Google+

Toronto

Toronto - : - / -
--℃
1 CAD=0.00
Type A100-125V15 A
 • Ocaweather-icon-5.8℃
 • Şubweather-icon-5.6℃
 • Marweather-icon-0.4℃
 • Nisweather-icon6.7℃
 • Mayweather-icon13℃
 • Hazweather-icon18.6℃
 • Temweather-icon21.2℃
 • Ağuweather-icon20.2℃
 • Eylweather-icon15.7℃
 • Ekiweather-icon8.9℃
 • Kasweather-icon3.1℃
 • Araweather-icon-2.9℃
Ülke: Kanada Şehir: Toronto Nüfus: 5.598.000 Dil: İngilizce-Fransızca Para Birimi: Kanada Doları İklim: Ilıman İklim Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 Gün Big Mac Index: 4.54$(Türkiye 3.87$)  

Kanada'nın en büyük şehri Toronto, yüksek yaşam standardına, düşük suç oranına sahip; temiz, modern ve çok kültürlü yapısıyla gezmeniz gereken şehirlerdendir. Ontario eyaletinin başkentidir ve bu eyalet Kanada'nın İngilizce konuşulan eyaletlerindendir. Ancak şehrin yerlileri Fransızca da bilmektedir. Ontario Gölü'nün kıyısında bulunan şehir Montréal, Ottawa ve Chicago gibi şehirlere de yakındır. Dünyada birtakım en’lerle ünlü olan şehir “Economist Intelligence Unit” ve “Mercer Quality of Living Survey” tarafından dünyanın yaşanılacak en iyi şehirlerinden biri olarak seçildi.

Koloni döneminden önce şehirde Huronlar ve İrokualar olmak üzere iki farklı kabile yaşamıştır. Daha sonra 16. yüzyılda Kanada'ya Avrupa'dan gelen göçmenler yerleşmeye başlamıştır ancak henüz bu dönemde Toronto şehrine yerleşim olmamıştır. Daha sonra 18. yüzyılda Fransızlar bu bölgeyi ticaret yaparken kullanmıştır. 19. yüzyılın başlarında Amerikan Bağımsızlık Savaşı'ndan kaçan Britanyalılar şehre gelip yerleşmiştir. 1813 yılındaki York Savaşı şehrin kaderini değiştiren önemli olaylardan birisi olmuştur. Toronto'da yerleşim hız kazanmıştır ve günümüze kadar gelişip bir metropol olmuştur. 1834'te köleliğin yasaklanması gibi olaylar Kanada'nın hoşgörülü ve çokkültürlü yapısını gösteren önemli olaylardır. Şehirde Afrika'dan gelen göçmenler de Avrupa'dan gelen göçmenler de uyum içerisinde yaşayabilmiştir. Güncel verilere göre de Toronto şehrinin nüfusunun yarısından fazlası göçmendir.

Gelişmiş bir ülke olan Kanada'nın en büyük şehri olan Toronto'da her yıl dünyaca ünlü festivaller, fuarlar, bienaller, konserler olmak üzere birçok etkinlik düzenlenmektedir. Ülkenin en önemli medya ve sinema merkezi olan şehirde televizyon kanalları, film şirketleri, medya kuruluşları bulunmaktadır. Büyük şirketler ve ülkenin borsası olan Toronto Stock Exchange de yine bu şehirde bulunmaktadır. Aynı zamanda Toronto dünyadaki en uzun otoban Trans Canada, dünyanın en büyük şelalesi Niagara, dünyanın en yüksek kulelerinden biri CN Tower'a da ev sahipliği yapmaktadır. Dünyanın en uzun sokağı Yonge Street ve  dünyanın en büyük beyzbol sahası da Toronto’da bulunuyor.  

Ontario eyaletinin başkenti, ülke için ticaret ve turizm olarak merkezi bir konumdadır. Şehir gelişmiş bir ulaşım ağına sahiptir. Çokkültürlü bir kent olmasına rağmen yaşam oldukça sakin ve güvenlidir. Farklı kültürlerden insanlarla burada tanışabilir, bu toplumlarını mutfaklarını da burada keşfedebilirsiniz. Ayrıca buna bağlı olarak da yıl boyunca farklı kültürlerin festivalleri düzenlenmektedir. Gezilecek pek çok noktası bulunmaktadır ve özellikle çok sayıda alışveriş merkezi de bulunmaktadır. Bu yaşanılası şehir gezip görmek ve dönmek istemeyeceğiniz yerlerden birisidir.

