Google+

Moroni (Grand Komoro Adası)

AFRİKAKomorolarMoroni (Grand Komoro Adası)
Moroni (Grand Komoro Adası) - : - / -
--℃
1 KMF=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon27℃
 • Şubweather-icon27℃
 • Marweather-icon26℃
 • Nisweather-icon26℃
 • Mayweather-icon25℃
 • Hazweather-icon24℃
 • Temweather-icon23℃
 • Ağuweather-icon23℃
 • Eylweather-icon23℃
 • Ekiweather-icon24℃
 • Kasweather-icon26℃
 • Araweather-icon26℃
Genel Bilgiler / Rehber

Moroni, Komor Devleti’nde bulunan bir şehirdir ve aynı zamanda Komorolar’ın başkentidir. Komor’un en büyük ülkesi olma özelliğini taşıyan bu ülke, bir havaalanına da sahiptir. Yaklaşık nüfusu 60.200 olan bu şehirden, ülkenin diğer adalarına, Madagaskar’a ve bati Afrika sahilinde yer alan şehirlere düzenli olarak ulaşım seferleri düzenlenmektedir. Moroni kenti, N’gazidja olarak da bilinen Grande Comore Adası'nın batı kesiminde konumlanmaktadır. Bünyesinde bulundurduğu havaalanının ismi ise Prince Said Ibrahim International Airport’tur.

Moroni kentinin tarihi 10. yüzyıla kadar gitmektedir. Bu şehir Tanzanya’da bulunan Zanzibar kentindeki ticari saltanatın devamı için kurulmuştur. Bu sebepten dolayı burada çok sayıda Arap yerleşimci bulunmaktadır. 1958 senesinde başkent olan Moroni, kelime anlamı olarak ateşin kalbi anlamına gelmektedir. Şehrin geçim kaynağı ise vanilya, kakao ve kahvedir. Her yıl bu ürünlerden yabancı ülkelere çok fazla miktarda ihraç edilmektedir.

Nüfus : 60.200
İklim / Hava Durumu

Moroni’de tropikal yağmur ormanı iklimi etkilidir. Yıl boyunca genellikle çok yağış alan bu şehirde yıllık ortalama yağış miktarı 100 milimetreden az olmamaktadır. Sıcaklık dereceleri bütün sene boyunca aynı doğrultuda seyretmektedir. Yıl boyu ortalama sıcaklık değeri 20 – 30 derece arasında değişmektedir.

Nasıl Gidilir?

Direkt uçuş bulunmamaktadır. Aktarmalarla dâhil toplam yolculuk süresi 25 – 27 saat arasında sürmektedir.

Moroni (Grand Komoro Adası) Turları
Ne Zaman Gidilir?
Nerede Kalınır?

Moroni (Grand Komoro Adası) lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Booking.com aracılığıyla rezervasyon yapmak için tıklayın!. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Booking.com aracılığıyla rezervasyon yapmak için tıklayın! gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Booking.com aracılığıyla rezervasyon yapmak için tıklayın! otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Moroni (Grand Komoro Adası) aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Moroni (Grand Komoro Adası) pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.

Sehir Merkezine En Yakın Moroni (Grand Komoro Adası) Otelleri booking-logo

En Uygun Fiyatlı Moroni (Grand Komoro Adası) Otelleri booking-logo

Sizin İçin Seçtiğimiz Moroni (Grand Komoro Adası) Otelleri booking-logo

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Moroni (Grand Komoro Adası) Otelleri booking-logo

Yemek / Restoran / Ne Yenir Ne İçilir?

Komorolar'da pişirme şekilleri dışında farklı bir yemek çeşidi bulmak oldukça zordur. Pek çok Afrika ülkesi ve Fransız mutfağından yemeklerinden yiyecekler bulunan ülkede yemekler konusundaki tek fark pişirilme şekilleridir. Ülkede yetişen çeşitli tropik meyveler ziyaretçilerin en çok ilgisini çeken yiyeceklerdir.

Önemli Yerler / Gezilecek Yerler
 • The Ancienne Mosquée du Vendredi (Old Friday Mosque),
 • Moroni Beach,
Ne Yapılır?

Moroni kentinin turistik anlamda en önemli yapısı The Ancienne Mosquée du Vendredi adıyla bilinen bir camidir. Ayrıca Moroni kenti çok sayıda güzel plajlara sahiptir. Bunların en önemlisi ise Moroni Beach’tir.

Gece Hayatı / Bar / Eğlence

Moroni'de alkollü içeceklerin satıldığı çeşitli yerler bulmak mümkündür. Bar tarzı mekanların sayısının çok az olduğu şehirde bir Hint ve Çinli tüccarlar Güney Afrika birası ve Fransız şarapları satmaktadır. Ayrıca Avrupa tarzı restoranlarda da içki servis edilmektedir.

Alışveriş / Ne Alınır?

Ülke genelinde satılan elişlerinin kalitesi çok iyi değildir. Ancak Moroni'de bulunan Volo Volo Pazarı'nda satılan el işlerinin pek çoğu Madagaskar'dan getirilmektedir ve oldukça kalitelidir. Baharatlar, çeşitli esanslar, hindistan cevizinden yapılan ürünler ve deniz kabuğundan yapılan ürünler en popüler mallardır.

Festival / Fuar
 • Shattila Ekadashi – Ocak
 • Bhaimi Ekadashi – Şubat
 • Mohini Ekadashi – Mayıs
 • Dujee Ekadashi – Haziran
 • Parama Ekadashi – Eylül
 • Utpanna Ekadashi – Aralık
Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler
Dikkat Edilmesi Gerekenler / Önemli Bilgiler

Kasım - Mayıs ayları arasında gerçekleşen siklonlara karşı dikkatli olmak gerekir. Ayrıca Grand Komore Adası'ndaki Le Kartala aktif bir yanardağdır. Ayrıca ülkenin bazı kesimlerinde iç savaş yaşanmaktadır. Özellikle Anjouan Adası bu konudaki en tehlikeli yerdir. Dikkat edilmesi gereken bir başka önemli nokta ise sıtmadır. Özellikle sıtma taşıyan sivrisineklere karşı mutlaka önlem almak gerekmektedir.

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.

Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri vizeye tabidir.