Google+

Havana

Havana - : - / -
--℃
1 CUP=0.00
Type A100-125V15 A
 • Ocaweather-icon21℃
 • Şubweather-icon21℃
 • Marweather-icon23℃
 • Nisweather-icon24℃
 • Mayweather-icon26℃
 • Hazweather-icon27℃
 • Temweather-icon27℃
 • Ağuweather-icon27℃
 • Eylweather-icon27℃
 • Ekiweather-icon25℃
 • Kasweather-icon24℃
 • Araweather-icon22℃
Ülke: Küba Nüfus: 2,106,146 Resmi Dili: İspanyolca Para Birimi: Yerel Küba Pezosu (CUC) ve çevrilebilir Pezo (CUP) İklim: Tropik İklim Ortalama Kaç Günde Gezilir?: 4 gün  

Havana Hakkında Bilinmesi Gerekenler
 

Alışılmışın dışında hayatların yaşandığı, sokaklarını rengarenk evlerin, klasik otomobillerin ve sanatçıların süslediği güzel bir şehir Havana. Tarihin her döneminde acılar yaşamış ama her zaman özgürlüğü için kafa tutmuş insanların ülkesi Küba’nın başkenti olan Havana, 2 milyonu aşkın nüfusuyla her yıl milyonlarca turisti ağırlıyor.

Havana şehri Küba'nın kuzeyinin orta kısmında, Meksika Körfezi'nin kıyısında yer alır. 

Geolocation

Halen komünist yönetimin etkili olduğu Küba'nın en çok merak edilen şehirlerinden biridir Havana. Efsanevi liderlerin öncülüğünde pek çok etkinliğin gerçekleştirildiği Devrim Meydanı, tarihi yapıları, müzeleri ve halkının yaşam tarzıyla pek çok turistin ilgisini çekmektedir.
 

 

Plaza de La Revolucion

1322 Kas 2016Gezilecek Yerler

Plaza de La Revolucion

12 kilometrekarelik alanı ile dünyanın en büyük 31. meydanı olan Devrim Meydanı’nın orijinal adı Plaza de La Revolucion’dur. İsminden den anlaşılacağı gibi bütün protestoların ya da eylemlerin yaşandığı bir bölgedir. Örneğin her yıl 1 Mayıs ya da 26 Temmuz’da Fidel Castro’nun çağrısıyla bu meydanda milyonlarca kişi toplanmıştır. Bu gösteriler günümüzde de halen devam etmektedir.

Meydanın en önemli simgesi halkın en sevdiği isimlerden biri olan, sömürge yönetimine karşı eylemleri ile sürgün edilen, İspanyollar ile girdiği çatışmada hayatını kaybeden Jose Marti anıtıdır. 109 metre uzunluğundaki anıtın önünde 18 metrelik heykel de yer almaktadır. 

Meydanda ayrıca üzerinde “Hasta la Victoria Siempre” (Daima Zafere) yazan, Che’nin demirden siluetinin bulunduğu İçişleri Bakanlığı binası da bulunmaktadır. Yine meydanda yer alan İletişim Bakanlığı duvarında “Vas gien Fidel?” (Fidel Nasılım?) yazılı figür yer almaktadır. 

Plaza de La Revolucion’da bunlar dışında Jose Marti Ulusal Kütüphanesi ve Küba Ulusal Tiyatro dikkat çekmektedir.

-

Havana lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Booking.com aracılığıyla rezervasyon yapmak için tıklayın!. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Booking.com aracılığıyla rezervasyon yapmak için tıklayın! gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Booking.com aracılığıyla rezervasyon yapmak için tıklayın! otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Havana aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Capitolio Nacional

1322 Kas 2016Gezilecek Yerler

Capitolio Nacional

Küba’nın başkenti olarak Havana’da pek çok gezilecek tarihi alan ve müze bulunuyor. Hatta ülkenin en dikkat çekici yapıları burada diyebiliriz. İşte bunlardan biri de Capitolio Nacional. Özellikle devrim öncesi Küba tarihini anlamak için muhteşem bir anıt olarak görülüyor. 

1920’lerin sonunda inşa edilen yapı, neo klasik ve art nouveau tarzında yapıldı. Tasarımında Amerika Birleşik Devletleri’nd Washington DC’de yer alan başkanlık sarayı ve Paris’teki Pantheon binalarından ilham alındı. Yapımı ise 1926-1929 yılları arasında üç yıl sürdü. Yaklaşık 5000 işçi çalıştı. Ancak içerisinin tamamlanması yıllar aldı. Mimarları ise Raúl Otero ve Eugenio Raynieri oldu. 

