmparatorluğu döneminde kurulan Venedik, imparatorluğun dağılmasıyla Bizans İmparatorluğu'nun yönetimi altına girmiştir. Kanallardan dolayı dağınık bir yapıya sahip olduğu için Bizans yönetiminin baskısı şehirde fazla hissedilmemiştir ve şehir biraz da bağımsız bir şekilde hızla gelişmiştir. Balıkçılık tarih boyunca yerli halkın önemli bir geçim kaynağı olmuştur ve günümüzde de hala öyledir. Balıkçılığın zamanla daha da gelişmesi ve gemi yapımının da hızlanmasıyla Venedik Cumhuriyeti özellikle Orta Çağ'da ve Yeni Çağ'da önemli bir ticari güç olarak ortaya çıkmıştır. Akdeniz ticaretinin hakim devletlerinden birisi olarak hem devlet hem de halk zenginleşmiştir. Bu sayede Venedik'te sanat ve mimari de büyük bir gelişim göstermiştir. Rönesans döneminde önemli bir rol oynayarak pek çok sanatçıyı ağırlamıştır. Bu sanatçıların da etkisiyle şehir önemli bir tarihi birikime sahip olmuştur ve günümüze kadar korunabilen pek çok tarihi eseriyle görülmeye değer bir şehirdir.

Venedik'te turistlerin en sevdiği etkinliklerin başında şehrin büyük küçük bağlantılı köprülerinden geçerek dar sokaklarında kaybolmaktır. Her adımında size aşkı hatırlatacak görünümündeki romantik havasına, sular üstünde süzülen gondollar da eklenince küçük küçük adalardan oluşmuş İtalya adasından ayrılmak istemeyeceksiniz. Bu gondol turlarının fiyatları genel olarak sabittir. Ayrıca çoğu da turda ziyaretçilere birer kadeh şarap da ikram edilir. Şarabınızı yudumlarken Venedik'in kanallarında tarihi dokuyu soluyarak eşsiz bir tecrübe yaşayabilirsiniz.

Şehrin kanallardan oluşan kısmı aslında sadece turistiktir. Akşamları bu kısımda çok insan görmek mümkün değildir. Şehrin anakarada bulunan Mestre bölümü akşamları daha hareketlidir ve çoğu Venedikli burada ikamet etmektedir. Venedik Mestre bölgesinde gezilecek çok yer olmadığından zamanınızın neredeyse tamamını Venedik’in turistik bölgesi olan ada kısmında geçirmelisiniz.  Venedik gezildikten sonra uğranılacak noktalardan; Murano ve Burano Adaları da görülmeye değerdir.

Sahip olduğu Akdeniz iklimi dolayısıyla kışın dahi aşırı bir soğuğu yoktur ve Şubat ayında gerçekleşen Venedik Karnavalı da görülmeye değer bir eğlence olarak herkesin meşhur Venedik maskelerini takıp hiçbir sınıf farkının kalmadan doyasıya eğlenildiği kalabalık bir festivaldir.

Tanıtıcı Video: 

 

Nasıl Haberleşilir?

Vodafone Red'le yurtdışına gittiğinizde günde 12,90TL’ye, herhangi bir ek işlem yapmadan tarifenizdeki internet, her yöne dakika ve SMS’lerin tamamını 51 ülkede tıpkı Türkiye’deymiş gibi kullanabilirsiniz. Telefonunuzu kullanmadığın günlerde ek ücret de ödemezsiniz.

Adriyatik Denizi kıyılarında kurulu sular şehri Kuzey İtalya’nın doğusunda bulunur. Po ve Piave nehirlerinin deltaları arasına kurulmuş, Veneto bölgesinin başkentidir.

Kraya 4 km mesafesi bulunan ada, 118 adacık üzerine kuruludur ve 170 kanal, 400 köprü ile de bu adacıklar birbirine bağlanır.
 

Geolocation

İtalya'da para birimi Euro'dur

Resmi dil İtalyancadır. Turistik bir şehir olduğundan halkın çoğu İngilizce konuşabilmektedir.

 • Merhaba: Ciao
 • Nasılsınız: Come Sta?
 • İyi Akşamlar: Buona Sera
 • Teşekkürler: Grazie

GMT +2 zaman diliminde yer alır; saati Türkiye saatinden 1 saat  geridedir.

