Google+

Riga

Riga - : - / -
--℃
1 EUR=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon-3℃
 • Şubweather-icon-3℃
 • Marweather-icon0℃
 • Nisweather-icon5℃
 • Mayweather-icon11℃
 • Hazweather-icon15℃
 • Temweather-icon17℃
 • Ağuweather-icon16℃
 • Eylweather-icon12℃
 • Ekiweather-icon7℃
 • Kasweather-icon2℃
 • Araweather-icon-1℃
Ülke: Letonya Nüfus: 696,593 Dil: Letonca Para Birimi: Euro Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 Gün İklim: Karasal


 

Kuzeyin Paris'i olarak anılan Riga, Letonya’nın başkenti ve en büyük şehridir. Riga Körfezi kıyısındaki şehir, ülkenin kuzeyinde, orta bölümde yer almaktadır. 

Bir ticari merkez olarak uzun bir tarihe sahip olan Riga, Baltık Devletleri’nin en kozmopolitan şehridir. Öyle ki bu yansımalar binalarda, cadde ve meydanlarda açıkça görülmektedir. Dutch Rönesans binaları ve Ortaçağ ambarlarıyla “Old Town”, şehre ayrı bir hava katmaktadır. Etkileyici Art Nouveau binaları, UNESCO Dünya Mirası listesinde yer almaktadır.

Yüzyıllardır Riga, şehir duvarlarıyla beraber Daugava nehrinin sağ tarafında yer almaktadır. Bugün “Old Town” olarak bilinen bu bölge şehrin ilk yerleşim yeridir. Taş Köprü (Akments tilts), Brivibas Sokağı ve Özgürlük Anıtı gibi yapılara öncülük eden Kalku Caddesi karmaşık pitoresk sokakların ve meydanların ana rotasıdır. 19. yüzyılın ortalarında şehrin duvarları kaldırıldığında, bulvarlar ve parklar bir halkanın içinde gelişmiştir. Ana tren ve otobüs istasyonu bu halkanın güneydoğu kenarında konumlanmaktadır. Şehrin kuzeyi 19. ve 20. yüzyılın başlarına dek şehrin merkezi olarak kabul edilmiştir.

Şehrin başlıca gelir kaynakları arasında turizmden sonra Baltık Devletleri’nin ekonomi merkezi olması vardır. Ekonomi ahşap ürünler, gıda, lojistik ve teknoloji üzerine gelişmiştir.

Atlas Okyanusu’ndan gelen hava kütlesi sebebiyle soğuk iklim kuşağında yer alan şehirde karasal iklim hakimdir. Bahar aylarının çok kısa, kış mevsiminin ise oldukça uzun sürdüğü Riga’yı ziyaret etmek için en uygun dönem yaz aylarıdır. Özellikle bu dönemde şehirde pek çok festival düzenlenmektedir.

Tanıtıcı Video:
 

 

 

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışı seyahatinizde yaşayabileceğiniz aksaklıklara karşı yurtdışı seyahat sigortası yapmanız tavsiye edilir. Pek çok ülkenin vize işlemleri sırasında talep ettiği seyahat sigortasını online olarak dakikalar içerisinde, 6 Euro’dan başlayan fiyatlarla Axa Sigorta’dan alabilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Letonya’nın başkenti olan Riga, Kuzey Doğu Avrupa’nın en büyük liman şehirlerinden biridir. Ortasından geçen Daugava Nehri ile Baltık Denizi’ne açılan şehir, Letonya’nın merkezinde yer almaktadır.

Geolocation

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim


 

Riga, dünyanın en huzur verici şehirlerinden biri olarak kabul edilir. Kenti ikiye bölen Daugava Nehri, Riga'ya mistik bir hava verir. Her iki kıyı boyunca akıp giden nehir huzur verici bir özelliğe sahiptir. Kenti keşfetmeye nehir kenarında yapılacak güzel bir yürüyüş ile başlayabilirsiniz.

Kentte yer alan tarihi yapılar tüm estetiği ile hayranlık uyandırıyor. Öyle ki Aziz Peter Kilisesi, Riga Kalesi, Özgürlük Anıtı ya da Art Nouveau tarzındaki evler sanata olan tutkunuzu yeniden heyecanlandırmayı bekliyor.

Riga Katedrali

607 Ara 2016Gezilecek Yerler

Riga Katedrali

Resmi dilde “Rīgas Doms” olarak anılan Riga Katedrali, kimi zaman Dome Katedrali olarak da adlandırılmaktadır. Daugava Nehri’nin yakınında inşa edilen katedral, Baltık ülkelerindeki en büyük Orta Çağ kilisesi olarak kabul edilmektedir.

