Google+

Havana

Havana01:53 AM
13℃
1 CUP=3.58 TRY
Type A100-125V15 A
 • Ocaweather-icon21℃
 • Şubweather-icon21℃
 • Marweather-icon23℃
 • Nisweather-icon24℃
 • Mayweather-icon26℃
 • Hazweather-icon27℃
 • Temweather-icon27℃
 • Ağuweather-icon27℃
 • Eylweather-icon27℃
 • Ekiweather-icon25℃
 • Kasweather-icon24℃
 • Araweather-icon22℃
Ülke: Küba Nüfus: 2,106,146 Resmi Dili: İspanyolca Para Birimi: Yerel Küba Pezosu (CUC) ve çevrilebilir Pezo (CUP) İklim: Tropik İklim Ortalama Kaç Günde Gezilir?: 4 gün  

Alışılmışın dışında hayatların yaşandığı, sokaklarını rengarenk evlerin, klasik otomobillerin ve sanatçıların süslediği güzel bir şehir Havana. Tarihin her döneminde acılar yaşamış ama her zaman özgürlüğü için kafa tutmuş insanların ülkesi Küba’nın başkenti olan Havana, 2 milyonu aşkın nüfusuyla her yıl milyonlarca turisti ağırlıyor.
Tarihinde uzun süre İspanyol sömürgesi altında kalan şehrin sokaklarında halen İspanyol esintilerini görmek mümkün. Küba devrimi ile adından sıkça bahsettiğimiz unutulması güç zamanlar geçirmiş olan şehirde her şey devlete aittir. Gördüğünüz bütün kafe ya da restoranlarda çalışanlar devlet memurlarından oluşmaktadır. Amerika’nın desteklediği dönemde fuhuş, kumar, zenginlerin eğlence merkezi iken devrim sonrası her şey değişmiştir. Yerlilerin ev sahibi olmaları, belli bir modelin üstünde araba almalarına izin verilmemektedir. Bu şekilde halk daha mutludur ve kazandığı az bir parayı da lüks gereksinimlere harcamak yerine zorunlu ihtiyaçlarına ya da eğlencelerine harcamaktadır. Devlet çocukların süt ve belli bir yaş aralığı için yoğurt ihtiyacını, sağlık, eğitim giderlerini karşılamaktadır.
Şehir dışarıdan bakıldığında güvenilir durmasa da dünyanın en güvenilir şehirlerinden biridir. Bunu sağlayansa herhangi birinin malına ya da canına kasti zarar verildiğinde ağır cezalar uygulanmasıdır. Şehirde gezilecek pek çok turistik bina ya da müze bulunsa da asıl ilgi odağı sokaklarda çalan Latin ezgileri, dans gösterileri ya da renkli mimarisi ile çevrilmiş sokaklarında yürümektir.
Günümüzün Havana şehri üç bölümden oluşmaktadır ve gezilecek pek çok seçenek sunmaktadır. Dar sokakları, balkonlu renkli evleri, eğlence mekanları ve tarihi yapıları ile Eski Havana, orijinal adıyla “La Habana Vieja”, bu bölgelerin en bilinenidir. Bu bölge UNESCO tarafından Dünya Mirası Sit Alanı olarak kabul edilmiştir. İkinci popüler kısım ise Vedado’dur. İspanyolca’da “El Vedado” olarak anılmaktadır. Burası, şehrin kuzey ve batı kısmındaki yeni alandır. Gece hayatı ve alışveriş için oldukça idealdir.
Tropikal iklime sahip olan Havana’da tüm yıl hava sıcaklığı ortalaması 20 derecedir. Yani her zaman gidilebilecekmiş gibi düşünülebilir. Ancak kasırgaların yaşanılabildiği ülkede, her ne kadar Havana şehri, en az etkilenen yerlerden biri olsa da, yine de güvenliğiniz için Ağustos-Ekim ayları arasında gitmeniz tavsiye edilmez.

Tanıtıcı Video;

 

Havana şehri Küba'nın kuzeyinin orta kısmında, Meksika Körfezi'nin kıyısında yer alır. 