Capitolio Nacional binasının tasarımında granit kolonlar ve 55 basamaklı merdiveniyle ihtişamlı bir giriş alanı dikkat çekiyor. 92 metrelik yüksekliğiyle 1950 yılına kadar şehrin en yüksek binası unvanına sahipti.

İçerisinde, Nara Japonya’daki Buda heykeli ve Washington DC’deki Abraham Lincoln heykelinden sonra kapalı alanda yer alan dünyanın en büyük üçüncü heykeli yer alıyor. “Estatua de la Republica”, yani Cumhuriyet Heykeli, güzel bir Kübalı kadın model olan Lily Valty’den ilham alınarak Küba’nın milliyetçiliğini yansıtıyor. 

Ana girişte yer alan 25 karatlık elmas replikası da görülmeye değer. Orijinal elmas, 1946 yılında çalınmıştı.

Küba devriminden önce meclis olarak kullanılan binada 1960’lardan bu yana Bilim ve Teknoloji Bakanlığı için kullanılıyor. Aynı zamanda yine bilim ve teknoloji alanında önemli bir kütüphane de burada yer alıyor.

-

Plaza de Armas

1322 Kas 2016Gezilecek Yerler

Plaza de Armas

Şehrin ilk kurulduğu yıllarda, 1519, var olan bu meydanın adı Plaza de la Iglesia idi. Havana’nın bu en eski meydanı, önceki adını, burada 1741 yılına kadar var olan kiliseden alıyordu. Kilisenin yıkılmasının ardından Plaza de Armas adını alan meydan, kolonyal dönemde askeri geçit törenlerine ve konserlere ev sahipliği yapıyordu. Ayrıca insanların gezmeye çıktığı bir alan olarak da kullanılıyordu.

Meydanın ortasında yer alan Parque Céspedes’te Küba’nın bağımsızlık mücadelesini başlatan Carlos Manuel de Céspedes’in mermer heykeli yer almaktadır.
Günümüzde ayrıca burada, Pazar hariç her gün ikinci el açıkhava kitap pazarı da kurulmaktadır. Pek çok restoran ve kafe ile de turistlerin ilgisini çeken meydan ve çevresinde El Templete (Eski tapınak), Havana Kent Müzesi, Castillo de la Real Fuerza (Eski kale), Museo de la Ceramica Artistica Cubana (Modern seramik sanatı müzesi), Museo del Automovil (Otomobil müzesi) yer almaktadır. Otomobil müzesinde Che’nin kullandığı otomobil de görülebilmektedir.

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Havana’da iki çeşit para birimi kullanılmaktadır. Bunlardan biri yerel halkın kullandığı ‘yerel Pezo’ (CUP), diğeri ise turistlerin kullandığı Pezo'dur (CUC). CUC şehrin çoğu yerinde geçmektedir. 1 CUC yaklaşık 2 TL’dir.

Küba sınırları içinde yer alan Havana'nın resmi dili İspanyolca'dır. Şehirde ayrıca Galiçya dili, Korsika dili de konuşulmaktadır.

Havana (GMT -5) ile Türkiye (GMT +3) arasında 8 saat zaman farkı vardır.

HAVANA BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: 5 TA AVENIDA NO: 3805 ENTRE 36 Y 40, MIRAMAR, Ciudad de La HAVANA CUBA
Telefon: +1 – 613 – 902 – 57 11 
Faks: 00 537 204 28 99
embajada.habana@mfa.gov.tr
http://havana.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Bahamalar, Jamaika


 

Küba’nın kuzeyinde, Meksika Körfezi kıyısında yer alan Havana şehrinde tropikal iklim hakimdir. Çok soğuk havanın yaşanmadığı şehirde yıllık ortalama hava sıcaklığı 20 derecedir. En düşük sıcaklıkların yaşandığı Ocak ve Şubat aylarında sıcaklık ortalama 22 derecedir. En yüksek sıcaklıklar ise Ağustos ayındadır. 28 derecenin üzerine nadiren çıkmaktadır.

Yağışlar daha çok Haziran-Ekim ayları arasında görülür. Aralık-Nisan ayları arasında ise neredeyse yağış düşmez.

Kasırgaların yaşanabildiği ülkede, bu durum daha çok güney kıyılarında görülür. Havana şehri, kasırgalardan en az etkilenen yerlerden biridir. Ama yine de güvenliğiniz için Ağustos-Ekim ayları arasında gitmeniz tavsiye edilmez.


