Google+

Doha

Doha04:24 AM
16℃
1 QAR=0.00
Type D250V5 A
 • Ocaweather-icon17℃
 • Şubweather-icon18℃
 • Marweather-icon21℃
 • Nisweather-icon26℃
 • Mayweather-icon31℃
 • Hazweather-icon34℃
 • Temweather-icon35℃
 • Ağuweather-icon35℃
 • Eylweather-icon32℃
 • Ekiweather-icon29℃
 • Kasweather-icon24℃
 • Araweather-icon20℃
Ülke: Katar Nüfus: 1.351.000 Dil: Arapça Para Birimi: Riyal (QAR) İklim: Çöl İklimi Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün  


 

Dünyanın en zengin ülkelerinden biri olan Katar’ın başkenti olan Doha, 1.351.000 kişilik nüfusuyla aynı zamanda ülkenin en kalabalık şehridir.

Basra Körfezi kıyısındaki muhteşem konumu, ihtişamlı mimari yapıları, kültürel zenginlikleri ve hızla gelişen yapısıyla tüm dünyadan turistlerin ilgisini çekmektedir. Havanın kararmasıyla renkli ışıklar arkasında muazzam bir görüntü oluşturan gökdelenleri, bir yanda haşemalı bir yanda bikinili insanları, yöresel kıyafetlerini giymiş Arapları bir arada görebileceğiniz şehir, adeta farklı kültürleri tek bir çatı altında toplamaktadır.

1820’lerde Doha’nın bir bölgesi olan Al Bidda’ya bağlı olarak kurulan Doha, 1971 yılında Katar bağımsızlığını ilan ettiğinde resmi olarak başkent ilan edilmiştir. Şehrin ismi; anlamı “büyük ağaç” olan Arapça “ad-dawa” kelimesinden gelmektedir.

Sürekli gelişmekte olan şehrin nüfusunun büyük çoğunluğu inşaat ve hizmet sektöründe çalışan yabancı uyruklu işçi, mühendis ya da yöneticilerden oluşmaktadır. Her gün yapılandırma projelerine bir yenisinin eklendiği Doha’da, Dubai ile adeta yarış içinde olmasından dolayı bitmek bilmeyen gökdelen yapımı mevcuttur. Hedef Doha’yı Ortadoğu’daki lider alışveriş ve ticaret merkezi haline getirip Dubai’nin önüne geçmesini sağlamaktır. Çalışmaların Katar’da düzenlenecek olan 2022 FIFA Dünya Kupası’na kadar bitirilmesi hedeflenmektedir. 2012 yılında uluslararası havalananının tamamlanması ile şehrin önemi iyice artmış, şehir uluslararası aktarma noktası haline gelmiştir.

Halen uygun fiyatlı incinin bulunabildiği Doha, 1940’tan önce geçimini inci ve balık avcılığıyla sağlıyordu. Ancak petrol zenginliğinin keşfedilmesi ile adeta şehrin ve ülkenin kaderi değişti. Sahip olduğu doğalgaz rezervleri sayesinde kişi başına düşen milli gelir oranlarına göre dünyanın en zengin ülkesi olan Katar’ın başkentinden beklentiniz eski Arap dokularından çok gökdelenler, lüks restoranlar, alışveriş merkezleri olmalıdır. Modern ve lüks mimari yapıları sevenler için eşsiz bir deneyim yaratabilecek şehirlerin başında gelmektedir.

Tanıtıcı Video:

 

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışı seyahatinizde yaşayabileceğiniz aksaklıklara karşı yurtdışı seyahat sigortası yapmanız tavsiye edilir. Pek çok ülkenin vize işlemleri sırasında talep ettiği seyahat sigortasını online olarak dakikalar içerisinde, 6 Euro’dan başlayan fiyatlarla Axa Sigorta’dan alabilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Basra Körfezi kıyısında, Katar Yarımadası'nın doğusunda bulunmaktadır. Komşuları arasında Bahreyn, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri yer alır.

Geolocation

Doha lokasyonunu gezmenin en pratik yollarından biri de tur paketlerini tercih etmek. Eğer zorlanmadan, bir rehber eşliğinde Doha lokasyonunu gezmek isterseniz; Maldivler & Doha Turu - 3010 USD , Maldivler & Doha Turu - 3010 USD , Maldivler & Doha Turu - 3010 USD , Maldivler & Doha Turu - 3010 USD , Maldivler & Doha Turu - 3010 USD gibi seçenekleriniz bulunuyor. Ayrıca tüm Doha turlarının listesini buraya tıklayarak görebilirsiniz.


