Kavala Mutfağı


 

Kavala’da, Rum mutfağının da vazgeçilmezi olan balık ve sebze yemeklerinin tadına bakabilirsiniz. Taze salatalar, zeytin ve beyaz peynir çeşitleri de sofralarda mutlaka bulunuyor. Ayrıca birbirinden çeşitli mezeleri de balığınızın yanına sipariş etmeyi unutmayın.

Kılıç balığı pastırması, levrek yahnisi, midyeli pilav, kalamar dolması, fava ve hamsi tava mutlaka tatmanız gereken lezzetler arasında. Tatlı olarak Türk mutfağına da oldukça yakın bir lezzet olan sakızlı irmik tatlısını tercih edebilirsiniz. Kahvenizin yanında Kavala kurabiyesi istemeyi de unutmayın. Orjinali bademli olan bu kurabiyeler farklı aromalarla şehrin her tarafında satılmaktadır. Yemeğinizin yanında şarap tercih edebileceğiniz gibi geleneksel Rum içkisi olan Ouzo da içebilirsiniz. 

Kavala’da akşam yemeği biraz geç yendiğinden akşam 9’dan önce restorana gitmeyi tercih etmemek gerekiyor. Bazı restoranlar bu saatten önce kapılarını açmıyorlar bile. Balık restoranlarının çoğu limanın çevresinde ya da Nikolas Church bölgesinde toplanmıştır.

Popüler restoranlar
Tsardakas, Panos Zafira, Orea Mitilini, Kiprou, Limonidis Bougatsa, Psarotaverna Nikiforos

Bahşiş
Yunanistan’da bahşiş vermek zorunlu değildir fakat servisinden memnun kaldığınız garsonlara küçük bir miktar bahşiş verebilirsiniz.