Geolocation

Havana’da iki çeşit para birimi kullanılmaktadır. Bunlardan biri yerel halkın kullandığı ‘yerel Pezo’ (CUP), diğeri ise turistlerin kullandığı Pezo'dur (CUC). CUC şehrin çoğu yerinde geçmektedir. 1 CUC yaklaşık 2 TL’dir.

Küba sınırları içinde yer alan Havana'nın resmi dili İspanyolca'dır. Şehirde ayrıca Galiçya dili, Korsika dili de konuşulmaktadır.

Havana (GMT -5) ile Türkiye (GMT +3) arasında 8 saat zaman farkı vardır.

HAVANA BÜYÜKELÇİLİĞİ

Küba’nın kuzeyinde, Meksika Körfezi kıyısında yer alan Havana şehrinde tropikal iklim hakimdir. Çok soğuk havanın yaşanmadığı şehirde yıllık ortalama hava sıcaklığı 20 derecedir. En düşük sıcaklıkların yaşandığı Ocak ve Şubat aylarında sıcaklık ortalama 22 derecedir. En yüksek sıcaklıklar ise Ağustos ayındadır. 28 derecenin üzerine nadiren çıkmaktadır.
Yağışlar daha çok Haziran-Ekim ayları arasında görülür. Aralık-Nisan ayları arasında ise neredeyse yağış düşmez.
Kasırgaların yaşanabildiği ülkede, bu durum daha çok güney kıyılarında görülür. Havana şehri, kasırgalardan en az etkilenen yerlerden biridir. Ama yine de güvenliğiniz için Ağustos-Ekim ayları arasında gitmeniz tavsiye edilmez.

Havana’ya uçakla gideceklerin varış noktası Jose Marti Uluslararası Havalimanı’dır. İstanbul’dan Havana'ya direkt uçuşlar mevcuttur.

Paris, Amsterdam, Frankfurt ya da Madrid üzerinden aktarmalı olarak gitmek de mümkündür. Bu şekilde ulaşım ortalama 13 saat sürmektedir.

Eğer Havana’ya Küba’daki farklı bir noktadan gidecekseniz ulaşım tercihiniz tren olabilir. Santiago de Cuba, Santa Clara, Camagüey, Pinar del Rio, Cienfuegos üzerinden trenle ulaşım mümkündür.
Eğer otobüsü tercih edecekseniz Camagüey, Cienfuegos, Matanzas, Pinar del Rio, Sancti Spiritus, Santa Clara, Santiago de Cuba, Trinidad, Varadero ve Viñales’ten gidebilirsiniz. 

 

Şehrin Merkez Havana bölgesi ve çevresinde kalmak en uygun seçenektir. Çünkü şehir içi her noktaya en uygun ulaşım buradan sağlanabilmektedir. Bu bölgede halen devlet tarafından işletilen oldukça eski yapıda oteller mevcuttur. Buralarda kalınabileceği gibi Casa Particular olarak bilinen geniş evlerin sahiplerinin bir odasını tursitlere kiraladıkları seçenek de oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. Aslında şehrin ticaret bölgesi olarak görülen Vedado da konaklama için uygun bir alandır. Ancak iş amaçlı gelenler bu bölgede konaklamayı sıkça tercih ettiğinden önceden rezervasyon yaptırmak akıllıca olacaktır.

Havana’da şehir içi ulaşım otobüs, “coco” ve taksilerle sağlanmaktadır. Bunun dışında yürüyerek de şehri gezmek mümkündür. Özellikle eğlenceli ve müzik dolu sokaklarda yürümek ayrı bir keyif verecektir. 
Turist olarak şehri gezmenin en keyifli yolu taksilerdir. Çünkü Havana’da taksi hizmeti veren araçların çoğu 1950’lerin efsane Amerikan otomobilleridir.
Havana’daki otobüs ağı da oldukça gelişmiştir. Ayrıca seferler sık düzenlendiğinden durakta çok fazla beklemenize gerek kalmayacaktır.
Bunlar dışında “coco” adı verilen taksiler vardır. 3 tekerlekli motosikletten yapılmış olan araçları kullanmak oldukça ekonomiktir.
Pek çok turistik şehirde olduğu gibi Havana’da da “hop on hop off” olarak adlandırılan ve tüm turistik noktalardan geçen turist otobüsleri de çalışmaktadır. 3 farklı hatta çalışan bu otobüslerde yaklaşık 60 durak mevcuttur. Plaza de La Revolucion, Capitolio Nacional ya da Plaza de Armas gibi Havana'da gezilecek yerlere bu otobüsle rahatlıkla gidebilirsiniz.
Havana Jose Marti Havaalanı'ndan taksi ile merkeze gidilebilmektedir. Daha ucuz yolu tercih edenler içinse seçenek, yarım saatte bir kalkan havaalanı çalışanlarının da kullandığı otobüslerdir. 