 

Ticari merkez haline gelen bu dünyanın en zengin şehrinden beklentiniz eski Arap dokularından çok gökdelenler, lüks restoranlar, alışveriş merkezleri olmalıdır. Modern, lüks mimari yapıları sevenler için eşsiz bir deneyim yaratabilecek şehirlerin başında gelmektedir.
 

İslam Eserleri Müzesi

1021 Kas 2016Gezilecek Yerler

İslam Eserleri Müzesi

8 Aralık 2008’de açılan ve Doha’nın en önemli simgelerinden biri olan İslam Eserleri Müzesi, sahip olduğu muhteşem koleksiyonundan önce görkemli tasarımı ve mimarisiyle görenleri büyülüyor. 45.000 metrekarelik alanıyla kıyıdan uzakta yapay bir ada üzerine yapılmış olan müzenin mimarisinin arkasındaki isim ünlü mimar Leoh Ming Pei. Çin asıllı Amerikalı mimarın adını Paris’in en estetik yapılarından biri olan Louvre Müzesi’nin cam piramit kısmı, Hong Kong’daki Masal Kulesi, Boston’daki Kennedy Kütüphanesi ve daha birçok gösterişli yapıdan anımsamak mümkün.

Büyük ölçüde antik dönem İslam mimarisinden etkilenmiş olan tasarımda kendine özgü modern mimari öğeleri de görmek mümkün. Mimar Pei, bu yapı özelinde İslam mimarisini daha yakından tanımak için altı ay boyunca İslam ülkelerini dolaşmış. Ardından, eserin görkemi hiçbir zaman kaybolmasın, çevresine başka bina yapılmasın diye en başta yapılması karar verilen yer değiştirilerek yapay ada kurdurtmuş. İç ve dış cephelerin Fransa’dan çıkarılan kireç taşı ile monte edildiği yapının dışında hilal şeklinde bir dalga kıran da mevcut.

Müzenin içerisine girildiğinde mimari özelliklerinden dolayı iyi ışık oyunları karşılıyor ziyaretçiyi. 5 katlı müzenin geometrik şekiller üzerine tasarlanması da, ziyaretçide farklı etkiler yaratıyor. 

Konumu ve ihtişamı ile şehre hakim olan yapının sahip olduğu koleksiyon ise dillere destan, denilecek nitelikte. İçeriğinde birbirinden değişik dokuma örnekleri, fildişi, değerli taşlar ya da el yazmaları görmek mümkün. 7. Yüzyıl ile 19. yüzyıl arasına ait el yazmaları, seramik, metal, cam, fildişi, ahşap, dokuma ve değerli taş koleksiyonları mevcut. İznik’ten örnekler de görülebiliyor.

Doha lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Marsa Malaz Kempinski, The Pearl, The Torch Doha, Al Jasra – Souq Waqif Boutique Hotels (SWBH). Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Ramada Encore Doha, Musherib Hotel gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Century Hotel Doha, Concorde Hotel Doha, Qatar Palace Hotel otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Doha aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Souq Waqif (Eski Pazar)

921 Kas 2016Gezilecek Yerler

Souq Waqif (Eski Pazar)

Batı Asya ve Kuzey Afrika’da, özellikle de Müslüman ülkelerdeki açık pazar yerlerine verilen isimdir “souq”. Kimi zaman “souk” olarak da yazılmaktadır.

Souq Waqif de, Doha’nın gösterişli gökdelenlerinden sıkılanların ilk tercih ettiği noktalardan biridir. Bu ‘Eski Pazar’ bölgesi, taş yapılı binaları ile eski Arap dokusunu yansıttığından oldukça ilgi çekicidir. Musherib Street ile Al Rayya Road arasına kurulmuş olan bölgede birçok hediyelik eşya dükkanı, otel, mağaza ve restoran görmek mümkündür.

Geçmişi en az 100 yıllık olan bu pazar, en son geleneksel mimari özellikleri dikkate alınarak 2006 - 2008 yılları arasında renove edildi. Bu sırada geleneksel ısınma yöntemlerinin kullanımına devam edilebilmesi için Asya’nın pek çok bölgesinden özel ahşap ve bambu ürünler getirtildi.

