Google+

Ipoh

Ipoh - : - / -
--℃
1 MYR=0.00
Type G250V13 A
 • Ocaweather-icon27℃
 • Şubweather-icon27℃
 • Marweather-icon27℃
 • Nisweather-icon27℃
 • Mayweather-icon28℃
 • Hazweather-icon27℃
 • Temweather-icon27℃
 • Ağuweather-icon27℃
 • Eylweather-icon27℃
 • Ekiweather-icon26℃
 • Kasweather-icon26℃
 • Araweather-icon26℃
Genel Bilgiler / Rehber

Ipoh, Malezya’daki Perak eyaletinin başkentidir. Kuala Lumpur'dan sonra ülkenin ikinci yönetim merkezidir. Kuzey-Güney Otoyolu üzerinde Kuala Lumpur’un  yaklaşık 200 km kuzeyindedir. Ipoh, gelişen kalay maden endüstrisi ile 19. yüzyılın başından itibaren Malezya’nın ana şehirlerinden biri haline geldi. İngiliz sömürge döneminde, Ipoh, idari amaçlarla kullanılmak için Malezya’nın ikinci şehri oldu. Mimari olarak şehir merkezi, sömürge dönemi Çinli dükkan evleri ile şekillendirilmiştir. Bunun yanında Tren İstasyonu, Belediye Binası ve Adliye Sarayı gibi İngiliz Sömürge döneminden kalma birçok etkileyici tarihi binalar da vardır.
Kentin büyümesi 1970'lerde kalay fiyatlarının çöküşünü  takiben durakladı, böylece sömürge dönemi binalarının büyük bir kısmının yıkık olduğu Kuala Lumpur ve Singapur‘un aksine tarihi binaların çok büyük bölümü hala mevcuttur. Koloni döneminin etkileri hala binalarda görülmektedir. 1980'li yıllarda sokak ve cadde isimleri değiştirildiğinden günümüzde hala karışıklıklar yaşanır. Bazı yerler eski isimleri ile anılırken bazı yerler yeni isimleriyle anılır. 
Ipoh çok sayıda dini yapıya ev sahipliği yapar. Camilerden budist tapınaklarına kadar pek çok tarihi yapı bulunmaktadır. Özellikle şehrin dışında yer alan mağara tapınakları oldukça etkileyicidir. Şehir Eski Kent ve Yeni Kent olmak üzere iki bölüme sahiptir. Kinta Nehri'nin batısında kalan kısım Eski kent, doğusunda kalan kısım ise Yeni Kent olarak adlandırlır. Eski Kent'te tarihi bölgeler yer alır. Özellikle tarihi alışveriş evleri bölgesi çokça turist çeker. Yeni Kent ise şehrin modern yüzüdür. Kafeler, restoranlar ve alışveriş merkezleri şehrin bu kısmında yer almaktadır.

İklim / Hava Durumu
Nasıl Gidilir?
Ne Zaman Gidilir?
Nerede Kalınır?

Ipoh lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz White House iHome Ipoh, The Banjaran Hotsprings Retreat, Shamrock Guest House. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Lost World Hotel, Art Cottage Hotel gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Syuen Hotel, Hotel CheckedInn, MH Studio Hotel otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Ipoh aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Yemek / Restoran / Ne Yenir Ne İçilir?
Önemli Yerler / Gezilecek Yerler
Ne Yapılır?
Gece Hayatı / Bar / Eğlence
Alışveriş / Ne Alınır?
Festival / Fuar
Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler
Dikkat Edilmesi Gerekenler / Önemli Bilgiler

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 90 güne kadar seyahatlerinde vizeden muaftır.

Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri 90 güne kadar seyahatlerinde vizeden muaftır.