Google+

Ohri

Ohri - : - / -
--℃
1 MKD=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon2℃
 • Şubweather-icon3℃
 • Marweather-icon6℃
 • Nisweather-icon10℃
 • Mayweather-icon15℃
 • Hazweather-icon18℃
 • Temweather-icon21℃
 • Ağuweather-icon21℃
 • Eylweather-icon17℃
 • Ekiweather-icon12℃
 • Kasweather-icon7℃
 • Araweather-icon3℃
Ülke: Makedonya Nüfus: 42.033 Dil: Makedonca Para Birimi: Denar İklim: Akdeniz İklimi Kaç Günde Gezilir: 2-3 Gün


 

Ohridlilerin “Tanrı cenneti çamurdan yaparken bir parça kopup Ohrid’in üzerine düşmüş” dedikleri memleketleri; Avrupa’nın en eski ve derin gölü olan Ohri Gölü’nün kıyısında kurulmuş en büyük ildir. Nüfusun 60 bin olduğu ilde çoğunluğu Arnavutlar ve Makedonlar oluştururken şehirde çok sayıda Türk de yaşamaktadır.  Ayrıca Ohri Gölü dünyanın en berrak suyuna sahip 4 gölünden biridir ve şehir de göl de Unesco Dünya Mirası listesinde yer almaktadırlar.

6.000 senelik köklü bir geçmişe sahip olan şehirde birçok  medeniyet yaşamış fakat şehirdeki en derin izi Osmanlı bırakmıştır. Yalova ile kardeş şehir olan Ohri bir Türk toprağı görünümündedir ve şehirde çok sayıda Osmanlı mimarisi ürünü yapı görmek mümkündür. Şehirdeki 10 cami ve 1 Tekke Osmanlı dönemi eseri olarak günümüze ulaşmıştır. Yine Hıristiyanlar içinde önemli olan eski patriklik merkezi Ohri’de 40 adet kilise vardır. Resmi dili Makedonya olan şehirde ikinci ve üçüncü resmi diller Arnavutça ve Türkçedir.

Bir turizm şehri olan Ohri yıl içerisinde bir çok ziyaretçiyi ağırlamaktadır. Bir çok konaklama seçeneği bulunan şehirde aradığınız özelliklere göre, bütçenize en uygun olanı seçebilirsiniz. Otel fiyatlarının çok pahalı olmadığı Ohri de daha uygun konaklama tercih etmek isteyenler için hostel ve apartman daireleri de mevcuttur.

Ohri’nin gece hayatı oldukça renklidir. Gece kulüpleri daha çok saat 12’den sonra rağbet görmektedir. Her bütçe ve müzik zevkine uygun eğlence mekanları bulabileceğiniz şehirde; Kliment Ohridski caddesi, Ohri gece hayatının merkez üssüdür.

Ohri mutfağı Türk yemeklerine benzerlik gösteren bir yapıya sahiptir. Makalo adını verdikleri yoğur ve sarımsaklo mezeleri oldukça meşhurdur. Şehirde birçok Türk restorantı bulunmaktadır.

Tanıtıcı Video:
 

 

 

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışı seyahatinizde yaşayabileceğiniz aksaklıklara karşı yurtdışı seyahat sigortası yapmanız tavsiye edilir. Pek çok ülkenin vize işlemleri sırasında talep ettiği seyahat sigortasını online olarak dakikalar içerisinde, 6 Euro’dan başlayan fiyatlarla Axa Sigorta’dan alabilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Ohri, Makedonya’nın güneybatısında, Ohri Gölü'nün kuzey kısmında ve Arnavutluk sınırına yakın bir konumdadır.

Geolocation

Ohri Gezilecek Yerler  
 

Makedonya’nın tatil merkezi olan Ohri’de gezip görülecek birçok yer bulunmaktadır. Özellikle Türklerin Makedonya’da en fazla ziyaret ettiği yer olan Ohri yerli ve yabancı turistlerin ilgisinden dolayı Makedonya’nın diğer şehirlerine göre biraz daha pahalı ama sevilen ve beğenilen bir şehirdir.

Pazartesi günleri bütün müzeler ve Ohri Kalesi kapalı bu yüzden iki günlük bir şehir yolculuğu planladıysanız bu güne denk getirmemeye çalışın. 