MİLANO BAŞKONSOLOSLUĞU
Adres: VIA LARGA, 19 20122- MILANO
Telefon: 00 39 02 582 12 01
Faks: 00 39 02 582 12 081
consolato.milano@mfa.gov.tr
http://milano.bk.mfa.gov.tr/

VENEDİK FAHRİ BAŞKONSOLOSLUĞU
Adres: Santa Marta Fabbricato 17, 30123 Venezia
Telefon: 041-5230707 348-3958171
Faks: 041-2413239
consolatoturchia@bassani.it

Akdeniz ikliminin görüldüğü Venedik için tercihi her mevsimden yana kullanabilirsiniz. Kışın dahi turistlerin eksik olmadığı fakat Nisan ayının gelmesi ile  yoğunluğun arttığı şehir için nisan-ekim zaman aralığı en idealidir. Kasımdan ocağa şehir daha sakin olsa da sis ve soğuk rüzgarlar nedeniyle tatiliniz umduğunuz gibi geçemeyebilir. Ayrıca sağanak yağışlardan sonra acqua alta yani suların yükselmesi sık rastlanan bir durumdur. Bu durumda şehirde gezmek çok zorlaşmaktadır. Bu nedenle Venedik'e gitmeden önce hava durumunu iyi takip etmekte fayda var. Şehrin kalabalıklaştığı bir diğer dönem ise şubat ayıdır; Venedik’in meşhur karnavalı şubatın son haftasında gerçekleşir ve ada turist akınına uğrar. 


 

Venedik’e ulaşmak için doğrudan havayolunu ya da İtalya’nın Milano, Floransa, Roma gibi diğer turistik şehirlerinden demiryolunu tercih edebilirsiniz.

Bazı firmalar Marco Polo Havaalanına doğrudan ve aktarmalı olan seferler düzenlemektedir. Uçuş yaklaşık İki buçuk saat sürmektedir.

Ayrıca İtalya’da tren ulaşımı da oldukça gelişmiş olduğundan Venezia Santa Lucia ve Venedik Mestre’ye ulaşabilrsiniz. Venedik Mestre Venedik’in şehir bölgesidir ve turistik bölgeye geçmek için deniz hatları ve otobüsler mevcuttur. Roma’dan trenle 3.5 saatte 40 Euro’dan başlayan fiyatlarla gidebilirsiniz.

Venedik çok popüler bir destinasyon olduğu için şehirde pek çok kalacak yer seçeneği bulmak mümkündür. Lüks otellerden hostellere ve günlük kiralık dairelere kadar pek çok seçenek mevcuttur. Ancak konaklama diğer İtalyan şehirlerine göre Venedik’te daha pahalıdır. Özellikle Venedik'in adalar kısmını oluşturan Cannaregio, San Marco, Castello bölgelerindeki oteller arasında uygun fiyatlı otel bulmak zor olabilmektedir. Ancak bu otellerde Venedik'in romantik kanal manzarasına uyanmak ve akşamları ışıklandırmaları seyretmek çok keyifli olmaktadır. Bu civarda bulunan Al Palazzetto ve Acca Hotel nispeten uygun fiyatlıdırlar ve ücretsiz Wi-Fi hizmeti de sunmaktadırlar. Antico Fiore ve Cà Bibi Venezia sırasıyla San Marco ve Cannaregio bölgelerinde bulunan uygun fiyatlı otellerdendir. Bazı odalarından Palazzo Ducale'nin gözüktüğü Ca' dei Dogi, şık bir dekorasyona sahip olan Hotel Flora ve uygun fiyata Büyük Kanal manzarası sunan Ca' Rialto gibi oteller nispeten daha pahalıdır. Ayrıca bu bölgede pek çok günlük kiralık ev bulabilirsiniz. Kalabalık bir grup olarak gidiyorsanız geniş bir ev kiralık mantıklı olabilir. Ancak Wi-Fi gibi hizmetlerden ekstra para talep edilebilir. Daha ekonomik bir seçim yapmak isteyenler için Venedik Mestre ve Lido bölgeleri daha uygun olabilir. Mestre bölgesinden turistik adaya ulaşım da deniz ve kara yolu ile kolaylıkla sağlayabilirsiniz. Lido ise Venedik ve lagün arasında bir adadır. Burada bulunan oteller merkeze göre biraz daha ucuzdur ve feribotlarla 20 dakikalık bir yolculukla San Marco'ya buradan ulaşabilirsiniz. Havalimanının yakınındaki Tessera bölgesinde de uygun fiyatlı oteller bulmak mümkündür.

