Google+

Byblos (Jbayl)

ORTA DOĞULübnanByblos (Jbayl)
Byblos (Jbayl) - : - / -
--℃
1 LBP=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon13℃
 • Şubweather-icon14℃
 • Marweather-icon15℃
 • Nisweather-icon18℃
 • Mayweather-icon21℃
 • Hazweather-icon24℃
 • Temweather-icon26℃
 • Ağuweather-icon27℃
 • Eylweather-icon26℃
 • Ekiweather-icon23℃
 • Kasweather-icon19℃
 • Araweather-icon15℃
Genel Bilgiler / Rehber

Byblos, Lübnan’da bulunan bir şehirdir. Burası başkent Beyrut’un kuzey kesiminde yer alan bir Fenike liman şehridir. Byblos kenti Lübnan Dağı Valiliği bölgesinde bulunan bir Akdeniz kentidir. Byblos kentinin Arapça ismi Jubayl’dir. Burası haçlı seferleri sırasında ise Gibelet ismi ile anılmıştır. Tarihsel anlamda oldukça köklü bir geçmişe sahip olan bu şehrin tarihini milattan önce 5000’li yıllara kadar gittiği bilinmektedir. Burası belirtilen bilgilere göre Truva savaşçısı olan Fenikeli Cronus tarafından, Fenike’nin ilk şehri olarak kurulmuştur. Bu açıdan da, Byblos günümüzde dünyanın en eski sürekli yerleşim yerlerinden bir tanesi olarak gösterilmektedir. Bu şehir UNESCO’nun Dünya Mirasları Listesi’nde de yer almaktadır. 
Byblos’un bulunduğu Fenike bölgesine ismini Yunanlılar vermiştir. Şehrin ismi olan Byblos’u da yine Yunanlılar bu bölgeye vermiştir. Byblos kelime anlamı olarak papirüs anlamına gelmektedir. Bunun sebebi ise şehrin önemli bir liman kenti ve bundan dolayı da önemli bir ticaret şehri olmasındandır. O zamanlarda papirüs bu şehir papirüs ticaretine oldukça hakim bir şehir konumundadır. Byblos şehri milattan önce 3 ve 2. yüzyıllarda ise Mısır Firavunlarının egemenliği altında bulunmuştur. Bu zaman diliminde, bu şehir Fenike Sahil Şeridi’nin gerek dini gerekse ticari anlamda başkenti olmuştur. Bu şehrin tarihsel açıdan bir diğer önemli yanı ise, günümüzde kullandığımız Latin alfabesinin temeli sayılan lineer alfabeyi bulanların da Bybloslu olmasıdır.
Byblos önemli bir ticaret kentidir. Bu kentin ticarete ilk başladığı zaman dilimine bakacak olursak, milattan önce 2000’li senelerde Mısır’da bulunan piramitlerin yapımı için sedir ağaçlarını bu şehre satmışlardır. Bu olay Byblos’da ticaretin ilk başladığı zaman olarak lanse edilir. Bu konuda büyük ilerlemeler katederek, milattan önce 11. yüzyılda ise Fenike’nin en önemli ticaret kenti olmuştur. Akdeniz’de de bu konuda çok sayıda koloniler kurmuşlardır. Yaklaşık 300 yıl sonra ise, milattan önce 8. yüzyılda, Asurlular’ın bu bölgeye saldırması sonucu bu egemenliklerini yitirmişlerdir. Byblos, günümüzde Lübnan’ın tarihi yapısını koruyan en modern şehirlerinden bir tanesidir. Turistik anlamda da her sene oldukça çok sayıda ziyaretçiyi ağırlayan bu kentin mimari yapısını 2006 Lübnan Savaşı biraz bozmuştur. Şehir önemli tarihi dokusu ve görülmeye değer dağlarıyla çok fazla sayıda turisti bünyesine çekmektedir. 
Dilerseniz Beyrut'tan düzenlenen turlarla Byblos şehrini ziyaret edebilirsiniz.

İklim / Hava Durumu
Nasıl Gidilir?
Ne Zaman Gidilir?
Nerede Kalınır?

Byblos (Jbayl) lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Booking.com aracılığıyla rezervasyon yapmak için tıklayın!. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Booking.com aracılığıyla rezervasyon yapmak için tıklayın! gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Booking.com aracılığıyla rezervasyon yapmak için tıklayın! otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Byblos (Jbayl) aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Byblos (Jbayl) pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.

Sehir Merkezine En Yakın Byblos (Jbayl) Otelleri booking-logo

En Uygun Fiyatlı Byblos (Jbayl) Otelleri booking-logo

Sizin İçin Seçtiğimiz Byblos (Jbayl) Otelleri booking-logo

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Byblos (Jbayl) Otelleri booking-logo

Yemek / Restoran / Ne Yenir Ne İçilir?
Önemli Yerler / Gezilecek Yerler
Ne Yapılır?
Gece Hayatı / Bar / Eğlence
Alışveriş / Ne Alınır?
Festival / Fuar
Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler
Dikkat Edilmesi Gerekenler / Önemli Bilgiler

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, anılan ülkeye yapacakları turizm amaçlı seyahatlerinde vizeden muaftır.

Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, anılan ülkeye yapacakları turizm amaçlı seyahatlerinde vizeden muaftır.

Lübnan’a akredite diplomatik, konsüler veya uluslararası örgütler nezdindeki temsilciliklere atanan Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri  görevleri müddetince, vizeden muaftır.