Özellikle akşam saatlerinde yerel halkı, değişik kıtalardan insanları, sokak sanatçılarını, satıcıları bir arada görebileceğiniz bir eğlence yeridir de aynı zamanda. Bölgede bulunan ‘Altın Çarşı’ en uğrak noktalardan biridir.

Sanat galerilerinin yer aldığı ve pek çok etkinliğin düzenlendiği Souq Waqif’te kimi Nisan aylarında bahar festivali de yapılmaktadır. Bölgede ayrıca Al Rayyan Theatre adında, 980 kişilik kapasiteye sahip bir tiyatro da yer almaktadır. Burada gösteri izlemek, turistler için ilgi çekicidir. Sanat merkezi ise balık pazarının yakınındadır. Burada sergileme alanları ve galerilerin yanı sıra, bölgeye özge tasarım ürünlere yer verilen mağazalar da yer almaktadır.

The Pearl

4821 Kas 2016Gezilecek Yerler

The Pearl

“The Pearl”, Doha’da yer alan yapay bir adadır. Yaklaşık 4 milyon metrekare üzerine kurulmuş olan bu yapay ada, gökyüzünden bakıldığında içinde inci olan üç adet istiridye gibi gözükmektedir. Adının “pearl”, yani “inci” olmasının sebebi ise buranın geçmiş zamanda Katar’da inci dalgıçlığı için kullanılıyor olması. Bilindiği üzere Katar, Asya’da uzun süre inci ticareti ile adından söz ettirmiş bir ülke oldu. Ta ki, Japonlar bu işi daha uygun fiyatlı bir hale getirene dek...

Katar’da lüks yaşama gerçek anlamda şahit olabileceğiniz en iyi örneklerden biridir. Yapımına 2007 yılında başlanmış 2010 yılında yerleşime açılmıştır.

Katar’da yabancı uyrukluların mülk sahibi olabileceği ilk bölge olan The Pearl’de 2015 verilerine göre 12 bin kişi yaşamaktadır. Ancak yapım çalışmaları devam etmektedir. 2018 yılı için hedeflenen 32 kilometre olacak olan kıyı boyu içerisinde 18.831 adet konutta 45 bin kişinin yaşıyor olması planlanmaktadır. Tüm bu çalışmaların bütçesinin yaklaşık milyar dolar olması beklenmektedir.

Ünlü markalara ev sahipliği yapan gösterişli alışveriş merkezleri, denize nazır apartmanlar ya da birbirinden güzel restoranlar, otantik bir atmosfer sunan The Pearl’de konumlanmıştır. Burada Güney Amerika’dan Fransa’ya kadar pek çok ülke mutfağının en özel yemeklerini tatmak mümkündür. Alison Nelson's Coffee Bar, Midori, Burj Al Hamam, Royal Tandoor, Armani Caffe ya da Pampano bunlar arasında öne çıkanlardır.

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.
Doha Turistik Gezi Biletleri

Doha şehrini doya doya gezmek için, turistik noktalara giriş biletinizi önceden alıp bütçe ve zaman tasarrufu yapabilirsiniz. Sıra beklemeden ve indirimli bilet almak için aşağıda önerdiğimiz biletleri inceleyebilirsiniz.

Doha para birimi Riyal’dır (QAR). 1 TL yaklaşık olarak 0,73 QAR’dır.

Doha resmi dili Arapça’dır. Ülke nüfusunun yarısından fazlası yabancılardan oluştuğu için İngilizce oldukça yaygındır.

Doha ile Türkiye arasında saat farkı bulunmamaktadır.

DOHA BÜYÜKELÇİLİĞİ
Adres: Al Katifiya Zone 66 Al Rabwa Street 310 Diplomatic Area Dafna Doha-Qatar P.O. Box: 1977 
Telefon: +974 4495 1300
Faks: +974 4495 1320
embassy.doha@mfa.gov.tr
http://www.doha.be.mfa.gov.tr
Görev Bölgesi: Katar


 

Çöl ikliminin hâkim olduğu Doha’da yaz ayları Mayıs-Eylül arasındaki dönemde yaşanmaktadır. Ortalama sıcaklıklar bu dönemde 38 derece olsa da, çoğu zaman 45 dereceye kadar çıkmaktadır. Hissedilen sıcaklıklar ise nem oranından ötürü daha yüksektir. Bu sebeple Doha'ya gitmek için nem oranının düşün olduğu Mayıs ve Haziran ayları tercih edilebilir.

