Google+

Tetovo (Kalkandelen)

AVRUPAMakedonyaTetovo (Kalkandelen)
Tetovo (Kalkandelen) - : - / -
--℃
1 MKD=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon-0.6℃
 • Şubweather-icon2.2℃
 • Marweather-icon7.2℃
 • Nisweather-icon11.1℃
 • Mayweather-icon15.6℃
 • Hazweather-icon19.4℃
 • Temweather-icon21.7℃
 • Ağuweather-icon21.1℃
 • Eylweather-icon17.8℃
 • Ekiweather-icon12.2℃
 • Kasweather-icon5.6℃
 • Araweather-icon1.1℃
Genel Bilgiler / Rehber

Tetovo, Makedonya’nın kuzeybatı kesiminde bulunan bir şehirdir. Sar Dağı eteklerine kurulmuş olan bu şehir, Pena Nehri tarafından ikiye bölünmüştür. Yüzölçümü 1080 kilometre kare olan bu şehrin deniz seviyesinden yüksekliği ise 468 metredir. Toplam nüfusu ise 52915’tir. Tetovo, kelime anlamı olarak “kalkan delen” anlamına gelmektedir. Tetovo şehri tarihi anlamda kökeni oldukça eskiye dayanan bir kenttir. Bu şehir milattan önce 170’li yıllarda Roma egemenliğine dâhildi. Çeşitli kavimlerin buraya saldırmaları sonucunda, şehir kale, hisar gibi unsurlarla oldukça güçlendirilmiştir.

İlerleyen yüzyıllar sonucunda Tetovo kenti 14. yüzyılda Osmanlı bünyesine girmiştir. Osmanlı’nın burayı aldığı dönemde, bölgede Hıristiyanların fazlalığı göze çarparken, bundan 100 sene sonra bölge halkının birçoğu Müslümanlaştırılmıştır. Bunun yanı sıra şehirde bu dönemde farklı alanlarda çok fazla değişiklikler olmuştur. En başta şehrin ticaret hayatında köklü reformlar yaşanmıştır. Mimari anlamda da yeni eserler şehre kazandırılmıştır. Tetovo şehri Osmanlı’dan sonra ise Yugoslavya Krallığı altına girmiştir. 1943 senesine kadar bu egemenlik devam etmiştir. 

Tetovo kenti eğitim anlamında Makedonya’nın önemli bölgelerinden bir tanesidir. Çok sayıda ilkokul, lise, konservatuar ve üniversitenin bulunduğu bu kentte hizmet veren Tetovo Üniversitesi’nde de çok sayıda fakülte ve bölüm bulunmaktadır. Tetovo kentinin iki tane kardeş kenti bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi Konya iken diğeri ise Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan Sterling’dir.

Nüfus : 52.915
İklim / Hava Durumu
Nasıl Gidilir?
Ne Zaman Gidilir?
Nerede Kalınır?

Tetovo (Kalkandelen) lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Hotel Emka, Ilievski Holiday Home, Snow Patrol Lodge. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Tetovo Apartment, Hotel Lirak gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Hotel Royal, Hotel Tivoli otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Tetovo (Kalkandelen) aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Tetovo (Kalkandelen) pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.

Sehir Merkezine En Yakın Tetovo (Kalkandelen) Otelleri booking-logo

En Uygun Fiyatlı Tetovo (Kalkandelen) Otelleri booking-logo

Sizin İçin Seçtiğimiz Tetovo (Kalkandelen) Otelleri booking-logo

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Tetovo (Kalkandelen) Otelleri booking-logo

Yemek / Restoran / Ne Yenir Ne İçilir?
Önemli Yerler / Gezilecek Yerler
Ne Yapılır?
Gece Hayatı / Bar / Eğlence
Alışveriş / Ne Alınır?
Festival / Fuar
Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler
Dikkat Edilmesi Gerekenler / Önemli Bilgiler

Umuma Mahsus Pasaport hamili Türk vatandaşları 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.

Diplomatik, Hususi ve Hizmet Pasaportu hamili Türk vatandaşları 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.