Google+

Vilnius Gezilecek Yerler

362827 Oca 2016Lokasyon Detay

Vilnius Gezilecek Yerler
balticblues-events.com

Vilnius, Avrupa'nın eski kentlerinden bir tanesidir. Ortaçağ mimarisine ait birçok eser bulunan kentte tarihi kiliseler, anıtlar ve saraylar bulunmaktadır. Ayrıca tarihi 1569'a kadar uzanan bir üniversiteye ev sahipliği yapan kent açık bir müze gibidir. Vilnius modern mimariye de ev sahipliği yapmaktadır. 

Vilnius gezilecek yerler:

LİTVANYA BÜYÜK DÜKÜ SARAYI

Vilnius lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Old Town Apartments - Vilnius, Apartment in Vilkpede, Kauno Apartment. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Spacious Central 2 Bedroom Apartment, Monika - Pylimo Apartment gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Good Mood Apartment, Vilnius Town Apartment, Cathedral Studio Apartments otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Vilnius aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Vilnius Gezilecek Yerler-1
jonathanwiggin.com

Tekrardan inşa edilen Büyük Litvanya Dükü Sarayı önceleri devletin politik, diplomatik ve kültürel merkezlerinden biriydi. 15. ve 17. yy'lar arasında Avrupa'nın en ünlü merkezlerinden biri olan sarayın harabeye dönüşmesi ve yıkılma süreci 19. yy'da başlamıştır. Saray Vilnius'un kalbinde yer alan Aşağı Kale'de bulunmaktadır. Gotik, rönesans ve barok tarzındaki çok işlevli salonları bugünlerde çeşitli etkinliklerde, konferanslarda, toplantılarda, konserlerde ve resepsiyonlarda kullanılmaktadır.

Büyük Litvanya Dükü Sarayı'nın yeniden inşa edilen kısımlarında iki tane tur rotası ve bununla bağlantılı odalar bulunmaktadır. Birinci tur rotası tarihi ve arkeolojik kalıntılarla sarayın antik dönemden itibaren gelişimi sergilenmektedir. Burada arkeolojik kazılarda çıkarılan eserler ve daha sonradan yapılan çeşitli ikonografik modeller yer almaktadır. İkinci tur rotasında ziyaretçiler tören salonunda mimari tarzın gotik dönemden rönesans ve daha sonrada barok dönemine geçişi sergilenmektedir.

 • Saraya rehber eşliğinde giriş ücretlidir. İngilizce, Almanca ve Fransızca rehber için 20,27 avro ödenmektedir. Rehbersiz giriş ise yetişkinlere 2,90 avro, öğrencilere ve yaşlılara ise 1,45 avrodur.
 • Saray pazartesi günleri kapalıdır. Salı, Çarşamba, Perşembe ve Cuma günleri 10.00-18.00 arası, Cumartesi 10.00-20.00 arası açık, Pazar günü ise 10.00-16.00 arası açıktır.
 • Resmi web sayfası için tıklayınız.
 • Adres: Katedros a. 3 

GEDİMİNAS KULESİ (YUKARI KALE)

Vilnius Gezilecek Yerler-2
drscdn.500px.org

Gediminas Kulesi, Üst Kale'den (Upper Castle) kalan bir parçadır. Vilnius'un kurucusu olan Litvanya Büyük Dükü Gediminas ilk olarak tahtadan istihkamlar inşa ettirmişti. Daha sonra Büyük Dük Vytautas zamanında buradaki kalenin inşası bitirildi. Kalenin bazı kalıntıları 20. yy'da restore edilmiştir. Daha sonra kule ziyaretçilere açılmıştır. Vilnius'un en güzel panoraması bu kulenin tepesinden izlenebilir.

2003 yılında Geimidas tepesinin eteklerinden tepedeki kuleye finiküler seferleri başladı. 71 metrelik mesafe finiküler ile 35 saniyede çıkılabiliyor. Vagon bir seferde 16 kişiyi taşıyabiliyor.

Finikülere bir binişlik bilet 1 avrodur. Ayrıca 7 yaşından çocuklar ve engelliler için ücretsizdir. Finiküler Mayıs ve Eylül aylarında hafta içi 10.00'dan 19.00'a ; Ekim ve Nisan aylarında ise 10.00'dan 17.00'a kadar açıktır. Bilet satış ofisi ise 16.30'da kapanmaktadır.

 • Kuleye giriş ücretlidir. Yetişkinler için 4 avro, öğrenci ve yaşlılar için 2 avrodur.
 • Resmi web sayfası için tıklayınız.
 • Adres: Arsenalo g. 5

KATEDRAL BAZİLİKASI

Vilnius Gezilecek Yerler-3
trip2lt.com

Aziz Stanislav ve Aziz Vladislav Katedrali, Katolik Dünyası'nın en önemli dini mabetlerinden biridir. 1922'de "Bazilika" ünvanı verilmiştir. Papa tarafından verilen bu ünvan kiliseyi özel kiliseler kategorisine sokmuştur. 