Tanıtıcı Video:
 

 

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışı seyahatinizde yaşayabileceğiniz aksaklıklara karşı yurtdışı seyahat sigortası yapmanız tavsiye edilir. Pek çok ülkenin vize işlemleri sırasında talep ettiği seyahat sigortasını online olarak dakikalar içerisinde, 6 Euro’dan başlayan fiyatlarla Axa Sigorta’dan alabilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Kuzey Amerika ülkesi Kanada'nın ikinci büyük şehri Toronto; Ontario eyaletinin merkezidir. Ontoria Nehri kyısında konumlanıp kuzeybatısında Don ve Humber ırmaklarının oluşturduğu bir ova üzerine kuruludur.

Geolocation

Para birimi Kanada Doları (CAD)'dır. 

İngilizce ve Fransızca olarak iki resmi dil bulunmaktadır.  Çok kültürlü bir ülkede bulunduğundan diller çok farklılaşmakta ve sayıları artmaktadır. Ayrıca buna bi neden de kentin büyük bölümünü göçmenlerin oluşturması gösterilebilir. Çince ve İtalyanca da konuşulan yaygın dillerdendir. Ayrıca Krice , İnuktitut ve Ojibwe dili gibi konuşulan bir çok farklı dil bulunmaktadır.

Toronto ile Türkiye saati arasında 7 saat fark vardır. GMT-4 zaman diliminde bulunan şehir Türkiye saatini 7 saat geriden takip etmektedir.

TORONTO BAŞKONSOLOSLUĞU
Adres: 10 Lower Spadina Avenue, Suite 300 Toronto, M5V 2Z2 Canada 
Telefon: +1 647 777 4106 
Faks: +1 647 258 2725 
consulate.toronto@mfa.gov.tr
http://toronto.bk.mfa.gov.tr
Görev Bölgesi: NATIONAL CAPITAL REGION VE EASTERN ONTARIO HARİÇ TÜM ONTARIO, MANITOBA VE NUNAVUT EYALETLERİ

Toronto'da karasal iklim görülür. Kanada geneli ile karşılaştırıldığında daha ılıman bir iklime sahiptir. Sıcaklıklar genel olarak şehir merkeziyle şehrin dışında birkaç derece fark etmektedir. Yaz ayları çok sıcak geçmez ve sıcaklıklar birkaç gün 30 derecenin üstüne çıkar. Genel olarak yazın sıcaklıklar 15-25 derece arasında değişmektedir. Ayrıca yaz aylarında bol yağış ve zaman zaman fırtınalar da görülür. Kış ayları oldukça soğuk geçer. Sıcaklıklar çoğunlukla 0'ın altında seyreder ve kar yağışı sıklıkla görülür. Kar yağışı kasım ayında başlayıp nisan ayı ortalarına kadar sürebilmektedir. Şehir ilkbahardan sonbahara kadar rahatça gezilebilir. En ideal dönemin ilkbahar mevsimi ve Ağustos-Eylül ayları olduğu söylenebilir.

Toronto’ya havayolu firmalarının düzenlediği seferler ile ortalama 12 saaatlik bir yolculuk ile ulaşmak mümkün. Şehirde üç havaalanı bulunuyor. Ayrıca demiryolu gelişmişliği ile tercih edebileceğiniz bir diğer ulaşım şekli olabilir.

Büyük bir şehir olduğu için Toronto'da konaklama için çok fazla seçenek bulunmaktadır. Şehir Kanada'nın en önemli iş ve finans merkezi olduğu için her yıl pek çok insan Toronto'ya iş ziyaretine gelmektedir. Bu nedenle şehrin en merkezi noktalarından birisi olan Downtown'da bulunan oteller genellikle pahalı otellerdir. Downtown dışında ve yine merkezi bölgelerde de hostellerden lüks otellere kadar birçok seçenek seçenek bulabilirsiniz.