Katedralin temeli 25 Haziran 1211 yılında dönemin Letonya Başiskoposu Bishop Albert tarafından yürütülen bir törenle atılmıştır. Katedral, tarih boyunca birçok değişiklikler geçirmiştir ve ne yazık ki yapılan bu tadilatlar sırasında bina zamanla orijinalliğini kaybetmiştir. Katedralin inşaatı 13. yüzyılın ikinci yarısında tamamlanmıştır. 15. yüzyılın ilk yarısında yapıya şapel, orta ve yan nef eklenerek katedral bazilikaya dönüştürülmüştür.

1710 yılında Riga Kuşatması sırasında kilise ciddi hasar görmüş ve binanın çatısı yeniden inşa edilmiştir. 1547'de Hamsin Yortusu bayramından önce çıkan yangında hasar gören kule, 1595'te yenilenmiş, şu anki kule ise 1775 yılından yapılmıştır. Kulenin tepesinde horoz şekilli bir rüzgar gülü de bulunmaktadır. Sovyet işgali sırasında, dini hizmetleri 1959-1989 yılları arasında yasaklanan katedral, konser salonu olarak kullanılmıştır.

En son 2011 yılında restorasyon yapılan katedralin çatısı değiştirildi, iç mekan ve dış cephesi onarıldı.

Riga ve Navigasyon Tarihi Müzesi de katedralin bünyesinde yer almaktadır. Müze, Riga’nın ve Baltık ülkelerinin en büyük koleksiyon müzelerinden biridir. Özellikle 18. yüzyılda yaşamış olan Nikolas von Himzel’in bilimsel ve sanatsal eserleri ile kişisel koleksiyonu, eserlerin büyük bir kısmını oluşturmaktadır.

Nikolas’ın ölümünden sonra annesi Katrina eserleri, oğlunun isteği üzerine Riga’ya vermiştir. Bunun üzerine 1773 tarihinde Riga meclisi, von Himzel’in adını vererek, bugün ayakta olmayan bir binada ilk müzeyi açmışlardır. Sonraları Riga Katedrali’ne taşınan müzedeki eserlerin bir kısmı İkinci Dünya Savaşı sırasında zarar görmüştür. 1964 yılında Riga ve Navigasyon Tarihi Müzesi adını alan müze, günümüzde 500 bin adet esere sahiptir.

-

Riga lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Green House, BestHomeRiga2, The City apartment. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Cozy Design Apartment, Capital Riga Apartment - Dzirnavu Street gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Apartment in Riga City Center, Exclusive Apartment - Heart of Riga, StoneBridge Apartment otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Riga aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Riga Kalesi

1007 Ara 2016Gezilecek Yerler

Riga Kalesi

Daugava Nehri kıyısında yer alan Riga Kalesi, şehrin pek çok noktasından görülebilecek bir güzelliğe sahiptir. 

Kalenin tarihi, Riga ve Livonya Tarikatı arasında yaşanan çatışma sonrasında yapılan anlaşmanın temelinde inşa edilmesine dayanmaktadır. 1330 yılında inşa edilen yapı, İsveçliler tarafından kalenin ele geçirilmesi üzerine 1497 ve 1515 yılları arasında yeniden inşa edilmiştir. 1641'de kaleye eklemeler yapılmıştır.

Şehir 18. yüzyılın başlarında, Rusya İmparatorluğu'nun egemenliği altına girdikten sonra, kale yönetimini de elinde bulunduran Riga Valiliği'nin ikametgahı oldu. 1941 yılında Sovyet Pioner Birliği kalenin kuzey kesimine taşındı. 1930'larda, mimar Eižens Laube tarafından yenileme çalışmaları yapıldı. 1938 yılından bu yana Letonya hükümetinin resmi konutu olarak kullanılan yapı, 1922 yılından bu yana Letonya cumhurbaşkanı ikametgahı olarak ve aynı zamanda küçüklü büyüklü müzeler için  kullanılıyor.

Dikdörtgen şekilde inşa edilmiş olan kale, üç kattan oluşuyor. Her köşede birer tane olmak üzere dört dikdörtgen kulesi mevcuttur. Kale 1484 yılında yıkıldıktan sonra askeri teknolojilerin en son gelişmelerini takiben kulelerin iki tanesi yuvarlak şekilde yeniden inşa edilmiştir. Neredeyse sürekli yapım aşamasında olan kale, 17. yüzyılda büyük bir gelişme yaşamıştır. 1682’de kaleye bağlı bir cephehanelik inşa edilse de, 1783 yılında, yani yaklaşık yüz yıl sonra yıkılmıştır.

