Google+

Üsküp

Üsküp - : - / -
--℃
1 MKD=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon0℃
 • Şubweather-icon3℃
 • Marweather-icon7℃
 • Nisweather-icon12℃
 • Mayweather-icon16℃
 • Hazweather-icon20℃
 • Temweather-icon22℃
 • Ağuweather-icon22℃
 • Eylweather-icon18℃
 • Ekiweather-icon13℃
 • Kasweather-icon6℃
 • Araweather-icon1℃
Ülke: Makedonya Nüfus: 506,926 Resmi Dil: Makedonca Para Birimi: Makedonya Dinarı (MKD) İklim: Subtropikal İklim Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 Gün

 

Makedonya'nın başkenti ve en büyük şehri olan Üsküp, tarihi güzellikleri, yapıları ve sıcakkanlı insanıyla her yıl pek çok turistin gezilecek yerler listesinde yer almaktadır. Özellikle 2010’dan itibaren yapılan yapısal değişikliklerle şehre pek çok güzellik eklenmiştir. Vardar Nehri üzerine yeni köprüler inşa edilmiş, Makedonya Meydanı heykellerle süslenmiştir. Bu sebeple Üsküp, heykeller şehri olarak da anılmaya başlamıştır.

Ülkenin politik, kültürel, ekonomik ve akademik merkezi olan Üsküp, ortasından geçen Vardar Nehri ile ikiye ayrılmaktadır. Bu durum şehrin güzelliğine güzellik katmaktadır. Kentin simgesi olan 13 kemerli Taşköprü ve köprünün bağlandığı 18.500 metrekarelik devasa Makedonya Meydanı şehrin kalbi sayılmaktadır. Makedonya’nın kuruluşunun 20. yılı anısına Floransa’da yapılmış olan Atlı Savaşçı Heykeli de buradadır. 

Geçmişi M.Ö. 4000'e kadar uzanan Üsküp’e tepeden bakan Üsküp Kalesi'nde Neolitik dönem yerleşimlerinin kalıntıları bulunmuştur. M.S 1. yüzyılın başlarında yerleşim Romalılar tarafından ele geçirilip ordu kampına dönüştürülmüştür. Roma İmparatorluğu'nun 395 yılında doğu ve batı olarak ikiye bölünmesiyle birlikte o zamanki adıyla “Scupi”, İstanbul merkezli Bizans'ın hakimiyetinde kalmıştır. 1392’de Osmanlılar tarafından ele geçirilince Türkler tarafından Üsküp olarak adlandırılmıştır. 500 yıldan uzun süre Osmanlı hakimiyetinde kalan şehir, 1912'de Balkan Savaşları ile Sırbistan Krallığı tarafından ele geçirilmiştir.

I. Dünya Savaşı'ndan sonra yeni kurulan Yugoslavya Krallığı'nın bir parçası olmuştur. II. Dünya Savaşı'nda Mihver Devletleri safındaki Bulgaristan tarafından işgal edilmişse de 1944'te Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti'ni meydana getiren federal devletlerden Makedonya Sosyalist Cumhuriyeti'nin başkenti olmuştur. Üsküp, II. Dünya Savaşı'ndan sonra hızlı bir gelişim gösterdiyse de 1963'te yıkıcı bir depremle oldukça zarar görmüş, 1991'de Yugoslavya'dan bağımsızlığını ilan eden Makedonya Cumhuriyeti'nin başkenti olmuştur.

Şehir ülkedeki metal sanayi, kimya, kerestecilik, tekstil, dericilik ve basım endüstrilerinin merkezlerinden biridir.

Tarih boyunca birçok millete ev sahipliği yapmış olan Üsküp, günümüzde farklı dilden, dinden ve kültürden insanların bir arada yaşadığı mozaik bir manzara sunmaktadır. Makedon, Türk, Arnavut, Çingene, Ulah, Yunan, Bulgar ve Boşnak başta olmak üzere 34 farklı millet ve etnik grup burada yaşamaktadır. Şehri gezerken Türkçe’yi kullanarak pek çok kişiyle anlaşmanız mümkün olacaktır.