Ohri Antik Tiyatro

613 Şub 2017Gezilecek Yerler

Ohri Gezilecek Yerler-1

Ohri Antik Tiyatrosu ülkedeki Roma döneminin izlerini taşıyan Scupi, Stobi ve Heraklea Lynkestis’in aksine Helenistik döneme ait tek tiyatrodur. M.Ö. 200 yılında inşa edilmiş olan tiyatrodan, günümüze sadece alt bölümünün kalmış olması, orijinal tiyatronun toplamda kaç kişilik olduğu hakkında varsayımları zorlaştırmıştır. Bugün halen kaç kişilik olduğu bilinmemektedir. Açık tiyatro onu çevreleyen iki tepe arasındaki konumu sebebiyle, performanslar sırasında rüzgardan korunarak, akustiği koruyabilmektedir.

Ohri Antik Tiyatrosu, Roma döneminde gladyatör dövüşleri için de kullanılmıştır. Bununla birlikte, antik tiyatro, Hıristiyanların, Romalılar tarafından idam edildiği bir yer olduğundan, yerli halk tarafından zamanla sevilmeyen bir yer haline gelmiştir. Bu hoşnutsuzluğun bir sonucu olarak, tiyatro, Roma İmparatorluğu döneminin kapanmasının ardından, yerli halk tarafından terk edilmiş ve gömülmüştür. 1980’lerde bölgedeki bazı evlerin çevresindeki inşaat çalışmaları sırasında, Yunan tanrısı Dyonisius’un oyma parçaları ve bazı küp parçalarına rastlanmıştır. Bu kalıntıların bulunması, arkeologlarca burada sergilenen bir performansla ilişkili olabileceği ve yakınlarda bir Yunan tiyatrosu olabileceği düşüncesinin doğmasına sebep olmuş, araştırmalar ve kazılar sonucunda açığa çıkan bu yapı yeniden koruma altına alınmıştır.

Antik Tiyatroda, 1980'lerin sonundan bu yana, yeniden tiyatro, oyun, konser, opera, bale gösterileri gibi halka açık performanslar sergilenmektedir. Son zamanlarda ise antik tiyatroda her yaz, Ohri Yaz Festivali’nin bir parçası olarak Bolşoy ve José Carreras gibi yüksek profilli kültürel performansları sergilenmektedir.
 

-

Ohri lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Apartments Villa Matli, Apartment Deni, Nikola Apartments. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Ms.Melody Apartment, Villa Square Ohrid gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Oaza Inn, Savin Apartment, Villa Fania otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Ohri aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Sveti Jovan Kaneo Kilisesi

713 Şub 2017Gezilecek Yerler

Ohri Gezilecek Yerler-2

Evliye Çelebi’nin “Yılın her gününe bir kilise düşer” dediği Ohri’deki kiliselerden biri olan Sveti Jovan Kaneo Kilisesi’si, Ohri kentinde Ohri Gölü'ne bakan Kaneo Plajı'nın uçurumunda, küçük bir balıkçılık yerleşiminin hemen üzerinde yer alan bir Makedon Ortodoks kilisesidir. Kilisenin yapım tarihi bilinmemekle birlikte, kilise mülkiyetinin ayrıntılarını veren belgeler, kilisenin 1447 yılına kadar inşa edildiğini göstermektedir. Arkeologlar, kilisenin 13. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu'nun yükselişinden bir süre önce inşa edildiğine inanmaktadır. Bizans ve Ermeni mimari üsluplarının bir birleşimi olan kilisede, 1964'te yapılan restorasyon çalışmaları, kilisenin kubbesinde bulunan fresklerin keşfedilmesine yol açmıştır.

13. yüzyılın sonunda kutsanmış olan kilise, Dikdörtgen bir taş tabana sahiptir. Dış cephesi seramik dekoratif heykeller ve taş oymalarla bezelidir. Fresk ressamları bilinmemekle birlikte, korunmuş parçalar kalitesini halen korumaktadır. Kilisede, Havari Dostları ve St. Clement, St. Erasmus ve Constantine Kavasilas portreleri göze çarpmaktadır.

Kilise aynı zamanda Oscar ödüllü “Before The Rain” filminin bir kısmının çekildiği yerdir. Küçük bir mabet olan bu kiliseye çıkış zorlu ve uzun bir yol sonunda gerçekleştiği için kilisenin bulunduğu çevre genellikle tenha ve sakindir. Kilise sadece Makedonya'nın değil, aynı zamanda bütün Balkan bölgesindeki en görkemli kiliselerden biridir.
 