 

Venedik pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Venedik Hotel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Venedik Otelleri

En Uygun Fiyatlı Venedik Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Venedik Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Venedik Otelleri

Sokaklarında yürüyüp köprülerinden geçerek taşıt kullanmadan gezebileceğiniz bir yerdir. Kanalların ve adaların olduğu kısım araç trafiğine kapalıdır. Bu tarihi kısımdaki sokaklar oldukça dardır, hatta bazı sokaklardan iki kişi yan yana yürüyerek geçemez. Venedik'de gondol turları olmazsa olmazlardandır. Gondol turlarının fiyatı aşağı yukarı her yerde aynıdır ancak yine de birkaç yere fiyat sormakta fayda var. Bu turların hepsinde su trafiğinin en yoğun olduğu Büyük Kanal'dan geçilmektedir. Ulaşıma seçenek olarak su taksileri ve otobüs tekneler-vaporettolar vardır; taksi tekneler pahalı gelebilir; dakikası 1.8 Euro olarak ücretlendirilir büyük bir çantanız varsa bagaj ücreti alınabilir,  fakat pazarlık yaparak fiyatı indirebilirsiniz. Kaybolmaktan korkmayacağınız şehri yürüyerek gezmek ve keyif için gondol turunu ya da vaporettoları tercih etmek en ideal seçenek olabilir.

ACTV firması şehirdeki vaporettolar da dahil olmak üzere toplu taşımayı işletmektedir. Ayrıca firmanın sunduğu yolculuk kartları birkaç gün kalacaklar için hesaplı olabilmektedir. 24 saatlik kart 20 Euro ve 36 saatlik kart 25 Euro olmak üzere ücretlendirilmektedir.

Havaalanından Şehir Merkezine Ulaşım

Şehir merkezinden 12 km uzaklıkta bulunan Marco Polo Havaalanından taksi ya da otobüslerle şehir içine kolayca geçebilirsiniz.

Taksi ile 15-20 dakikada; ACTV Bus denilen otobüs hattı  ile yaklaşık yarım saatte şehir merkezine ulaşabilirisiniz.

Venice Treviso Airport şehirden 30 km uzaklıkta bulunan bir başka havaalanıdır ve yaklaşık 1 saatte şehir merkezine ulaştıran ACTV Bus hatları burada da mevcuttur.

Venedikte bulunan diğer havalanı ise Venice. Şehir merkezine 30 kilometre uzaklıkta bulunan bu havaalanından ATVO Bus ile yaklaşık 1 saatte şehir merkezine ulaşabilirsiniz.
 

Venedik Gezilecek Yerler

Ortalama iki gün içerisinde rahatça gezebileceğiniz şehirde neredeyse tüm turistik mekanlar ada kısmında toplanmıştır. Venedik Mestre bölgesinde gezilecek pek yer yoktur.

Dükler Sarayı

801 Şub 2017Gezilecek Yerler

Venedik Gezilecek Yerler-1

San Marco Meydanı ile deniz arasında bulunan Dükler Sarayı, Venedik'e denizden gelenleri görkemli bir şekilde karşılamaktadır. Gotik tarzda yapılan bir saraydır ve Venedik'in en popüler noktalarından birisidir. Özellikle sarayın içi ticaretle zenginleşen Venediklilerin ihtişamlı hayatlarını yansıtmaktadır. Yıllar boyunca Venedik Doçlarının ikamet ettiği saray olarak pek çok ziyafete, hükümdara ve konsere ev sahipliği yapmıştır.

Sarayın temelleri 9. yüzyılda atılmıştır ancak 10. yüzyılda büyük bir yangında hasar görmüştür. 12. yüzyılda sade bir kale olarak yeniden inşa edilmiştir ancak daha sonraki dönemlerde defalarca yenilenmiştir. Bizans mimarisinin etkilerinin hala görüldüğü sarayda gotik, rönesans ve barok etkilerde görülür. Her yenileme çalışmalarına başlandığında o dönemin anlayışına göre yenilenmeye çalışılan saray, inşaat süresi uzayınca dönemin anlayışının değişmesi nedeniyle dönemin gerisinde kalmıştır. Önündeki Piazzetta San Marco, -San Marco Meydanı'yla bağlantılı daha küçük bir meydan- saray bahçesi, şık odaları ve opera binası Dükler Sarayı'na görülmesi gereken eşsiz bir yapı haline getirmektedir. Antonio Rizzo'nun Scala dei Giganti, Giovanni ve Bartolomeo Bon'un Porta della Carta ve Büyük Salon'daki duvar resimleri dikkat etmeniz gereken eserlerdendir.

Diğer Avrupa saray ve kalelerinin aksine Dükler Sarayı'nın etrafında surlar veya başka askeri bir savunma bulunmaz. Bunun da cumhuriyetin gücünü gösterdiğine inanılır. Ayrıca saray, Venedik Doçu'nun sarayı olmasının yanında hükümet binası ve adalet sarayı olarak da hizmet etmiştir.
 

Venedik lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Residenza Ca' Brighella, Apartment Fondamenta del Rielo Venezia, Da Carlo a Venezia. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Ca' Filcamo, Venice Gran Design Apartments gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Corte 1321, Romantic Biennale, Stars of Venice otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Venedik aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

San Marco Bazilikası

801 Şub 2017Gezilecek Yerler

Venedik Gezilecek Yerler-2

San Marco Meydanı’nda bulunan San Marco Bazilikası, Venedik’in en ünlü kilisesidir. Altınların Kilisesi olarak da bilinen yapı, beş kubbeye sahiptir ve görülmesi gereken mimarisi ile ünlü meydanda turistlerin ilgi odağıdır. Kubbe üzerinde altın yaldızlı Bizans mozaikleri bulunur . İçerisinde altın heykeller ve cam işlemeler bulunur. Venedik'te görülecek yerler içinde başı çeken yerlerdendir.

Bu alandaki ilk kilise dönemin Venedik Doçu'nun emriyle 828-832 yılları arasında yapılmıştır. İlerleyen yüzyıllarda kilise yangınlar geçirmiş, harap görmüştür ve üzerine yeni kiliseler yapılmıştır. Eklemeler ve düzenlemeler yapı günümüze kadar gelmiştir. Bazilikaya yapılan en önemli eklemelerden bazıları 1204'teki Haçlı Seferleri'nde İstanbul'dan getirilen eserlerin eklenmesidir. İstanbul'daki Bizans kilise ve saraylarından getirilen pek çok hazine, süsleme, mermer, mozaik gibi eser bazilikanın bünyesine eklenmiştir. Eklenen eserlerden en önemlilerinden bazıları Tetrark ve Aziz Mark'ın Atları'dır. Roma İmparatoru Diocletian'ın imparatorlukta düzeni sağlamak için getirmeye çalıştığı dörtlü yönetim sistemini temsil eden Tetrark, bazilikanın dışında güneybatı köşesinde sergilenmektedir. Meşhur Aziz Mark'ın Atları'nın tarihi tam olarak bilinmemekle birlikte antik çağlarda yapıldığına inanılmaktadır. 1204'te Venedik'e getirilene kadar İstanbul'da Hipodrom'da sergilenmekteydiler. Orijinalleri zarar görmemeleri için San Marco Müzesi'ne alınmıştır ve bronz kopyaları bazilikanın balkonunda San Marco Meydanı'nı selamlamaktadır.

Bazilikaya giriş ücretsizdir fakat tepesinden şehri seyir imkanına sahip olmak için 2 Euro gibi bir ücret ödersiniz. Ancak bazilikanın önünde özellikle yoğun saatlerde uzun kuyruklar oluşmaktadır. İnternet sitesinden 1.5 Euro'ya yapılan rezervasyonlarla sol taraftaki gişeden çabuk bir şekilde içeri girmek mümkündür. Yalnız bazilikanın içerisinde fotoğraf ve video çekmek yasaktır.