Kalenin makus talihi hiç düzelmemiş, 20 Haziran 2013’te binada yapılan tadilat sırasında gece yangın çıkmış ve yapı zarar görmüştür.

-
Riga şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; Riga Eski Kent: Özel Yürüyüş Turu (90 €), Riga: Yerel Tur Rehberi ile Özel Tur (30 €), Riga'nın Eski Merkezi ve Art Nouveau Turu (15 €), Riga Yarış Köpek Sledding Macera (145 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.

Riga Bourse Sanat Müzesi

407 Ara 2016Gezilecek Yerler

Riga Bourse Sanat Müzesi

Katedral Meydanı’nda yer alan Riga Bourse Sanat Müzesi’nin koleksiyonundan önce binası da ön plana çıkan bir eser olarak görülüyor. Letonyalılar tarafından mimari bir anıt olduğu düşünülen bina, 1852-1855 yılları arasında inşa edildi. Tasarımı Alman asıllı St. Petersburglu Mimar Harald Julius Bosse’ye (1812-1894) ait. 

Müzenin geçmişi ise 1920’lere kadar uzanıyor. İlk kez Devlet Sanat Müzesi olarak kurulan yapı, 2. Dünya Savaşı’ndan sonra 1905 yılında kurulmuş olan Riga Şehir Müzesi ile birleşiyor. Ardından 90 yıl boyunca Riga Bourse Sanat Müzesi, Riga Kalesi’nde yer alıyor. 2011 yılında ise şimdiki altı katlı Riga Bourse binasına taşınıyor.

Müzenin koleksiyonunun ilk parçaları, 18. ve 19. yüzyıllarda Riga’da yaşayan yaşlı koleksiyonerler, tüccarlar ve belediye başkanlarından toplanmaya başlamış. Günümüzde dört sabit sergi alanından oluşan müzenin Oryantal Galerisi’nde Japonya, Çin, Hindistan ve Endonezya’da geleneksel eserler yer alıyor. Yağlıboya Galerisi’nde ise Batı Avrupalı sanatçıların 16-19. yüzyıllar arasında ürettiği eserler görülebiliyor. Batısal Galerisi’nde 18-20. yüzyıllar arasında üretilmiş Batı Avrupa porselenlerini ya da Avusturyalı sanatçıların yağlıboya çalışmaları ya da Belçikalı ressamların eserlerini görmek mümkün. Sürekli sergiler dışında müzede süreli sergiler, kültürel etkinlikler ve atölye çalışmaları da düzenleniyor.

Günümüzde müze koleksiyonunda Batı Avrupa ülkelerinden sanatçılara ait 1000 adedin üzerinde eser yer alıyor. Pieter Aertsen’nin “Christ on the Cross”, Bartholomäus Spranger’ın “Adam and Eve”, Frans Franken the Younger’ın “Worshipping the Kings”, Christoph Jacobsz van der Lamen’in “The Prodigal Son”, Claude Monet’nin “Winter Landscape”, Luca Giordano’nun “Solomon Worshipping Pagan Gods”, Wolfgang Krodel’in “Lot and His Daughters” ya da Hans Makart’ın “Fight with the Centaurs” eserlerini bu müzede görmek mümkün.

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Letonya sınırları içerisinde yer alan Riga'da para birimi olarak Euro kullanılmaktadır.

Letonya sınırları içerisinde yer alan Riga'nın resmi dili Letonca’dır. Bunun yanında Rusça ve Polonyaca da yaygın olarak konuşulmaktadır.

Riga (GMT +2) ile Türkiye (GMT +3) arasında 1 saat zaman farkı vardır.

 • Tel: 00 371 6 782 16 00
 • Çağrı Merkezi: +90 312 292 29 29
 • E-posta: embassy.riga@mfa.gov.tr
 • Adres: A.Pumpura iela 2, Riga, LV-1010 Latvia
 • Çalışma Saatleri: Pzt – Cum (09:00 – 13:00, 14:00 – 18:00)
 • Görev Bölgesi: Tüm Letonya
 • Acil Durumlar İçin 7/24: +371 20331048
 • Web Sitesi

Riga, Atlas Okyanusu’ndan gelen hava kütlesi sebebiyle soğuk iklim kuşağında yer alır. Şehre karasal iklim hakimdir. Bahar aylarının çok kısa, kış mevsiminin ise oldukça uzun sürdüğü Riga’yı ziyaret etmek için en uygun dönem yaz aylarıdır. Şehrin en soğuk olduğu aylar Ocak ve Şubat'tır. Ortalama sıcaklık -5 derecedir. Ancak bunun -20 ya da -25 dereceye kadar düştüğü de görülmüştür. Yaz aylarında ise sıcaklıklar ortalama 18 derecedir. En yüksek sıcaklık 30 derece olarak görülmüştür.
 