-

Samuel Kalesi

1113 Şub 2017Gezilecek Yerler

Ohri Gezilecek Yerler-3

Samuel Kalesi, ortaçağda Makedonya Cumhuriyetinin, (ve hatta çoğu Balkan ülkelerinin) en başarılı hükümdarı sayılan Samuel tarafından yaptırılan ve Makedonya’nın en eski şehirlerinden olan Ohri’de yer alan bir kaledir. Kale, 10. yüzyılın başında Çar Samuel'in egemenliği sırasında, I. Bulgar İmparatorluğunun merkezi idi. Makedon arkeologlar tarafından yapılan son kazılara göre, bu kalenin muhtemelen Makedonya Kralı II. Philip tarafından, M.Ö 4. Yüzyılda eski bir surun üzerine inşa edildiği düşünülmektedir.

Şehirde çoğu yerden görülebilecek bir tepeye konumlanmış olan Samuel Kalesi birçok savaş geçirmiş ve bu savaşların ardından, aslına sadık kalınarak aynı şekilde restore edilmiştir. Çıkıldığında 360 derecelik Ohri manzarasıyla karşılaşacağınız bu kaleden sonra yürüyerek kiliselere de ulaşabilirsiniz. Bugün, bu tarihi anıt önemli bir turizm cazibe merkezi olup, 2003 yılında yenilenmiştir.

-

Şehirde bir çok konaklama seçeneği mevcuttur. Bunlar içerisinden aradığınız özelliklere göre bütçenize en uygun olanını seçebilirsiniz. Ohri'de gezilecek yerlere yürüme mesafesinde, Ohrid Gölü kenarında, konaklamayla birlikte geleneksel Makedon yemekleri, balık ve pizza gibi yemekler veren birçok apart otel ve villa mevcuttur. Pek çok otel talep üzerine göl kıyısında gezi ve piknik düzenlenmektedir. Eski kentin, antik tiyatronun ve göl manzarasının tadını çevredeki ulaşımı kolay ve uygun fiyatlı konaklama seçenekleriyle çıkarabilirsiniz.

Ohri diğer bir çok Avrupa şehrine göre konaklama açısından oldukça uygun ve elverişli şartlara sahiptir. En pahalı konaklama seçeneği olan villa tarzı evler bile genellikle fiyat bakımından turistleri çok fazla zorlamayacak şekildedir.

Villa Kale, Ohri Gölün’de konaklamak isteyenler için oldukça uygun bir seçenektir. Plaja 8 dakikalık yürüme mesafesinde olan otel, yörenin özelliklerine uygun bir şekilde dekore edilmiştir. Otelde Ohri Gölü gezisi ve piknik aktiviteleri yapılmaktadır. Hem Eski Ohri’nin tadını çıkarmak hem, Ohri Gölü manzarasında konaklamak hem de çeşitli aktivitelerde bulunmak isteyenler için Villa Kale doğru bir tercih olacaktır.

Yine plaja 12 dakikalık yürüme mesafesinde olan Villa Dudinka, ziyaretçiler tarafından oldukça sıklıkla tercih edilmektedir. Sofya Kilisesi ve Antik Tiyatroya 10 dakika yürüme mesafesinde olan villadan bar ve restoranlara 2 dakikada gidilebilmektedir. Otelde, misafirlerin ücretsiz kullanabileceği bisikletler bulunmaktadır. Bazı odaların göl manzaralı olduğu bu otelin toplamda 5 adet odası bulunmaktadır.

Daha uygun bir konaklama tercih etmek isteyenler için House Passage, tavsiye edilebilecek seçenekler arasındadır. Ohri Gölüne 150 metre mesafede olan bu otel, Ohri Otobüs Terminaline 2, Havaalanına ise 10 km mesafededir. Restoranlara yakın konumda olan otelde, havaalanına transfer seçeneği mevcuttur.
Hostel Valentin sade dekore edilmiş odalarıyla, konaklamaya çok ücret ödemek istemeyenler için temiz ve kullanışlı bir konaklama seçeneğidir. Market, restoran ve barlara yürüme mesafesinde olan hostel, plaja 1,7 km mesafede bulunmaktadır.

