Google+

Valletta

AVRUPAMaltaValletta
Valletta - : - / -
--℃
1 EUR=0.00
Type G250V13 A
 • Ocaweather-icon12℃
 • Şubweather-icon12℃
 • Marweather-icon13℃
 • Nisweather-icon15℃
 • Mayweather-icon18℃
 • Hazweather-icon22℃
 • Temweather-icon26℃
 • Ağuweather-icon26℃
 • Eylweather-icon24℃
 • Ekiweather-icon21℃
 • Kasweather-icon16℃
 • Araweather-icon13℃
Ülke: Malta Nüfus: 355.000 Resmi Dil: Maltaca / İngilizce Para Birimi: Euro (EUR) İklim: Akdeniz İklimi Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 Gün Big Mac Index: $ 4.26 (Türkiye $ 3.87) UNESCO Dünya Miras Listesi’ndeki Bölgeler: Valletta Şehri / Hal Saflieni Hypogeum

Malta’nın başkenti Valletta, ülkenin güneydoğu bölgesinde yer alır.


discerngroup.com.mt

Malta’nın başkenti Valletta; Malta, Gozo ve Comino olmak üzere üç büyük ve iki küçük takımadadan oluşan ülkenin en büyük adası olan Malta’da yer alır. Ülkenin en eski şehirlerinden biri olan Valletta, 16. yüzyılda Aziz John Şövalyeleri tarafından kurulmuştur ve adını şövalye birliğinin komutanı olan Üstat Jean Parisot de Valetta’dan almıştır. 

1565 yılında Osmanlılar şehri bir ay süresince kuşatma altında tutmuş ancak Aziz John Şövalyeleri sayesinde Valletta kuşatmadan başarıyla kurtulmuştur. Günümüzde şehirde, şövalyeler ve görkemli miraslarının etkilerini halen görmek mümkündür. Barok mimari tarzın en ihtişamlı örnekleri olarak bilinen birçok tarihi yapıyı içinde barındıran Valletta, 1980 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’ne dâhil edilmiştir. 

Tanıtım Videosu:

 

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışına çıkarken yaptırmanız gereken özel bir sigorta poliçesidir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası. Bu sigortanın amacı seyahatiniz sırasında herhangi bir sağlık sorununa karşı güvence altında olmanızdır. Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını vize başvurusuna gitmeden önce almanız gerekiyor. Nitekim ülkeler vize vermek için bu yurtdışı seyahat sağlık sigortasını talep ediyor. Birkaç yıl önceye kadar bu poliçeyi almak için mutlaka bir sigorta acentesine gitmeniz gerekiyordu. AXA Sigorta bu işi kolaylaştırdı. AXA Sigorta web sitesinden kolaylıkla alabileceğiniz bu poliçenin fiyatı ise 6 Euro’dan başlıyor.

Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını hemen alıp poliçeyi kenara koymanızı öneririz, böylelikle vizeye gitmeden bir işi kolaylıkla çözmüş olursunuz. Zaten yurtdışındayken hastalanırsanız ya da beklenmedik bir şey başınıza gelirse, masraflarınızın hızlıca sigorta tarafından karşılanması ile yüksek ücretler ödemekten de kurtulursunuz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Valletta; Malta, Gozo ve Comino olmak üzere üç büyük ve iki küçük takımadadan oluşan Malta’nın en büyük adası Malta Adası’nda konumlanır.

Geolocation

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim


kirsehirarenagazetesi.com

Valletta’da Euro (EUR) kullanılır.

Valletta’nın resmi dilleri Maltaca ve İngilizce'dir.

Valletta (UTC+1) ile Türkiye (UTC+2) arasında 1 saat fark bulunmaktadır. Valletta, Türkiye’den 1 saat geridedir. Türkiye’de saat 12.00 iken Valletta’da 11.00’dir.

Türkiye Cumhuriyeti Valletta Büyükelçiliği

 • Adres: 35, Sir Luigi Preziosi Square FRN-1154, Floriana, Malta
 • Telefon: 00 356 21 22 3424 / 00 356 22 48 7715
 • Resmi websitesi: valetta.be.mfa.gov.tr

Diplomatik, hizmet ve hususi pasaport sahibi Türk vatandaşları Malta seyahatlerinde vizeden muaftır. Umuma mahsus pasaport sahipleri ise vize şartına tabidir. 

Valletta’ya direkt uçuşla gitmek mümkündür. Uçuş süresi yaklaşık 2 saat 30 dakikadır. Ayrıca başka havayolu şirketlerini  kullanarak aktarmalı olarak da şehre ulaşabilirsiniz.