İstanbul ve Antalya’dan Riga’ya direkt ve aktarmalı uçuşlar bulunmaktadır. Yolculuk yaklaşık 3 saat sürmektedir. Riga Uluslararası Havalimanı şehirden yaklaşık 30 dakika uzaklıktadır. Taksi ve shuttle ile şehir merkezine gitmek mümkündür.

Riga’ya Tallinn üzerinden de ulaşmak mümkündür. Önce Tallinn’e İstanbul’dan yaklaşık 3 buçuk saat süren direkt uçuşla ulaşabilir, Tallinn üzerinden de otobüse binerek yaklaşık 4 saatte Riga’ya gidebilirsiniz. Seyahat planınızı İsveç’ten başlattıysanız Stockholm’den vapurla Riga’ya geçebilirsiniz.
 

Bu zamana kadar korunmuş tarihi mimarisi, arnavut kaldırımlı sokakları, geleneksel kültürlerini koruyan sıcak kanlı insalarıyla beraber, kendisine has, fotoğrafları süsleyecek olan bir şehir.

Letonya’nın başkenti, Baltık devletlerinin en büyüğü olan Riga aynı zamanda ülkenin finans, ticaret ve endüstri gibi gelir kaynakları açısıdan önemli bir şehridir.

Çok büyük bir şehir değildir. Kısa sürede yeni yerler görmek için ve huzurlu bir tatil geçirebilmek için ideal şehirlerden bir tanesidir. UNESCO tarafından koruma altına alınmış tarihi binaları görebilir,  sokak arasında küçük bir kafede oturup kahvenizi yudumlarken, şehirin temiz havasını içinize çekebilir, oranın güler yüzlü yerel insanları ile tanışıp sohbet edebilirsiniz.


Riga'da Nerede Kalınır?
 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Riga otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Riga onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Riga Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Riga Otelleri

En Uygun Fiyatlı Riga Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Riga Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Riga Otelleri

Letonya’ nın başkenti, aynı zamanda da ülkenin ticaret, turizm gibi bir çok önemli gelir kaynaklarının merkezi olan ve Daugava Nehri’ nin ağzında kurulmuş bir şehirdir Riga. Aynı zamanda Baltık Devletleri'nin en kozmopolit üyesi olan Riga, Daugava nehrinin sağ tarafında yer almaktadır. Günümüzde "Old Town"(Eski Şehir) olarak bilinen bu bölge, Riga'nın ilk yerleşim yeridir. 


Riga Otelleri
 

Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Riga otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.


 

Riga 9 tramvay,19 troleybüs ve 53 otobüs rotasına sahiptir. Sabah 05:00'den gece 01:00'e kadar toplu taşıma hizmeti verilmektedir. Araçlarda bilet sistemi geçerlidir. Kamuya açık mekanlarda, istasyon ve marketlerden bilet edinilebilmektedir. Ayrıca sürücülerden de bilet satın alınılabilir fakat bunun ücreti daha pahalı olmaktadır. Dilerseniz 5-10-20 kullanımlık şehir kartlarından da satın alabilirsiniz.

Old Town denilen turistik bölgede araba kullanmak mümkün olmadığından bu bölgeyi yürüyerek keşfetmek en uygun yöntemdir. Oldukça küçük bir şehir olan Riga’yı bisiklet kiralayarak gezmek de mümkündür. 

Riga şehrinde taksi kullanımı da oldukça yaygındır. Şehirde farklı tarifelere sahip birçok taksi bulunmaktadır. Ayrıca “Taxify” ve “ClickTaxi” gibi uygulamaları kullanarak da uygun fiyatlı taksi bulabilirsiniz.
 


   

İnce hamurlu pizza, taze suşi, domuz eti ve Ermeni shashlik Riga restoranlarının ana yemekleri arasındadır. Birçok kafe ve restoranda öğle yemeği ve akşam yemeğinizi uygun fiyata yiyebilirsiniz.

Riga’nın bir liman şehri olmasından dolayı mutfağı geniş deniz ürünleri yelpazesini de barındırır. Genellikle yemekler az baharat -çoğunlukla kimyon- ile pişirilir. Biesu Zupa adlı soğuk pancar çorbası da hem Letonya hem de Riga mutfağında büyük bir yere sahiptir. Kırmızımsı renkli bu çorba soğuk olarak servis edilmektedir. Geleneksel lezzetler arasında karabuğdaydan yapılan Griki, lahana turşusu, Piragi denilen pastırmalı ve soğanlı ana yemek, isli peynir, deniz ürünlerinden yılan balığı, Frikadelu Zupa adı verilen bir çeşit köfte çorbası bulunmaktadır.

