Google+

Male Hakkında Bilinmesi Gerekenler

201928 Ara 2015Lokasyon Detay

Male, Maldiv Cumhuriyeti’nin başkenti ve en büyük şehridir.

Male Hakkında Bilinmesi Gerekenler
wikia.nocookie.net

MaleHint Okyanusu’nda 1.200 adadan oluşan Maldivler Cumhuriyeti’nin başkenti ve en büyük kentidir. Ülke ticaretinin de merkezi olan Male, son yılların en popüler turizm destinasyonlarından biridir. 5.8 metrekarelik oldukça küçük bir arazi üzerine konumlanan şehrin nüfusu 2014 itibariyle 153.379’tür. Metrekareye düşen nüfus yoğunluğuyla Male, dünyanın en kalabalık şehirlerindendir. 

Male’de ilk yerleşim binlerce yıl öncesine dayanmaktadır. Daha önce Budist olan şehir halkı, 12. yüzyılda Faslı tüccar Abul Barakhat Al-Bar Bari'nin Maldiv adalarında İslamı yaymasıyla Müslümanlığı seçmiştir. İlk olarak Portekiz, daha sonra Hollandalıların saldırılarına maruz kalan şehir halkı, 1887 yılında İngiliz himayesi altına girmiştir. 78 yıllık İngiliz hâkimiyetinden sonra 26 Temmuz 1965’te bağımsızlıklarını kazanmışlardır.

11 Kasım 1968 tarihinde monarşi kaldırılmış ve İbrahim Nasir başkanlığında cumhuriyete geçilmiştir. Cumhuriyete yönelim sembolik olarak kalsa da, ada turizmi bu yıllarda gelişim göstermeye başlamıştır. Günümüzde Male kentinin en önemli geçim kaynakları turizm ve balıkçılıktır.

Male, 26 Aralık 2004 tarihinde Hint Okyanusu’nda meydana gelen tsunamide büyük zarar görmüş, şehrin üçte ikisi sular altında kalmıştır.

Tanıtıcı Video:
 

 

Male ile ilgili diğer içeriklere aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

-