Google+

Arama formu

Riga Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Riga Hakkında Bilinmesi Gerekenler
 

Kuzeyin Paris'i olarak anılan Riga, Letonya’nın başkenti ve en büyük şehridir. Riga Körfezi kıyısındaki şehir, ülkenin kuzeyinde, orta bölümde yer almaktadır. 

Bir ticari merkez olarak uzun bir tarihe sahip olan Riga, Baltık Devletleri’nin en kozmopolitan şehridir. Öyle ki bu yansımalar binalarda, cadde ve meydanlarda açıkça görülmektedir. Dutch Rönesans binaları ve Ortaçağ ambarlarıyla “Old Town”, şehre ayrı bir hava katmaktadır. Etkileyici Art Nouveau binaları, UNESCO Dünya Mirası listesinde yer almaktadır.

Yüzyıllardır Riga, şehir duvarlarıyla beraber Daugava nehrinin sağ tarafında yer almaktadır. Bugün “Old Town” olarak bilinen bu bölge şehrin ilk yerleşim yeridir. Taş Köprü (Akments tilts), Brivibas Sokağı ve Özgürlük Anıtı gibi yapılara öncülük eden Kalku Caddesi karmaşık pitoresk sokakların ve meydanların ana rotasıdır. 19. yüzyılın ortalarında şehrin duvarları kaldırıldığında, bulvarlar ve parklar bir halkanın içinde gelişmiştir. Ana tren ve otobüs istasyonu bu halkanın güneydoğu kenarında konumlanmaktadır. Şehrin kuzeyi 19. ve 20. yüzyılın başlarına dek şehrin merkezi olarak kabul edilmiştir.

Şehrin başlıca gelir kaynakları arasında turizmden sonra Baltık Devletleri’nin ekonomi merkezi olması vardır. Ekonomi ahşap ürünler, gıda, lojistik ve teknoloji üzerine gelişmiştir.

Atlas Okyanusu’ndan gelen hava kütlesi sebebiyle soğuk iklim kuşağında yer alan şehirde karasal iklim hakimdir. Bahar aylarının çok kısa, kış mevsiminin ise oldukça uzun sürdüğü Riga’yı ziyaret etmek için en uygun dönem yaz aylarıdır. Özellikle bu dönemde şehirde pek çok festival düzenlenmektedir.

Tanıtıcı Video: