Google+

Phnom Penh Şehir İçi Ulaşım

21627 Şub 2016Lokasyon Detay

Phnom Penh Şehir İçi Ulaşım
packershostel.com

Phnom Penh şehir içi ulaşımda otobüs, taksi, motosiklet ve tuk-tuk adlı yerel araçlar kullanılır. Toplu taşıma araçlarıyla seyahat etmek turistler için kafa karıştırıcı olabilir. Çünkü şehirdeki yön ve tabelalar yerel dilde yazılmıştır. Şehirde kolayca ulaşım sağlamak için bir şehir haritası temin etmek gerekir. 

Otobüs

Phnom Penh’de şehir merkezi ile banliyöler arasında hizmet veren üç ana otobüs hattı vardır. Line 01 hattı; Monivong Boulevard Kilometre 9 – Okaha Suy Sophan Bus Terminal arasında, Line 02; Takmao – Night Market arasında, Line 03; Chom Chay Roundabout – Night Market arasında çalışır. Şehrin merkezi ve turistik noktalarına otobüsle kolayca ulaşabilirsiniz. Bilet ücreti 1.500 Rieldir. Otobüs hatları haftanın her günü 05.30 – 20.30 saatleri arasında, her 10 dakikada bir sefer düzenler.

Taksi

Özellikle Phnom Penh şehir merkezinde çok sayıda taksi bulabilirsiniz. Taksilerde taksimetre uygulaması yoktur. Taksiye binmeden önce gideceğiniz adresi belirterek ücret konusunda anlaşmalısınız. Ortalama ücretler:

  • Açılış ücreti: 4.250 Riel (yaklaşık 1.00 USD)
  • Kilometre başına ücret: 4.250 Riel (yaklaşık 1.00 USD)

Motosiklet

Phnom Penh’de motosiklet kiralamak oldukça yaygındır çünkü şehirde bitmek bilmeyen bir trafik vardır ve motosiklet ulaşım sağlamak için hızlı bir seçenektir. Şehirde çok sayıda motosiklet kiralama noktası bulunur. Günlük ortalama 5 USD karşılığında bir motosiklet kiralayabilirsiniz.

  • Lucky Bike Rental, Adres: Monivong Boulevard
  • New Bike Rental,  Adres: Monivong Boulevard
  • Vannak Motorcycle, Adres: 130 Street

Tuk-tuk

Tuk-tuk araçlar kısa mesafede ulaşım sağlamak için en ideal seçenektir. Şehir genelinde son derece yaygın olan tuk-tuklar turistler tarafından sıkça tercih edilir. Tarife ve ücretler çoğunlukla önceden belirlenmiştir. Ancak sürücüyle pazarlık yaparak belirli bir tutarda anlaşabilirsiniz. Ayrıca günlük 25 USD veya yarım günlük 15 USD karşılığında tuk-tuk kiralayabilirsiniz.

Phnom Penh Uluslararası Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Phnom Penh Uluslararası Havalimanı; şehir merkezinin yaklaşık 10 kilometre batısında konumlanmaktadır.

Taksi ile,

Terminal çıkışlarında sıraya dizilmiş taksilerden biriyle konforlu şekilde şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Ancak taksilerde taksimetre uygulaması bulunmadığından, gideceğiniz adresi belirtmeli ve ücret konusunda anlaşmalısınız.

Araç kiralama ile,

Havalimanında yer alan araç kiralama firmalarından bir araç temin ederek merkeze ulaşabilirsiniz. Ancak yoğun trafik ve sürücülerin sürüş kurallarına uymaması nedeniyle şehir içi ulaşımda araç kiralama tavsiye edilmemektedir.
 

Phnom Penh ile ilgili diğer içeriklere aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

-