Şehirde az da olsa Ekim-Mart ayları arasında yağış görülebilmektedir. Kış dönemindeki sıcaklıklar en düşük 7 derecedir.

Şehir merkezine yakın konumda bulunan Doha Uluslararası Havalimanı’na Türkiye’den direkt uçuşlar yapılmaktadır. Uçuşlar ortalama 4.5 saat sürmektedir. Şehir uluslararası bir ticaret merkezi olduğundan Doha’ya Afrika, Asya, Avrupa, Kuzey Amerika ve Güney Amerika’dan pek çok şehirden uçuşlar mevcuttur. Eğer Doha havalimanını sadece transfer için kullanıyorsanız ve fazladan vaktiniz varsa, ücretsiz şehir turlarından da yararlanabilirsiniz.

Eğer Doha’ya kara yolu ile gidecekseniz, Katar’ın sadece Sudi Arabistan sınırı bulunduğundan bu ülke üzerinden geçiş yapabilirsiniz.

Daha eski Arap dokuları görmek isteyenler için Souq Waqif bölgesi uygun bir seçenektir. Gökdelenler arasında eşsiz bir an geçirmek isteyenler için de Corniche, West Bay bölgesi en ideal yerlerdir.


 

Her ne kadar dünyanın en zengin şehirlerinden biri olan Doha’da yaşayan halk, toplu taşıma araçlarını çok kullanmasa da, şehirde yaygın bir otobüs ağı mevcuttur. Gold Souq’ta yer alan otobüs durağından hareketle dilediğiniz her yere giden bir otobüs bulmanız mümkündür. Çöl iklimine sahip olan Doha’da sıcaktan etkilenmemeniz için tüm otobüsler klimalıdır.

Şehirde daha çok tercih edilen araç taksilerdir. Karwa’nın yönetimindeki klimalı yeşil taksiler alışık olduğumuz türdendir. Ancak minimum 10 Riyal ödemek gerekmektedir. Bunun dışında limuzin taksiler mevcuttur. Bu taksileri yoldan çevirmek pek mümkün değildir, özel olarak çağırılması gerekmektedir. Al Ijarah ise kadın şoförleri de olan taksilerdir. Aileler için hizmet veren kadın taksiciler daha fazla ücret almaktadır.

Havalimanından merkeze yine taksi ile uygun fiyata 10 dakika gibi kısa bir sürede gidilebilmektedir. Ancak havaalanının hemen çıkışında bulunan otobüs ve metro ile de 10-15 dakika arasında şehir merkezine ulaşmak mümkündür. 

Dilerseniz araç da kiralayabilirsiniz. Kredi kartı ve ehliyetiniz olması yeterlidir. Ancak ülkede alkollü araç kullanmanın cezası oldukça ağırdır. Mahkemeye çıkacağınız gibi bir de para ve ülkeden atılma cezası alırsınız.


 

Sınırlı tarım faaliyetlerine rağmen geleneksel Katar yemekleri şaşırtıcı derecede çeşitlidir. Yerel balık her zaman bol olsa da birçok temel gıda maddesinin ithal edilmesi gerekmektedir. Yerel yemekler yıllar içinde Hint Yarımadası, İran, Doğu Akdeniz ve Kuzey Afrika mutfaklarından etkilenmiştir.

Bu yemekler arasında yoğurtla servis edilen deniz mahsullü veya etli bol baharatlı pirinç pilavı ve koyun etinden oluşan “machboos”; pilav ve kuru yemiş yatağında bütün kuzu rostodan oluşan “ghuzi” ve çeşnili pilavla servis edilen haşlanmış koyun veya keçi dolması yer alır. Ayrıca pirinç pilavı, et ve sebzelerden yapılan bol baharatlı “kabsa”; şeker, safran, tarçın, kakule ile pişirilen erişteden oluşan ve üstünde yumurta ile servis edilen “balaleet” de denenebilir.

Tipik bir Katar yemeği yerel olarak yetiştirilen hurmalar, taze meyve ve helva veya Umm Ali gibi tatlılarla tamamlanır.

