Google+

Budapeşte

image_placeholder
Budapeşte18:11 PM
10℃
1 HUF=0.01 TRY
Type E250V16 A
 • Ocaweather-icon0℃
 • Şubweather-icon1℃
 • Marweather-icon6℃
 • Nisweather-icon10℃
 • Mayweather-icon15℃
 • Hazweather-icon18℃
 • Temweather-icon20℃
 • Ağuweather-icon20℃
 • Eylweather-icon16℃
 • Ekiweather-icon10℃
 • Kasweather-icon3℃
 • Araweather-icon1℃
Ülke : Macaristan Nüfus : 1,732 milyon Dil : Macarca Para birimi : Forint İklim : Sert Karasal İklim Ortalama Kaç Günde Gezilir : 2-3 Gün Dünya Kültür Mirası Listesi'ndeki Yer: Budin Kalesi, Andrassy Bulvarı ve Tuna Nehri çevresi Big Mac Index: 3.18$ (Türkiye 3.87$)

Moskova’dan Budapeşte’ye giderseniz kendinizi Paris’te hissedeceksiniz. -Romanyalı müzisyen György Ligeti 

Budapeşte Hakkında Bilinmesi Gerekenler
blog.barrheadtravel.co.uk

Macaristan’ın başkenti Budapeşte, Orta Avrupa’nın en güzel şehirlerinden biridir. Macaristan’ın en büyük kenti olan Budapeşte ülkesinin ticaret ve endüstri merkezidir. Köklü bir geçmişe sahip şehir geçmiş ve bugünün sentezi yapısı ve tarihi ile doğal güzellikleriyle hem Türkiye’den hem de dünyanın farklı topraklarından çok fazla turistin ziyaret ettiği bir yerleşim yeridir. Buda ve Peşte şehirlerinin birleşmesinden oluşan Budapeşte ismini de bu iki kentin birleşiminden alır ve kent tarih boyunca önemli bu yüzden de çok hırpalanmış bir bölge haline gelmiştir. 

Nasıl Haberleşilir?

Vodafone Red'le yurtdışına gittiğinizde günde 12,90TL’ye, herhangi bir ek işlem yapmadan tarifenizdeki internet, her yöne dakika ve SMS’lerin tamamını 51 ülkede tıpkı Türkiye’deymiş gibi kullanabilirsiniz. Telefonunuzu kullanmadığın günlerde ek ücret de ödemezsiniz.

Peşte yönetim birimini merkezi olan Budapeşte, Tuna Nehri’nin Macaristan Dağları'nı geçiş ovaya ulaştığı yerde oluşmuş iki bölümlü bir şehirdir. Orta Avrupa ülkesi olan Macaristan’ın kuzeyinde yer almaktadır ve kuzeyinde Slovakya, batısında Avusturya, doğusunda Romanya ile güneyinde Hırvatistan yer almaktadır. 

Geolocation

Budapeşte’nin para birimi Forint'tir. Forint'in uluslararası para birimi kodu ise HUF’tur. 

Macaristan saati Türkiye saatinden 1 saat geridedir. 

Resmi dili Macarca olan Macaristan’da İngilizce bilen kişi sayısı azdır.

Macarca bazı kelimeler:
 

 • Merhaba! Szia! / Jó napot!
 • Günaydın! Jó reggelt! 
 • İyi Akşamlar Jó estét!
 • İyi Geceler Jó éjszakát!
 • Nasılsın? Hogy vagy? 
 • İyiyim, teşekkür ederim. Jól, köszönöm.
 • Evet Igen 
 • Hayır Nem
 • Bana yardımcı olur musunuz, lütfen? Tudna segíteni?
 • Çok teşekkür ederim. Nagyon köszönöm. 
 • İngilizce konuşuyor musunuz? Beszélsz angolul?

 

 • Telefon: +36-1 478 91 30(Konsolosluk), +36 1 478 91 00(Büyükelçilik)
 • Faks: +36-1 344 51 43 
 • E-posta: embassy.budapest@mfa.gov.tr
 • Adres: 1062 Budapest, Andrassy ut 123 / Hungary
 • Başvuru Kabul Saatleri: 09:30-12:30


visitbudapest.travel

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de "sert karasal iklim" hakimdir. Şehrin en sıcak ayı temmuz en soğuk ayı ise ocaktır. Temmuz ayı ortalama sıcaklıkları 22 dereceyken Ocak ayı verilerine göre ocak ayları -1 derece civarında bir sıcaklığa sahiptir.