Ohri'de gezilecek yerlere yürüme mesafesinde, Ohri Gölü kenarında, konaklamayla birlikte geleneksel Makedon yemekleri, balık ve pizza gibi yemekler veren birçok apart otel ve villa mevcuttur. Pek çok otel talep üzerine göl kıyısında gezi ve piknik düzenlenmektedir. Eski kentin, antik tiyatronun ve göl manzarasının tadını çevredeki ulaşımı kolay ve uygun fiyatlı konaklama seçenekleriyle çıkarabilirsiniz.

Ohri diğer bir çok Avrupa şehrine göre konaklama açısından oldukça uygun ve elverişli şartlara sahiptir. En pahalı konaklama seçeneği olan villa tarzı evler bile genellikle fiyat bakımından turistleri çok fazla zorlamayacak şekildedir.

Villa Kale, Ohri Gölün’de konaklamak isteyenler için oldukça uygun bir seçenektir. Plaja 8 dakikalık yürüme mesafesinde olan otel, yörenin özelliklerine uygun bir şekilde dekore edilmiştir. Otelde Ohri Gölü gezisi ve piknik aktiviteleri yapılmaktadır. Hem Eski Ohri’nin tadını çıkarmak hem, Ohri Gölü manzarasında konaklamak hem de çeşitli aktivitelerde bulunmak isteyenler için Villa Kale doğru bir tercih olacaktır.

Yine plaja 12 dakikalık yürüme mesafesinde olan Villa Dudinka, ziyaretçiler tarafından oldukça sıklıkla tercih edilmektedir. Sofya Kilisesi ve Antik Tiyatroya 10 dakika yürüme mesafesinde olan villadan bar ve restoranlara 2 dakikada gidilebilmektedir. Otelde, misafirlerin ücretsiz kullanabileceği bisikletler bulunmaktadır. Bazı odaların göl manzaralı olduğu bu otelin toplamda 5 adet odası bulunmaktadır.

Daha uygun bir konaklama tercih etmek isteyenler için House Passage, tavsiye edilebilecek seçenekler arasındadır. Ohri Gölüne 150 metre mesafede olan bu otel, Ohri Otobüs Terminaline 2, Havaalanına ise 10 km mesafededir. Restoranlara yakın konumda olan otelde, havaalanına transfer seçeneği mevcuttur.

Hostel Valentin sade dekore edilmiş odalarıyla, konaklamaya çok ücret ödemek istemeyenler için temiz ve kullanışlı bir konaklama seçeneğidir. Market, restoran ve barlara yürüme mesafesinde olan hostel, plaja 1,7 km mesafede bulunmaktadır.

Ohri onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Ohri Otel Önerileri booking-logo

En Uygun Fiyatlı Ohri Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Ohri Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Ohri Otelleri

Makedonya para birimi Denar’dır. Döviz birimi MKD olan Makedon Denarı’nın madeni paralar şeklindeki serisi 50 deni, 1, 2 , 5 , 10 ve 50 Denarken banknot olarak ise 10, 50, 100, 500, 1000, 5000 denar olarak kullanılır.

Makedonya Türkiye’ye göre güne bir saat daha geç başlayan bir ülkedir. Makedonya saati Türkiye saatine göre bir saat geridedir

Çok dilli ve kültürlü bir ülke olan Makedonya’da konuşulan diller ve resmi statüleri birbirinden farklıdır. Resmi dil ve eğitim dilinin Makedonca olduğu ülkede  ikinci ve üçüncü resmi diller Arnavutça ve Türkçe’dir. Eğitim dili olarak da kullanılan bu iki dile ek olarak, Romanca ilk ve ortaokulda eğitim dili, Sırpça ilkokullarda öğrenim dili Boşnakça ise haftada iki saat seçmeli ders olarak okutuluyor. İsteyenler haftada bir saat Ulahça seçmeli dersini alabilirken Macarca ise özel kurslar aracılığıyla öğrenilebilecek bir dil statüsündedir.