 

Halen komünist yönetimin etkili olduğu Küba'nın en çok merak edilen şehirlerinden biridir Havana. Efsanevi liderlerin öncülüğünde pek çok etkinliğin gerçekleştirildiği Devrim Meydanı, tarihi yapıları, müzeleri ve halkının yaşam tarzıyla pek çok turistin ilgisini çekmektedir.

 

Plaza de La Revolucion

422 Kas 2016Gezilecek Yerler

Plaza de La Revolucion

12 kilometrekarelik alanı ile dünyanın en büyük 31. meydanı olan Devrim Meydanı’nın orijinal adı Plaza de La Revolucion’dur. İsminden den anlaşılacağı gibi bütün protestoların ya da eylemlerin yaşandığı bir bölgedir. Örneğin her yıl 1 Mayıs ya da 26 Temmuz’da Fidel Castro’nun çağrısıyla bu meydanda milyonlarca kişi toplanmıştır. Bu gösteriler günümüzde de halen devam etmektedir.
Meydanın en önemli simgesi halkın en sevdiği isimlerden biri olan, sömürge yönetimine karşı eylemleri ile sürgün edilen, İspanyollar ile girdiği çatışmada hayatını kaybeden Jose Marti anıtıdır. 109 metre uzunluğundaki anıtın önünde 18 metrelik heykel de yer almaktadır. 
Meydanda ayrıca üzerinde “Hasta la Victoria Siempre” (Daima Zafere) yazan, Che’nin demirden siluetinin bulunduğu İçişleri Bakanlığı binası da bulunmaktadır. Yine meydanda yer alan İletişim Bakanlığı duvarında “Vas gien Fidel?” (Fidel Nasılım?) yazılı figür yer almaktadır. 
Plaza de La Revolucion’da bunlar dışında Jose Marti Ulusal Kütüphanesi ve Küba Ulusal Tiyatro dikkat çekmektedir.

Capitolio Nacional

322 Kas 2016Gezilecek Yerler

Capitolio Nacional

Küba’nın başkenti olarak Havana’da pek çok gezilecek tarihi alan ve müze bulunuyor. Hatta ülkenin en dikkat çekici yapıları burada diyebiliriz. İşte bunlardan biri de Capitolio Nacional. Özellikle devrim öncesi Küba tarihini anlamak için muhteşem bir anıt olarak görülüyor. 
1920’lerin sonunda inşa edilen yapı, neo klasik ve art nouveau tarzında yapıldı. Tasarımında Amerika Birleşik Devletleri’nd Washington DC’de yer alan başkanlık sarayı ve Paris’teki Pantheon binalarından ilham alındı. Yapımı ise 1926-1929 yılları arasında üç yıl sürdü. Yaklaşık 5000 işçi çalıştı. Ancak içerisinin tamamlanması yıllar aldı. Mimarları ise Raúl Otero ve Eugenio Raynieri oldu. 
Capitolio Nacional binasının tasarımında granit kolonlar ve 55 basamaklı merdiveniyle ihtişamlı bir giriş alanı dikkat çekiyor. 92 metrelik yüksekliğiyle 1950 yılına kadar şehrin en yüksek binası unvanına sahipti.
İçerisinde, Nara Japonya’daki Buda heykeli ve Washington DC’deki Abraham Lincoln heykelinden sonra kapalı alanda yer alan dünyanın en büyük üçüncü heykeli yer alıyor. “Estatua de la Republica”, yani Cumhuriyet Heykeli, güzel bir Kübalı kadın model olan Lily Valty’den ilham alınarak Küba’nın milliyetçiliğini yansıtıyor. 
Ana girişte yer alan 25 karatlık elmas replikası da görülmeye değer. Orijinal elmas, 1946 yılında çalınmıştı.
Küba devriminden önce meclis olarak kullanılan binada 1960’lardan bu yana Bilim ve Teknoloji Bakanlığı için kullanılıyor. Aynı zamanda yine bilim ve teknoloji alanında önemli bir kütüphane de burada yer alıyor.