Şehrin kışları çok soğuk yazları ise çok olmasa da sıcak geçmektedir. Şehri gezmek için en ideal zamanlar ise yaz aylarıdır.

Şehrin en kalabalık ayı Ağustostur çünkü kentin en ünlü festivallerinden biri olan Sziget Müzik Festivali ayın ilk haftası yapılmaktadır.

İstanbul’dan Budapeşte’ye direkt uçuş seferleri yapılmaktadır. Diğer Türkiye şehirlerinden gelenler de önce İstanbul aktarması yapıp Macaristan’ın başkentine gidebilmektedirler. Diğer havayolu şirketlerini tercih ettiğinizde ise Amsterdam, Münih, Zürih ya da Roma aktarmaları yapmanız gerekmektedir. 

 • İki şehir arasındaki uçuş süresi 1 saat 55 dakika civarındadır.

23 bölgeden oluşan iki yakalı Budapeşte’de konaklama için karşınıza birçok alternatif çıkacaktır. Şehirdeki konaklama tesislerinin çoğu Peşte bölgesinde bulunmakla birlikte tercih olarak da burayı seçmenizde fayda var çünkü gezilip görülecek yerlerin çoğu burada bulunmaktadır. Otel fiyatları ise diğer yerlere göre daha pahalıdır. Bütçeniz yeterliyse Tuna Nehri civarında, Buda Kalesi yakınlarında ya da Andrassy Bulvarı’ndaki lüks otellerde geceyi geçirebilirsiniz. Konaklamak için büyük bir bütçe ayırmak istemiyorsanız ise toplu taşıma ile merkeze ulaşabileceğiniz bir tesis seçmelisiniz. Kahramanlar Meydanı, Terez ve Erszebet bulvarları ekonomiklik bakımında tercih edebileceğiniz yerlerdir.

Budapeşte pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Budapeşte Hotel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Budapeşte Otelleri

En Uygun Fiyatlı Budapeşte Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Budapeşte Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Budapeşte Otelleri

Budapeşte Şehir İçi Ulaşım
budapest.hu

Çoğu gezi rotası arasında yürüme mesafesi olan Budapeşte’de yorulduğunuz ya da şehri keşif turuna çıktığınız takdirde toplu taşıma araçlarını kullanabilirsiniz. Şehirde gelişmiş bir metro ağı, tramvay ve otobüs hattı bulunmaktadır.

Her toplu taşıma aracı için aynı bileti kullnabileceğiniz şehirde tek yön bilet ücreti 350 HUF olup günlük sınırsız kullanım biletleri de bulunmaktadır. Ücreti 1650 HUF olan bu biletlerde de alıp avantajlı seyehat imkanından yararlanabilirsiniz. Ayrıca toplu taşıma için her şey iyice düşünülmüş ve bunlar haricinde 10 binişlik bilet, günlük bilet gibi seçenekler de sunulmuştur. Biletinizi durak yakınlarındaki büfelerden ya da bilet makinelerinden rahatlıkla alabilirsiniz. Ayrıca daha fazla bir ücret ödeyerek de olsa biletinizi otobüs şoförlerinden de temin edebilirsiniz. 

Budapeşte Gezilecek Yerler
mebk12.meb.gov.tr

Macaristan’ın başkenti ve Avrupa’nın en güzel şehirlerinden biri olan Budapeşte’de gezip görülmesi gereken pek çok yer vardır. Bu yerlerin başında ise Buda Kalesi, Parlamento Binası ve Kahramanlar Meydanı gelmektedir. Ayrıca şehirde birçok önemli müze, Osmanlı mirası hamamlar, bazilikalar ve kiliseler bulunmaktadır.  

Buda Kalesi

4523 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Budapeşte Gezilecek Yerler-1
upload.wikimedia.org

Budapeşte gezilecek yerler listemizin ilk sırasında 13. yüzyılda inşa edilmeye başlanan Buda Kalesi var, kale şehrin Buda bölgesinin tepe kısmında yer almaktadır. Burası şehrin Buda kısmının en dikkat çekici ve turist çeken yeridir. Günümüzdeki görüntüsü ilk inşa şeklinden çok farklı olan bu kale içerisini gezip ardından terasında muhteşem şehir manzarasını izleyebilirsiniz.