Önemli bir iş merkezi olan şehirde Four Seasons, Ritz-Carlton, Shangri-La gibi büyük otel zincirleri ve SoHo Metropolitan, Hotel Le Germain, Cosmopolitan gibi butik ultra lüks oteller bulunmaktadır. Bu çok pahalı otellerin dışında daha uygun fiyatlı pek çok otel de mevcuttur. İşlek Yonge Caddesi'nde bulunan Eaton Chelsea Hotel, Kanada'nın en büyük otellerinden birisidir. Büyük olduğu için biraz kalabalık olsa da her büyüklükte odayı bu otelde bulmak mümkündür. Bazı odaların içinde mutfak da bulunmaktadır. York Caddesi üzerinde, şehrin finans noktasında bulunan The Strathcona Hotel'in restoran ve kafesinin dışında İngiliz stili bir barı bulunmaktadır. Ayrıca Union Station'a yakın olması büyük bir avantajdır. Downtown bölgesinde bulunan en uygun fiyatlı yerlerden birisi ise popüler Clarence Park'tır. Hostel olarak geçen Clarence Park'ta ücretsiz Wi-Fi hizmeti de vardır ve geniş bir terasa da sahiptir.

Şehrin Yonge Caddesi, Finans Bölgesi, Dundas Meydanı, Queen West gibi kısımları her ne kadar hareketli ve popüler olsa da şehir merkezinden biraz uzaklaştıkça daha uygun fiyatlı oteller bulunabilmektedir. Şehrin en hareketli noktaları olmasalar da bu bölgelerde de gezilecek yerler ve restoranlar bulunmaktadır. Özellikle son yıllar West Queen West, High Park, Humber Nehri civarlarında birçok küçük uygun fiyatlı otel bulunmaktadır. Bu otellerin bir kısmı kahvaltı hizmeti de sunmaktadır. Queen Caddesi üzerinde bulunan The Drake Hotel şehrin en popüler otellerinden birisi olmuştur. Uygun fiyatlı olan bu otel 19. yüzyıldan kalma bir binanın yakın zamanda yenilenmiş halidir. Yoğunluk nedeniyle yer bulmanın zor olduğu bu otel aynı zamanda lezzetli yemekler de yapmaktadır. Bu otelin yakınında bulunan Gladstone Hotel ise bir diğer popüler oteldir. Uygun fiyatlı olan otelin her bir odasının tasarımı birbirinden farklıdır. Şehrin biraz dışında olan Annex Quest House ise uygun fiyatlıdır ve Victoria dönemine ait bir binada yer almaktadır. Little Korea yakınında, Clinton Caddesi üzerinde bulunan Suites Dreams ise sadece 4 odaya sahiptir ancak otelin sahibi misafirleriyle çok yakından alakadar olmaktadır. Toronto Havalimanı'nın yakınında bulunan Alt Hotel Pearson ise şehir merkezinden uzaktır ancak rahat edebileceğiniz uygun fiyatlı bir oteldir.

Toronto Otelleri

Büyük şehirde her yere yürüyerek ulaşmanız mümkün değildir fakat ulaşım ağı oldukça gelişmiş olduğundan metro, otobüs , tramway gibi tüm toplu taşıma alteratifleri ile taksi ve araba kiralama gibi seçenekleri de şehir içi ulaşımda kullanabilirsiniz.

Turistik bir şehri olduğundan günlük, haftalık, aylık biletler mevcuttur. Tüm toplu taşıma için kullanabileceğiniz tek yön bilet ücreti 3 Kanada dolarıdır.  Limitsiz günlük bileti ise  10.74 Kanada dolarına satın alarak ulaşımda kolaylık sağlayabilirsiniz.

Havalimanından Şehir Merkezine Ulaşım

Büyük bir şehir olan Toronto’da üç havalimanı bulunmakta fakat bunlardan Pearson Uluslararası Havalimanı uluslararası olarak yoğun olanıdır. Toronto City Centre Havalimanı ve Buttonville Havaalanı  diğer havaalanlarıdır.

Pearson Uluslararası Havalimanı şehir merkezine yaklaşık 27 km mesafede ve otobüs, havaalanı servisi ve taksi ile merkeze ulaşmak mümkündür. 192 numaralı otobüs sizi Kipling metro durağına götürecek ve metro ile şehri merkezine geçebileceksiniz. Airport Shuttle servislerini tercih edebilir;  havaalanında bulunan durak noktalarından hareketle merkeze ulaşabilirsiniz. Ayrıca en ideal seçenek olarak taksilerle 55 Kanada Doları gibi bir tutarla yaklaşık olarak 45 dakikada şehir merkezine adım atabilirsiniz.

