Google+

Arama formu

Akureyri Mutfağı

Akureyri Mutfağı

Akureyri şehrinde kötü et yeme ya da kazıklanma ihtimaliniz sıfır. Çünkü bu bölgede endüstriyel bir yemek kültürü yok. Serbestçe dağlarda dolaşan, gübrelenmemiş topraklardan beslenen, temiz sulardan içen hayvanların lezzetini tahmin bile edemezsiniz. Buz gibi sularda iyice yağlanmış balıklar, tertemiz bir topraktan yetişen yeşillikler İzlanda mutfağını eşsiz kılıyor.

Akureyri Mutfağı-1

Son zamanlarda tartışmalı bir konu olsa da İzlanda mutfağının vazgeçilmezlerinden biri balina eti. Minke balinasını eğer tadarsanız, damağınızın bu tadı asla unutamayacağını garanti edebiliriz. Ülke genel olarak soğuk olduğu için tüm coğrafyayı bir buzdolabı gibi düşünün, hiçbir şeyin bozulmadığı, hep taze kaldığı bir mutfak. Bu nedenle İzlanda mutfağında kurutulmuş ürünler ile yapılan çokça yemek bulabilirsiniz. Kurutulmuş balık ile yapılan Harðfiskur; kuzu füme ve kuzu sosis füme ile yapılan Hangikjöt gibi yemekleri yemeden dönmeyin. Ayrıca vejetaryenseniz de sizin gibi et yemeyen insanlar için açılmış restoranların sıklığını gördükçe şaşıracaksınız.

Popüler restoranlar

1862 Nordic Bistro: Aynı zamanda şehrin kültür ve konferans merkezidir. Restoran adını, Akureyri’nin şehir statüsü kazandığı yıldan alıyor. Bölgeye ait en özel yemeklerden biri olan Smörrebröd’ü yiyebileceğiniz aynı zamanda birçok geleneksel yemeği bulabileceğiniz bu restoran yaz aylarında 9, kış aylarında ise saat 6’ya kadar hizmet veriyor.

Akureyri Backapckers: Bölgede yiyebileceğiniz en iyi hamburgeri yiyebileceğiniz bu restoranda aynı zamanda çeşitli sandviç türleri de bulabilirsiniz. Restoran her güne özel bir spesiyal yapmakta ve hafta sonları brunch vermektedir.

Akureyri Fish Restaurant: Akureyri gibi geçimini balıkçılıkla sağlayan bir şehre gelinip de balık yemeden olmaz. Akureyri Fish Restaurant sizlere bölgeye ait balık türlerinden oluşan zengin bir deniz mutfağı sunuyor.

Bautinn Restaurant: Şehrin tam anlamıyla kalbinde yer alan bu restoran çok da vakit kaybetmek istemediğiniz ve aynı zamanda uygun fiyatlı bir yemek yemek istediğinizde gelmeniz gereken bir yer. Şehrin en meşhur salatası ve çorbasını burada bulabilirsiniz.

Silva Green Food: Şehri ziyaret edecek olan vejetaryenler için gidilebilecek en ideal restoran olan Silva Green Food’da; sıcak vejetaryen atıştırmalıkları, tamamen organik yiyecekler ve keyifli bir manzara sizleri bekliyor.

Diğer restoranlar: Kaffi Ilmur, Rub 23, Noa Seafood Restaurant, Strikid, Hamborgarafabrikkan