San Marco Meydanı

702 Şub 2017Gezilecek Yerler

Venedik Gezilecek Yerler-3

Venedik gezilecek yerler listesinin en başında yer alan San Marco Meydanı veya İtalyan adıyla Piazza San Marco, Venedik’in en ünlü meydanıdır. Napolyon ‘Avrupa’nın resim odası’ olarak nitelendirmiş ve dünyanın en güzel meydanlarından biri olarak kabul edilmiştir. San Marco Bazilikası, Saat Kulesi, Correr Müzesi, Dükler Sarayı ve Procuratie Vecchie gibi yapılar meydanı çevreler.

San Marco Meydanı'nın geçmişi 800'lü yıllara kadar dayanmaktadır. Çevredeki binaların yavaş yavaş yapılmasıyla ortaya meydan çıkmıştır ve burası meydan kabul edilip yeni binalar da etrafında şekillendirilmiştir. Özellikle 12. yüzyılda zengin Venedik Doçu Sebastiano Ziani döneminde meydan büyük değişim göstermiştir. Günümüzde de görülen San Marco çalışanlarının ve memurların ofislerinin bulunduğu binalar Orta Çağ'da daha farklıydı. Efsanevi sanatçı Gentile Bellini'nin San Marco Meydanı'nı çizdiği resminde bu farkı görmek mümkündür. İlerleyen zamanlarda astronomik bir saat yapmak amacıyla meydana bir kule yapılmıştır. Torre dell'Orologio yani Saat Kulesi'nin saat mekanizması sadece rehber eşliğinde turlarla gezilebilmektedir. Ayrıca Campanile di San Marco yani Aziz Mark'ın Çan Kulesi de meydanda, San Marco Bazilikası'nın önünde bulunur. 1902'de çöken asıl kulenin aynısı 1912 yılında tekrar inşa edilmiştir ve kuleye giriş 8 Euro'dur.

Venedik’in en alçak noktalarından biri olan meydanı bu nedenle su yükselmesi olayının gerçekleştiği Ekim-Mart aylarında su altında kaldığından ziyaret edemeyebilirsiniz.

Meydanda turistlere hitap eden çok sayıda cafe ve alışveriş yerleri bulunur. Ayrıca kalabalığa alışmış güvercinleri unutmamak gerek. Meydan her ne kadar turist akınına uğrasa da bazı Venedikliler meydanda insandan çok güvercinin olduğunu iddia etmektedir.

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Venedik’te İtalyan mutfağına ait pizza ve makarna çeşitleri oldukça yaygın fakat aslında İtalya'nın en güzel pizzası ve makarnası Venedik’te yapılmaz. İtalyanlar Venedik pizzasını ve makarnası çok beğenmez, bu yemekler daha çok Güney İtalya'ya özgü lezzetlerdir. Yine de Quanto Basta Pizza, Pizza al volo, Cip Ciap gibi pek çok restoranda lezzetli pizzalar yiyebilirsiniz. Ancak Venedik'in en önemli yemek alanını deniz ürünleri oluşturuyor. Çeşit çeşit deniz ürününü tadabileceğiniz onlarca restoran bulabilirsiniz. Bu restoranların bazıları kanalların kenarında yer alır ve özellikle akşam yemeklerinizde kanalların manzarasını seyrederek keyifli bir yemek yiyebilirsiniz. Ortalama fiyatların 20 Euro ile 35 Euro arasında değiştiği Osteria alla Staffa Castello'da bulunur ve popüler restoranlardandır. 

Sardalyanın soğan, üzüm ve fıstık ile pişirilip tatlı ekşi bir tatta olan Sarde in Saor ünlü bir Venedik yemeğidir. Ayrıca ıstakoz, ahtapot ve yengeç gibi deniz ürünlerinin de çeşitli şekillerde sunumu görülmektedir. Risotto ya da vermicelli al nero di seppia adı verilen yiyecek ise şehirdeki sevilen yöresel yemeklerdendir.

