Google+

Lüksemburg Şehri

AVRUPALüksemburgLüksemburg Şehri
Lüksemburg Şehri - : - / -
--℃
1 EUR=0.00
Type C250V2.5 A
 • Ocaweather-icon0℃
 • Şubweather-icon1℃
 • Marweather-icon4℃
 • Nisweather-icon8℃
 • Mayweather-icon12℃
 • Hazweather-icon15℃
 • Temweather-icon17℃
 • Ağuweather-icon16℃
 • Eylweather-icon13℃
 • Ekiweather-icon9℃
 • Kasweather-icon4℃
 • Araweather-icon1℃
Ülke: Lüksemburg Nüfus: 107,247 Resmi Dil: Lüksemburgca, Almanca, Fransızca Para Birimi: Euro (EUR) İklim: Okyanus İklimi Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 Gün  


 

Lüksemburg Şehri ya da Lüksemburg olarak anılan şehir, aynı isme sahip Lüksemburg ülkesinin başkentidir. Şehrin kuzeyinde Alzette Nehri, güneyinde Pétrusse Nehri ve ortasında Orta Çağ’da Franklar tarafından inşa edilen Lüksemburg Kalesi bulunmaktadır. İşte tam da bu yüzden bu küçük şehir, turistler için bir masal diyarı gibidir.

Merkezi konumu sayesinde turistler için uğrak yeri gibidir. Brüksel'e 188, Paris'e 289 ve Köln'e 190 km uzaklıktadır. Ancak bu merkezi konumu, geçmişte pek çok kez hakimiyetin el değiştirmesine de sebep olmuştur. 10. yüzyılda surlarla çevrili bir şekilde Alzette ve Pétrusse nehirlerinin üzerine kurulan şehrin günümüze kadar kalmayı başaran tarihi mahalle ve sur sistemleri ile kentin tarihsel değerleri 1994 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi ile koruma altına alınmıştır.

Lüksemburg, dünyanın en zengin şehirlerinden birisi olarak kabul edilir; bu nedenle, yıllar içerisinde bankacılık merkezi haline gelmiştir. Avrupa Birliği’nin üç resmi kurumu Avrupa Mahkemesi, Avrupa Adalet Divanı ve Avrupa Yatırım Bankası Lüksemburg şehrinde bulunmaktadır.

Bunun dışında turistler için de canlı ve hareketli bir şehirdir. Kültürel anlamda müzeler, tiyatrolar, konser salonları ve sanat galerileri kentin dört bir yanına dağılmıştır. Şehri gezmek için en güzel zaman, 23 Haziran Ulusal Gün’ün de kutlandığı yaz aylarıdır.

Tanıtıcı Video:
 

 

 

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışına çıkarken yaptırmanız gereken özel bir sigorta poliçesidir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası. Bu sigortanın amacı seyahatiniz sırasında herhangi bir sağlık sorununa karşı güvence altında olmanızdır. Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını vize başvurusuna gitmeden önce almanız gerekiyor. Nitekim ülkeler vize vermek için bu yurtdışı seyahat sağlık sigortasını talep ediyor. Birkaç yıl önceye kadar bu poliçeyi almak için mutlaka bir sigorta acentesine gitmeniz gerekiyordu. AXA Sigorta bu işi kolaylaştırdı. AXA Sigorta web sitesinden kolaylıkla alabileceğiniz bu poliçenin fiyatı ise 6 Euro’dan başlıyor.

Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını hemen alıp poliçeyi kenara koymanızı öneririz, böylelikle vizeye gitmeden bir işi kolaylıkla çözmüş olursunuz. Zaten yurtdışındayken hastalanırsanız ya da beklenmedik bir şey başınıza gelirse, masraflarınızın hızlıca sigorta tarafından karşılanması ile yüksek ücretler ödemekten de kurtulursunuz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Lüksemburg, Lüksemburg Büyük Dükalığı’nın başkentidir ve ülkenin güneyinde yer alır. Lüksemburg bir Batı Avrupa şehridir. Şehrin bulunduğu ve kendisiyle aynı adı taşıyan ülke, batı ve kuzeyinde Belçika, doğusunda Almanya’nın Rheinland-Pfalz ve Saarland eyaletleri, güneyinde ise Fransa’nın Lorraine bölgesi ile sınır komşusudur. 

