Google+

Arama formu

Luang Prabang Mutfağı

Luang Prabang şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Visay Guesthouse, One Tree Guesthouse, Time out Guesthouse güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Villa Kee Lee Riverside2, Thip Villa 2 Mekong Riverside, Museum Inn Luangprabang. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Indigo House Hotel, ANANTA Villa, Tony Central Hostel gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Luang Sokxay 2, Tony Central Hostel, Khammany inn tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Luang Prabang aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Laos’un mutfak ve yemek kültürü Tayland’ınkiyle benzerlikler gösterir. Yemeklerinde bolca sebze ve şifalı bitkiler kullanmaktadırlar. Pek çok Asya ülkesinde olduğu gibi, Laos’ta da pirincin yeri çok özeldir. Baharat çeşitlerini de sıkça kullanırlar.

Yerel yemekleri arasında öne çıkan lezzet “larb” ya da “laap” olarak adlandırılır. Baharat ile marine edilmiş kırmızı et ya da balık, yeşillik ve sebzelerle birlikte servis edilir. “Tam mak hoong” adlı baharatlı papaya salatalarının ünüyse tüm dünyaya yayılmıştır. Her ne kadar denize kıyısı olmasa da, deniz ürünlerine yemek ve salatalarda sıkça yer verirler.

Popüler restoranlar

La Silapa Italian & Lao Restaurant, Tamarind, Rosella Fusion Restaurant, Lao Lao Garden, Boulevard Restaurant, Le Banneton.

Bahşiş

Laos restoranlarında eğer siz vermezseniz ya da hesaba eklenmemişse, bahşiş verme zorunluluğu yoktur. Ama tabii ki hesabın yüzde 10’unu bahşiş olarak bırakırsanız mutlu olacaklardır.


Luang Prabang Turları