 

Havana’ya uçakla gideceklerin varış noktası Jose Marti Uluslararası Havalimanı’dır. İstanbul’dan Havana'ya direkt uçuşlar mevcuttur.

Paris, Amsterdam, Frankfurt ya da Madrid üzerinden aktarmalı olarak gitmek de mümkündür. Bu şekilde ulaşım ortalama 13 saat sürmektedir.

Eğer Havana’ya Küba’daki farklı bir noktadan gidecekseniz ulaşım tercihiniz tren olabilir. Santiago de Cuba, Santa Clara, Camagüey, Pinar del Rio, Cienfuegos üzerinden trenle ulaşım mümkündür.
Eğer otobüsü tercih edecekseniz Camagüey, Cienfuegos, Matanzas, Pinar del Rio, Sancti Spiritus, Santa Clara, Santiago de Cuba, Trinidad, Varadero ve Viñales’ten gidebilirsiniz.


 

Havana’da şehir içi ulaşım otobüs, “coco” ve taksilerle sağlanmaktadır. Bunun dışında yürüyerek de şehri gezmek mümkündür. Özellikle eğlenceli ve müzik dolu sokaklarda yürümek ayrı bir keyif verecektir. 

Turist olarak şehri gezmenin en keyifli yolu taksilerdir. Çünkü Havana’da taksi hizmeti veren araçların çoğu 1950’lerin efsane Amerikan otomobilleridir.

Havana’daki otobüs ağı da oldukça gelişmiştir. Ayrıca seferler sık düzenlendiğinden durakta çok fazla beklemenize gerek kalmayacaktır.

Bunlar dışında “coco” adı verilen taksiler vardır. 3 tekerlekli motosikletten yapılmış olan araçları kullanmak oldukça ekonomiktir.

Pek çok turistik şehirde olduğu gibi Havana’da da “hop on hop off” olarak adlandırılan ve tüm turistik noktalardan geçen turist otobüsleri de çalışmaktadır. 3 farklı hatta çalışan bu otobüslerde yaklaşık 60 durak mevcuttur. Plaza de La Revolucion, Capitolio Nacional ya da Plaza de Armas gibi Havana'da gezilecek yerlere bu otobüsle rahatlıkla gidebilirsiniz.

Havana Jose Marti Havaalanı'ndan taksi ile merkeze gidilebilmektedir. Daha ucuz yolu tercih edenler içinse seçenek, yarım saatte bir kalkan havaalanı çalışanlarının da kullandığı otobüslerdir. 

Havana; eğlenceli atmosferi, rengarek sokakları ve neşeli insanlarıyla pek çok kişinin ziyaret ettiği egzotik kentlerin başında gelir. Küba’ın başkenti olan Havana aynı zamanda Karayiplerin en büyük kentidir. Havana üç farklı bölgeden meydana gelir. Bunlar; Old Havana yani “La Habana Vieja”, Centro Habana, yani şehir merkezi ve şehrin turistik yerlerinden olan Vedado’dur.


Havana'da Nerede Kalınır?
 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Havana otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Havana onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Havana Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Havana Otelleri

En Uygun Fiyatlı Havana Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Havana Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Havana Otelleri

Karayiplerin ve Küba’nın en renkli ve en cezbedici şehirlerinden olan Havana, egzotik bir tatil veya farklı seyahat deneyimi arayanların kesinlikle görmesi gereken ve her sene çok fazla turist ve gezginin ziyaret ettiği bir kent. Özellikle Küba Devrimi ile adını sıkça duyduğumuz Havana’nın ekonomik ve kültürel yapısı itibariyle konaklama seçenekleri pek çok şehre göre kısıtlı ancak yine de, özellikle rezervasyonunuzu çok önceden yaptırdığınız takdirde, çok uygun fiyata iyi hizmet veren konaklama seçeneklerinden yararlanabilirsiniz. 


Havana Otelleri
 

Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Havana otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Havana Mutfağı

 

Geleneksel Küba mutfağı, İspanyol, Karayip ve Afrika karışımından oluşmaktadır. Havana şehrinde de bunun etkileri fazlasıyla görülmektedir. En çok bilinen ve her evde olan yemeği “congri”dir. Bu, siyah barbunyalı beyaz pirinç pilavıdır. Diğer çok bilinen yemek ise muz kızartmasıdır.