Geolocation

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim


 

Lüksemburg dünyanın en düzenli ve bakımlı kentlerinden birini yansıtır. Kent yüksek ve alçak olarak iki bölüme ayrılmıştır. Ville Haute denilen bölüm eski kenti, Ville Basse ise nehir kıyısını kapsar. Kenti eski şehirden keşfetmeye başlayabilirsiniz. Gezi sırasında mola vereceğiniz birçok park, bahçe ve restoran da sizi bekliyor olacak.

Adolphe Köprüsü

404 Ara 2016Gezilecek Yerler

Adolphe Köprüsü

Lüksemburg’da Petrus Nehri üzerinden güvenli geçiş sağlamak için 1900-1903 yılları arasında inşa edilen ve kemerli bir yapıya sahip olan Adolphe Köprüsü, tren garı ile kent merkezini birbirine bağlamaktadır. Ville Haute’deki Boulevard Royal ile Gare’deki Avenue de la Liberté arasında bir geçiş köprüsüdür.
153 metre uzunluğunda ve 17.2 metre genişliğinde olan köprüde araçlar ve otobüs için toplam dört şeritli yol vardır. Ayrıca yayalar için de iki adet yürüyüş yoluna sahiptir. 

Gayriresmi olarak ulusal bir sembol haline gelen Adolphe Köprüsü, Lüksemburg’un bağımsızlığını temsil ettiğine inanılır. Köprü, hem bu sebepten hem de güzel bir görüntüye ve manzaraya sahip olduğundan yıllardır turistlerin ilgisini çekmektedir.

Fransız Paul Sejourne ve Lüksemburglu Albert Rodange tarafından 1900-1903 yılları arasında inşa edilen köprünün tasarımı o kadar güzeldir ki, Amerika Filedelfiya’daki Walnut Lane Köprüsü’nde yeniden uygulanmıştır. 

Bu güzel turistik köprü adını, 1890-1905 yılları arasında Lüksemburg’da hüküm süren Büyük Dük Adolphe’den almaktadır. Köprünün yapım yılı her ne kadar 100 yılı aşmış olsa da şehirde kullanıma açılan son köprü olması nedeni ile yerel halk tarafından halen “Yeni Köprü” olarak da adlandırılmaktadır.

-

Lüksemburg Şehri lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Domus Hotel, The Guest House I, Apartments Roudebierg. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz The Queen Luxury Apartments - Villa Serena, The Guest House III gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz The Guest House II, Residence Glacis, Rooftop Panoramic 90m2 Ultradesign otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Lüksemburg Şehri aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Bock Casemates

404 Ara 2016Gezilecek Yerler

Bock Casemates

Lüksemburg’un turistler tarafından en çok ziyaret edilen yerlerinden biridir Bock Casemates. Türkçe’de Bock Tahkimatı olarak da adlandırılabilecek olan yapıda pek çok yeraltı tüneli ve mağara yer alıyor. 

Buranın en eski tarihi aslında 963 yılına uzanıyor. Kayalık bir alan olan tepenin iyi bir savunma noktası olduğunu düşünen Kont Siegfried, kalesini buraya inşa ediyor. Çevresinde ise, şimdinin Lüksemburg şehri olan, şehir gelişmeye başlıyor. 

UNESCO Dünya Mirası sayılan yapının tünelleri ise ilk kez 1644 yılında İspanyol egemenliği döneminde yapılmıştır. 23 kilometre uzunluğa sahip olan tüneller 40 yıl sonra, Fransız askeri mühendis ve kale mimarı Vauban ile 18. yüzyılda Avusturyalılar tarafından genişletilmiştir. Yeraltında bulunan ve çok güvenlikli olan bu geçitler farklı katlarda inşa edilmiştir.

Kalenin 1867 yılında yıkılmasının ardından 17 kilometrelik kısmı korunabilmiştir. Bu bölümler 1933 yılında halkın ziyaretine açılmıştır. 1994 yılında ise UNESCO burayı Dünya Mirası Listesi’ne kabul etmiştir.

Sağladığı güvenlikle şehrin kurulma sürecini hızlandıran tepenin altında bulunan galerileri ve tünelleri gezdikten sonra üst kısmına çıkıp, Petrus Vadisi’nin eşsiz manzarasını da seyredebilirsiniz.

-

Büyük Dük Sarayı

404 Ara 2016Gezilecek Yerler

Büyük Dük Sarayı

1572-1795 yılları arasında belediye binası olarak inşa edilen Büyük Dük Sarayı (Palais grand-ducal), 1817’den sonra Lüksemburg Hükümeti tarafından kullanılmaya başlandı. Sarayı bu anlamda kullanan ilk kişi Prens Henry oldu. 

