Google+

Halifax

Halifax - : - / -
--℃
1 CAD=0.00
Type A100-125V15 A
 • Ocaweather-icon-5℃
 • Şubweather-icon-5℃
 • Marweather-icon-1℃
 • Nisweather-icon4℃
 • Mayweather-icon9℃
 • Hazweather-icon15℃
 • Temweather-icon18℃
 • Ağuweather-icon18℃
 • Eylweather-icon14℃
 • Ekiweather-icon8℃
 • Kasweather-icon3℃
 • Araweather-icon-2℃
Ülke: Kanada Nüfus: 415.000 Resmi Dil: İngilizce Para Birimi: Kanada Doları İklim: Karasal ve Kutup İklimi Ortalama Kaç Günde Gezilir: 1-2 Gün Big Mac Index: 4.54 $ (Türkiye 3.87 $)

Halifax Kanada’nın Yeni İskoçya eyaletinin başkentidir. 1996 yılında etrafında ki küçük şehirlerle birleştirilerek oluşturulmuş bir şehir olup, 415.000’lik nüfusuyla Kanada’nın Atlantik eyaletleri arasında ki en büyük eyalettir.

Halifax Hakkında Bilinmesi Gerekenler
keithmercer.com

Halifax, Kanada’nın Yeni İskoçya eyaletinin başkentidir. 1996 yılında etrafında ki küçük şehirlerle birleştirilerek oluşturulmuş bir şehir olup, 415.000’lik nüfusuyla Kanada’nın Atlantik eyaletleri arasında ki en büyük eyalettir. Halifax yaşam kalitesi çok yüksek bir şehirdir. Refah ve gelişmişliğin üst düzeyde olduğu kentte genç nüfus ve öğrenci sayısı da bir hayli fazladır. 
 

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışına çıkarken yaptırmanız gereken özel bir sigorta poliçesidir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası. Bu sigortanın amacı seyahatiniz sırasında herhangi bir sağlık sorununa karşı güvence altında olmanızdır. Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını vize başvurusuna gitmeden önce almanız gerekiyor. Nitekim ülkeler vize vermek için bu yurtdışı seyahat sağlık sigortasını talep ediyor. Birkaç yıl önceye kadar bu poliçeyi almak için mutlaka bir sigorta acentesine gitmeniz gerekiyordu. AXA Sigorta bu işi kolaylaştırdı. AXA Sigorta web sitesinden kolaylıkla alabileceğiniz bu poliçenin fiyatı ise 6 Euro’dan başlıyor.

Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını hemen alıp poliçeyi kenara koymanızı öneririz, böylelikle vizeye gitmeden bir işi kolaylıkla çözmüş olursunuz. Zaten yurtdışındayken hastalanırsanız ya da beklenmedik bir şey başınıza gelirse, masraflarınızın hızlıca sigorta tarafından karşılanması ile yüksek ücretler ödemekten de kurtulursunuz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Halifax, Kanada’nın doğusunda Atlas Okyanusu kıyısında olup, Yeni İskoçya eyaletine bağlı bir şehirdir.

Geolocation

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim


xchangeofamerica.com

Halifax para birimi olarak “Kanada Doları” kullanmaktadır.

Halifax’de resmi dil olarak “İngilizce” konuşulmaktadır.

Halifax GMT -5  saat dilimini kullanmaktadır. Türkiye’de kullanılan GMT+2 ile arasında 7 saatlik bir fark vardır. Türkiye’de saat 12.00 iken, Halifax’da sabah 05.00’dir.

Halifax’a tüm pasaport çeşitlerine vize uygulanmaktadır. Seyahat edebilmek için Kanada Ankara Büyükelçiliğinden vize başvurusu yapmak gerekmektedir.

Montreal'daki Türkiye Konsolosluğu

Türkiye'den Halifax’a direkt seferler bulunmamaktadır. Uluslararası havayolu şirketleri ile Frankfurt ve Ottowa aktarmalı olarak Halifax’a ulaşabilirsiniz.

Halifax’da her bütçeye göre konaklayabileceğiniz birçok otel seçeneği bulunmaktadır. Şehirde oteller genellikle şehir merkezinde kıyıya yakın bölgelerde toplanmıştır. Buradan yapacağınız bir konaklama tercihi ile hem ulaşım ağları hem de turistik mekanlara kolaylıkla ulaşabilirsiniz. En çok tercih edilen konaklama bölgeleri ise Barrington ve Robie caddeleridir.


wikimedia.org

Halifax, Atlas Okyanusu’na kıyısı olan bir şehir olduğu için deniz ikliminin etkisi altındadır. Azları hafif yağışlı ve nemli, kışları ise genellikle kar yağışlı ve soğuk geçmektedir. Bahar ayları ise ılıman geçmektedir. Halifax için en ideal seyahat zamanları Haziran – Ağustos ile Ekim ayları arasıdır.

Halifax Şehir İçi Ulaşım
i.cbc.ca

Halifax’da şehir içi ulaşım taksi, feribot ve otobüslerle sağlanmaktadır. Ulaşım olanakları genel olarak yeterlidir.

Halifax Gezilecek Yerler
grandamericanadventures.com

Halifax Kuzey Amerika standartlarına göre küçük bir şehir olsa da gezip görülecek birçok yere sahiptir. Modernizmin ve tarihin iç içe geçtiği şehirde müzecilik ve tarihi yapılar ön plana çıkmaktadır. İngiltere ve Fransa’nın bölgeye hakim olmak için verdiği savaşlar, bu şehrin tarihi ve kültürünü oluşturan en önemli etkenlerdir.

Şehir oldukça kozmopolit bir yapıya sahiptir. Bunu çok sayıda bulundurduğu üniversiteye ve öğrencilerine borçludur. Bu çeşitlilik kültürel anlamda Halifax’ın çehresini oluşturmaktadır. Eğer bu şehre gelmekte kararsızsanız adaları, kaleleri, dini yapıları, müzeleri, bahçeleri ve caddeleriyle Halifax, gezip görülmeye değer bir kenttir.

Kanada Mutfağı
gcube.milliyet.com.tr

Halifax Mutfağı denen bir şey her ne kadar olmasa da yemeye değecek birçok lezzet bulunmaktadır. Şehir deniz ürünleri konusunda gelişmiştir. Özellikle midye en meşhur deniz ürünleri arasındadır. Midyenin yanında deniztarağı da oldukça çok tüketilmektedir. Fiyatları biraz pahalı olsa da Istakozda oldukça tercih edilmektedir. Kıyıya yakın balıkçılarda ucuz fiyata deneyimleyebilirsiniz. 

Halifax Gece Hayatı
taboonightclub.ca

Halifax’ın gece hayatı çok hareketlidir. Lounge barlar, gece kulüpleri ve publar şehrin ana eğlence mekânlarıdır. Eğlence hayatı özellikle Granville Caddesi üzerinde yoğunlaşmaktadır. En çok tercih edilen özel tüketim alkolü ise likördür. Bu likör marketler dâhil her yerde satılmaktadır. Gece hayatı fiyat bakımından biraz pahalı denebilir. Bir rom veya votkanın bardağı yaklaşık 13 $ tutmaktadır. Grafton Caddesi’nde bulunan eğlence mekânları oldukça pahalı olabilirken Sackville Caddesi üzerinde bulunanlar bir hayli ucuz ancak kalitesizdir. Bu eğlence mekânları genellikle gece 3’e kadar açıktır.


westjetmagazine.com

Halifax’ın alışveriş imkânlar çok iyidir. Lüks ve önde gelen mağazalar Barrington Caddesi boyunca sıralanmaktadır. Giyim, teknoloji, takı, aksesuar gibi türlerde dünyanın önde gelen markaların mağazalarını burada bulabilirsiniz. Spring Garden Yolu ise şehrin bir diğer popüler alışveriş bölgesidir. Her türlü mağaza ve her türlü benzersiz dükkana burada rastlamak mümkündür. Alışveriş potansiyeli ve insan sayısı olarak en kalabalık bölgedir.
 
Bunun yanında Quinpool Yolu’da oldukça dikkat çekicidir. Tropikal balıklar, elbiseler, filmler, kitaplar, hediyelik eşyalar ve birçok butik dükkanlar bulunmaktadır. Turistler tarafından en çok tercih edilen yerlerden biridir.

Bazı belli mağazalara gelecek olursak Black Market’de tasarım giysiler ve aksesuarlar, Venüs Envy’de birçok çeşit kitap, Dress in Time’da ise ucuz fiyatlı ikinci el giysiler bulunabilmektedir.

thechronicleherald.ca
 • Busker Festivali (Ağustos)
 • Nova Scotia Uluslararası Air Show (Eylül)
 • Nova Scotia Kraliyet Dövme Festivali (Temmuz)
 • Tall Ships Festivali (Değişken)
 • 1 Ocak - Yeni Yıl
 • Paskalya'dan önceki Cuma
 • Paskalya Bayramı
 • Victoria Günü
 • 1 Temmuz - Kanada Bayramı
 • Eylülün ilk pazartesisi - İşçi Bayramı
 • Şükran Günü
 • 11 Kasım - Anma Günü
 • 25 Aralık - Noel
 • 26 Aralık - Noelden Sonraki Gün
 • Polis: 911
 • İtfaiye: 911
 • Ambulans: 911