Ayrıca yine bu bölgede Budapeşte Tarih MüzesiMacaristan Ulusal MüzesiMilli KütüphaneKraliyet SarayıMatyas Kilisesi ve Balıkçılar Burnu yer almaktadır.

** Bölgeye ulaşmak için 16 ve 16A numaralı otobüslere ya da tünel önünden kalkan fünikülere binmeniz gerekiyor.

Budapeşte lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz New Design Apartment / Egyetem tér, Downtown apartment Szondi, Danube Apartment Váci. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Boscolo Residence Osvat Utca I, Season Hostel gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Ibusz - Buda Castle foot studio, Boscolo Residence III, Perfect City Home Apartments otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Budapeşte aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Macaristan Ulusal Müzesi

4023 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Budapeşte Gezilecek Yerler-2
cache-graphicslib.viator.com

Budapeşte gezilecek yerler listemizde sırada, Buda Kalesi sınırları içerisinde yer alan yapı Macaristan’ın en büyük müzesi, Macaristan Ulusal Müzesi önemli eserleriyle ziyaret etmeniz gereken bir yerdir. Birçok önemli eserin yanında Beethoven ve Ferenc Liszt’in kullandığı piyanonun da sergilendiği bu özel müze Macaristan tarihini daha iyi tanımanıza olanak sağlayacak bir oluşumdur. Burada ülke tarihi ile ilgili birçok bilgiye sahip olacaksınız.

 • Müze, Salı ve Pazar günleri 10:00 ile 18:00 saatleri arasında hizmet sağlamaktadır. Pazar günleri ise kapalıdır.
 • Ulusal tiyatronun giriş ücreti yetişkinler için 1100 HUF, örencilere ise 550 HUF’tur. Yine burada da Budapeşte Kart’ına %20 indirim yapılmaktadır.  
 • Web sitesi

Parlamento Binası

2423 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Budapeşte Gezilecek Yerler-3galeri2.uludagsozluk.com

Budapeşte gezilecek yerler içinde Budapeşte’nin en önemli  sembolü olan Parlamento Binası; ülkenin bağımsızlığı ve gücünün bir göstergesi olarak inşa edilmiş ihtişamlı bir yapıdır. Tuna Nehri kıyısındaki bu yapı için milyon kiremit, yarım milyon değerli taş ve kilo altın kullanılmıştır. Gece gündüz fark etmeden ihtişamından hiçbir şey kaybetmeyen, gece ışıklandırmasıyla insanı kendine hayran bırakan bina toplantıların olmadığı günlerde özel turlarla ziyaret edilebiliyor.

 • İçerideki dakikalık tur ve farklı dil seçenekli hizmet için AB vatandaşları 1750 HUF, diğer ülke vatandaşları ise 3500 HUF ücret ödüyorlar. Giriş biletinizi ya bina önündeki stantlardan ya da internetten alabiliyorsunuz. Eğer stanttan almaya karar verirseniz onların 16:00’a kadar hizmet verdiklerini hatırlatalım.
 • Bölgeye ulaşım ise metronun ikinci hattıyla sağlanıyor. İçeri girmeseniz bile görkemli yapıyı dıştan görmek ve Kossuth Meydanı’nda gezinmek için bölgeye gitmelisiniz.
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Budapeşte Mutfağı
hungarian-food.hungaryguide.info

Yağlı ve ağır olarak bilinen Macar mutfağı et ve domuz yağının fazlaca kullanıldığı bir kültür. Etin yanı sıra hindi, lahana, tavuk, kaz ciğeri, patates, domates, ekşi kaymak, Macar salamı , tatlı su balıkları, soğan ve sarımsak Macar mutfak kültürünün temeklini oluşturuyor. Şehirde birçok geleneksek yemek sulu olup ekmekle tüketilir. Aynı zamanda ekmek ve hamur işi açısından Türk kültürüne benzer özellikler gösteren şehrin en meşhur yemeği gulaş çorbasıdır. Çok sulu etli, havuçlu patates yemeğini andıran gulaş çorbası şehirde çok tüketilen bir yemektir.

Budapeşte Gece Hayatıd1hte01l102da9.cloudfront.net

Güzel olduğu kadar eğlenceli bir şehir olan Budapeşte’de çok fazla bar, disko ve  gece kulübü bulunmaktadır. Bunlar haricinde daha sakin bir gece geçirmek isterseniz şık restoranlardan birinde müzik eşliğinde sohbet, muhabbet edebileceğiniz gibi kültür sanat etkinliklerine de katılabilirsiniz.
Değişik tarzda müzikler çalan eğlence mekanları ise size kendisini sevdirecek ve güzel bir akşam geçirmenizi sağlayacak şekildedir.