Ülkede birahaneler oldukça yaygındır. Bira içecek olarak kullanılmasının yanı sıra bölge mutfağının ana öğelerinden de biridir. Bira ve bezelyeden çorbalar yapılmaktadır. Bunun yanında ayrana benzeyen Kefirs adlı içecek de yemeklerin yanında iyi bir alternatiftir. Kahvaltılarında da sıkça tüketirler. Kefir dışında süt ve süt ürünleri de oldukça çeşitlidir. Çok sayıda peynir çeşidinin tadına bakabilirsiniz.

Ülkede ekmek de yaygın bir şekilde tüketilmekte ve genellikle esmer un tercih edilmektedir. Ayrıca Lica adında yöresel siyah bir ekmek de mevcuttur. Neredeyse her restoranda bulabileceğiniz Maizes Zupa, çavdar ekmeğinden yapılan bir çorba çeşididir.

Ülkenin milli içkisi Siyah Balsam olarak kabul edilmektedir. Balsam, bitki özlerinden üretilen bir çeşit tatlı likördür. 

Popüler restoranlar
Lido, Smilšu Pulkstenis, Aleks, Staburags, Vermanitis, Alus Ordenis, Magic Balsam

Bahşiş 
Hesabın yaklaşık %10’u kadar bahşiş bırakılmanız yeterli olacaktır.


 

Riga’da gece hayatı oldukça canlıdır. Diğer Avrupa ülkelerine göre barlar daha geç saatlere kadar açıktır. Özellikle “Old Town” bölgesinde birçok pub bulmak mümkündür. Cuba Cafe, Paddy Wheelan’s Pub, Omas Briljanti, Radio Bar gibi barlarda hem hafta içi hem de hafta sonu eğlenebilirsiniz.

Riga’da gece hayatı saat 10’dan sonra canlanıyor. Çoğu gece kulübünde giriş ücreti alınmaktadır. Coyoto Fly, Studio 69, The Club şehrin en popüler gece kulüpleri arasındadır.


 

Riga’da Galleria Center, Stockmann, Origo, Galleria Riga gibi alışveriş merkezlerine gidebilirsiniz. Ayrıca Old Town bölgesindeki küçük butikleri keşfedebilirsiniz. Bu bölgede bulunan Audeju Caddesi şehrin en hareketli alışveriş bölgesidir. Büyük ve ünlü markaların butiklerini görebileceğiniz gibi, birçok eski antikacı dükkanıyla da karşılaşabilirsiniz.

Central Market’e giderek yerel pazarları da ziyaret edebilirsiniz. Sabah 7’den akşam 6’ya kadar açık olan bu pazarlarda taze sebze meyvelerin tadına bakabilir, Sovyet döneminden kalma antika ürün ve giysilerden satın alabilirsiniz.

Riga’dan alabileceğiniz en güzel hediyelik eşya Baltık ülkelerinde, özellikle de Letonya’da son derece popüler olan kehribar taşından yapılmış ürünlerdir. Takı, anahtarlık, süs eşyası gibi birçok çeşitli ürünü Old Town’da bulunan kehribar butiklerinden satın alabilirsiniz. Ayrıca Letonya’nın geleneksel içkisi olan Siyah Balsam, güzel bir hediye seçeneği olacaktır.


 

 • Riga Müzik Festivali (Ocak)
 • Bach Müzik Fastivali (Şubat-Mart)
 • Riga Opera Festivali (Haziran)
 • Early Müzik Festivali (Haziran-Temmuz)
 • Riga Salsa Festivali (Ağustos-Eylül)
 • Staro Rīga, Işık Festivali (Kasım)
 • Letonya Bira Festivali (Mayıs)
 • Riga Şehri Günü (14-16 Ağustos)
 • Yeni Yıl (1 Ocak)
 • Kutsal Cuma
 • Paskalya
 • işçi Bayramı (1 Mayıs)
 • Letonya Cumhuriyetinin Bağımsızlığının Yeniden Kazanılması (4 Mayıs)
 • Yaz Ortası Kutlamaları (23 – 24 Haziran)
 • Letonya Cumhuriyet Bayramı (18 Kasım)
 • Noel (24-26 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

 • Acil yardım: 112
 • Yangın: 112
 • Polis: 112