Kilis Mutfağı

Kilis mutfağı kendine özgü yemekleriyle zengin bir yapıya sahiptir. Yemekler, “günlük pişen yemekler” ve “özel günlerde yapılan yemekler” olmak üzere ikiye ayrılır. Yemeklerin temelini et ve bulgur oluşturur. Ancak mevsimine uygun olarak sebze yemekleri de yapılmaktadır. Kilis yemekleri, Türk mutfağının yanı sıra, Halep mutfağının özelliklerini de yansıtır. Yağlı ve baharatlı yemekler ön planda olsa da, zeytinyağlı yemeklerin de Kilis mutfağında önemli bir yeri vardır. Çünkü zeytinyağı, yörede yetiştirilen yüksek kaliteli zeytinlerden elde edilir. Kilis mutfağının özgün örnekleri şunlardır: Kilis Tava, ekşili malhıta, lebeniye, oruk, züngül, burma tatlısı, peynirli irmik tatlısı, şıhılmahşi, sucuk hapısası, Kilis kebabı, teşrübe, haytayla, anasonlu kahke, katmer, gerebiç, tava katmeri.

Popüler restoranlar

Eski Hammam Restoran:1562 yılında yapılmış olan binanın ambiyansı çok etkileyicidir. Kültürel değerlerin ön planda olduğu mekânda, yöresel yemeklerin hepsi önerilmektedir. Kaliteli personeli, cuma günleri düzenlenen fasılları ve favori lezzeti olan içli köftesiyle, Kilis’in en önemli lezzet merkezidir.

Üstün Kadayıf ve Dondurma: Kilis’te tatlı yiyebileceğiniz en iyi yerdir. Özellikle sıcak şerbetiyle servis edilen tatlılar, bağımlılık yapacak cinstendir.

Grand Aykanat Plaza: Bir otel restoranı kadar şık ve modern mekândır. Kilis'te ailecek gidilebilecek bir yerdir. Sadece ikram edilen mezelerle karnınızı doyurabilirsiniz.

Bahşiş

Türkiye’de bahşiş verme oranı kişinin memnuniyetine göre değişse de ortalama miktar, toplam hesabın %7-10’u arasındadır. Bazı mekânlarda bahşiş miktarı hesabın içine yedirildiğinden, ödeme yaparken buna dikkat ederek bahşiş bırakmak gerekir.