Google+

Arama formu

Vientiane Şehir İçi Ulaşım

Vientiane Şehir İçi Ulaşım
wikimedia.org

Vientiane’de şehir içi ulaşım otobüs, taksi, bisiklet, jumbo olarak da bilinen tuk-tuk adlı yerel araçlar ile sağlanır. Toplu taşıma araçlarıyla seyahat etmek turistler için kafa karıştırıcı olabilir. Çünkü şehirdeki yön ve tabelalar Laoca dilince yazılmıştır. Bu nedenle turistlerin mutlaka bir şehir haritası temin etmesi tavsiye edilir.

Otobüs

Vientiane’de şehir merkezi ile banliyöler arasında hizmet veren çok sayıda otobüs hattı bulunur. Otobüsler görece modern ve konforludur ancak genellikle yerel halk tarafından tercih edilirler. Tüm otobüs hatları, Morning Market yanındaki merkez otobüs istasyonundan hareket eder. Biletinizi otobüsün içinde temin edebilirsiniz. Bilet ücretleri mesafeye bağlı olarak 2.000 LAK ile 6.000 LAK arasında değişir. Otobüs güzergahları, hareket saatleri ve bilet ücretlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Taksi

Özellikle Vientiane şehir merkezinde çok sayıda taksi bulabilirsiniz. Ortalama taksi ücretleri oldukça düşüktür.

  • Açılış ücreti: 15.000 LAK (2.00 USD)
  • Kilometre başına ücret: 8.500 LAK (1.15 USD)

Taxi Vientiane Capital Lao Group Co., +856 21 454 168

Bisiklet

Vientiane düz bir alana kuruludur bu nedenle şehri bisikletle keşfetmek oldukça keyiflidir. Şehirdeki pek çok otel misafirlerine günlük bisiklet kiralama imkanı sunmaktadır.

Tuk-tuk / Jumbo

Bir tür rikşa olan tuk-tuk araçlar, kısa mesafede ulaşım sağlamak için en ideal seçenektir. Vientiane genelinde son derece yaygın olan tuk-tuklar turistler tarafından sıkça tercih edilir. Tarife ve ücretler çoğunlukla önceden belirlenmiştir. Ancak sürücüyle pazarlık yaparak belirli bir tutarda anlaşabilirsiniz.

Wattay Uluslararası Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Wattay Uluslararası Havalimanı (Wattay International Airport); şehir merkezinin 3 kilometre kuzeybatısında konumlanır.

Minibüs ile,

Havalimanı çıkış terminalinin hemen önündeki duraklarda konumlanan minibüslerle yaklaşık 30 dakikada şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

Taksi ile,

Havalimanı terminali dışında bekleyen taksilerle konforlu bir şekilde merkeze ulaşmak mümkündür.

Araç kiralama ile,

Araç kiralama firmalarından bir araç temin ederek şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

  • Avis, (+856) 21 223 867
  • Europcar, (+856) 21 223 867