Toronto Gezilecek Yerler

Ontaria Gölü boyunca sıralanmış birçok güzel yere şahit olabileceğiniz yaşanılacak şehir Toronto'da modern mimaride gökdelenlerden, tarihi ve doğal bölgelere kadar gezilip görülebilir pek çok seçeneğiniz olacaktır. Şehirde çok sayıda müze gezebilir, sergi ve galerileri ziyaret edebilir ve opera, tiyatro gibi aktivitelere katılabilirsiniz.

CN Kulesi

4215 Şub 2017Gezilecek Yerler

Toronto Gezilecek Yerler-1

Canadian National kısaltılmış biçimde CN Kulesi Rogers Centre bölgesinde yer alıyor ve bu kuleyi görmemeniz mümkün değil. Dünyanın 4. Yüksek kulesi tam 553 metre yüksekliğinde ve neredeyse şehrin her yanından görünmektedir. Şehrin simgesi haline gelmiş kulenin içerisinde çok sayıda restoran bulunuyor. İsterseniz camlarla kaplı bölgelerden şehri seyir imkanına sahip olabiliyorsunuz. Hatta zemini tamamen camdan yapılmış bazı bölgelerde, şehri tamamen ayaklarınızın altında hissedebilir ve panoramik şehir manzarası keyfini yaşayabilirsiniz.

Kulenin yapımına 1973 yılında başlanmıştır. Radyo ve televizyon yayınlarının iletilmesinde sıkıntı yaşanması nedeniyle yapılmasına karar verilmiştir. İnşaatı 1976 yılında tamamlanmıştır ve yaklaşık 63 milyon Kanada Doları'na mal olmuştur. 2010 yılına kadar 34 sene boyunca dünyanın en yüksek kulesi olmuştur. Günümüzde ise Burj Khalifa ve Canton Kulesi'nden sonra en yüksek 3. kuledir. Aşağıdan yukarı sırasıyla Glass Floor Level, Look Out Level, Sky Pod, Edgewalk olmak üzere terasları vardır. Ayrıca 360 Revolving Restaurant hem manzarası hem de yemekleriyle şehrin en popüler restoranlarından birisidir.

Havanın açık olduğu günlerde manzara çok keyiflidir ancak hava kapalı ise görüş alanı oldukça daralmaktadır. Kuleye giriş ücretli ve 30-40 Kanada Doları arasında bir fiyatlandırma oluyor. Online olarak bilet almak da mümkündür ve %15 indirimlidir. Bölgeye ulaşmak için tramvaylar ile Union Station istasyonunda inmelisiniz. Roger Centre bölgesine giden otobüslerle de ulaşımı sağlayabilirsiniz. Öğlen veya akşam yemeğiniz için muhteşem manzaraya sahip Toronto’nun en yüksek kulesini tercih edebilirsiniz.

-

Toronto lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz QuickStay - Luxury on Bay St. (Yonge & College), Spacious bachelor apt. in Toronto, George Street Suites. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Kashaneh at GibsonSquare, WCM Suites - Downtown Front gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Kashaneh at Meridian, Modern Apartment & Private Parking, Livingsuites Toronto - 20 Blue Jays Way otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Toronto aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Royal Ontario Müzesi

315 Şub 2017Gezilecek Yerler

Toronto Gezilecek Yerler-2

Kuzey Amerika’nın en büyük beşinci müzesi ve Kanada’nın en büyük araştırma merkezi olarak büyük öneme sahiptir. İlginç mimarisiyle dikkatinizi çekecek olan müze içerisinde bir o kadar önemli koleksiyonlar bulunduruyor. Toronto Üniversitesi'nin yakınında, Queen's Park'ın kuzeyinde bulunmaktadır. Müze 6 milyondan fazla objeye sahiptir ve sanat, doğa bilimleri, arkeoloji üzerine 40 tane de galeriye sahiptir.