Litvanya Büyük Dükalığının birçok önde gelen kişisi burada gömülüdür. St. Casimir Şapeli'nin altındaki hükümdar mozoleleri birçok Litvanya Büyük Dükü ve Polonya Kralı Alexander'ın mezarını içermektedir.

Tapınağın antik duvarları 13. ve 15. yüzyıla uzanan ve en eski Litvanya fresklerini içeren eserleri barındırmaktadır.
Tapınak Pazartesi ve Cumartesi 10.00 ile 16.00 arası açıktır. Kilisenin yeraltı mahzenine sadece rehber eşliğinde 10 kişilik gruplar alınmaktadır. Giriş ücretlidir ve yetişkinler için 4,50 avro öğrenciler için ise 2,50 avrodur. İngilizce gezi ise 20 avro ücrete tabidir.

ŞAFAK KAPISI (THE GATES OF DAWN)

Vilnius Gezilecek Yerler-4
rearviewmirror.tv

Şafak Kapısı, Vilnius'un en çok ziyaret edilen mabetlerinden bir tanesidir. Sadece Litvanya'da değil birçok ülkede tapınak olarak ünlenmiştir. 1503 ve 1522 yıllarında inşa edilen şehir duvarlarının beş orijinal kapısından geriye kalan sadece bu kapıdır. Daha sonra üstü bir kilise haline getirilmiştir.

Kapı ilk olarak 1514 yılında kuruldu. Şafak Kapısı'na ilk olarak "Medininkai Kapısı" denmiştir. Şafağın Kapısı Şapeli'ndeki "Merhamet Anası" figürü tüm dünyada "Kutsal Bakire Meryem Tablosu" olarak bilinir. Birçok kilisede bu figür kopyalanarak kullanılmıştır. Resim 17. yy.'dan itibaren"Vilnius Madonna'sı" olarak da isimlendirilmiştir.
Kilise haftanın her günü 6.00 ile 19.00 arası açıktır.

AZİZ ANNE KİLİSESİ

Vilnius Gezilecek Yerler-5
balticadventure.com

Aziz Anne Kilisesi geç gotik dönemin başyapıtlarından biridir. Kilisenin yapan ya da inşaat periyodu hakkında ortak bir görüş yoktur. Rusya'ya ilerlerken  kiliseyi gören Napolyon'un kiliseden büyülendiğine dair efsaneler anlatılır.
Bugün hala daha ayakta olan Aziz Anne Kilisesi üzerinde 500 yıldır hiçbir değişiklik yapılmadı. Vilnius'un sembollerinden biri olan kilise 1419 yılındaki yangında zarar görmüştür. Polonya Kralı ve Litvanya Büyük Dükü Alexander I Jagiellon 1495-1500 arasında kiliseyi onartmıştır. 1812'deki Rusya- Fransa savaşı sırasında Napolyon'un kiliseyi Paris'e taşıtmaya niyetlendiği rivayet edilir. 1902-190 yılında kilisenin yan kemerleri restore edilmiştir. Kilisenin yanında bulunan meydanda 1987'de Litvanya Özgürlük Birliği tarafından Sovyet iktidarını protesto gösterileri düzenlenmiştir.
Kilisede iki tane kule bulunmaktadır. Kilisenin yapımında 33 farklı çeşit kil tuğla kullanılmıştır ve iç kısım Barok tarzda dekore edilmiştir. Çan kulesinde neo-gotik tarz kullanılmıştır.

VİLNİUS ÜNİVERSİTESİ

Vilnius Gezilecek Yerler-6
autumnseminar2013vilnius.files.wordpress.com

Vilnius Üniversitesi Doğu Avrupa'nın en eski üniversitelerinden bir tanesidir.  Kuruluşu Litvanya'daki reform hareketlerine dayanır. Reform hareketleri sırasında ülkeye davet edilen Cizvit rahipleri 1569 yılında bir okul kurdu. Bu okul 1579 yılında Kral Stephan Bathory'nin girişimi ile Üniversite'ye dönüştürülmüştür. Modern bir üniversite haline gelmesi ise 1753 olarak kabul edilir.

Vilnius Üniversitesi birkaç yüzyıl boyunca yapılmış gotik, barok ve klasik tarzlardaki binalardan  oluşmuştur. Binalarındaki ortaçağ mimarisinin izleri canlı öğrenci yaşamıyla zıtlık oluşturur. Toplamda on üç iç avlu, pasaj ve galeriden oluşur. Üniversitenin ünlü mezunları ve profesörlerin isimleri üniversitenin avlularına verilmiştir.

