Google+

Debrecen Gezilecek Yerler

44131 Mar 2016Lokasyon Detay

Debrecen Gezilecek Yerler
funzine.hu

Başkentten sonra ülkenin ikinci büyük şehri olan Debrecen önemli tarihi yapılarının yanı sıra milli parkları ve birbirinden güzel gölleri ile de gezginlere doyumsuz bir deneyim yaşatma konusunda oldukça başarılıdır diyebiliriz. Sizler için Debrecen’in en çok ziyaret edilen müze, tarihi yapı, ulusal park ve göllerini derledik.

Deri Müzesi

Debrecen Gezilecek Yerler-1
pinimg.com

Debrecen lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Dorka Vendégház, Tamás Lovastanya, Fészek Apartman. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Auguszta Hotel, Apartman Dorottya gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Bori's Beauty Box Apartment Debrecen, Dorcas Center & Camping, KLK Hotel otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Debrecen aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Müzenin kurucusu olan Frigyes Deri aristokrat bir Macar ailenin üyesidir. Uzun yıllardır oluşturduğu koleksiyonunu 1920 yılında Debrecen’e bağışlamıştır. Müze binası ise 1930 yılında açılmıştır. Neo Barok tarzında inşa edilmiş bir binada hizmet veren Deri Müzesi’nde Macaristan ve özelde de Debrecen’in 13. yy dan itibaren tarihine dair oldukça fazla detay bulabilirsiniz.

Müze değerli eserleri bir araya getirme, koruma ve sergileme işlevinin yanı sıra eğitim anlamında da şehir için oldukça değerli hizmetler vermektedir. Macaristan’da bulunan en büyük müzelerden bir olma özelliğine de sahip olan müze aynı zamanda kısa süreli sergilere ve eğitimlere de ev sahipliği yapmaktadır.

Müze girişinde dünyaca ünlü Ferenc Medgyessy heykelini görme fırsatınız da olacak. Müzeye giriş ücreti 2.000 HUF. Ancak grup ziyaretlerinde ve öğrencilere indirim uygulanmaktadır. Müzeye ulaşmak için 1 Numaralı tramvay hattını kullanmanız gerekiyor.

Büyük Protestan Kilisesi

Debrecen Gezilecek Yerler-2
wikimedia.org

Macaristan’ın en eski kiliselerinden biri olan ve 19. yy da inşa edilen Büyük Reform Kilisesi Debrecen’in en önemli tarihi yapılarının başında gelmektedir. Öyle ki kilise günümüzde adeta şehrin sembollerinden biri haline gelmiştir. Ortaçağ’dan bu yana (13. yy) aslında aynı yerde olan kilise büyük bir yangında tamamen yok olmuştur. Şehrin merkezinde yer alan tarihi kilise Kossuth ve Calvin meydanlarında yer almaktadır. Protestan Kilisesinin Macaristan’daki sembolü olan kilise Debrecen’in “Kalvinist Roma” olarak adlandırılmasına da neden olmuştur. Kilise aynı zamanda Macar Devriminde de tarihi bir önem arz etmektedir. Macar Bağımsızlık Bildirgesi 1848 yılında burada okunmuştur.

Ortalama 5.000 kişi kapasiteli olan ve 1.500 metrekarelik alanda konuşlanan Kilisede bulunan büyük çan ise Macaristan’ın en büyüğüdür. Kulelerinin yüksekliği ise 61 m.'dir. 

Hortobagy Ulusal Parkı

Debrecen Gezilecek Yerler-3
fwmail.net

Park olarak adlandırılsa da oldukça geniş bir arazi üzerinde bulunan Hortobagy Parkı gezginler için oldukça farklı deneyimler sunuyor. Parkın içerisinde vahşi hayvan parkı, balık havuzları, Tisza Gölü ve bir müze bulunuyor. Parkı gezmek için bir araç ya da bisiklet kiralama şansınız da var.

Fishpond adı verilen ve 1916 yılında kurulan bölgede ise 300’den fazla kuş türünü inceleme fırsatı bulabilirsiniz.
Zanaatçıların bulunduğu bölgede ise kostüm yapımı, deri işleri, peynir yapımı, ahşap oyuncak yapımı gibi çok sayıda atölye çalışmasına katılabilirsiniz. Atölyelere katılım ücreti 700 HUF.

Tisza gölü çevresinde yer alan ahşap yolda doğa ile iç içe keyifli bir yürüyüş imkanı da doğasever gezginler için oldukça ilgi çekici olacaktır. Aynı zamanda gölge bot gezilerinin düzenlendiği bilgisini de eklemeden geçmeyelim.
Parkta aynı zamanda ziyaretçilere yönelik olarak bir astronomun eşlik ettiği gece yürüyüşleri de düzenleniyor. Starwalk adı verilen gezide ziyaretçiler aynı zamanda vahşi hayvanları doğal ortamlarında izleme imkanı da buluyor. Gezinin ücreti ise Yetişkin: 2.500 HUF, öğrenci: 1.500 HUF. Hortobagy’ye otobüsle yapacağınız yaklaşık 40 dakikalık bir yolculuk sonrasında ulaşabilirsiniz.