Venedikli'lerin yaptığı gibi öğle yemeklerinizde pizza yiyebilir akşam yemeklerinde de bir restoranda yerel lezzetlerin tadını çıkarabilirsiniz.  Akşam yemeğine giriş vakti sayılan ve bacari denilen zamanlarda buluşup bir şeyler içme kültürü yaygındır. Bacari için yöresel Prosecco şarabından yapılan spritz kokteylini ve yine yöresel cicchetti adı verilen atıştırmalıklarını tadabilirsiniz. Tatlı olarak  tiramisunun çokça yaygın olduğu kentte, yemek fiyatları da diğer turistik şehirlerin fiyatlarından yüksektir. Tiramusu yemek için I Tre Mercanti tercih edebileceğiniz uygun fiyatlı ve sevimli cafelerdendir. 

Popüler Mekanlar;

Trattoria e Bacaro Da Fiore - www.dafiore.it
Riviera- www.ristoranteriviera.it
Le Garzette- www.legarzette.it
Ristorante Alle Corone-www.hotelaireali.com
A Beccafico- www.abeccafico.com

 
Bahşiş

İtalya’da bahşiş beklenilen bir kültürdür. Genellikle, KDV ve servis ücreti faturaya eklenmektedir. Dilerseniz garson ve barmenler için hesaba % 5-10 ilave edebilirsiniz. Hamallara, bagaj başına 0,80 - 1,30 Euro ve otel görevlileri için de sizin için uygun bir miktar verebilirsiniz.
 

Venedik her yıl yoğun bir turist akınına uğradığı için şehirde alışveriş yapmak için seçenek çoktur. Ünlü İtalyan markalarının mağazalarını Venedik'te bulabilirsiniz. Maskelergondol temalı eşyalar, danteller ve cam işçiliği ile yapılmış takı ve süs eşyaları Venedik’ten alınabilecek öncelikli seçeneklerdendir. San Marco Bölgesi,Mercerie ve Castello Bölgesi alışveriş yapılabilecek bölgelerdendir. Rialto Köprüsü'nde bulunan birçok alışveriş dükkanında da şehre özgü hediyelik eşyalar bulabilirsiniz.

Venedik'te alışveriş merkezi yoktur, bunun yerine butik dükkanlar bulunur. San Marco Meydanı çevresinde dünyaca ünlü markalar ve hediyelik eşya satan küçük dükkanlar bulunur. Giyim ve aksesuar ürünleri için Campo Santo Stefano ve Calle della Mandola bölgelerinde bulunan daha uygun fiyatlı butik dükkanları tercih edebilirsiniz. Bu dükkanlardaki ürünler de gerçekten kalitelidir. Kaliteli İtalyan ayakkabıları için  Bruno Magli, Mori e Bozzi ve Rolando Segalin dükkanlarını; cam işleri ve takılar için Venini ve Anticlea Antiquariato dükkanlarını tercih edebilirsiniz. Cam işi ürünlerde daha çok çeşit bulabileceğiniz yer aslında Murano Adası'dır. Meşhur Venedik maskeleri ve kostümleri için Atelier Marega iyi bir seçenektir. Ayrıca Murano Art Shop'da maske, müzik kutusu, oyuncak bebek ve kukla gibi el işlerini bulabilirsiniz. Özellikle Moro tarafından yapılan minyatür binalar ve gondollar çok popülerdir. Moro tarafından yapılan ürünleri ayırt etmek için ürünlerin altında imzasını arayabilirsiniz.

İtalyan mutfağının vazgeçilmezi makarnalara rengarenk ve şekil şekil olarak Venedik’te de rastlanmaktadır. Hatıra kalsın ya da diğer sevdikleriniz de tatsın isterseniz sizin için bir diğer alışveriş alternatifi olabilir. Makarna gibi pek çok yiyeceği şehrin farklı noktalarında kurulan pazarlarda bulabilirsiniz. Özellikle Rialto'da her gün sebze, meyve ve balık pazarları kurulmaktadır.
 

Venedik için festivallerden en meşhur olanı Venedik Karnavalı'dır ve şubat ayında gerçekleşen bu festivalde Venedik’te adeta adım atacak yer kalmaz. Şehir turist akınına uğrar ve turistik bakımdan en pahalı dönemindedir. Meşhur maskelerini geçirmiş değişik kıyafetli insanlar her yere dağılmış olarak çeşit çeşit aktiviteler için renkli bir atmosfer oluştururlar.