 

Tanıtım Videosu:

 

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışı seyahatinizde yaşayabileceğiniz aksaklıklara karşı yurtdışı seyahat sigortası yapmanız tavsiye edilir. Pek çok ülkenin vize işlemleri sırasında talep ettiği seyahat sigortasını online olarak dakikalar içerisinde, 6 Euro’dan başlayan fiyatlarla Axa Sigorta’dan alabilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Makedonya’nın kuzeyinde, Kosova sınırına yakın bölgede yer alan başkent Üsküp, Vardar Nehri yatağında, Vardar Vadisi'nde kurulmuştur. Balkanlar'ın ortası sayılan bir konuma sahiptir. Şehrin kuzeyi Şar Dağları ile çevrilidir.

Geolocation


 

Üsküp gezilecek yerler listemiz şehrin tarihi ve kültürel yansımalarından oluşuyor. Eski bir Osmanlı kenti olan Üsküp, günümüzde Makedonya’ya başkentlik yapmaktadır. Vardar Nehri’nin iki kıyısında yükselen kentte bir yanda Arnavutlar ve Müslümanlar, diğer yanda Ortodoks Hristiyanlar yaşamaktadır. Şehirde modern ve geleneksel mimari bir arada şekillenmiştir. Bir zamanlar Sovyetler Birliği’ne dahil olan kentte özellikle mimaride bunun yansımaları görülebilmektedir.

Aziz Ohrid Kliment Katedrali

108 Ara 2016Gezilecek Yerler

Aziz Ohrid Kliment Katedrali

Aziz Ohrid Kliment Katedrali, Üsküp şehrindeki Meryem Ana Katedrali faşistler tarafından yakılınca, Aziz Demetrius Kilisesi’nin yetersiz kalması sebebi ile 1972 yılında Mimar Slavko Brezovski tarafından inşa edilmiş ve Aziz Kliment’in 1150. doğumgünü olan 12 Ağustos 1990 tarihinde kutsanmıştır.

Sadece kubbe ve kemerden oluşan 36x36 metre boyutlarındaki bu güzel katedral, son dönem Makedon mimarisinin en ilginç örneklerinden biri olarak görülmektedir. Katedralin merkezi kubbesinin altında, 3.5 metre yüksekliğinde bir başpiskoposluk tahtı yer almaktadır. Ön bölümde ise imparator ve imparatorun eşi için 2 metre yüksekliğinde bir sandalye de hazırlanmıştır.

Aziz Ohrid Kliment Katedrali’nin merkez kubbesi, 650 metrekare alana sahiptir. Katedralin freskleri ise akademik ressam olan Jovan Petrov ve ekibi tarafından boyanmıştır. Dünyada ilk defa bu kilisede, göz çapı 1.5 metre olan Hz. İsa çizimi 70 metrekarelik yüzey üzerine yapılmıştır.

Kilisenin aydınlanmasını kubbesinden sallanan ve sert bir malzemeden yapılmış olan avize üzerinde yer alan, 400 adet ampul sağlamaktadır.

Aziz Ohrid Kliment Katedrali’nde ana giriş bahçesinin sol (kuzey) bölümünde 45 metre yüksekliğinde 3 adet çan yer almaktadır. Bu ilginç çanlar o dönemde Avusturya’da yaptırılmıştır. Sırası ile büyükten küçüğe doğru 1000 kg, 500 kg ve 300 kg ağırlığındadırlar.

Kilisenin önünde ise bir çeşme yer almaktadır. Bu güzel çeşmeyi kiliseye Müslümanlar hediye etmiştir.

-

Üsküp lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Del Toro Apartment, Apartment Alek, Debar Maalo Apartment. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Apartment Skopje, Skopje Apartment gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Infinity Apartments, Saso Apartment, Downtown Skopje Apartment otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Üsküp aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Bedesten

108 Ara 2016Gezilecek Yerler

Bedesten

Bedesten genel olarak kumaş ya da mücevher gibi değerli eşyaların satıldığı kapalı çarşı anlamına gelmektedir. Türkiye’de Adana, Bursa, İstanbul ya da Trabzon Bedesteni gibi örneklerinin yer aldığı bu kapalı çarşı türünün bir örneği de 15. yüzyılda Üsküp’te inşa edilmiştir. Üsküp’ün kuzeyinde Türk Çarşısı’nın içinde bulunan Bedesten, Osmanlı Devleti’nden kalan tarihi yapılardan biridir.

Üsküp Çarşısı’nın göbeğinde yer alan Bedesten, 15. Yüzyılda, dönemin Üsküp sancak beyi Gazi İshak Bey tarafından yaptırılmıştır.

Merkezi konumu sayesinde kısa sürede şehrin en önemli ticaret merkezi haline gelmiş, uzun yıllar boyunca da önemini korumayı sürdürmüştür. “1689 Hadisesi” olarak da anılan yangında, birçok tarihi yapı gibi Bedesten de büyük zarar görmüştür. Uzun bir süre onarılmadan yarı yıkık bir halde kalan Bedesten, 1900 yılında yeniden inşa edilip, günümüzdeki halini almıştır.

Bedesten yeniden inşa edildikten sonra hakkında bir kitabe yazılmıştır. Bu kitabede yangın sonrası onarımı İshak Bey’in soyundan gelen Hacı Hüseyin, Osman ve Yaşar Beyler’in üstlendiği bilgisi yer almaktadır.

Son şekli ile Bedesten iki yanı boyunca dükkanlar sıralanan, üstü açık bir orta koridoru olan iş hanı görünümündedir. 1880’lerde Bedesten’in yıkık ve harap halinin bir gravürü yayınlanmıştır. Bu resimde şimdiki şeklinden oldukça farklı, altı bölümlü ve altı kubbeli bir bina olduğu görülmektedir.

1964-1965 yılları arasında bölgede yapılan sondajlarda resimde yer alan bilgilerin doğru olduğu görülmüştür. Asıl Bedesten, dört kapılı ve zemini şimdikinden daha aşağıda yer alan bir çarşı idi.

Üsküp Bedesteni, günümüzde de Makedonya Kültür Bakanlığı’na bağlı olarak hizmet vermektedir. Daha çok Türk esnafların yer aldığı çarşı, tarihi ve mimari dokusu ile Üsküp Çarşısı’na ayrı bir önem kazandırmaktadır.

-
Üsküp şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; Eski ve Yeni Üsküp Walking Tour Yarım Gün (11 €), Üsküp: Matka Kanyonu Manzara Turu (50 €), Üsküp, Ohri Tam Gün Turu (40 €), Üsküp Gönderen: Tam Gün Kosova Tur Priştine ve Prizren için (85 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.

Mustafa Paşa Camii

208 Ara 2016Gezilecek Yerler

Mustafa Paşa Camii

Mustafa Paşa Cami, Osmanlı padişahları Yavuz Sultan Selim’in ve II. Bayezid’in vezir-i azamı Mustafa Paşa tarafından yaptırılmıştır. Cami, ismini de buradan almaktadır. Yapım yılı 1492’dir.

47 metre uzunluğunda tek minaresi bulunan cami, yapıldığı dönemden sonra da uzun yıllar hiçbir restorasyon çalışması yapılmadan tüm ihtişamıyla ibadete açık kalmıştır.

Caminin yanındaki türbede Mustafa Paşa’nın sandukası ve türbenin önünde de kızı Ummi Hatun’un mezarı yer almaktadır.

Tıpkı Üsküp Kalesi gibi, Mustafa Paşa Camii de, 1963 yılında meydana gelen deprem sonucu hasar görmüştür. Beş yıl ibadete kapalı kalmak zorunda olan Mustafa Paşa Cami, yapılan çalışmalar sonucunda 1968 yılında yeniden halkın ibadetine açılmıştır.

Camide, 2006-2011 yılları arasında TİKA (Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı) tarafından bazı restorasyon çalışmaları yapılmıştır. Halen faal durumda olan cami, Müslüman turistlerin ilgisini çekmektedir.

Üsküp Kalesi, kalenin alt kısmında bulunan Mustafa Paşa Cami ve caminin alt tarafında bulunan Üsküp Türk Çarşısı üçlüsü, şehrin en önemli tarihi yerlerini oluşturmaktadır.

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Makedonya ülkesinde yer alan Üsküp şehrinin resmi para birimi Makedon Dinarı'dır (MKD).

Makedonya sınırları içerisinde yer alan Üsküp şehrinin resmi dili Makedonca'dır. Ancak hem ülkede hem de şehirde Türkçe, Arnavutça, Sırpça ve Romanca ulusal dil kabul edilmekte ve pek çok kişi tarafından konuşulmaktadır.

Üsküp (GMT+1) ile Türkiye (GMT+3) arasında iki saatlik zaman farkı vardır.

T.C Üsküp Büyükelçiliği

 • Adres: Ul. Slavej Planina – BB, 1000 Skopje, Republic of Macedonia
 • Telefon: +389 (2) 310 4710
 • E-posta: embassy.skpje@mfa.gov.tr


 

Nemli subtropikal iklime sahip olan Üsküp şehrinde yaz mevsimi sıcak ve nemli, kış mevsimi ise soğuk ve nemli geçmektedir. Kış aylarında kar yağışı görülebilmektedir. Yaz aylarında ortalama sıcaklık 31 derecedir. Bu sıcaklık bazen 40 derecenin üzerine çıkabilmektedir.

İlkbahar ve sonbaharda sıcaklıklar 15-24 derece arasında seyretmektedir. Kış aylarında ise ortalama sıcaklık 6 derece civarındadır. Geceleri de sıcaklık genellikle 0 derecenin altına düşmektedir.

Yıl boyunca yağışın en yoğun olduğu dönemler Ekim-Aralık ve Nisan-Haziran ayları arasındadır. Bu sebeple Üsküp'e gitmek için en uygun dönem yaz aylarıdır.

Üsküp, yüzölçümü olarak oldukça küçük bir şehirdir. Makedonya Meydanı şehrin kalbi olarak kabul görmüş ve turistik yerler de bu meydana yakın konumlanmıştır. Bu sebeple çoğu konaklama seçeneği Makedonya Meydanı ve çevresinde yer alır. Üsküp’te görmek isteyeceğiniz çoğu yer Varna Nehri’nden uzakta değildir.

Üsküp Otelleri

Üsküp konaklama bakımından her türlü seçeneği sunmaktadır. İçinde havuz ve spa bulunduran lüks yıldızlı otellerden daha bütçe dostu ama yine konforlu otellere istediğinizi tercih edebilirsiniz. Şehirdeki yeme içme fiyatları uygun olduğu için düşündüğünüzden daha uygun ücretler karşılığında 5 yıldızlı bir otelde kalabilirsiniz.  Dilerseniz de her şeyi minimumda tutarak sırt çantanızla bir hafta sonu geçirmek için program yapabilir ve hostellerde konaklayabilirsiniz. Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Üsküp otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Türkiye'den Üsküp'e gitmek için havayolu ya da karayolu tercih edilebilir. Şehrin 24 kilometre dışında kalan Büyük İskender Havalimanı'na İstanbul'dan direkt uçuşlar mevcuttur. Ayrıca Barselona, Hamburg, Milano, Frankfurt, Londra ya da Paris gibi noktalardan da uçakla gidilebilmektedir.

Otobüsle seyahat etmek isteyenler için İstanbul'dan direkt Üsküp'e giden araçlar mevcuttur. Yolculuk yaklaşık 13 saat sürmektedir. İstanbul dışında Belgrad, Dubrovnik, Piriştina ya da Zagreb'den de otobüs seferleri mevcuttur.

