Google+

Arama formu

Hiroşima Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Hiroşima Japonya’nın Chukogu bölgesinin en büyük şehridir. Adı Japoncada “geniş ada” anlamına gelmektedir. 2010 sayımına göre nüfusu 1.173.000’dir. Hiroşima dünya tarihinde nükleer saldırıya ilk maruz kalan şehirdir.

Hiroşima Hakkında Bilinmesi Gerekenler
japan-guide.com

Hiroşima Japonya’nın Chukogu bölgesinin en büyük şehridir. Adı Japoncada “geniş ada” anlamına gelmektedir. 2010 sayımına göre nüfusu 1.173.000’dir. Hiroşima dünya tarihinde nükleer saldırıya ilk maruz kalan şehirdir.

Hiroşima’nın kuruluşu 1589 yılında başlamıştır. Kuruluşundan 300 yıl sonra 1889 yılında ise şehir statüsü kazanmıştır. Tarihe 2. Dünya Savaşı sırasında, 1945 yılında ABD’nin B-29 bombardıman uçağıyla şehre attığı atom bombasıyla geçmiştir. Dünyada ilk kez kullanılan ve ilk kez bir şehre saldırı amacıyla atılan atom bombasının etkisiyle Hiroşima’da 90.000 kişi ölmüş, dahası yayılan radyasyon nedeniyle şehir yıllar boyunca süren genetik hastalıklara maruz kalmıştır. 

Hiroşima bu en kara dönemlerini hızlı bir atılımla atlatmış ve tamamen yıkılan şehir yeniden kurulmuştur. Şehir 6 Ağustos 1949 yılında “barış şehri” ilan edilmiş ve akabinde 1 Nisan 1954 yılında Hiroşima’ya “Barış Anıtı Parkı” yapılmıştır. Bu park günümüzde Unesco Dünya Mirasları Listesi'ne dahil edilmiştir.

Hiroşima coğrafya olarak Seto Denizi’nin Hiroşima Körfezi’nde bulunmaktadır. Şehirden geçen Öta Nehri’nin kanallarıyla Hiroşima, adacıklar halinde bölünmüştür. İklim olarak da soğuk olmayan ılıman bir klimaya sahiptir. Ekonomisini oluşturan ana unsurlar ise sanayi ürünleridir. Kimya, gemicilik, makine ve çelik şehirde üretilen ana ihracat maddeleridir.

Tanıtıcı Video: