Google+

Arama formu

Sapporo Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Sapporo Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Japonya’nın kuzeyinde yer alan Hokkaido Adası’nın kuzeyindeki büyük bir şehirdir Sapporo. 1972 Kış Olimpiyatları’yla adını tüm dünyaya duyuran şehir, dünyanın en çok kar yağışı alan metropollerinden biridir. Tam da bu sebepten Sapporo’da her yıl şubat ayında, şehrin turistlerle dolup taşmasını sağlayan Kar Festivali düzenlenir. Şehrin ünü sadece kar ile değil, özel birası ve beyaz çikolatasıyla da yayılmaktadır.

Sapporo Hakkında Bilinmesi Gerekenler-1

Her ne kadar kış turizmiyle anılan bir şehir olsa da, ekonomik anlamda endüstrinin de geliştiği bir şehirdir Sapporo. Özellikle teknoloji ve perakendicilik alanında gelişmiştir. Tarihi mimari yapıları, güzel sokakları, parkları, festivalleri ve ilginç alışveriş merkezleriyle her yıl 2 milyondan fazla turistin ilgisini çeker Sapporo. Sadece kar festivaliyle değil, yıl boyunca düzenlenen çeşitli çiçek festivalleri ve üretici konumunda olduğu bira festivalleriyle de dikkat çeker.

Sapporo şehrine nemli karasal iklim hakimdir. Yaz ve kış ayları arasındaki sıcaklık farklılıkları oldukça yüksektir. Yazlar sıcak ve yağışsız geçer. Kışlar ise soğuk ve bol kar yağışlıdır. Dünyada en çok kar yağışının görüldüğü metropollerden biridir. Bu sebeple her yıl Şubat ayında şehirde Kar Festivali düzenleniyor olmasına şaşmamak gerekir. Şehrin yıllık ortalama hava sıcaklığı 8.5 derecedir.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=A5gZB7fK560