Google+

Hiroşima

ASYAJaponyaHiroşima
Hiroşima - : - / -
--℃
1 JPY=0.00
Type A100-125V15 A
 • Ocaweather-icon5℃
 • Şubweather-icon5℃
 • Marweather-icon8℃
 • Nisweather-icon13℃
 • Mayweather-icon18℃
 • Hazweather-icon22℃
 • Temweather-icon26℃
 • Ağuweather-icon27℃
 • Eylweather-icon23℃
 • Ekiweather-icon17℃
 • Kasweather-icon12℃
 • Araweather-icon7℃
Ülke: Japonya Nüfus: 1,174 milyon Resmi Dil: Fransızca Para Birimi: Euro İklim: Ilıman İklim Ortalama Kaç Günde Gezilir: 1 Gün UNESCO Dünya Miras Listesi'ndeki Yerler: Şehir “Biyosfer Rezervi” ilan edilmiştir.

Hiroşima Japonya’nın Chukogu bölgesinin en büyük şehridir. Adı Japoncada “geniş ada” anlamına gelmektedir. 2010 sayımına göre nüfusu 1.173.000’dir. Hiroşima dünya tarihinde nükleer saldırıya ilk maruz kalan şehirdir.

Hiroşima Hakkında Bilinmesi Gerekenler
japan-guide.com

Hiroşima Japonya’nın Chukogu bölgesinin en büyük şehridir. Adı Japoncada “geniş ada” anlamına gelmektedir. 2010 sayımına göre nüfusu 1.173.000’dir. Hiroşima dünya tarihinde nükleer saldırıya ilk maruz kalan şehirdir.

Hiroşima’nın kuruluşu 1589 yılında başlamıştır. Kuruluşundan 300 yıl sonra 1889 yılında ise şehir statüsü kazanmıştır. Tarihe 2. Dünya Savaşı sırasında, 1945 yılında ABD’nin B-29 bombardıman uçağıyla şehre attığı atom bombasıyla geçmiştir. Dünyada ilk kez kullanılan ve ilk kez bir şehre saldırı amacıyla atılan atom bombasının etkisiyle Hiroşima’da 90.000 kişi ölmüş, dahası yayılan radyasyon nedeniyle şehir yıllar boyunca süren genetik hastalıklara maruz kalmıştır. 

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışına çıkarken yaptırmanız gereken özel bir sigorta poliçesidir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası. Bu sigortanın amacı seyahatiniz sırasında herhangi bir sağlık sorununa karşı güvence altında olmanızdır. Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını vize başvurusuna gitmeden önce almanız gerekiyor. Nitekim ülkeler vize vermek için bu yurtdışı seyahat sağlık sigortasını talep ediyor. Birkaç yıl önceye kadar bu poliçeyi almak için mutlaka bir sigorta acentesine gitmeniz gerekiyordu. AXA Sigorta bu işi kolaylaştırdı. AXA Sigorta web sitesinden kolaylıkla alabileceğiniz bu poliçenin fiyatı ise 6 Euro’dan başlıyor.

Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını hemen alıp poliçeyi kenara koymanızı öneririz, böylelikle vizeye gitmeden bir işi kolaylıkla çözmüş olursunuz. Zaten yurtdışındayken hastalanırsanız ya da beklenmedik bir şey başınıza gelirse, masraflarınızın hızlıca sigorta tarafından karşılanması ile yüksek ücretler ödemekten de kurtulursunuz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Hiroşima coğrafya olarak Japonya’nın güneydoğu ucundaki Seto Denizi’nin Hiroşima Körfezi’nde bulunmaktadır.

Geolocation

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim


ensonguncelhaber.com

Hiroşima para birimi olarak “Japon Yeni” kullanmaktadır.

Hiroşima GMT +9 saat dilimini kullanmaktadır. Türkiye’de kullanılan GMT+2 ile arasında 7 saatlik bir fark vardır. Türkiye’de saat 12.00 iken, Hiroşima’da 19.00’dur.

Hiroşima’da resmi dil olarak Japonca konuşulmaktadır.

Turistik, eğlence, dinlence ve benzeri amaçlarla gerçekleştirilecek ve 3 aya kadar olan Japonya seyahatlerinde vize alınması gerekliliği yoktur. Ancak, geçmişte Japonya'dan sınır dışı edilen, Japonya'ya girmesine müsaade edilmeyen veya Japonya'ya girişlere ilişkin kanunlarda belirtilen hususlara uymadığı belirlenen kişiler açısından yukarıda bahsedilen vize muafiyeti geçerli değildir.

Türkiye Cumhuriyeti Tokyo Büyükelçiliği

 • Telefon: (+81-3) 6439-5700
 • Faks: (+81-3) 3470-5136
 • E-posta: embassy.tokyo@mfa.gov.tr
 • Adres: 2-33-6 Jingumae, Shibuya-ku, Tokyo, 150-0001 JAPONYA

Hiroşima’da ılıman bir deniz iklimi hâkimdir. Yaz ayları sıcak, kış ayları ise ılık geçmektir. Şehir özellikle bahar ve kış aylarında bol miktarda yağış almaktadır. Hiroşima’ya gitmek için en uygun zaman aralığı Temmuz – Ağustos ayları arasıdır.