Domuz eti, mısır ve siyah fasulyenin çok tüketildiği şehirde, deniz mahsullerinden ıstakoz dışındaki deniz ürünleri genellikle tercih edilmemekle birlikte balıkçı kasabalarında yapılan muhteşem aguja, pargo ve cherna türü balık yemekleri bölgesel yerel lezzetleridir.


 

Havana gece hayatı oldukça hareketlidir. İçkinizi içerken çevreyi izleyeceğiniz bar ve pub’lar dışında dansın hiç durmadığı gece kulüpleri ve barlar da mevcuttur. Özellikle canlı müzik yapan mekanların sayısı oldukça fazladır. 

Gece kulübü ve canlı müzik yapan mekanların çoğunluğu Vedado bölgesindedir. Barlar ve tango yapılan mekanlar ise La Habana Vieja bölgesindedir. Ayrıca özellikle turistlerin yoğun olduğu bölgelerde sokak müzisyenlerini ve dansçılarını da görmek mümkündür.

Şehrin merkezindeki Casa de la Música de Miramar’da Latin ezgileri ile dans gösterileri sergileyen grupları izleyebilirsiniz. Jazz Club La Zorra y el Cuervo ise adından da anlaşılacağı üzere en iyi caz müzisyenlerini dinleyebileceğiniz mekandır.

Şehrin ilk açılan gece kulüplerinden olan Miramar bölgesinde yer alan Privé, hâlâ popülerdir. Salon Rosado de La Tropical ya da Tropicana uğranabilecek diğer kulüplerdir.

Zamanında Hemingway’in gittiği mekan olduğu için turistler arasında yoğun ilgi gören El Floridita’da yerel biralardan içmek isteyebilirsiniz. Ülkenin dünyaca popüler içkisi mojito içinse La Bodeguita del Medio tercih edilebilir.


 

Küba’da alışveriş için beklentinizi çok yüksek tutmamalısınız. Çünkü sosyalist bir devlet anlayışına sahip olan Küba’da halkın alışverişe teşvik edilmemesi için çok fazla alışveriş alanı yer almamaktadır. Tam tersine her şey üretim odaklıdır. Ama tabii ki, Küba ve Havana’nın vazgeçilmezi olan rom, puro ve kahveyi pek çok yerde bulmak mümkündür. Puro için puro fabrikası olan La Casa del Habano’nun resmi satış dükkanlarını tercih edebilirsiniz. Başlıca puro markaları Cohiba, Montecristo, Partagas ve Vegas Robaina’dır. Rom meraklıları içinse başlıca rom markaları Havana Club, Varadero, Legendario, Caney ve Rom Santiago’dur.

Müzik aletleri, el yapımı hediyelik eşyalar, müzik ve film DVD-CD’leri, turistik Küba tişörtleri Artex veya Longina dükkanlarında envai çeşitte bulunmaktadır.

Küba’ya özgü eşyalar arasında tahta oymalar, yağlı boya tablolar, seramikler, nakışlar, mercan takılar ve müzik aletleri çok çeşit ve sayıda bulunur. Havana’da, Obispo Caddesi adı verilen bulvarda ve Almacenes San Jose’de yer alan dükkan ve tezgahlarda tüm bunları bulmak mümkündür.


 

 • Uluslararası Havana Bale Festivali (Ekim-Kasım)
 • Uluslararası Havana Caz Festivali (Aralık)
 • Uluslararası Havana Film Festivali (Aralık)
 • Habanos Puro Festivali (Şubat)
 • Cubadisco Müzik Festivali (Mayıs)
 • Havana Çocuk Karnavalı (Ağustos)
 • Antiqua Müzik Festivali ( Şubat)
 • Havana Davul Festivali (Şubat)
 • Havana Tiyatro Festivali (Eylül)
 • Özgürlük Günü (1 Ocak)
 • Yeni Yıl
 • Kutsal Cuma
 • İşçi Bayramı (1 Mayıs)
 • Devrimi anma günü (25 Temmuz)
 • Devrim Günü (26 Temmuz)
 • Devrim Kutlamaları (27 Temmuz)
 • Bağımsızlık Savaşı’nın başlaması (10 Ekim)
 • Noel (25 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

 • Acil yardım: 104
 • Yangın: 105
 • Polis: 106

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir. 

Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri ise, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.

Küba Turistik vizesi 6 ay geçerli olup, ülkede 30 gün konaklama olanağı sağlamaktadır. Daha uzun süre kalmak istediğiniz durumlarda Küba’daki resmi makamlara başvuru yaparak vizenizi 30 gün daha uzatabilirsiniz.