Ortadoğu mutfağının hakim olduğu Katar’da ayrıca İtalyan, Çin ve Hint mutfağına dair restoranlar da bulabilirsiniz. Özellikle alışveriş merkezlerinde bulunan restoranların menüleri mutfak açısından çeşitlilik arz eder. Oldukça zengin olan ülkede çok pahalı yemekler görme ihtimaliniz de yüksektir. Bunun yanında, Katar’daki Uzak Doğu restoranlarına da kesinlikle uğramanızı öneririz. En az bir Uzak Doğu ülkesindeki lezzetle bu mutfağın Katar’da sunulduğunu göreceksiniz.

Katar’da kahve kakule ile aromalandırılır, genellikle kendinden şekerlidir ya da hurma ile tatlandırılmıştır. “Qahwa helw” isimli Katar kahvesi ise turuncu renklidir, kahvenin kakule safran ve şekerle karışımından elde edilen içecek genelde sütle servis edilir. Naneli limonatası da çok ferahlatıcı ve lezzetli bir geleneksel içecektir.

Doha’da restoranlarda alkol satışı yapılmamaktadır. Sadece lüks otellerde alkol bulunmaktadır.

Popüler restoranlar
Idam Restoran, Aqua Lounge, Cucina, Paul, Nonna Zanon, Shebestan, Le Gourmet.

Bahşiş
Doha restoranlarında bahşiş bırakmanız beklenmez. Ancak servisten memnun kaldıysanız hesabın %10-15’ini bahşiş olarak bırakabilirsiniz.

Zengin bir şehir olan Doha’da gece hayatı da oldukça pahalıdır diyebiliriz. Ülkede alkol satışı sınırlı olduğundan sadece belirli mekanlarda içki içilebilmektedir. Ramada, W Hotel, Grand Hyatt ya da Ritz-Carlton gibi uluslararası zincir otellerde yer alan bar ya da kulüplerde dilediğinizce içki içip eğlenebilirsiniz. Ancak nereye giderseniz gidin, pasaportunuzu yanınızda taşımalısınız. Çünkü içki içebilmek için turist olduğunuzu belgelemeniz gerekmektedir.

W Hotel’de yer alan Crystal Lounge ve Waham ile Skyview Bar ve La Cigale özellikle burada çalışmak için yaşayan yabancıların uğrak yerleridir.

Eğer canlı müzik seviyorsanız, Corniche bölgesinde yer alan Sheraton’daki Irish Pub’a gidebilirsiniz.

Turistlerden çok Doha halkını alışveriş yaparken görmek mümkündür. Boş zaman aktivitelerinin başında alışveriş yapmak olduğu için şehirde devasa boyutlarda ve ilginç mimaride birçok alışveriş merkezi bulunmaktadır. Vilaggio Mall ve City Center Mall bunlardan en çok tercih edilenlerdir.

Geleneksel tarzda ürünler satın almak isteyenler için Souq Waqif (Eski Pazar) bulunmaz bir nimettir. Burada nargile, tütün, örtüler, geleneksel kıyafetler, oryantal tarzda koku ve parfüm şişeleri, ince işçilikle üretilmiş metal duvar süsleri, ipekli pamuklu özel dokuma kumaşlar ve bunlardan yapılan eşarplar bulmak mümkündür. Doha’da alışverişte ayrıca oyuncak develer, yerel hurma, inci ve mücehver de hediye amaçlı satın alınabilir.

Doha’daki modern sanat müzesi Mathaf’ın ve İslam Sanatları Müzesi’nin hediyelik eşya dükkanlarında lüks, oldukça yüksek fiyatlı ama çok şık hediye seçenekleri mevcuttur. Bu seçenekler arasında mücehver, ipek elbiseler, porselen vazolar da vardır.


 

 • Doha Kültür Festivali (Mart)
 • Uçurtma Festivali (Mart)
 • Ajyal Film Festivali (Kasım-Aralık)
 • GCC Deve Yarışları (Nisan)
 • Golf Turnuvası (Şubat)
 • Tenis Turnuvası (Ocak)
 • Souq Waqif Festivali (Ocak-Şubat)
 • Ulusal Spor Günü (Şubat ayının ikinci salısı)
 • Ramazan Bayramı
 • Kurban Bayramı
 • Ulusal Gün (18 Aralık)

* Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

 • Acil yardım: 999
 • Yangın: 999
 • Polis: 999

 

Katar Vizesi Nasıl Alınır?