Ayrıca şehirde içki fiyatları da uygundur.  Eğlenceler ise hava aydınlanana kadar devam etmektedir. İsterseniz ışıklı Tuna Nehri çevresinde de yürüyüş yapabilirsiniz. 


budapest.no

Budapeşte küçük dükkanlardan büyük alışveriş merkezlerine kadar size alışveriş konusunda birçok seçenek sunacak bir şehirdir. Alışveriş tutkunlarını hayal kırıklığına uğratmayacak bu şehirde özellikle Vaci Utca ve Andrassy Caddesi boyunca yer alan  mekanları ziyaret ederek şehrin en hareketli noktalarında zaman geçirebilirsiniz.

Geleneksel alışveriş kültürünün devamı niteliğindeki açık hava pazarları şehirde çokça rastlayacağınız yerlerdendir. Great Market Hall, Hunyadi Ter ve Rakoczi Ter gibi bu pazarlardan hem günlük hem de alışveriş ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Yine Szentendre kasabası hediyelik eşya cenneti olarak karşınıza çıkabilecek bir yer.

Şehirden hediyelik alınabilecek ürünler: Kilitli kutular, el işi ürünler, dantel işleri, magnetler, kutularda satılan paprikalar, şehrin sembolü haline gelmiş tokia şarapları, geleneksel mavi gömlek ve etektir. Ayrıca Macar porseleni ürünler de tercih edilen eşyalardandır. 


thevyshka.ru

 • Mart-Budapest Fringe Festival, Budapest Spring Festival
 • Temmuz-Sziget Festival
 • Ağustos- Budapest Festival of Folk Arts, Hungarian Formula 1 Grand Prix
 • Eylül- Budapest Baroque Festival, Budapest International Wine Festival
 • Ekim- Budapest Autumn Festival, Budapest Marathon
 • Kasım- Budapest Art Fair, Budapest Compemporary Drama
 • Aralık- Budapest Christmas Fair
 • 1 Ocak Yeni Yıl
 • 15 Mart Milli Bayram
 • Paskalya (her yıl değişiyor.)
 • 24 Mayıs Pentecost
 • 1 Mayıs İşçi Bayramı
 • 20 Ağustos Anayasa Bayramı / Saint Stephen Günü
 • 23 Ekim Cumhuriyetin İlanı
 • 1 Kasım Hıristiyan Bayramı
 • 25-26 Aralık Noel
 • Nasıl Telefon Edilir?- Macaristan Telefon Kodu +36 / Budapeşte Telefon Kodu
 • Acil 112,
 • Ambulans 104,
 • Polis 107,
 • İtfaiye 105
 • Turizm Polisi (0-24): 06-1-438-8080

 

165212 May 2016Vize

Macaristan Vizesi Hakkında Önemli Uyarılar

 • Daha önceden Schengen vizesi olmayan yolcular randevu gününde şahsen konsolosluğa gelmek durumundadırlar.
 • Normal (Bordo) pasaportlara vize istenmektedir.
 • Hususi (Yeşil) pasaportlara vize uygulanmamaktadır.
 • Hizmet (Gri) pasaportlara vize uygulanmamaktadır.
 • Diplomatik (Siyah) pasaportlara vize uygulanmamaktadır.

Macaristan Vize Şartları

Şirket Ortakları - Tüccar ve Sanayiciler

 • Pasaport (Geçerlilik süresi en az 6 ay olmalıdır.)
 • Vize Başvuru Formu (37. soru ve 2 adet vekaletname imzalanmış olmalıdır.)
 • Antetli kağıda konsolosluğa hitaben dilekçe. (Gidiş amacını belirten, şirket yetkilisi tarafından ıslak kaşeli ve imzalı vize talep dilekçesi.)
 • 2 adet biometrik fotoğraf. (Arka fon beyaz ve yeni çekilmiş olmalıdır.)
 • Şirket imza sürküleri fotokopisi.
 • Orjinal faaliyet belgesi. (Son 3 ay tarihli)
 • Banka hesap cüzdanları. (Hesap hareketleri ve bakiyesi bulunan, güncel tarihli.)
 • Vergi levhası fotokopisi. (Son dönem)
 • Ticaret sicil gazetesi fotokopisi.
 • Var ise tapu fotokopileri.
 • Var ise araç ruhsat fotokopileri.
 • Uçak ve otel rezervasyonu.
 • Kimlik fotokopisi.

