Google+

Brazzaville Gezilecek Yerler

57328 Mar 2016Lokasyon Detay

Brazzaville Gezilecek Yerler
wikimedia.org

Kongo Nehri ile yağmur ormanları arasında kurulu başkent Brazzaville; etkileyici coğrafi konumunun getirdiği doğal güzellikleriyle büyüleyici bir atmosfere sahiptir. Fransız koloni döneminde uzun yıllar boyunca yönetim merkezi olması sebebiyle şehrin genelinde Fransız kültürünün izlerine rastlanır. Koloni döneminden miras kalan otantik ve tarihi yapılarıyla Fransız ve Afrika kültürünün birlikte harmanlandığı Brazzaville, Kongo Cumhuriyeti’nin en turistik şehridir.

Brazzaville gezilecek yerler:

Palais du Peuple (Cumhurbaşkanlığı Sarayı)

Brazzaville Gezilecek Yerler-1
starducongo.com

Fransızcada “halkın sarayı” anlamına gelen Palais du Peuple, 1901 yılında inşa edilmiştir ve Fransız koloni dönemi mimarisinin en göz alıcı örneklerinden biri olarak kabul edilir. Cumhurbaşkanlığı Sarayı olarak kullanılan yapı, Nelson Mandela Meydanı üzerinde büyük, yemyeşil bir parkın ortasında konumlanır. Kompleksin içerisinde; bakanlık çalışma ofisleri, cumhurbaşkanı rezidansı, tören ve toplantı salonları yer almaktadır.

  • Adres: Nelson Mandela Meydanı, Brazzaville

Basilique Sainte Anne (Aziz Anne Bazilikası)

Brazzaville Gezilecek Yerler-2
mw2.google.com

1949 yılında ünlü Fransız mimar Roger Lelievre tarafından tasarlanan Basilique Sainte Anne, Brazzaville’nin en popüler gezi duraklarının başında gelir. Roger Lelievre, Batıya özgü mimari öğeler ile yerel inşaat tekniklerini birlikte uygulayan ve Kongo Nehri kıyısında oluşan mor kili ilk kez kullanan mimar olarak ünlenmiştir. Roger Lelievre’in şaheseri olarak gösterilen Basilique Sainte Anne; koni biçimindeki gotik stili, yeşil seramikleriyle şehrin en görkemli ve en önemli dini yapısı olma özelliğine sahiptir.

  • Adres: N2, Brazzaville, Kongo – Brazavil

Pierre Savorgnan Brazza Mausolée (Pierre Savorgnan Brazza Mozolesi)

Brazzaville Gezilecek Yerler-3
brazzaville.cg

Fransız kâşif ve koloni valisi Pierre Savorgnan Brazza, Brazzaville şehrini kurmuş ve şehre adını vermiştir. Brazzaville’nin başkentliğini yaptığı Kongo Cumhuriyeti’nin Fransız kolonisi olduğu dönemde Pierre Savorgnan Brazza, Brazzaville’nin gelişmesini ve şehirleşmesini sağlamıştır. 2005 yılında Pierre Savorgnan Brazza’nın anısına bir mozole inşa edilmesi kararlaştırılmış; 2006’da Brazza ve ailesinin naaşları Cezayir’deki mezarlarından çıkarılarak buraya defnedilmiştir.

  • Adres: Plateau, Brazzaville, Kongo – Brazavil

Tour Nabemba (Nabemba Kulesi)

Brazzaville Gezilecek Yerler-4
icibrazza.com

(Tour Elf) Elf Kulesi olarak da bilinen Tour Nabemba; 1983 – 1986 yılları arasında Fransız şirket Elf Aquitaine’in finansal desteği ile inşa edilmiştir. Mimar Jean Marie Legrand tarafından tasarlanan kule, günümüzde Brazzaville’nin en ünlü sembolleri arasındadır. 106 metre yüksekliğindeki 30 katlı kule, birçok devlet kurumuna ve uluslararası şirketlerin ofislerine ev sahipliği yapar. Brazzaville’nin en yüksek binası ünvanını elinde tutan yapı adını Kongo Cumhuriyeti’nin en yüksek dağı Nabemba’dan alır. 1997’de Kongo Cumhuriyeti İç Savaşı sırasında ağır hasar görmüş ve 6 milyon Sterlin karşılığında restore edilmiştir. Her yıl devlete çok yüksek  bakım masrafları harcatan Nabemba Kulesi birçok çevre tarafından son derece gereksiz ve masraflı oması sebebiyle eleştirilmektedir.

  • Adres: Avenue Amircal Cabral, Brazzaville, Kongo – Brazavil

Musée Marien Ngouabi (Marien Ngouabi Müzesi)

Brazzaville Gezilecek Yerler-5
congo.com

Brazzaville’de kurduğu üniversite ile şehrin gelişimine önemli katkı sağlayan Marien Ngouabi, 1969 – 1977 yılları arasında Kongo Cumhuriyeti Askeri Cumhurbaşkanlığı görevinde bulunmuş bir askerdir. 18 Mart 1977 tarihinde suikaste kurban giden sevilen lider, ülkenin diğer cumhurbaşkanlarının aksine Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda oturmamış, 1944’te inşa edilmiş müstakil evde ikamet etmiştir. Fransız koloni dönemi mimarisinin izlerini taşıyan bu müstakil ev, günümüzde Marien Ngouabi’in yaşam ve çalışma alanının sergilendiği bir müze haline getirilmiştir. Marien Ngouabi’in hayatı ve çalışmalarının sergilendiği müzede çeşitli kültür ve sanat etkinlikleri de düzenlenmektedir.

  • Adres: Boulevard Denis Sassou Nguesso, Brazzaville, Kongo – Brazavil

Cathédrale du Sacré-Cœur (Sacré-Coeur Katedrali)

Brazzaville Gezilecek Yerler-6
blog.com

1892 yılında Psikopos Augouard’ın emri üzerine inşa edilmiş ve 1894’te halkın kullanımına açılmış olan Sacré-Coeur Katedrali, şehrin en etkileyici dini yapılarındandır. Kiremit, taş, tahta ve gül ağacı kullanılarak inşa edilmiş yapı Batı stili mimarisi ile dikkat çeker. 1980’de Papa II. John Paul tarafından ziyaret edilen Katolik katedrali, Brazzaville Başpiskoposluğu’nun merkezi konumunda bulunmaktadır.

  • Adres: Maréchal Foch, Brazzaville, Kongo – Brazavil

Congo River Rapids (Kongo Nehri Rapidleri)

Brazzaville Gezilecek Yerler-7
towersalmanac.com

Brazzaville şehir merkezinin 2 kilometre kuzeydoğusundaki Kongo Nehri Rapidleri; nehrin hızlı ve güçlü şekilde aktığı, rafting gibi çeşitli su sporlarına imkan veren alanlardır. Rapid; nehir yatağı içindeki kaya gibi doğal engellerin suyun akışını hızlandırdığı noktalara verilen isimdir. Kongo Nehri Rapidleri bölgesinde rafting ve su kayağı gibi eğlenceli su sporlarının yapılabileceği birçok merkez ve turistik tesis bulunmaktadır.

Les Chutes de la Loufoulakari (Loufoulakari Şelaleleri)

Brazzaville Gezilecek Yerler-8
yannarthusbertrand2.org

Şehir merkezinin 80 kilometre güneybatısında yer alan Les Chutes de la Loufoulakari (Loufoulakari Şelaleleri), Loufoulakari Nehri ile Kongo Nehri’nin birleştiği noktada konumlanır. Tropik yağmur ormanlarıyla kaplı bölgeye şehir merkezindeki turizm ofisleri tarafından düzenlenen gezi turlarıyla ulaşabilirsiniz. Kongo Cumhuriyeti’nin en etkileyici doğal oluşumlarından biri olan bölge içerisinde vahşi doğanın görkemli güzelliğine yakından tanık olabilirsiniz.

Brazzaville gezilecek yerler listesinin sonuna geldik, gezi rehberine buradan ulaşabilirsiniz.

 

Brazzaville ile ilgili diğer içeriklere aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

-