Başkenti Üsküp olan Makedonya, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını vizeye tabi tutmadığından dolayı ülkemizden çok sayıda turist Üsküp’ü ziyaret etmektedir. Üsküp, özellikle Batı Avrupa şehirleri ve başkentleriyle kıyaslandığında çok daha ucuzdur. Ülkenin para biriminin euro olmaması da bu konuda bir etkendir. Her anlamda kendini gösteren uygun fiyatlar konaklamaya da yansımıştır. Üsküp’te, lüks tesislerden bütçe dostu olanlara, yüzlerce farklı konaklama seçeneğiniz vardır. Turistlerin de tercihi; tarihî, mimari eserlere ve şehir merkezine yakın tesislerdir. Bu şehirde önemli noktalar birbirine yürüme mesafesinde olduğu için nerede konaklarsanız konaklayın, gitmek isteyeceğiniz yere uzak olmadığınızı göreceksiniz.

Üsküp'te Nerede Kalınır?

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Üsküp otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Üsküp onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Üsküp Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Üsküp Otelleri

En Uygun Fiyatlı Üsküp Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Üsküp Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Üsküp Otelleri


 

Üsküp'te toplu taşıma ile ulaşım otobüslerle sağlanmaktadır. Metro ya da tramvay mevcut değildir. Kırmızı renkli otobüslere binmek için biletinizi dilerseniz önceden bilet gişelerinden alabilir dilerseniz de otobüs şoförüne ödeme yaparak da temin edebilirsiniz. Ancak otobüste alacağınız biletin fiyatının biraz daha yüksek olacağını hatırlatmakta fayda var. Önceleri eski ve köhne otobüslerin kullanıldığı Üsküp'te son yıllarda daha modern ve çift katlı otobüsler yer alıyor. Üsküp'te gezilecek yerlere bu otobüslerle ulaşım rahatlıkla sağlanabiliyor.

Üsküp'te ulaşım için bir diğer seçenek ise taksiler. Pek çok ülkeye göre taksimetre ücretleri oldukça düşük. Özellikle yakın mesafeli geziler için tercih edilebilir.
Bunlar dışında Üsküp’te bisiklet kullanımı yaygındır ve bisiklet kiralayabileceğiniz birçok operatör bulunmaktadır.

Şehrin 24 kilometre dışında yer alan Üsküp Büyük İskender Havalimanı’ndan şehre ulaşım yaklaşık 20 dakika sürmektedir. Toplu taşıma ve taksi ile şehire inmek mümkündür.


 

Köklü geçmişinde yüzyıllar boyu pek çok farklı medeniyete ev sahipliği yapmış olan Üsküp şehri ve içerisinde bulunduğu Makedonya ülkesi, yemek kültüründe de bu farklılıkları göstermektedir.

Ülkede üzümden narenciyeye, zeytinden pirince, sebze ve tahıl çeşitleri yetiştiriciliğinden hayvancılığa kadar pek çok şeyin yapılabilmesinin de bunda etkisi büyüktür. 

Geleneksel yemekleri arasında kuzu etli güveçler, kebaplar, patates ve lahana yemekleri, çorbalar, içleri çoğunlukla kıymalı olarak hazırlanan dolma ve sarmalar ile tencere ve güveç yemekleri ile turşular öne çıkmaktadır. Tüm yemeklerden sarımsak, soğan ve biber eksik olmaz, denebilir. Makedon ekmekleri ve “pogacha” denilen poğaçaları da hemen her yemeğin yanında yer almaktadır.

Tatlı olarak çoğunlukla meyve salataları, pudingler ve sütlaç gibi hafif tatlılarla baklava, tulumba ve revani türü şerbetli tatlılar, helva ve kek çeşitleri tercih edilmektedir.

Evliya Çelebi Seyahatnamesinde Makedonlar’ı ağzının tadına çok düşkün insanlar olarak kaydederken, ülkenin özellikle kuzu kebabını ve balıklarını övmektedir.

Osmanlı etkisinin halen görülebildiği Üsküp yemeklerini tadarken çok fazla yabancılık çekmeyeceksiniz.