Plaza de Armas

322 Kas 2016Gezilecek Yerler

Plaza de Armas

Şehrin ilk kurulduğu yıllarda, 1519, var olan bu meydanın adı Plaza de la Iglesia idi. Havana’nın bu en eski meydanı, önceki adını, burada 1741 yılına kadar var olan kiliseden alıyordu. Kilisenin yıkılmasının ardından Plaza de Armas adını alan meydan, kolonyal dönemde askeri geçit törenlerine ve konserlere ev sahipliği yapıyordu. Ayrıca insanların gezmeye çıktığı bir alan olarak da kullanılıyordu.
Meydanın ortasında yer alan Parque Céspedes’te Küba’nın bağımsızlık mücadelesini başlatan Carlos Manuel de Céspedes’in mermer heykeli yer almaktadır.
Günümüzde ayrıca burada, Pazar hariç her gün ikinci el açıkhava kitap pazarı da kurulmaktadır. Pek çok restoran ve kafe ile de turistlerin ilgisini çeken meydan ve çevresinde El Templete (Eski tapınak), Havana Kent Müzesi, Castillo de la Real Fuerza (Eski kale), Museo de la Ceramica Artistica Cubana (Modern seramik sanatı müzesi), Museo del Automovil (Otomobil müzesi) yer almaktadır. Otomobil müzesinde Che’nin kullandığı otomobil de görülebilmektedir.

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.


Küba mutfağının en çok bilinen yemeklerinden "congri"

Geleneksel Küba mutfağı, İspanyol, Karayip ve Afrika karışımından oluşmaktadır. Havana şehrinde de bunun etkileri fazlasıyla görülmektedir. En çok bilinen ve her evde olan yemeği “congri”dir. Bu, siyah barbunyalı beyaz pirinç pilavıdır. Diğer çok bilinen yemek ise muz kızartmasıdır.
Domuz eti, mısır ve siyah fasulyenin çok tüketildiği şehirde, deniz mahsullerinden ıstakoz dışındaki deniz ürünleri genellikle tercih edilmemekle birlikte balıkçı kasabalarında yapılan muhteşem aguja, pargo ve cherna türü balık yemekleri bölgesel yerel lezzetleridir.
Yemeklerde çok fazla sos çeşidi kullanılır: Salsa de Isla Bella (Güzel Ada Sosu) ya da Salsa Flamingo (Flamingo Sosu) bunlardan bazılarıdır. Tuzlu yemeklere eşlik eden sosların yapılışları genellikle malzemenin kızartılması, ezilmesi ve üzerlerine yavaş yavaş et, tavuk, balık ya da sebze suyunun karıştırılıp yoğunlaştırılmasıyla elde edilmektedir. Tıpkı soslar gibi baharatlar da sıkça kullanılmaktadır. Sarımsağa da bir hayli düşkündürler.
Milli yemek sayılan şey ise “moros y cristianos”tur. “Moros” kelimesi Afrikalılara gönderme yapar ve yemekte kullanılan siyah fasulyeleri vurgular, “cristianos” ise Avrupalılara gönderme yaparak beyaz pirinç için kullanılmaktadır. Yılbaşı gecesinde yenildiğinde, iyi şans getireceğine inanılır. Siyah fasulye ile pirincin soğan, sarımsak, kekik, kırmızı ya da yeşilbiber, kimyon ve defne yaprağı ile sotelendikten sonra haşlanmasıyla hazırlanır. Hem ana öğün olarak tüketilir hem de bir çok et yemeğinin yanında yardımcı yemek olarak yenmektedir.
Bölge tropik iklime sahip olduğundan mango, ananas, avokado, hindistancevizi, demirhindi, tarçın elması, mamey ve plantain gibi birçok tropik meyve de bolca tüketilmektedir. "platano macho" adı verilen muz çeşidi kesilip kızartılarak da yenmektedir. Bu tür muz kızartmalarına “tostones” adı verilmektedir.
Ev ve restoranlarda ızgarada pişmiş et çeşitliliği de çoktur. Izgara et, lahana, siyah fasulyeli pilav, haşlanmış patates ve avokado veya kızarmış muz ile birlikte yenilmektedir. 
Küba'nın meşhur içkisi “mojito” da her yemeğe eşlik ettiği gibi rom ve elde yapılmış bira ise Küba’da vazgeçilmez içkiler arasındadır.

Popüler restoranlar
El Floridita, Coppelia Ice Cream parlour, El Aljibe, Paladar La Tasquita, La Fontana Restaurant.

Bahşiş
Havana’da bahşiş verme oranı kişinin memnuniyetine göre değişse de ortalama miktar, toplam hesabın %5-10’u arasındadır.

Havana gece hayatı oldukça hareketlidir. İçkinizi içerken çevreyi izleyeceğiniz bar ve pub’lar dışında dansın hiç durmadığı gece kulüpleri ve barlar da mevcuttur. Özellikle canlı müzik yapan mekanların sayısı oldukça fazladır. 
Gece kulübü ve canlı müzik yapan mekanların çoğunluğu Vedado bölgesindedir. Barlar ve tango yapılan mekanlar ise La Habana Vieja bölgesindedir. Ayrıca özellikle turistlerin yoğun olduğu bölgelerde sokak müzisyenlerini ve dansçılarını da görmek mümkündür.
Şehrin merkezindeki Casa de la Música de Miramar’da Latin ezgileri ile dans gösterileri sergileyen grupları izleyebilirsiniz. Jazz Club La Zorra y el Cuervo ise adından da anlaşılacağı üzere en iyi caz müzisyenlerini dinleyebileceğiniz mekandır.
Şehrin ilk açılan gece kulüplerinden olan Miramar bölgesinde yer alan Privé, hâlâ popülerdir. Salon Rosado de La Tropical ya da Tropicana uğranabilecek diğer kulüplerdir.
Zamanında Hemingway’in gittiği mekan olduğu için turistler arasında yoğun ilgi gören El Floridita’da yerel biralardan içmek isteyebilirsiniz. Ülkenin dünyaca popüler içkisi mojito içinse La Bodeguita del Medio tercih edilebilir.

Küba’da alışveriş için beklentinizi çok yüksek tutmamalısınız. Çünkü sosyalist bir devlet anlayışına sahip olan Küba’da halkın alışverişe teşvik edilmemesi için çok fazla alışveriş alanı yer almamaktadır. Tam tersine her şey üretim odaklıdır. Ama tabii ki, Küba ve Havana’nın vazgeçilmezi olan rom, puro ve kahveyi pek çok yerde bulmak mümkündür. Puro için puro fabrikası olan La Casa del Habano’nun resmi satış dükkanlarını tercih edebilirsiniz. Başlıca puro markaları Cohiba, Montecristo, Partagas ve Vegas Robaina’dır. Rom meraklıları içinse başlıca rom markaları Havana Club, Varadero, Legendario, Caney ve Rom Santiago’dur.
Müzik aletleri, el yapımı hediyelik eşyalar, müzik ve film DVD-CD’leri, turistik Küba tişörtleri Artex veya Longina dükkanlarında envai çeşitte bulunmaktadır.
Küba’ya özgü eşyalar arasında tahta oymalar, yağlı boya tablolar, seramikler, nakışlar, mercan takılar ve müzik aletleri çok çeşit ve sayıda bulunur. Havana’da, Obispo Caddesi adı verilen bulvarda ve Almacenes San Jose’de yer alan dükkan ve tezgahlarda tüm bunları bulmak mümkündür.