Hiroşima’a havayolu şirketinin direkt uçuşları bulunmamaktadır. Çeşitli havayolu şirketleri ile Tokyo, Pekin ya da Katar aktarmalı olarak Hiroşima’ya ulaşabilirsiniz.

Hiroşima su kanalları ile altı parçaya bölünmüş bir şehirdir. Şehirde gezeceğiniz yerleri önceden belirlediyseniz buna göre bir konaklama planı uygulayabilirsiniz. Şehir merkezinde konaklamak hem ulaşım hem de şehrin imkânlarından olabildiğince etkin faydalanabilmek amacıyla önemlidir. Oteller genellikle Minami Ward, Nakamachi, Ujinanishi, Konan ve Ebanishi bölgelerinde yoğunlaşmıştır.

Hiroşima Şehir İçi Ulaşım
uzaklardabiryer.files.wordpress.com

Hiroşima şehir içi ulaşım konusunda çok gelişmiştir. 

Hiroşima Gezilecek Yerler

Hiroşima’nın hem geçmişten gelen hem de İkinci Dünya Savaşı’nda yaşadığı talihsiz nükleer saldırıdan sonraki gelişmeleriyle, diğer Japon şehirlerinden ayrı bir yeri vardır. Adı hep atom bombasıyla anılması, aslında yüzyıllardır sakladığı tarihin önüne geçmiştir. Hiroşima’yı ziyaret etmek hem savaşın etkilerini hem de büyüleyici parklarını, tapınaklarını, adalarını, kalelerini ve müzelerini görmek isteyenler için mükemmel bir deneyim olacaktır.
 

Japon Mutfağı

Hiroşima’da zengin Japon kültürünün tüm nimetlerini bulabilirsiniz. Hiroşima ünlü “okonomiyaki” yani “hoşuna gittiği gibi pişir” felsefesini benimsemiştir. Bu Osaka ile rekabetten doğmuş sadece pişirme tarzını farklı kılan bir terimdir. Fark ise şudur; Osaka’da yemekler birbirine karıştırılırken, Hiroşima’da karıştırılmaz.

Genellikle yumurta, lahana, noodle, et, deniz ürünleri ve peynirden yapılan gözlemeleri ile ön plana çıkmaktadır. Peynirle yapılan bu gözleme bizim hiç yabancı olmadığımız bir tattır ancak Japonlar ona “Japon pizzası” demektedir. Tıpkı bizim lahmacuna “Türk pizzası” dediğimiz gibi. Deniz ve et ürünlerinde farklı varyasyonları olsa da genellikle yosun ve zencefilden yapılan soslar kullanılır. Kendi yemek kültürünün yanında birçok dünya mutfağından tatlar sunan restoranlara da sahip olan Hiroşima’da, turist ofisleri tarafından dağıtılan “restoranlar haritası” oldukça yararlı olmaktadır. 

Hiroşima Gece Hayatı
.staticflickr.com

Hiroşima’da gece hayatı çok canlı ve renkli bir şekilde yaşanmaktadır. Nagarekawa bölgesinde iyi kötü birçok bar bulabileceğiniz gibi yüksek PARCO binasının etrafında kümelenmiş onlarca bar, pub ve gece kulübünden oluşan bölgeyi de tercih edebilirsiniz. PARCO binasının çevrsinde ki mekânlar özellikle turistlerce tercih edilmektedir. Burada birçok kültüre ait eğlence tarzı olması, bölgeyi cazibe noktası haline getirmiştir. Buralardaki bir bardak birayı ortalama 700-800 Yene içebilirsiniz.


gethiroshima.com

Hiroşima diğer büyük Japon şehirlerinde olduğu gibi bir alışveriş cennetidir. Teknoloji, gıda, giyim, moda, aksesuar, takı ve aklınıza gelebilecek her türlü ürünü Hiroşima’da bulabilirsiniz. Şehirde bazı bölgelerde butik dükkânlar yoğunlaşırken bazı bölgelerde ise büyük mağazalar ve alışveriş merkezleri yoğunlaşır. Şehir merkezinde her alan Hon-dori en büyük kapalı alışveriş çarşılarından biridir. Burada giyimden modaya, teknolojiden hediyelik eşyaya kadar birçok ürünü bulabilirsiniz. Enkobashi-cho tramvay durağının yanında bulunan “Best Denki” mağazası teknoloji alışverişi için en iyi adreslerden biridir. Matsubara-cho’da bulunan “Fukuya” alışveriş merkezinde ise butik ürünler, kitaplar, hediyelik eşya dükkânları, Japon sanat ürünleri ve çeşitlli aksesuarlar satılmaktadır.


pinimg.com

 • International Animation Festival (Ağustos)
 • Hiroşima Flower Festival (Ekim)

Bahar Noktası Günü: Her yıl değişiyor
Yeşil Gün: 29 Nisan
Anayasa Günü: 3 Mayıs
Halk Günü: 4 Mayıs
Çocuk Günü:  5 Mayıs
Denizcilik Günü: 20 Temmuz
Yaşlılara Saygı Günü: 15 Eylül
Sonbahar Noktası: Her yıl değişiyor
Sporlar Günü : Ekim ayının ikinci pazartesisi
Kültür Günü: 3 Kasım
İşçiler Şükran Günü: 23 Kasım
İmparator’un Doğum günü: 23 Aralık


pinimg.com

 • International Animation Festival (Ağustos)
 • Hiroşima Flower Festival (Ekim)