Popüler Restoranlar
Restaurant Ekskluziv, Harmonija, Dva Elena, Meana Karpic, Tomce Sofka, Pivnica An

Bahşiş
Makedonya’da diğer Balkan ülkelerinde olduğu gibi hesabın belli bir yüzdesini bahşiş olarak bırakma adeti bulunmamaktadır.


 

Çok kültürlü bir şehir olan Üsküp’ün gece hayatı da oldukça renklidir. Bar ya da pub gibi sadece içki içebileceğiniz mekanların dışında çok fazla gece kulübü de mevcuttur. Özellikle yeni kulüplerin çoğu Vardar Nehri kıyısında yer alan hoş mekanlardır.

Şehrin en popüler mekanlarından biri Havana Club’dır. Her gece farklı tarzda bir grubun sahnede canlı müzik yaptığı mekanda giriş ücreti mevcut. Kino Karposh ise sinema temalı dekorasyonu ve yaratıcı parti fikirleri ile şehrin gençlerinin takıldığı kaliteli mekanlardan biri. Şehre ünlü DJ’leri getiren ve en popüler mekanlardan biri olan Club Colosseum, yaz aylarında Üsküp Şehir Parkı’nda kış aylarında ise tren istasyonu yakınında hizmet veriyor. 

Türk çarşısı bölgesinde yer alan Menada, caz sevenler için canlı müzik yapıyor. Aynı zamanda restoran hizmeti de verdiğinden oldukça keyifli bir mekan. 

 

Üsküp’te alışveriş için farklı seçenekler yer almaktadır. Dilerseniz sokakları gezerken mağazalardan dilerseniz de alışveriş merkezlerinden alışveriş yapabilirsiniz.

Eğer yöresel ürünlerden satın almayacaksanız, kıyafet alışverişi için Üsküp’ü tercih etmek çok doğru bir tercih olmayacaktır. Çünkü tekstil ürünlerinin çoğu Türkiye’den ihraç edilmektedir. Zaten pek çok markanın da tanıdık olduğunu gezerken fark edeceksiniz.

Üsküp’te hem yöresel kültürü daha yakından tanımak hem de çeşitlilik bulmak için en güzel alışveriş noktaları pazarlardır. Şehir merkezinde yan yana yer alan Eski Pazar ve Bit Pazarı, bunlar arasında en önemlileridir. Bu pazarlarda bakliyattan peynire, çiçekten yöresel kıyafetlere kadar pek çok ürün bulmak mümkündür.

Bunun dışında Türk mahallesi bölgesindeki çarşıda ve şehrin modern kısmındaki çarşı bölümünde pek çok mağaza yer almaktadır.

Eğer tercihiniz alışveriş merkezine gitmek olacaksa, en ünlüleri Capitol ve Skopje City Mall’dur.


 
 • Animax Film Festivali (Aralık)
 • Caz Festivali (Ekim)
 • Taksirat Müzik Festivali (Kasım-Aralık)
 • Üsküp Tasarım Haftası (Kasım)
 • Uluslararası Gölge Tiyatrosu Çocuk Festivali (Kasım)
 • Mobile Film Festivali (Kasım)
 • Yılbaşı (1 Ocak)
 • Ortodoks Noel Günü (7 Ocak)
 • Paskalya
 • İşçi Bayramı (1 Mayıs)
 • Genel Slav Eğitimcileri Bayramı (24 Mayıs)
 • Ramazan Bayramı
 • Cumhuriyet Bayramı (2 Ağustos)
 • Bağımsızlık Günü (8 Eylül)
 • Faşizme Karşı Halk Ayaklanması Bayramı (11 Ekim)
 • Makedon Devrimi Mücadelesi Bayramı (23 Ekim)
 • Aziz Kliment Ohridski Bayramı (8 Aralık)

* Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

 • Acil yardım: 112
 • Yangın: 112
 • Polis: 112

Umuma Mahsus Pasaport hamili Türk vatandaşları 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.

Diplomatik, Hususi ve Hizmet Pasaportu hamili Türk vatandaşları 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.