Modern bir dış yapıya sahip olan müzenin asıl binası 1912 yılında inşa edilmiştir ve ilgi çekici tasarımı sonradan yapıya eklenmiştir. 12 ayrı bölümü olan müzenin Dünyanın her yerinden eserler denilebilecek kadar geniş bir içeriği var. Müzedeki eserler öncelikle 2. katta Doğa Tarihi ve 1. 3. 4. katlarda Dünya Kültürü olmak üzere iki ana bölüme ayrılmaktadır. Kore sanatı galerisi, dinozor odaları, tekstil ürünleri ve Mısır mumyaları müzenin en dikkat çeken noktalarındandır. Soyu tükenmiş canlılarla ilgili kısımda aralarında mamutların da bulunduğu, Kuzey ve Güney Amerika'da yaşamış 400'den fazla canlı türünün modeli sergilenmektedir. Chinese Sculpture Gallery'de ise 2. yüzyıldan 16. yüzyılda yapılmış budist heykeller sergilenmektedir. Daphne Cockwell Gallery of Canada'da ise Kanada'da koloni döneminden önce yaşamış yerli halklara dair objeler bulunmaktadır.  Ayrıca müze bünyesinde Roloff Beny Gallery'da Çağdaş Kültür Enstitüsü'nün organize ettiği çağdaş sanat sergileri de yapılmaktadır. Bu kısımda şimdiye kadar çağdaş Japon sanatı, moda fotoğrafçılığı gibi sergiler düzenlenmiştir.

Etrafı camlarla kaplı avlu Crystal Court ise müzenin görülmesi gereken bir diğer noktasıdır. 5. katta da Crystal Five Bistro isimli bir lounge bulunmaktadır ve burada lezzetli tapasların yanında çevrede yetişmiş üzümlerden yapılan şaraplar sunulmaktadır. Mısır'dan Kore'ye, bilimden sanata pek çok eseri ve işi bir araya getirmesiyle önemli bir müze haline gelmiştir.
 

 • Saat 10.00-17.30 arasında ziyarete açık olan müzeye Metro 1. Hattı kullanarak museum stadium da inerek kolayca ulaşabilirsiniz.
 • Web sitesi için tıklayınız.
-

St. Lawrence Market

215 Şub 2017Gezilecek Yerler

Toronto Gezilecek Yerler-3

Toronto'nun Old Town bölgesinde Front East ve Jarvis caddeleri üzerinde bulunan St. Lawrence Market görülmesi gereken en güzel yerlerden birisidir. Şehrin en önemli alışveriş destinasyonlarından birisidir. Tarihi bir bina içerisinde bulunur ve içerisinde çok çeşitli ürünler bulabilirsiniz. Kuzey, güney ve St. Lawrence Hall olarak iki binası bulunan market 2012 yılında National Geographic tarafından dünyanın en iyi marketi seçilmiştir. Kuzey binası restorasyon çalışmaları nedeniyle kapatılmıştır.

1803 yılında şehrin nüfusu artınca şehre bir pazar kurma ihtiyacı ortaya çıkmıştır. İlk olarak Jarvis Caddesi'nin üzerinde Market Square'de bir pazar kurulmaya başlamıştır. Henüz köleliğin kaldırılmadığı dönemlerde bu pazarda Afrika'dan getirilen köleler için kısım da bulunmaktaydı. Daha sonra pazar için farklı binalar inşa edilmiştir. Ahşaptan yapılan bu binalar 1831 ve 1849 yıllarındaki yangınlarla kullanılamaz hale gelmiştir. Yangından sonra market kompleksinin St. Lawrence Hall inşa edilmiştir. 1845 yılında ise güney binası inşa edilmiştir ve belediye binası olarak kullanılmıştır.

Güney kısmının 2. katında bulunan Market Gallery'de zaman zaman sergiler düzenlenmektedir. Giriş katında ve 1. katta ise taze meyve-sebze, ekmek, şarküteri ve süt ürünleri gibi çeşitli ürünlerin satıldığı 120 tane pazar standı bulunur. Kuzey kısmında ise yiyeceklerin dışında antikaların satıldığı dükkanlar bulunmaktadır.