ÜSKÜP BÜYÜKELÇİLİĞİ
Adres: UL.SLAVEJ PLANINA-BB 1000 SKOPJE REPUBLIC OF MACEDONIA
Telefon: 00 389-2 310 47 10
Faks: 00 389-2 311 70 24
embassy.skopje@mfa.gov.tr
http://uskup.be.mfa.gov.tr
Görev Bölgesi: Makedonya
Çalışma saatleri:
Pazartesi - Cuma (09:00 -12:30 )(14:00 -18:00 )

Ülkemizden Ohri'ye ulaşmak için daha çok karayolu tercih edilmektedir. Ohri'de havalimanı olsa da Türkiye'den uçuşlar çok sık bulunmaz ancak Tiran veya Üsküp'e uçup oradan aktarma ile Ohri'ye ulaşmak mümkündür.

Ayrıca İstanbul'dan Ohri'ye yaklaşık 10 saate karayolu üzerinden ulaşabilirsiniz. (880 km)


 

Ohrid küçük bir şehir ve her yere yürüyüş mesafesinde ulaşılabilmektedir. Yine de araç kullanmak isteyenler için en iyi alternatif taksilerdir. Taksi sürücüleriyle ücrette pazarlık yapılabilmektedir fakat sürücülerin taksimetre açma zorunluluğu vardır. Her ne kadar taşımacılık şehir halkı için ucuz olsa da taksi şoförleri zaman zaman turistlerden normalden fazla ücret almak isteyebilirler. Bu duruma dikkat edilmesinde fayda vardır.

Şehir Merkezine Ulaşım:
Otogardan gelenler taksiyle yakın olan şehir merkezine gidebilmektedir. Ayrıca ehir merkezine giden otobüsler de mevcuttur. 

Uyarı!! Otobüs terminaline indiğinizde paranızı Denar’a çevirmelisiniz


 

Ohri mutfağı Türk yemeklerine benzerlik gösteren bir yapıya sahiptir. Makalo adını verdikleri yoğurt ve sarımsaklı mezeleri ziyaretçilerin sevdikleri bir tattır. Et yemeklerinin lezzetli olduğu şehirde diğer birçok Balkan ülkesinde olduğu gibi köftenin önemli bir yeri vardır. Ayrıca sabah kahvaltısında yedikleri burek adında lezzetli börek ve simitleri mevcuttur.

Ohri yemek yemek için fiyatların uygun olduğu bir şehirdir. Restoran ücretleri sahile indikçe artmaktadır. Lüks bir restoranda yemek yemek isterseniz bu kesime gitmeniz önerilir fakat daha orta halli bir yerde yemek isterseniz Çınar Sokağı irili ufaklı lokantalarıyla iyi bir alternatif olabilir. Ayrıca şehirde Türk kahvesi içebileceğiniz birçok yer ve çokça İtalyan restoranı mevcuttur..

Mekan Önerisi:

 • Dr. Falafel

Mekan uygun fiyatlara şehrin lezzetlerini tatmak isteyenlerin tercih ettiği bir yerdir. Cana yakın personeli ve samimi hizmet anlayışına sahip bu yerde bir felafel yiyebilirsiniz.

 • Villa Denarius Restaurant

Villa Denarius Hotel içerisindeki restoran lezzetli Makedon yemeklerini, şaraplarla tüketebileceğiniz manzaralı bir işletmedir. Fiyatları da ortalamanın çok üzerinde sayılmaz. 
 

Ohrid Makedonya’nın doğal güzelliklerine ve tatil mekânlarına sahip kentlerindendir. Bu nedenle gece hayatı oldukça renklidir ve ziyaretçiler, Ohri Göl'üne karşı diledikleri gibi bir mekân bulabilir, doğal manzaranın tadını çıkararak keyifli bir akşam geçirebilirler.  Doğal ortamla baş başa kalmak isteyen ziyaretçiler için, Ohri Gölü civarındaki cafeler değerlendirilebilir. Bunun yanında ziyaretçiler eğlenmek için gece kulüplerine gidebilmektedirler.

Gece kulüpleri gece yarısından sonra daha çok rağbet görmektedir. İnsanlar gruplar halinde önce küçük cafelerde vakit geçirdikten sonra gece kulüplerinde belirli saatlere kadar eğleneyi tercih ederler. Ziyaretçiler genellikle saat 12'den sonra kulüplere gitmeyi tercih etmektedirler, çünkü kulüplerde gece hayatı 1'den sonra daha da canlı hale gelmektedir. Ohri sehrinde gece hayatı oldukça ucuz ve hareketlidir.