SSK'ya Bağlı Olarak Çalışanlar (Maaşlı)

 • Şirketin antetli kağıdına kaşeli ve imzalı olarak, Macaristan konsolosluğa hitaben, işveren tarafından yazılmış şirketteki görevinizi, seyahat detaylarını ve vize talebiniz belirten dilekçe.
 • Şirketin imza sirküleri
 • Vergi levhasının fotokopisi
 • Yeni tarihli faaliyet belgesi fotokopisi
 • Ticari sicil gazetesi fotokopisi
 • Oda sicil kayıt sureti aslı
 • Sigorta işe giriş bildirgesi fotokopisi (SSK giriş bildirgesi tekrar ve yeni işe giriş ise eski SSK işe giriş bildirgesi)
 • 4 aylık sigorta bildirgesi fotokopisi
 • Son üç aylık bordro fotokopisi
 • Şirketin hesap cüzdan fotokopisi
 • Gayrimenkul tapu fotokopisi
 • Kredi kartları fotokopisi
 • Turistik gidenlerden otel ve uçak rezervasyonları,
 • Ticari Seyahatleriniz İçin Macaristan daki Firmadan Davetiye
  (Macaristan dan gönderilen davetiyenin bir sureti sizde diğerininse Macaristan konsolosluğu vize departmanında olması gerekmektedir.)
 • 2 Resim (Arka fonu beyaz, yeni çekilmiş ve rötuşlanmamış)
 • Pasaport (Vize bitiş tarihi itibarıyla en az 6 ay süresi olan, varsa eski pasaportlarınız)
 • Seyahat Süresini Kapsayan 30.000 TL Teminatlı Seyahat Sağlık Sigortası
 • Evli kişilerin evlilik cüzdan fotokopileri

Emekliler

 • Macaristan Konsolosluğu vize departmanı'na hitaben dilekçe
 • Emekli cüzdanı fotokopisi
 • Sağlık karnesi fotokopisi
 • Gayrimenkul tapu fotokopisi
 • Banka cüzdan fotokopisi
 • 2 Resim (Arka fonu beyaz, yeni çekilmiş ve rötuşlanmamış)
 • Pasaport (Vize bitiş tarihi itibarıyla en az 6 ay süresi olan, varsa eski pasaportlarınız)
 • Seyahat Süresini Kapsayan 30.000 TL Teminatlı Seyahat Sağlık Sigortası

Öğrenciler

 • Macaristan Konsolosluğu vize departmanı'na hitaben dilekçe
 • Okuldan yeni tarihli öğrenci belgesi
 • 18 yaş dolmamış ise anne ve babadan Macaristan ya seyahat edebilmesi için muvafakat name
 • Aile işveren ise veya bordrolu ise yukarıda belirtilen belgelerin tamamı eklenecektir.
 • 2 Resim (Arka fonu beyaz, yeni çekilmiş ve rötuşlanmamış)
 • Pasaport (Vize bitiş tarihi itibarıyla en az 6 ay süresi olan, varsa eski pasaportlarınız)
 • Seyahat Süresini Kapsayan 30.000 TL Teminatlı Seyahat Sağlık Sigortası
 • Anne veya Babanın geçerli yada eski Macaristan vizesi varsa fotokopileri

Ev Hanımları

 • Macaristan konsolosluğu vize departmanına hitaben yazılmış seyahat detaylarını ve vize talebiniz belirten dilekçe
 • Gayrimenkul tapu fotokopisi
 • Hesap cüzdan fotokopisi
 • Eşi çalışıyor ise veya işveren ise yukarıda belirtilen belgeler eklenecektir.
 • 2 Resim (Arka fonu beyaz, yeni çekilmiş ve rötuşlanmamış)
 • Pasaport (Vize bitiş tarihi itibarıyla en az 6 ay süresi olan, varsa eski pasaportlarınız)
 • Seyahat Süresini Kapsayan 30.000 TL Teminatlı Seyahat Sağlık Sigortası
 • Eşinin geçerli yada eski Macaristan vizesi varsa fotokopileri