Büyük Dük III. William ve eşi Büyük Düşes Emma’nın ziyareti öncesinde, 1883 yılında, saray önemli bir yenilenmeden geçirildi. Büyük Dük Adolphe döneminde ise yapıya yeni alanlar eklendi. Belçikalı Mimar Gedeon Bordiau ve Lüksemburglu Mimar Charles Arendt tarafından aile odaları ve misafir odaları bu dönemde eklendi. 

Büyük Dük ve Düşes’in ikamet ettikleri yapı 2. Dünya Savaşı’nda Naziler tarafından işgal edilerek, tavernaya dönüştürüldü. Ve ne yazık ki bu dönemde sarayın mobilyaları, sanat koleksiyonu ve mücevherleri zarar gördü. Sarayın kapısına gamalı haçlı bayrak çekildi. 1945 yılında Büyük Düşes Charlotte’un sürgünden dönmesinin ardından saray yeniden Büyük Dük Sarayı oldu. Charlotte döneminde, 1960’lı yıllarda saray dekorasyonu yeniden yapıldı. 1991-1996 yılları arasında ise tamamen yenilendi. Bundan sonra ise günceli, modern zevkleri ve konforu yakalamak adına saray dekorasyonu dönemsel olarak değiştirilmeye başladı.

İkametgâh olması ve devlet işlerinin yürütülmesi dışında, resmi davetlerin de gerçekleştirildiği saray yılın belirli dönemlerinde rehberli turlar ile gezilebiliyor.

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Lüksemburg’un resmi para birimi Euro’dur.

Lüksemburg'da, Lüksemburgca, Fransızca ve Almanca olmak üzere üç resmi dil vardır. Lüksemburgca resmi dillerden biri olmasının yanında dukalığın da ulusal dilidir. Lüksemburgca, Almanya sınırında, Almanların konuştuğu lehçeye yakın bir dil olup, yoğun biçimde Fransızca'dan etkilenmiştir. Lüksemburgca günlük hayatta konuşulan dil olma özelliğine sahipken, yazılı dilde pek kullanılmaz.

Resmi yazışmaların büyük bölümü Fransızca yapılır. Okullarda en çok öğretilen dil ise Almanca'dır. Almanca aynı zamanda Katolik Kilisesi'nin de dilidir. Lüksemburg'da eğitim de üç-dillidir. İlköğretimin ilk yılları Lüksemburgca yapılır. Daha sonra kullanılan dil Almanca olarak değişir. Ortaöğretimde ise öğretim dili Fransızca'ya döner. Ancak ülkede ortaöğretimden mezun olabilmek için ülkenin üç resmi dilinde de yeterlilik belgesi gerekmektedir.

Lüksemburg ile Türkiye arasında 2 saatlik zaman farkı vardır. Saati Türkiye'den 2 saat geridedir.

LÜKSEMBURG BÜYÜKELÇİLİĞİ


 

Lüksemburg, Batı Avrupa’da bulunduğundan okyanus iklimi özelikleri görülmektedir. Bu sebeple de her mevsim bol yağışlı geçmektedir. Nem oranı yüksek, yıllık sıcaklık farkı azdır. En kurak aylarda bile yağış görülse de yağışın görece daha az olduğu yaz mevsiminde Lüksemburg’u ziyaret edebilirsiniz.

Lüksemburg’da 23 Haziran Ulusal Günü oldukça renkli bir şekilde kutlanır. Yaz mevsimi olması da avantaj olacaktır. Gezi planınızı bu tarihe denk getirirseniz büyük bir eğlenceye tanıklık edebilirsiniz.
 

Türkiye'den Lüksemburg-Findel Uluslararası Havalimanı’na direkt uçuşlar mevcuttur. Şehir merkezinden yalnızca 6 km uzakta olan havalimanından şehir merkezine otobüs ya da trenle kolayca ulaşabilirsiniz. 

Lüksemburg’a birçok Avrupa şehrinden trenle ulaşmak da mümkün. Paris, Trier ya da Brüksel gibi merkezden trenle kısa sürede Lüksemburg’a gidebilirsiniz. Aynı şekilde birçok şehirden otobüslerle de uygun fiyatlara Lüksemburg’a yolculuk edebilirsiniz.