Özellikle yaz aylarında şehirde gece hayatı gündüz olduğundan daha hareketlidir. Sahil şeridinde ve bulvarda bulunan taverna, pub ve clublardan birinde geceyi geçirebilirsiniz. Her bütçe ve müzik zevkine uygun eğlence mekânları bulabileceğiniz şehirde; Kliment Ohridski Caddesi, Ohri gece hayatının merkez üssüdür diyebiliriz.

Perşembeleri ve hafta sonları açık olan Jazz inn, enerjik yapısı ve jazz atmosferiyle kentin en popüler eğlence mekânlarından biridir. 22.30’da açılan bar 02.00’da kapanmaktadır. Cana yakın personeliyle ziyaretçilerin sıklıkla tercih ettiği bir mekandır.

Cuba Libre Beach & Bar, Ohri gölünün manzarasına karşı uygun fiyat ve güzel müzikler eşliğinde bir akşam geçirmek isteyenler için ideal bir mekandır. Küba dansçıları ve müzikleri ve güler yüzlü servisi ile Cuba Libre Beach & Bar, tavsiye edilen mekanlar arasındadır.

Rock müzik severler için The Duck Cafe & Bar’ı tavsiye edebiliriz. Canlı müzik ile eğlenmeyi seçen ziyaretçiler için uygun bir mekan olan The Duck, yardımsever personeli ile ziyaretçilerin sıklıkla tercih ettiği bir mekandır.
 


 

Alışveriş  için birçok alternatif bulunan şehirde fiyatlar diğer Makedonya şehirlerine göre daha pahalıdır.  Özellikle müzik aletleri, takı, oymacılık ürünleri ve bakır eşyaların satıldığı yerlerin çokça olduğu şehirde birçok hediyelik eşya dükkanı bulunmaktadır. Ayrıca bit pazarı da tavsiye edilen alışveriş mekanıdır.

Şehre ve ülkeye özgü ürünler; el yapımı kırmızı şarap, peynir, çikolata, inci aksesuarlar ve  Makedon rakısıdır. Ohri caddelerinde adım başı inci tezgahı görmeniz mümkündür. Bu Ohri incileri; Ohri Gölü’nde yaşayan Patişa adlı bir balığın pullarından çıkan sıvının sedef üzerine sürülmesiyle parlak bir hal alarak inciyi oluşturması evreleri sonunda oluşmaktadır. Bu inciler kolye, küpe, tespih gibi ürünlerin yapımında kullanılmaktadır. 
 

Her yıl Temmuz ayında Ohri Gölü’nde yüzme maratonu düzenlenmektedir. Bu festivalde Ohrid’ten ve komşu bölgelerden katılımcılar  yarışmaktadır. Ağustos’ta ise Ohri Yaz Festivali ve Balkan Folklor Festivali yapılmaktadır.Yine  Ağustos sonu gerçekleşen Ohri Koro Festivali de bir çok bölümden oluşan koroların katıldığı ve yarıştığı uluslararası bir etkinliktir.

 • Yeni Yıl (1 Ocak),
 • Ortodoks Noeli (7 Ocak),
 • Kadınlar Güğnü (8 Mart),
 • Ortodoks Paskalyası (Nisan),
 • İşçi Bayramı (1 Mayıs),
 • Sts Cyrilus ve Methodius Günü (24 Mayıs),
 • 1903 Ayaklanması (2 Ağustos),
 • Cumhuriyet Bayramı (8 Eylül),
 • Ulusal Ayaklanma Günü (11 Ekim)
 • Makedonya Polisi: 192
 • İlkyardım: 194
 • İtfaiye: 193
 • Yol Şikâyet (Fazla otoyol geçiş ücreti istenmesi vb. hallerde) : 199
 • Gümrük Şikâyet Hattı: 197
 • AMCM ( Makedonya Otomobil Kulübü - Araç arızası veya yol yardım) : 196
 • Uluslararası ülke telefon kodu (dışarıdan): 00389
 • GSM 900

Mesai Saatleri

 • Bankalar; 08:00 – 19:00 (Pazartesi-Cuma), 08:00 – 12:00 (Cumartesi)
 • Mağazalar; 08:00 – 20:00 (Pazartesi-Cum), 08:00 – 14:00 (Cumartesi)

Umuma Mahsus Pasaport hamili Türk vatandaşları 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.

Diplomatik, Hususi ve Hizmet Pasaportu hamili Türk vatandaşları 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.