Google+

Arama formu

Akureyri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Akureyri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

2015 yılında ‘Lonely Planet’ tarafından Avrupa’nın en gidilesi şehri seçilen Akureyri, İzlanda’danın kuzeyinde yer alan; ikinci büyük kentsel alan. Takma adı ‘the Capital of North Iceland’ yani ‘Kuzey İzlanda’nın başkenti’ olan Akureyri, önemli bir balıkçılık ve liman kentidir.

Kent, İkinci Dünya Savaşı süresince Müttefik Devletler’in hava üslerinden biri olarak kullanılmış ve bu nedenle de gelişmiştir. Savaş sonrasında İzlanda insanlarının kentsel alanlara göçü ile birlikte, nüfus ciddi oranda artmıştır.

Dünyanın en büyük harikalarından biri olan kambur balina, yaz aylarında Akureyri’ye yakın sularda yüzmeyi çok sever. Balina izleme turlarında sadece bu müthiş türü değil, beyaz gagalı yunus, bayağı musur, minke balinası gibi birçok farklı türü, vahşi yaşam alanında gözlemleyebilirsiniz.

Sadece doğası ile değil, sayısız galeri ve müzesi ile de Akureyri ziyaretçilerine unutulmaz bir kültür tatili sunuyor. Yıl boyunca düzenlenen sayısız festivaller, orta-çağ pazarları, botanik bahçeleri derken kendinizi hiç düşünmediğiniz bir cennette bulabilirsiniz.
 

Tanıtım Videosu: