Google+

Kolkata

Kolkata - : - / -
--℃
1 BOB=0.00
Type D250V5 A
 • Ocaweather-icon20.1℃
 • Şubweather-icon22.8℃
 • Marweather-icon27.6℃
 • Nisweather-icon30.5℃
 • Mayweather-icon31.3℃
 • Hazweather-icon30.4℃
 • Temweather-icon29.1℃
 • Ağuweather-icon28.8℃
 • Eylweather-icon28.8℃
 • Ekiweather-icon27.5℃
 • Kasweather-icon23.7℃
 • Araweather-icon20.3℃
Nüfus: 4,496,694 / Dil: İngilizce ve Hintçe / Para Birimi: Hint Rupisi (INR) / İklim: Tropikal / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 4 gün

kolkata-preset5.jpg

Kolkata, Hindistan’ın Batı Bengal Eyaleti’nin başkentidir. Ülkenin batısında yer alır. Ganj Nehri’nin bir kolu olan Hugli Nehri’nin batısında yer alan şehir, Hugli’nin Brahmaputra Nehri’yle birleşerek Bengal Körfezi’nde oluşturduğu çatalağzında kuruludur. Sahip olduğu liman sayesinde ekonomik anlamda ülkenin önemli bir şehridir.

Sadece ekonomik anlamda değil, kültürel anlamda da ülkenin önemli bir şehri olan Kolkata’dan pek çok ünlü yazar, şair, film yapımcısı ve Nobel Ödülü kazananı çıkmıştır. Bu kültürel gelişmişliğin etkileri, şehirde düzenlenen kültürel festival ve etkinliklerde de görülmektedir. Örneğin her yıl ocak ayında düzenlenen Dovar Lane Müzik Festivali, Kolkata Kitap Fuarı, haziran ayındaki Çocuk Tiyatrosu Festivali ya da Kolkata Uluslararası Film Festivali, dünya çapında ilgi gören festivaller olarak kutlanmaktadır.

4,496,694 kişilik nüfusu ve 185 kilometrekarelik yüzölçümüyle kalabalık ve büyük bir şehir olan Kolkata, hem doğal güzellikleri hem iklimi hem de mimarisi sayesinde her yıl dünyanın farklı yerlerinden pek çok ziyaretçi ağırlamaktadır.

Kolkata’da nemli tropikal iklim hakimdir. Yıllık ortalama hava sıcaklığı 26.5 derecedir. Mart-Haziran ayları arasında yaşanan yaz döneminde hava sıcaklığı 30 derecedir ve yağış görülmez. Bölgede en yüksek sıcaklıklar mayıs ve nisan aylarındadır. Hava sıcaklığı 40 dereceye kadar çıkmaktadır. Aralık ve ocak ayları en soğuk zamanlardır ve sıcaklıklar 9-11 derece arasında yaşanır. Şiddetli yağışlar, temmuz-ağustos ayları arasında görülmektedir.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=CFrqVh8laOw

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışı seyahatinizde yaşayabileceğiniz aksaklıklara karşı yurtdışı seyahat sigortası yapmanız tavsiye edilir. Pek çok ülkenin vize işlemleri sırasında talep ettiği seyahat sigortasını online olarak dakikalar içerisinde, 6 Euro’dan başlayan fiyatlarla Axa Sigorta’dan alabilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Batı Bengal eyaletinin başkenti olan Kolkata’da gezilip görülebilecek pek çok şey var. Hem doğal güzellikleriyle, hem de İngiliz sömürgesi döneminden kalan mimarisi ve tarihi yapılarıyla her yıl binlerce turist için çekim noktası olan bir şehir Kolkata.

Victoria Memorial Anıtı

023 Ara 2016Gezilecek Yerler

Victoria Memorial Anıtı

Şehir merkezinin güney ucundadır. Kraliçe Victoria için adanmış bir anıt yapıdır. Günümüzde müze olarak ziyarete açıktır. İçinde, Hindistan Hükümetinin Kültür Bakanlığı bulunmaktadır.

Anıt, 1906-1921 yılları arasında yapılmıştır. Mimarı, İngiliz Sir William Emerson’dır. Yapı mimari tasarımı itibariyle İngiliz ve Babür mimarisinin bir birleşimini temsil etmektedir. Yapıda, beyaz Makrana mermerleri kullanılmıştır. Yapının içindeki büyük salon, 56 metre yükseklik ve 69’a 103 metre ölçülerindedir.

Çevrede ise 64 dönümlük çiçek bahçeleri bulunmaktadır. Günümüzde müze olarak kullanılan yapı içinde Hindistan ülkesindeki İngiliz varlığı ve diğer sergilerle ilgili geniş bir koleksiyon bulunuyor. Özellikle portreler ve Prens Albert ve hayatını resmeden tablolar ziyaretçilerin en çok ilgi gösterdiği eserler arasındadır. 1947 yılında İngiliz mandasına karşı bağımsızlık kazanıldıktan sonra, yapıya bazı eklemeler yapıldı. Bu eklemeler, Hint bağımsızlık hareketine katılanların portreleri ve kişisel eşyalarıdır. Bunlar, müze içindeki ulusal galeride sergileniyorlar.

Müzenin bahçesi her gün saat 05.30 ile 19.00 arasında ziyarete açık. Müze ise, 10.00-17.00 arasında açık bulunduruluyor. Pazartesi ve milli bayram günleri hariç, burada ses ve ışık gösterileri düzenleniyor. Bu gösteriler: 10-20 RP arasında bir giriş ücretine tabiidir. Müzeye giriş ücreti ise, 150 RP.

-

Kolkata lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Mirchi Bite Service Apartment, SSI Serviced Apartment, Neeranand Regency - A Pure Vegetarian Boutique Hotel. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Prayag Aristro Club, Sapphire Suites gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Hotel Niharika, The Samilton Hotel, Kim Lawn Guest House otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Kolkata aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Chowringhee Caddesi

023 Ara 2016Gezilecek Yerler

Chowringhee Caddesi

Kolkata şehrinin nadir güzelliklerini tamamını görmek için Chowringhee Caddesi boyunca yürümeniz gerekecek. Yolun karşısında, büyük ve yeşillik bir park içinde Ford Williams Kalesi görülüyor. Maidan bölgesinin güney ucunda, Victoria Memorial Anıtı görülüyor.

Burada, her akşam ses ve ışık gösterisi yapılıyor. Hemen yanında, 1819 yılında inşa edilen “Yarış Pisti” var. Yol boyunca, birçok bina var. Bunlardan öne çıkanı: “Planetarium”. Merkezi kubbesi çapı 25 metredir. Yine aynı yol üzerinde, “Hindistan Müzesi” görülüyor. 1877 yılında yapılan burada: benzersiz fosiller, Budist Gandharan sanatı ürünleri, Mısırlı bir mumya ve başkaca birçok kalıntı sergileniyor.

Devam ettiğinizde, bu kez: “Shadid Minar” yani “Şehitler Anıtı” görülüyor. Anıt, 48 metrelik yüksekliğiyle hemen dikkati çekiyor. Nehire doğru ise, Eski İngiliz Hükümet evi olan “Raj Bravan” var. 1803 yılında inşa edilmiştir. Günümüzde, Bengal valisi konutu olarak kullanılıyor. Yürümeye devam ettiğinizde, 1813 yılında yapılan Dor mimari tarzındaki “Belediye Binası” nı göreceksiniz. 55 metrelik kulesiyle dikkat çekiyor.

Burada, “Howrah Bridge” Köprüsü’nün, nehir üzerindeki silüeti ilginçtir. Dalhousie meydanı, İngiliz Hindistan’ının yönetim merkezi olarak kullanılmıştır. Bir tarafta General Post Office, diğer tarafta ise Yazarlar Binası görülüyor. Bu bina, İon tarzı sütunlarıyla, Gotik tarzda inşa edilmiş bir mimari eserdir.

-
Kolkata şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; Yarım Gün Kolkata Şehir Turu (38.84 €), Tam Gün: Özel Tur Kahire (86.31 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.

Maidan Parkı

023 Ara 2016Gezilecek Yerler

Maidan Parkı

Maidan Parkı, şehrin en büyük parkı aynı zamanda da pek çok önemli tarihi yapının ve gezilecek yerin de civarında olduğu bir bölgedir. Uzunluğu 3 kilometre genişliği 1 km. dir. Burası için şehrin akciğeri demek abartı olmaz. Victoria Memorial isimli kentin en büyük anıtlarından biri de burada bulunmaktadır.

Ayrıca, Hindistan ordusunun Doğu Bölgesi Komutanlığı karargahı da buradadır. Burası gece hayatıyla da renkli bir yerdir şehrin en, renkli kulüpleri de yine burada bulunmaktadır. Maidan Parkı cazip hale getiren detaylardan bir diğeri de civarında, içinde çok sayıda oyun alanı ve kriket alanı barındıran Eden Gardens’ın da olmasıdır. Eden Gardens’ta, şehrin kriket stadyumu yer almakra.

Eden Gardens tıpkı Maidan Parkı gibi şehrin en önemli turistik yerlerinden birisi olarak öne çıkmakta. Çünkü, buradaki stadyum, Hint kriket tarihine şahitlik yapan nadide bir eser aslında. Bu stadyum ülkenin en eski ve aynı zamanda en iyi kriket oynama alanı. Kolkata Kriket Klübü, 1864 yılında kurulmuş. Buradaki ilk maç ise, 1917-1918 yıllarında yapılmış. Maidan Parkı’nı gezerken mutlaka Eden Gardens’ı da gezmenizi öneriyoruz.

Maidan Park civarında ayrıca Hindu aristokratların eski konaklarıyla karşılaşacaksınız. Bunların en öne çıkanı ise “Tagore House”. Burası, Hindistan’ın en büyük ve modern şairi Rabindranath Tagore’nin doğum yeridir. Günümüzde ise, Hint klasik güzel sanatları için kullanılan bir merkez konumundadır. Ayrıca civarda 1840 yılında inşa edilen Chorbagan Raja Rajendra Mullick isimli bir mermer saray da var. Burası günümüzde bir müze olarak kullanılıyor.

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Hindistan’ın Batı Bengal Eyaleti’nin başkentidir. Ülkenin batısında yer alır. Ganj Nehri’nin bir kolu olan Hugli Nehri’nin batısında yer alan şehir, Hugli’nin Brahmaputra Nehri’yle birleşerek Bengal Körfezi’nde oluşturduğu çatalağzında kuruludur. Burada yer alan önemli bir limanı vardır.

Geolocation

Kolkata’da nemli tropikal iklim hakimdir. Yıllık ortalama hava sıcaklığı 26.5 derecedir. Mart-haziran ayları arasında yaşanan yaz döneminde hava sıcaklığı 30 derecedir ve yağış görülmez. Bölgede en yüksek sıcaklıklar mayıs ve nisan aylarındadır. Hava sıcaklığı 40 dereceye kadar çıkmaktadır. Aralık ve ocak ayları en soğuk zamanlardır ve sıcaklıklar 9-11 derece arasında yaşanır. Şiddetli yağışlar, Temmuz-Ağustos ayları arasında görülmektedir.

Kolkata’da Uluslararası Netaji Subhash Chandra Bose Havalimanı bulunmaktadır. Şehir merkezine 20 kilometre uzaklıktadır. Havalimanından şehir merkezine taksi ya da trenle ulaşım mümkündür. Türkiye’den Kolkata’ya direkt uçuş bulunmamaktadır. Aktarmalı olarak ortalama 13 saatte gitmek mümkün olacaktır.

Hindistan’daki pek çok şehre göre Kolkata’da iyi, bakımlı ve kalınabilecek otellerin fiyatları biraz yüksek bütçelidir. Ancak uygun fiyatlı olanlarda kalınması pek tavsiye edilmez. Bazı küçük oteller belli bir saatten sonra otel giriş kapısını kilitlemektedir. Bu sebeple gitmeden önce bilgi almakta fayda vardır.

091201_delhi_india_cycle_rickshaw_motion_pan_passenger_look_mg_7513.jpg

Kolkata’da şehir içi ulaşım pek çok yolla sağlanabilmektedir. Öncelikle iyi bir otobüs ağı mevcuttur. Bunun dışında motosikletli, bisikletli ve yaya rikşalar yer alır. Ancak bu araçlarda bir taksimetre olmadığından binmeden önce peşin peşin pazarlık yapmak gerekmektedir. Bunlar dışında normal taksiler de mevcuttur. Şehirde ortak bilet sistemi uygulaması olmadığından tüm toplu taşıma araçları için ayrı ödeme yapmak gerekmektedir.

img-00a.jpg

Hindistan bol baharatlı yemekleriyle meşhurdur. Et olarak yalnızca tavuk ve deniz ürünleri kullanılır, bakliyat, meyve ve baharat ağırlıklı ülke mutfağında çokça yer alır. Tatlıdan tavuğa kadar bütün yemekler baharatlı olarak hazırlanır. Tatlılar tarçın ağırlıklı, tuzlular köri ağırlıklıdır ancak bunların yanı sıra Hint mutfağında yüzlerce çeşit baharat vardır.

Hinduizm inancı nedeniyle inek eti asla yenmez. Bazı Hindular her türlü hayvansal gıdadan da uzak durur. Özellikle güneyde hindistan cevizi ve muz ile bunlardan üretilen ürünler yaygın kullanılır. Mercimek ve pirinç de çok yaygın kullanılır.

Ülkede uluslararası fast food zincirleri dahi vejetaryen/vegan menüler sunmaktadır.

“Hyderabadi biryani” ve “Hyderabadi haleem” en ünlü yemeklerdir. “Dhal” sulu mercimek yemeğidir, “chana” bir tür nohut yemeğidir. “Nihari”, “chakna” ve “baghara baingan” da tadılabilecekler arasındadır.

Popüler restoranlar

Dum Pukht, Peter Cat, Tamarind, Bhojohori Manna 6, Bhoj Company, Sidheshwari Ashram.

Bahşiş

Hindistan restoranlarında eğer çok yüksek miktarda hesap ödemiyorsanız, örneğin 300 Rupi gibi bir miktarsa, yüzde 10 bahşiş bırakmanız beklenir. Ama hesabınız 300 Rupi’nin üzerinde geldiyse yüzde 7’lik bir bahşiş yeterli olacaktır.

Kolkata’da enerjik ve kozmopolit bir gece hayatı anlayışı mevcut. Farklı zevklere göre pek çok bar, pub ya da gece kulübü bulmak mümkün. Özellikle Park Street ve çevresinde pek çok popüler gece kulübü ve bar mevcuttur.

Ambiyansıyla dikkat çeken Dublin, şehrin popüler gece kulübü Roxy, her perşembe genç yerli müzisyenlere sahnesinde yer veren Plush, güzel terasıyla Myx ya da klasik stiliyle sevilen New Cathay tercih edilebilecek mekanlar arasındadır.

Dovar Lane Müzik Festivali (Ocak)

Kolkata Kitap Fuarı (Ocak)

Bengali Yeni Yılı (Nisan)

Holi / Dolyatra (Mayıs)

Çocuk Tiyatrosu Festivali (Haziran)

Durga Puja (Eylül-Ekim)

Kolkata Uluslararası Film Festivali (Kasım)

Kali Puja ve Divali (Kasım)

Ulusal Tiyatro Festivali (Aralık)

Kültürel zenginliği ve farklılığı ile Hindistan’da alışveriş yapmak ayrı bir keyiftir. Tanrı Ganesha’yı temsil eden heykeller kil ya da betondan yapıldıkları için bir hayli ağırlar ama en popüler hediye seçeneklerinden biridir.

Özel günlerde giyilen geleneksel Hint giysisi saree’ler ve günlük yaşamda tayt üzerine giyilen tunik tarzı kurta’lar 100-700 rupi arası fiyatlarla hemen her yerde bulunabilir.

İpek ve kaşmir, ipek ve pamuklu karışımı pashminaları hemen hemen her sokak köşesinde göreceksiniz. İkinci ve üçüncü kalitelerini oldukça uygun fiyatlara alabilirsiniz.

Sandalağacı bitkisinden yapılan sayısız kozmetik, koku ve tütsü Hindistan’ın alameti farikalarındandır. Ve tabii ki baharatlar... Baharat zengini Hindistan’dan köri yapımında kullanılan zerdeçal, Hint safranı ve bir baharat karışımı olan köri gibi nice baharat getirebilirsiniz.

Kolkata’da tüm bunları bulabileceğiniz pek çok alışveriş bölgesi mevcuttur. Lüks ve şık alışveriş merkezlerinin yanı sıra harika açık sokak pazarları da bulunmaktadır. Her birinin kendine özel karakteri olduğu görülür.

Örneğin, aklınıza gelebilecek her türlü ürünü bulabileceğiniz New Market, bunlardan sadece bir tanesidir. Hindistan’ın en büyük çiçek pazarı olarak bilinen “Mullik Ghat Kolkata Flower Market” de burada yer alır. Alışveriş merkezi sevenler için ise Salt Lake City ve Vardaan önerilebilir.

Kolkata (GMT +5.5) ile Türkiye (GMT +2) arasında 3.5 saat zaman farkı vardır.

Hindistan ülkesindeki Kolkata şehrinin para birimi Hint Rupisi’dir (INR). 1 TL yaklaşık 21 Rupi’dir.

Hindistan ülkesinde bulunan Kolkata’nın resmi dili Hintçe ve İngilizce’dir. Ülke genelinde bunun dışında yerel diller de konuşulmaktadır: Telugu, Tamil, Bengali, Marathi, Urdu, Gujarati, Kannada, Malayalam, Odia, Punjabi, Assamese.

YENİ DELHİ BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: 50-N, NYAYA MARG, CHANAKYAPURI NEW DELHI- 110021, INDIA

Telefon: (00 91 11) 2688 9053 - 2688 9054 - 2410 1973 - 2410 1975

Faks: (00 91 11) 2410 1974 (yeni) - 2688 1409 (Konsolosluk şb)

embassy.newdelhi@mfa.gov.tr

http://yenidelhi.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Hindistan, Maldivler, Nepal

Yeni Yıl (1 Ocak)

Makar Sankranti

Pongal

Guru Govind Singh Jayanti

Cumhuriyet Bayramı (26 Ocak)

Çin Yeni Yılı

Vasant Panchami

Sevgililer Günü (14 Şubat)

Shivaji Jayanti

Guru Ravidas Jayanti

Maharishi Dayanand Saraswati Jayanti

Maha Shivaratri/Shivaratri

Holika Dahana

Paskalyadan Önceki Perşembe

Dolyatra

Kutsal Cuma

Paskalya

Chaitra Sukhladi

Vaisakhi

Mesadi/Vaisakhadi

Ambedkar Jayanti

Rama Navami

Hazreti Ali Doğumgünü (21 Nisan)

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Anneler Günü

Babalar Günü

Jamat Ul-Vida

Ramazan Bayramı

Rath Yatra

Bağımsızlık Günü (15 Ağustos)

Parsi Yeni Yılı

Janmashtami

Kurban Bayramı

Onam

Mahatma Gandhi Jayanti

Aşure Günü

Diwali

Guru Nanak Jayanti

Noel (25 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü yıla göre değişmektedir.

Acil yardım: 102

Yangın: 101

Polis: 100

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Kolkata’ya girmek için vize alması gerekmektedir.