 • Markete ulaşım için 172 nujmaralı otobüsleri kullanabilir veya tramvaylar ile King St. East at Jarvis St. İstasyonunda inebilirsiniz.İçerisinde fark etmeden birkaç saatinizi geçirebileceğiniz market için merak ettiklerinizi websitesinden bulabilirsiniz.
 • Web sitesi için tıklayınız.
-

Toronto Mutfağı kendine özgü bir kültür değil de dünya mutfaklarının karma bir çeşidi olarak  İtalyan, Hint, Çin, Yunan, Thai, Vietnam mutfağı ile Amerikanvari fast-food menüleri ve daha fazlası seçenekle karşımıza çıkıyor. Şehrin çok kültürlü yapısı yeme-içme kültürüne de direkt etki etmiştir. Son yıllarda yemek kültürü hızla gelişen şehre dünyaca ünlü şefler gelmeye başlamıştır. Momofuku ve Lisa Marie bu kaliteli restoranlar arasında sayılabilir.

Greektown bölgesi yeni tatlar keşfetmeniz için uygun bir bölgedir.  ‘Pasifik somonu’ şehirde popüler bir çeşit,  ‘Poutine’ ise başka bir yemek alternatifidir.‘Maple Syrup’ adında Akağaç şurubu denemeniz gereken ve waffle, pan kek gibi bir çok tatlıya ve kahvaltıya eşlik eden tatlı bir sostur. ‘Bannock’ adındaki ekmek çeşitlerinden  ve kremalı ‘donut’ çeşitlerinden birini de tadabilirsiniz. Chinatown bölgesinde Çin yemeklerinin dışında Tayland ve Vietnam mutfaklarından da yemekler bulabilirsiniz. Church Caddesi'nde bulunan Ethiopiques ise kuzu etinin de ağırlıkta olduğu Etiyopya mutfağından yemekler yapan sevimli bir aile işletmesidir. Pizza için ise Frank's Pizza House tavsiye edilen yerlerden.

University of Toronto'nun yakınında bulunduğu için College Caddesi'nde uygun fiyatlı, lezzetli yemekler yapan restoranlar bulunmaktadır. Yine üniversitenin çevresinde bulunan The Annex Hodgepodge üniversiteliler arasında popüler bir lokasyondur. Downtown'da Meksika yemeği yemek isterseniz ise Burrito Boyz doğru bir tercih olacaktır. Yorkville bölgesinde ise çok fazla restoran ve cafe bulunmaktadır ancak bunlar genellikle ünlülerin tercih ettiği pahalı yerlerdir. Yonge Caddesi üzerinde bulunan Ritz Caribbean lezzetli ve ucuz Jamaika yemekleri yapmaktadır. 

Popüler Mekânlar

 • LaVinia Restaurant
 • Richmond Station
 • 7 WEST CAFE
 • Scaramouche Restaurant
 • New Orleans Seafood & Steakhouse

Bahşiş- Toronto da servis ücreti gibi bir bedel çoğu zaman hesaba yansıtılmaz. Genel olarak garsonlara, kuaför ve berberlere, taksi şöforlerine ücretin %15 i kadar bahşiş bırakmak uygundur. Otel görevlileri ve çantanızı taşıyanlar için 2 ile 5 Kanada Doları arasında bahşiş bırakabilirsiniz.

Toronto büyük bir şehir olduğu için akşamları yapabilecek pek çok aktiviteye sahiptir. Dünyanın en güvenli şehirlerinden birisi olduğu için de rahatlıkla geceleri eğlenebilirsiniz. Caz barlardan gece kulüplerine konserlerden tiyatrolara Toronto ziyaretçilerine çeşitli imkanlar sunmaktadır.

Dünyaca ünlü sanatçıların turneye çıktığında mutlaka uğradıkları şehirlerden birisidir Toronto. Turne dışında da birçok ünlü sanatçı konser vermek için Toronto'ya gelmektedir. Bu tarz büyük konserler genellikle şehrin iki büyük stadyumu olan Air Canada Centre ve Rogers Centre'da düzenlenmektedir. Bu stadyumlara kıyasla daha küçük olan The Phoenix ise Sherbourne Caddesi'nde bulunmaktadır ve efsanevi isimleri de ağırlamıştır. Queen Street West'te bulunan Cameron House ve Horseshoe Tavern da canlı müzik sevenler için doğru adreslerdir.