Lüksemburg’da finans sektörünün gelişmiş olması sebebiyle şehir merkezinde sık sık önemli toplantılar ve zirveler organize ediliyor. Bu yüzden merkezdeki oteller oldukça pahalı ve genelde dolu oluyor. Özellikle Avrupa Birliği toplantıları olduğu dönemlerde şehirde turist olarak konaklayacak yer bulmak sıkıntı yaratıyor. Bu sebeple küçük bir şehre gidiyor olmanıza güvenmeyin, otelinizi önceden planlamayı unutmayın. Daha uygun fiyatlı ve küçük otel seçenekleri için ise şehrin güneyinde (Luxembourg Sud), şehir merkezinin biraz dışında konaklamayı tercih edebilirsiniz. 

Lüksemburg Şehri onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Lüksemburg Şehri Otel Önerileri booking-logo

En Uygun Fiyatlı Lüksemburg Şehri Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Lüksemburg Şehri Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Lüksemburg Şehri Otelleri


 

Lüksemburg, oldukça küçük olduğundan, tüm kenti yürüyerek rahatça keşfedebilirsiniz. Yine de tren ve otobüs seçenekleri mevcut. Lüksemburg tren yolları (Chemins de Fer Luxembourgeois) özellikle güneydeki birçok bölgeye gidiyor; kuzeye ise sadece bir hat gidiyor. Bu sebeple kuzey bölgesine seyahat ederken otobüslerden faydalanabilirsiniz.

Cumartesi ve Pazar günleri otobüsler oldukça seyrek geçtiği için hafta sonu planlamanızı yaparken otobüs saatlerine dikkat etmenizde fayda var. 
Lüksemburg’da özel ya da kiralık aracınızı da kullanabilirsiniz fakat özellikle hafta sonları şehirde park alanı bulmak oldukça zor. Birçok otopark hafta sonu erken saatte kapattığından turistik gezinizi yarım bırakmak zorunda kalabilirsiniz. 

Birçok küçük Avrupa şehrinde olduğu gibi Lüksemburg’da da bisikletle gezmek oldukça rahat. Kolayca kiralayabileceğiniz bisikletinizle gün boyu şehrin keyfini çıkarabilirsiniz. 

Havaalanından şehir merkezi 6 km uzaklıkta ve 30 dakikada taksi ya da otobüs ile ulaşılabilmekte. 9 ve 16 numaralı otobüsler ile şehir merkezi Hamilus Meydanı’na ve tren garına ulaşılabilir.


 

Lüksemburg, üç büyük Avrupa şehrinin arasında kaldığından mutfağı da bu ülkelerden etkilenmiştir. Özellikle de Fransız etkisini Lüksemburg yemeklerinde gözlemleyebilirsiniz. Lüksemburg’da füme et ve sosisin değişik sunumlarıyla karşılaşabilir, alabalık, turna, kerevit gibi yerel balıkların tadına bakabilirsiniz. Şehrin mutfağının temel malzemeleri fasulye, patates, jambon, lahana, soğan ve diğer kök bitkileridir. 

Alman kültürü etkisiyle domuz etinden yapılan yemekler ve yanında servis edilen patates hemen her restoranda karşınıza çıkabilecek bir ikili. “Judd mat gaardebounen” adı verilen füme domuz eti, yanında haşlanmış yeşil fasulye ile servis ediliyor ve Lüksemburg’un spesiyallerinden bir tanesi.  Ayrıca “Gromperekichelchen” adı verilen, Türkçesi patates bisküvisi olan atıştırmalığı da mutlaka denemelisiniz. 

Son yıllarda, göçlerin etkisiyle Lüksemburg’da Portekiz ve İtalyan mutfağı da oldukça revaçta. Bu yüzden dünya mutfağını da Lüksemburg’da keşfedebilirsiniz. 

Lüksemburg’da birbirinden çeşitli çikolatalarla şarapların da keyfini çıkarmak mümkün. Özellikle Pinot Gris, Gewürtztraminer gibi şarapların tadına bakmadan dönmemek gerek. Sadece şarap değil, “Diekirch” adı verilen yerel biranın da tadına bakabilirsiniz. Adı aynı isimli kasabadan gelen Diekirch, Lüksemburglular tarafından yemeklerin yanında da tercih ediliyor. Yemekten sonra ise “eau-de-vie” yani “hayat suyu” dedikleri, erikten üretilen bir içkiyi tüketiyorlar. “Mirabelle” ya da “Quetsch” adlarıyla bulabileceğiniz bu içki oldukça sert olduğu için kahvenizin içine karıştırarak tüketmeyi tercih edebilirsiniz.