 

 • Uluslararası Havana Bale Festivali (Ekim-Kasım)
 • Uluslararası Havana Caz Festivali (Aralık)
 • Uluslararası Havana Film Festivali (Aralık)
 • Habanos Puro Festivali (Şubat)
 • Cubadisco Müzik Festivali (Mayıs)
 • Havana Çocuk Karnavalı (Ağustos)
 • Antiqua Müzik Festivali ( Şubat)
 • Havana Davul Festivali (Şubat)
 • Havana Tiyatro Festivali (Eylül)
 • Özgürlük Günü (1 Ocak)
 • Yeni Yıl
 • Kutsal Cuma
 • İşçi Bayramı (1 Mayıs)
 • Devrimi anma günü (25 Temmuz)
 • Devrim Günü (26 Temmuz)
 • Devrim Kutlamaları (27 Temmuz)
 • Bağımsızlık Savaşı’nın başlaması (10 Ekim)
 • Noel (25 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

 • Acil yardım: 104
 • Yangın: 105
 • Polis: 106
75429 Nis 2016Vize

Küba Vizesi Hakkında Önemli Uyarılar

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir. 

Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri ise, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.

Küba Turistik vizesi 6 ay geçerli olup, ülkede 30 gün konaklama olanağı sağlamaktadır. Daha uzun süre kalmak istediğiniz durumlarda Küba’daki resmi makamlara başvuru yaparak vizenizi 30 gün daha uzatabilirsiniz.

Küba Vize Şartları

Şirket Ortakları - Tüccar ve Sanayiciler

Ticari Davetiye, Davet eden şirketin antetli kağıdına yazılmış olmalı ve o şirketin kaşesi ve imzası bulunmalıdır. Davet eden kişinin pasaport ve kimlik fotokopileri ile birlikte yollamalıdır. 

Pasaport, Seyahat bitiş süresinden sonra pasaport geçerlilik süresinin en az 3 ay kalmış olması gerekir.

Fotoğraf, İki adet biyometrik fotoğraf, fotoğraf ölçüleri 35x45 mm, son 3 ay içinde çekilmiş, fon beyaz olmalıdır.

Şirket Belgeleri, 
Faaliyet Belgesi - Orijinal
Sicil Gazetesi - Fotokopi
Vergi Levhası - Fotokopi
İmza Sirküleri - Fotokopi 

Şirket Banka Hesap Özeti ile Banka İmza Sirküleri, Hesap özeti son 3 ayı kapsamlı, en az +4000TL bakiye gözükmeli, hesap özetinde bankanın kaşesi ve ıslak imzası olmalı ve ayrıca bankanın imza sirküleri alınmalıdır.

Öğrenciler

PASAPORT: Seyahatin dönüş tarihi itibariyle en az 6 ay geçerliliği ve kullanılabilir vize için boş sayfaları olan pasaport. Eğer var ise eski pasaportlarınız. (Pasaport hamilinin imzası bulunması ve pasaport'un yırtık ve yıpranmış olmaması gerekmektedir.)

FOTOĞRAF: Son 6 ay içerisinde çekilmiş, arka fonu beyaz, 35mm. - 45 mm. boyutlarında 2 adet biyometrik fotoğraf.

BAŞVURU FORMU: Eksiksiz ve okunaklı bir biçimde doldurulmuş ve başvuru sahibi tarafından imzalanmış 

KİŞİSEL EVRAKLAR:
 • Şahsi banka hesap dökümleri. (Son 3 aya ait, bankadan kaşeli ve imzalı olarak alınmalıdır.)
 • Seyahat detaylarını belirten şahsi dilekçe.
 • Öğrenci Belgesi. (Öğrenim gördüğünüz kurumdan güncel tarihli öğrenci belgesi alınmalıdır.)
 • Ailenin gelir beyanı. (Banka hesap dökümleri vb.)
SEYAHAT EVRAKLARI:
 • Konaklama rezervasyonu 
 • Ulaşım rezervasyonu
 • Seyahat Sağlık Sigortası. 
İLAVE EVRAKLAR:
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi.
 • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği.
 • Muvafakatname. (Başvuru sahibi 18 yaşını doldurmamış ise noterden orjinal muvafakatname alınmalıdır.)
 • Evlilik Cüzdanı.

SSK'ya Bağlı Olarak Çalışanlar (Maaşlı)

PASAPORT: Seyahatin dönüş tarihi itibariyle en az 6 ay geçerliliği ve kullanılabilir vize için boş sayfaları olan pasaport. Eğer var ise eski pasaportlarınız. (Pasaport hamilinin imzası bulunması ve pasaport'un yırtık ve yıpranmış olmaması gerekmektedir.)

FOTOĞRAF: Son 6 ay içerisinde çekilmiş, arka fonu beyaz, 35mm. - 45 mm. boyutlarında 2 adet biyometrik fotoğraf.

BAŞVURU FORMU: Eksiksiz ve okunaklı bir biçimde doldurulmuş ve başvuru sahibi tarafından imzalanmış 

DİLEKÇE: Şirketin antetli kağıdına, Küba Konsolosluğu'na hitaben yazılmış, şirketteki görevinizi ve izin tarihlerinizi belirten, şirket imza yetkilisi tarafından kaşelenmiş ve imzalanmış dilekçe.

ŞİRKET EVRAKLARI:
 • Faaliyet Belgesi fotokopisi (Bağlı olunan Odadan “Ticaret Odası, Sanayi Odası, Esnaf ve Sanatkarlar Odası..vb” / Son 3 ay içinde alınmış olması gerekmektedir.)
 • Vergi Levhası fotokopisi.
 • İmza Sirküleri fotokopisi.
 • Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi.
KİŞİSEL EVRAKLAR:
 • SSK İşe Giriş Bildirgesi. (Kaşeli ve imzalı olarak alınmalıdır.)
 • Son 4 Aylık Maaş Bordrosu. (Kaşeli ve imzalı olarak alınmalıdır.)
 • SSK Prim Dökümü (4A hizmet dökümü)
 • Şahsi banka hesap dökümleri. (Son 3 aya ait, bankadan kaşeli ve imzalı olarak alınmalıdır.)
 • Tapu, ruhsat, kredi kartı ekstreleri.. vb (Evrakların fotokopileri yeterlidir.)
 • Seyahat detaylarını belirten şahsi dilekçe.
SEYAHAT EVRAKLARI:
 • Konaklama rezervasyonu 
 • Ulaşım rezervasyonu
 • Seyahat Sağlık Sigortası. 
İLAVE EVRAKLAR:
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi.
 • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği.
 • Evlilik Cüzdanı.

Devlet Dairesinde Çalışanlar (Resmi Kurum)

PASAPORT: Seyahatin dönüş tarihi itibariyle en az 6 ay geçerliliği ve kullanılabilir vize için boş sayfaları olan pasaport. Eğer var ise eski pasaportlarınız. (Pasaport hamilinin imzası bulunması ve pasaport'un yırtık ve yıpranmış olmaması gerekmektedir.)

FOTOĞRAF: Son 6 ay içerisinde çekilmiş, arka fonu beyaz, 35mm. - 45 mm. boyutlarında 2 adet biyometrik fotoğraf.

BAŞVURU FORMU: Eksiksiz ve okunaklı bir biçimde doldurulmuş ve başvuru sahibi tarafından imzalanmış 

DİLEKÇE: Bağlı bulunduğunuz kurumdan seyahat tarihlerinizi belirten izin dilekçesi.

KİŞİSEL EVRAKLAR:
 • Son 4 Aylık Maaş Bordrosu. (Kaşeli ve imzalı olarak alınmalıdır.)
 • Şahsi banka hesap dökümleri. (Son 3 aya ait, bankadan kaşeli ve imzalı olarak alınmalıdır.)
 • Tapu, ruhsat, kredi kartı ekstreleri.. vb (Evrakların fotokopileri yeterlidir.)
 • Seyahat detaylarını belirten şahsi dilekçe.
 • Memuriyet belgesi. (Memuriyetinizi kanıtlayıcı belge alınmalıdır.)
SEYAHAT EVRAKLARI:
 • Konaklama rezervasyonu 
 • Ulaşım rezervasyonu
 • Seyahat Sağlık Sigortası. 
İLAVE EVRAKLAR:
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi.
 • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği.
 • Evlilik Cüzdanı.