Toronto'nun Downtown bölgesinin Old Town, Financial ve Entertainment bölgelerinde çok sayıda bar mevcuttur. Ancak bu barlar hafta içi iş çıkışında gelen çalışanların tercih ettikleri yerler olduğu için hafta sonları sakindir. Hafta içi ise gece 11 gibi kapanırlar. Entertainment District'te bulunan The Second City popüler bir komedi kulübüdür. Little Italy ve Annex bölgeleri ise üniversitelilerin tercih ettikleri yerler olduğu için oldukça hareketlidir. Gece hayatının en hareketli olduğu bir diğer nokta ise Queen West bölgesidir. Şehrin en popüler barları ve gece kulüpleri bu bölgede bulunmaktadır. Bu mahalledeki Queen, Adelaide ve Richmond caddeleri mekanların yoğunlaştığı yerlerdir.

Elektronik müzik sevenler için CODA, Populous ve The Mod Club uygun gece kulüpleridir. Şehrin en büyük ve en ünlü gece kulüpleri arasında Muzik, Ace Nightclub, Nest, The Government ve The Dock sayılabilir. The Rex, The Reservoir Lounge ve Victoria Caddesi'nde bulunan Jazz Bistro şehrin en iyi caz barlarındandır. Rock müzik severler ise Queen Street East'te bulunan The Opera House'u tercih edebilirler.

Toronto ziyaretçilerine alışveriş için çok fazla seçenek sunmaktadır. Pazarlar, büyük alışveriş merkezleri ve butik dükkanlarda aradığınız her şeyi bulabilirsiniz. Yorkville bölgesinde lüks markaların mağazaları bulunmaktadır. Winners gibi mağazalarda ise geçmiş sezon ürünlerini çok daha uygun fiyatlara bulabilirsiniz. Dünyanın en uzun caddesi olan Yonge Caddesi'nde bir sürü mağaza bulunmaktadır. Caddeye boyunca yürüyerek mağazalara göz atabilirsiniz. Toronto'nun en popüler alışveriş merkezlerinden biri olan Toronto Eaton Centre bu cadde üzerinde bulunmaktadır.

St. Lawrence Market ise şehrin en önemli pazarıdır ve taze meyve-sebze, süt ürünleri, şarküteri, balık gibi yiyecekleri buradan alabilirsiniz. Antika dükkanları ve fırınlar da yine pazarda bulunmaktadır. Downtown'da bulunan Distillery Disctrict ise 70 tane dükkanın bulunduğu eski bir fabrikadır. Yenilenen bu fabrika binasının içinde restoranlar, butik dükkanlar ve sanat galerileri bulunmaktadır. Vogue dergisi tarafından dünyanın en cool 2. mahallesi seçilen Queen West'te bilindik markaların yanında butik dükkanlar da bulunmaktadır. Art Gallery of Ontario'da bulunan hediyelik eşya dükkanında değişik ev dekorasyon ürünleri ve sanat işleri satılmaktadır. 2 tanesi Yonge Caddesi'nde 1 tanesi de Queen West Caddesi'nde olmak üzere 3 dükkanı bulunan Drake General Store'da değişik Kanada eşyaları bulabilirsiniz.

Hem birçok festivale hem de farklı organizasyon ve ulusal gösterilere ev sahipliği yapan şehir neredeyse tüm yıl renkli, hareketli ve canlıdır.

 • Winterlicious (Ocak, Şubat)
 • TIFF Kids International Film Festival  (Nisan)
 • Contact - Toronto Fotoğrafçılık Festivali (Mayıs)
 • Toronto Uluslararası Film Festivali (Eylül)
 • Luminato (Haziran)
 • Toronto Jazz Festivali (Haziran)
 • Canadian National Exhibition (Ağustos)
 • Caribana Festivali
 • Rock Paper Scissors (Taş, Kağıt, Makas) Dünya şampiyonası
 • Toronto Fringe, Toronto Uluslararası Çevresel Film ve Video Festivali
 • Toronto Uluslararası Tango Festivali
 • We Day, Gurur Haftası ve Karayip Festivali 
 • Yeni Yıl (1 Ocak)
 • Kutsal Cuma (22 Nisan)
 • Kraliçe Bayramı (25 Mayıs)
 • Kanada Günü (1 Temmuz)
 • Bölgesel tatil (1 Ağustos)
 • İşçi Bayramı (5 Eylül)
 • Şükran Günü (10 Ekim)
 • Hatıra Günü (11 Kasım)
 • Noel Bayramı (25 Aralık)
 • Boxing Day (26 Aralık)

Polis, İtfaiye, Ambulans – 911