Popüler restoranlar
Alfa Brasserie, Restaurant Centser Roud Hous, Restaurant Le Bistrot By Parc Bleair

Bahşiş
Lüksemburg’da bahşişler genelde hesaba dahildir. Fakat büyük ve lüks restoranlarda %10 bahşiş bırakılmalıdır.
 


 

Lüksemburg şehir merkezinde birçok mekan bulmak mümkün. Çoğu Irish Pub tarzında olan pubların dışında gece kulüpleri açısından da birçok seçenek mevcut. Birçok iyi yerel DJ’e ev sahipliği yapan Lüksemburg’da sabahın ilk ışıklarına kadar müziğe doyacağınız yerler var. Özellikle ana tren istasyonu karşısında onlarca gece kulübü bulabilirsiniz.

Yerel halk ve turistlerin en çok tercih ettiği barlardan bir tanesi yerel biraların tadını çıkarabileceğiniz “Brauerei - Big Beer Company”. Ayrıca “Coco Mango” ve “ Star’s Bar” da içkilerinizi yudumlamak için eğlenceli mekanlar arasında.

“Byblos Club”, “Liquid” ve “ Rock Solid” en çok rağbet gören gece kulüplerinden sadece üç tanesi. Biraz daha lüks bir mekan tercih ediyorsanız, zaman zaman ünlü şarkıcıların ve ünlü DJ’lerin sahne aldığı “Den Atelier”yi deneyebilir, kaliteli müziğin tadını çıkarabilirsiniz. 
 


 

Lüksemburg’da Avrupa’nın en popüler ve lüks markalarının mağazalarını bulabilirsiniz. Şehrin trafiğe kapalı olan uzun caddeleri alışveriş yapmayı çok daha keyifli hale getiriyor. “Esch-sur-Alzette Caddesi”, şehrin en uzun ve en çok mağazaya ev sahipliği yapan alışveriş caddesidir. Daha küçük butikleri de görmek istiyorsanız “Grand Rue” ve etrafındaki küçük sokakları gezebilir, özel tasarım butikleri keşfedebilirsiniz.

Eğer antika meraklısıysanız her ayın ikinci ve dördüncü Cumartesi günleri Place d’Armes Meydanı’nda kurulan antika pazarı ilginizi çekebilir. Yerel sebze ve meyveleri keşfetmek istiyorsanız Place Guillaume’da her hafta Çarşamba ve Perşembe günleri kurulan pazarı ziyaret etmelisiniz. 

Lüksemburg’da hediyelik eşya seçenekleri çok geniş olmamakla beraber yüzlerce çeşit şarap satan dükkanlar bulabilirsiniz. Turistler tarafından en çok tercih edilen hediyelik ürün bir şişe şarap oluyor. Ayrıca Lüksemburg’un özel yapım çikolatalarından da birkaç kutu satın alabilirsiniz. 
 


 
•    Lüksemburg Film Festivali (Şubat-Mart)
•    Ördek Yarışı (Nisan)
•    Lüksemburg ING Gece Maraton Koşusu (Mayıs)
•    Fête de la Musique (Haziran)
•    Summer in the City (Haziran-Eylül)
•    Lüksemburg Ulusal Bayramı (23 Haziran)
•    Rock-A-Field (Temmuz)
•    E-Lake Festival (Ağustos)
•    Schueberfouer Eğlence Fuarı (Ağustos-Eylül)

 • Yeni Yıl (1 Ocak)
 • Paskalya
 • İşçi Bayramı (1 Mayıs)
 • Kutsal Pazartesi
 • Ulusal Gün (23 Haziran)
 • Tüm Azizler Günü
 • Noel (25-26 Aralık)

* Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü yıla göre değişmektedir.

 • Acil yardım: 112
 • Yangın: 112
 • Polis: 112
 • Normal (Bordo) pasaportlara vize istenmektedir.
 • Hususi (Yeşil) pasaportlara 90 güne kadar vize uygulanmamaktadır.
 • Hizmet (Gri) pasaportlara 90 güne kadar vize uygulanmamaktadır.
 • Diplomatik (Siyah) pasaportlara 90 güne kadar vize uygulanmamaktadır.