Kossuth Meydanı

Debrecen Gezilecek Yerler-4
holeinthedonut.com

Şehrin ana meydanı olan Kossuth 2001 yılında halkın kullanımına açılmış, o tarihten bu yana da gittikçe gelişerek halkın en önemli toplanma mekanlarından biri haline gelmiştir. Büyük Reform Kilisesi de bu meydanda yer alamaktadır.
Çiçek festivali, Türkiye Günleri, Noel, halk konserileri ve benzeri organizasyonlara da ev sahipliği yapan meydan adını Macar bağımsızlık savaşının sembol isimlerinden biri olan Lajos Kossuth’tan almıştır. Meydanda aynı zamanda bu tarihi karakterin bir heykeli de yer almaktadır. Macaristan’ın ünlü Millenium Çeşmesi de yine Kossuth Meydanında bulunur.

Nagyerdei Kültür Parkı

Debrecen Gezilecek Yerler-5
hungarywanderer.com

1958 yılında kapılarını ziyaretçilere açan park Debrecen’in Great Forest adı verilen benzersiz ağaçlı bölgesi üzerinde kuruludur. Bölgede bulunan hayvanat bahçesi o dönemde kırsal bir alan olsa da zaman içerisinde şehirle bağlantı sağlayıp asli unsurlarından biri haline gelmiştir. Hayvanat bahçesi bugün vahşi yaşamanı koruma adına faaliyetlerde bulunmaktadır. Hayvanat bahçesinde yapılan rehberli gezilerde hayvanların dünyasına ve Botanik Parkında ise doğaya ait birçok ilginç bilgiye sahip olabilirsiniz.

Aynı zamanda bölgede bulunan Eğlence Parkı’da bölgenin en büyüğüdür ve oldukça fazla ilgi çekmektedir.
Park 1994 yılında itibaren barındırdığı farklı hayvan türleri nedeniyle koruma altına alınmıştır.

Yine bu bölgede yer alan ve yapımı 2014 yılında tamamlanan 20.000 seyirci kapasiteli Nagyerdei Stadyumu da özgün ve modern mimarisi ile bu konuyla ilgilenenlerin ilgisini çekmektedir. 

Küçük Protestan Kilisesi (Truncated Tower)

Debrecen Gezilecek Yerler-6
geocaching.com

16. yy’da inşa edilen bu tarihi Protestan kilisesi 18. yy’da meydana gelen bir yangında büyük zarar görmüştür. Kilisenin orijinal inşasında soğan şeklinde bir kubbe bulunmaktaymış. Gördüğü zarar nedeniyle büyük bir restorasyondan geçirilen kilise kulesi bu defa da 1907 yılında meydana gelen bir fırtına nedeniyle tamamen yıkılmış. Bu nedenle mimarlar daha sağlan olması için kuleyi kale formunda tekrar inşa etmişlerdir. Bu nedenle kilise klasik kilise mimarisinden biraz farklı görünmektedir. Geçirdiği bu restorasyon sonucunda da Kesik Kilise (Truncated Church) olarak anılmaya başlanmıştır. Kilise Kossuth Meydanında bulunan Büyük Protestan Kilisesi’nin hemen arkasında yer almaktadır.

  • Ziyaret saatleri: 10.00 – 17.00

Modern ve Çağdaş Sanatlar Merkezi MODEM

Debrecen Gezilecek Yerler-7
modemart.hu

Adından da anlaşılacağı üzere çağdaş mimari örneği binasında modern Macar sanatına ait sergileri ziyaret edebileceğiniz ve 2006 yılında kapılarını ziyaretçilere açan bu müzeyi kaçırmamanızı öneriyoruz. Özellikle mimari ile ilgilenen gezginlerin müze binası çok beğeneceğini düşünüyoruz.

Giriş katta bulunan portre sergisi ziyaretçilere aristokrat ailelerin koleksiyonlarını hatırlatıyor. Şair, sanatçı ve bilim insanlarının yanı sıra tanınmayan, halktan insanlara da ait portrelerin büyük kısmı 20. yy’ın ikinci yarısında yapılmış. İkinci katta ise Hristiyan ikonografisi ve Yahudi kültürünün modern tarzda yeniden yorumlandığı eserler bulunuyor.

Müzede bulunan yaklaşık 400 eser videolar sayesinde çok daha renkli ve canlı bir şekilde ziyaretçilere sunuluyor. Müze Pazar günleri hariç haftanın her günü saat 10.00-18.00 arasında ziyaret edilebilir.

Pasti Sinagogu

Debrecen Gezilecek Yerler-8
shadowsoftime.co.nz

19. yy’da inşa edilen sinagog Yahudi cemaatinin en Debrecen’deki büyük ibadet yeridir. 19. Yy’ın ortalarından itibaren Yahudilerin şehre yerleşmelerine izin verilmiş ve cemaatin nüfusu gittikçe artmıştır. Bugün de Debrecen’de çok sayıda Yahudi yaşamaktadır.

Şehir merkezine yürüme mesafesinde bulunan sinagoga ulaşmak ise oldukça kolay. Dilerseniz haritada gördüğünüz ve çok yakında yer alan Kapolnasi sinagogunu da ziyaret edebilirsiniz. 

Vakti Bol Olan Gezginler için

  • Debrecen Üniversitesi
  • Çiçek saati
  • Memorial Garden
  • Lutheryan Kilise
  • Medgyessy Galeri
  • Debrecen Edebiyat Müzesi
  • Lyceum ağacı
  • Eski rüzgâr değirmeni
  • Fancsika gölü
-