Vilnius Üniversitesi günümüzde 12 fakültede 23 bin öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. Üniversitenin tarihi binaları rektörlük, idari binalar ve üç fakülte tarafından kullanılmaktadır: tarih, filoloji ve felsefe. Üniversite bünyesinde 1570 yılında kurulmuş bir kütüphane de bulunmaktadır. Kütüphanede 5 milyondan fazla basılı eser ve eski el yazmaları bulunmaktadır. Üniversitenin kuruluşunda kilisenin etkisi vardır. Ancak bu daha sonraki yıllarda kaybolmuştur. Ancak üniversitenin öğrenci marşı halen Latince'dir.

Üniversitenin içerisinde Aziz John Kilisesi yer almaktadır. Okulun mezunları arasında felsefeci Mathis Casimiris Sarbievius ve Nobel ödüllü Czeslaw Milosz da bulunmaktadır.

 • Üniversitenin mimari kısmına giriş ücretlidir. Yetişkinlere 1,5 avro, öğrencilere ise 0,5 avrodur.
 • Üniversitenin kütüphanesi yetkili rehber eşliğinde İngilizce ve Fransızca olarak gezilebilir. Minimum dört kişilik gruplarla yapılan bu turlar yetişkinlere 5, öğrencilere 1,2 avrodur.
 • Üniversite ile ilgili  bir tanıtım videosu
 • Vilnius Üniversitesi Müzesi resmi web sayfası için tıklayınız.
 • Adres: Universiteto g. 3

UŽUPIS

Vilnius Gezilecek Yerler-7
wikimedia.org

Uzupis şehir merkezinden geçen Vilne nehri ile ayrılan bölgeye deniliyor. Yerel dilde Uzupis "karşı taraf" anlamına geliyor. Uzupis, Paris'te Montmarte, Kopenhag'da Christinaia yerleşim yerleri ile karşılaştırıldığı olur. Bu bölgelere karşı azımsanmayacak bir üne sahiptir.

Uzupis'e "sanatçıların cumhuriyeti" de denmektedir. Bu deyiş sadece bir mecaz değil aynı zamanda gerçektir. "Uzupis Cumhuriyeti" anayasaya, marşa, bir başkana, bir piskoposa iki kiliseye, Vilnius'un en eski mezarlıklarından birine, yedi köprüye ve hatta bir manga büyüklüğündeki bir orduya sahiptir. Uzupis'in anayasası 41 maddeden oluşmaktadır.
Uzupis ile Vilnius kent merkezini Vilne Nehri üzerindeki köprüler birbirine bağlıyor.  Köprüde "Uzupis Cumhuriyeti" yazan bir tabela ve Uzupis Cumhuriyeti bayrağı bulunuyor. Uzupis'in  meydanında 2001 yılında bronzdan yapılma "Uzupis'in Meleği" heykeli bulunuyor. Bu heykel sanatçı Romas Vilčiauskas tarafından yapıldı. Meydandaki bir duvara altı ayrı dilde yazılmış 41 maddelik anayasa bulunuyor.

Uzupis, Vilnius'un en eski bölgelerinden biri. Tarihi belgelerdeki kayıtlar 16. yy'a kadar gidiyor. İlk dönemlerde çok sayıda yel değirmeninin bölgede olduğu biliniyor. Burası daha çok sanatçıların yaşadığı şehrin banliyösü olarak biliniyor. 20. yy'ın ortalarında oldukça kötü bir üne sahip  olan bölge iyice tahrip olmuş durumdaydı. Zamanla sanatçılar ucuz ev kiraları nedeniyle bu bölgede oturmaya başladılar. Dahası Sanat Akademisi köprünün sağ kıyısına yerleşti. Bu sanatçılar ve kentin gençleri bu bölgedeki binaları onararak ve çevreyi düzenleyerek bugünkü Uzupis'i yarattılar. Bugün, alternatif moda festivalleri, konserler, sergiler, şiir dinletileri burada organize ediliyor. Günümüzde Uzupis, Vilnius'un en prestijli ve pahalı bölgesi olmuş durumda.


Vilnius gezilecek yerler
listesinin sonuna geldik, gezi rehberine buradan ulaşabilirsiniz.
 

Vilnius şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; Sesli Rehber ile Trakai'ye Tur (20 €), Vilnius Özel Walking Tour (80 €), Vilnius Uluslararası Havalimanı Özel Tek Yönlü Transferi (36 €), Vilnius Havaalanı Transfer (20 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.

Vilnius ile ilgili diğer içeriklere aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

-