Gozo Adası Mutfağı

easy-cheesecake-recipes.jpg

Fransız, Arap, İtalyan ve İspanyol etkileri adanın mutfağında da kendini belli ediyor. Adanın mutfağı genel olarak Akdeniz mutfağına paralel olsa da bu kültürlerine kendine has yemeklerinin farklı versiyonlarını adada bulmak mümkün.

Gozo’daki yemek sıralaması genellikle salata, deniz mahsulü yemeği ve yanlarında kırmızı şarap şeklinde oluyor. Kırmızı şaraplardan La Vallette ve beyaz şaraplardan Bianco Secco ve Verdala Moscato oldukça lezzetlidir. Adada çok fazla şarap ve bira üretiliyor. Lord Chambray isimli bira üretim yerinde çeşitli yerel biralar üretiliyor ve turistler için tadımlar düzenleniyor. Bu biralardan Blue Label, Cisk ve Hop Life biralarını tercih edebilirsiniz. Gbejniet isimli, adada yaşayan koyunların sütünden yapılan peynir çok seviliyor. Adalıların favori atıştırmalıklarından birisi de pastizzi dedikleri minik hamur işleridir.

Balık yemekleri dışında tavşan etinden yapılan fenkata, geleneksel çorbaları minestra, pirinçten yapılan ross fil-forn, makarna türü Imqarrun ve Timpana adada yapılan popüler yemeklerdendir. Tatlı olarak cassata, kannoli, helwa, imqaret ve baldan yapılan qagħaq tal-għasel tercih edebilirsiniz.

Popüler restoranlar

Ta’ Frenc Restaurant, L’Ortolan, Patrick’s Lounge, Restaurant&Steak House, Ta’ Rikardu.

Bahşiş

Malta restoranlarında hesabın yüzde 5-10’u gibi bir tutarı bahşiş olarak bırakmak uygun olacaktır.