 • Venedik Karnavalı (Şubat)
 • Venedik Film Festivali (Ağustos sonu, Eylül başı)
 • San Marco Festivali (25 Nisan)
 • Vogalonga (Mayıs)
 • Festa Medioevale del vino Soave Bianco Soave (5 Mayıs)
 • Serenissima (Haziran)
 • Redentore Festivali (Temmuz)
 • Vivaldi Festivali (Eylül)
 • Opera Festivali (Eylül)
 • Venedik Maratonu (Ekim)
 • Festa della Madonna della Salute (21 Kasım)

 

 • Yeni Yıl (1 Ocak),
 • Epiphany (6 Ocak),
 • Paskalya (Mart/Nisan),
 • Kurtuluş Günü (25 Nisan),
 • İşçi Bayramı (1 Mayıs),
 • Cumhuriyet Bayramı (2 Haziran),
 • Yerel Kutlama(29 Haziran),
 • Assumption (15 Ağustos),
 • Hristiyan Festivali (1 Kasım),
 • Immacolata Concezione (8 Aralık),
 • Noel (25 Aralık)
 • Polis: 113
 • İtfaiye: 115
 • Ambulans: 118
276819 Ağu 2015Vize

İtalya Vizesi Hakkında Önemli Uyarılar

 • Normal (Bordo) pasaportlara vize istenmektedir.
 • Hususi (Yeşil) pasaportlara vize uygulanmamaktadır.
 • Hizmet (Gri) pasaportlara vize uygulanmamaktadır.
 • Diplomatik (Siyah) pasaportlara vize uygulanmamaktadır.

İtalya Vize Şartları

Şirket Ortakları - Tüccar ve Sanayiciler

 • Pasaport (Geçerlilik süresi en az 6 ay olmalıdır.)
 • Vize Başvuru Formu (37.soru ve 2 adet vekaletname imzalanmış olmalıdır.)
 • Antetli kağıda konsolosluğa hitaben dilekçe.( Gidiş amacını belirten, şirket yetkilisi tarafından ıslak kaşeli ve imzalı vize talep dilekçesi.)
 • 2 adet biometrik fotoğraf. ( Arka fon beyaz ve yeni çekilmiş olmalıdır.)
 • Şirket imza sürküleri fotokopisi.
 • Orjinal faaliyet belgesi.(Son 3 ay tarihli)
 • Banka hesap cüzdanları.(Banka tarafından kaşeli, imzalı ve imza sürküleri ile birlikte gönderilmelidir.)
 • Vergi levhası fotokopisi. (Son dönem)
 • Ticaret sicil gazetesi fotokopisi.
 • Var ise tapu fotokopileri.
 • Var ise araç ruhsat fotokopileri.
 • Seyahat sağlık sigortası.
 • Uçak ve otel rezervasyonu.
 • Kimlik fotokopisi.

SSK'ya Bağlı Olarak Çalışanlar (Maaşlı)

 • Pasaport (Geçerlilik süresi en az 6 ay olmalıdır.)
 • Vize Başvuru Formu (37.soru ve 2 adet vekaletname imzalanmış olmalıdır.)
 • Antetli kağıda konsolosluğa hitaben dilekçe.( Gidiş amacını belirten, şirket yetkilisi tarafından ıslak kaşeli ve imzalı vize talep dilekçesi.)
 • 2 adet biometrik fotoğraf. ( Arka fon beyaz ve yeni çekilmiş olmalıdır.)
 • Şirket imza sürküleri fotokopisi.
 • Orjinal faaliyet belgesi.(Son 3 ay tarihli)
 • Banka hesap cüzdanları.(Banka tarafından kaşeli, imzalı ve imza sürküleri ile birlikte gönderilmelidir.)
 • Vergi levhası fotokopisi. (Son dönem)
 • Maaş bordrosu (Son 3ay)
 • Ticaret sicil gazetesi fotokopisi.
 • SSK işe giriş bildirgesi.
 • Var ise tapu fotokopileri.
 • Var ise araç ruhsat fotokopileri.
 • Seyahat sağlık sigortası.
 • Uçak ve otel rezervasyonu.
 • Kimlik fotokopisi.
 • SSK hizmet dökümü. (sgk.gov.tr adresinden yada SGK müdürlüklerinden alınabilir.)