Google+

Arama formu

Priştine Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Priştine Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kosova’nın kuzeydoğusunda yer alan Priştine, Golyak Dağları’nın eteklerinde kurulmuştur. Şehir, Kosova Ovası’nın üzerinde yer almaktadır. Ülkenin başkenti olan Priştine aynı zamanda en büyük şehridir. Aynı zamanda Kosova’nın 17 Şubat 2008’de bağımsızlığını ilanından sonra sürekli gelişerek kültürel ve eğitimsel anlamda da Kosova için çok önemli bir yer olmayı başarmıştır.

Köklü tarihi boyunca Osmanlı İmparatorluğu, Sırbistan ve Yugoslavya Krallığı’nın egemenliğinde kalan şehir, 2008’de Kosova bağımsızlığını ilan edince başkent olmuştur. Arnavutlar, Türkler, Boşnaklar, Sırplar ve Romenlerin bir arada yaşadığı çok kültürlü bir şehirdir.

Her ne kadar bölgede çok fazla savaş olduğundan dolayı şehrin tarihi yapıları hasara uğramış olsa da, bağımsızlıktan bu yana her biri itinayla onarılmaktadır ve turistler için güzel görüntüler ortaya çıkmaktadır.

Karasal iklimin hâkim olduğu Priştine’de kışlar soğuk ve kar yağışlı, yazlar ise sıcak ve kurak geçer. Yazın sıcaklıklar 24-30 derece arasında seyreder. Kış aylarında sıcaklık -3 dereceye kadar düşer. Priştine’ye hem hava sıcaklıkları hem de düzenlenen festivallerden ötürü daha çok haziran-ağustos ayları arasında gidilir.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=n-pQEYYEeqU