Celalabad Mutfağı

kimiz.jpg
 

Kırgızistan ülkesinin yeme kültürü coğrafi koşullarıyla şekillenmiştir. Daha çok dağlık alan barındıran ve geçim kaynaklarının tarım ve hayvancılık olduğu bu şehirde en çok tüketilen yemeklerin başında sebze ve et gelir. Hayvancılığı oldukça iyi kullanıp geliştiren bu ülkenin mutfağında oldukça az hammadde kullanılmasına rağmen yeme ve içme yelpazesi oldukça çeşitlidir. Az malzeme ile oldukça fazla kişiye hizmet etmeyi alışkanlık haline getiren Kırgızlar, sulu yemeklerde en çok Maksim ve Carma’yı tercih ediyor. Maksim arpa ununun suda pişirilmesiyle elde edilen bir yemek olup, Carma, kurutulmuş arpanın suya atılmasıyla yapılan çorbadır. Ayrıca, arpa, buğday ve mısır ununun sütle ya da yoğurtla karıştırılıp elde edilen yemekleri Talkan ve ayrana karıştırılmasıyla yapılan Köce Çorbaları da oldukça meşhurdur.

Aşkabak adıyla bilinen kabaklarıyla ise birçok yemek türü yapılmaktadır. Kazanda ya da iki tava arasında pişirilen ekmekleri Kömöç nan, Lor Peynirleri, süzme peynirin özel bir tarifi olan ecegey ve eritilmiş tereyağı olan Sarımay oldukça ünlü olan yemeklerinin arasındadır.

En önemli ve en meşhur içkileri kısrak sütünden yapılan Kımız ise sadece besin kaynağı değil, aynı zamanda geleneksel bir kültürü de yansıttığı için oldukça önemlidir. Koyun yağı ile kızartılan hamur Boorsok, külde pişirilen Kömöç ve tereyağında pişirilen katmerli pide Katlama da oldukça meşhur yiyeceklerindendir.

Bu şehirde çok fazla restoran olmamakla birlikte merkezde yer alan birkaç restoran bulunmaktadır. Burada herhangi bir restorana girip, dilediğinizce yemek yiyebilirsiniz. Kırgızistan yemek konusunda oldukça bonkör olup, fiyatları ise çok çok uygundur.