Malta’nın başkenti Valletta, yüzyıllar boyu bir liman şehri olarak kullanılmış. Roma İmparatorluğu dönemine ve hatta öncesine dayanan şehirdir. Eski surları, dar sokakları ve kiliseleri ile ünlü bir Akdeniz kentidir. Malta’ya deniz yolu ile gelenlerin ayak bastığı bu uğrak liman sayesinde şehir turistlere oldukça alışkındır. İklimi sayesinde de genelde sıcak olduğu için birçok turisti ağırlamaktadır. 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Valletta otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz. 

Valletta Nerede Kalınır? - Valletta'nın Bölgeleri 

Valletta oldukça küçük bir şehir olduğu için herhangi bir bölgeye ayrımı yapılmamıştır. Ancak şehrin eski surlarının dışında küçük bir bölge de idari olarak Valletta şehri sınırlarındadır. Hatta konaklama için surların dışındaki otellerin bazen daha bile uygun fiyatlı olacağını söyleyebiliriz. Şehrin güneyi ve kuzeyi yüzyıllar boyunca olduğu gibi liman olarak kullanılmaya devam ediliyor. Şehrin genelde en turistik noktaları Cumhuriyet (Republic) Meydanı ve aynı isimli caddesidir. Bunun yanı sıra St. Paul Caddesi de daha güneyde olan ve genelde butik tesislerin yer aldığı bir caddedir. Açıkçası Valletta’da bir bölgenin diğer bölgeden avantajlı olup olmadığına kanaat getirilemez çünkü tüm şehir yürüyerek bir veya iki günde keşfedilebilir, hatta girilmedik ara sokak bırakmamış olursunuz. 

Valletta’da toplu taşıma için fazla seçeneğiniz yoktur. Şehir küçük olduğundan yürüyerek keşfetmeniz önerilir ancak bazen dik yokuşları ve merdivenleri tırmanmak gerektiğinden bu yol yorucu olabilir. Araç kiralayarak da şehirde dolaşmak mümkündür ancak sokakların dar olduğunu ve rahat park yeri bulmanın zor olduğunu hatırlatmamız gerekir. Bu durumda otobüsü tercih edebilirsiniz. 98 numara saat yönünde, 198 numara da saat yönünün tersi yönünde hareket eden iki otobüs hattıdır. Bu otobüslerle şehrin yüksek yerlerine rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Arkeoloji Müzesi’nden satın alabileceğiniz sesli rehber şehri gezerken size eşlik edebilir. Rehberde bir rota önerisi olmakla birlikte istediğiniz noktadan başlayabilir ve hakkındaki bilgileri dinleyebilirsiniz. 

Republic Street Bölgesinde Valletta Otelleri

Şehrin coğrafi merkezinin Republic Meydanı olduğunu söylersek yanılmış olmayız. Eğer her yere eşit uzaklıkta olmak isterseniz bu meydan, aynı isimli cadde veya yakınındaki sokaklar konaklamak isteyeceğiniz noktalar olacaktır.  

 • De Vilhena Boutique Hotel
  Özellikler:
  Teras, bar, restoran
  Konum: Old Theatre Street
  Fiyat: Geceliği 101 € - 196 € arasında (Standart odalar için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  De Vilhena Boutique Hotel

 • West Street Apartments
  Özellikler:
  Tam daire, ücretsiz Wi-Fi hizmeti, havalimanı servisi
  Konum: Strait Street
  Fiyat: Geceliği ortalama 75 €'dan başlayan fiyatlarla (Standart odalar için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Valleta Arch Apartment 
  Özellikler:
  Havalimanı servisi, ücretsiz Wi-Fi hizmeti, evcil hayvan dostu
  Konum: Archibishop Street
  Fiyat: Geceliği 108 € - 141 € arasında (Standart odalar için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • La Falconeria
  Özellikler:
  4 yıldız, yüzme havuzu, fitness merkezi
  Konum: Melita Street
  Fiyat:  Geceliği 105 €- 185 € arasında (Standart odalar için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • 10 Strait Street
  Özellikler: 
  Lüks daire, havalimanı servisi, ücretsiz Wi-Fi hizmeti
  Konum: Strait Street
  Fiyat: Geceliği 175 € - 229 € arasında (Standart odalar için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  10 Strait Street

St. Paul Street Bölgesindeki Valletta Otelleri

Bu cadde Republic’e göre biraz daha güneyde kalıyor, bu sebeple şehrin iki parkına (Upper Baraka ve Lower Baraka) daha yakın konaklayabiliyorsunuz. Bu caddede daha çok butik tesislerle ve dairelerle karşılaşabilirsiniz.  

 • Palazzo Valletta Suites
  Özellikler:
  5 yıldızlı, teras, ücretsiz Wi-Fi hizmeti
  Konum: St Paul Street
  Fiyat: Geceliği 136 € -200 € arasında (Standart odalar için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Palazzo Valletta Suites

 

 • Palazzo Prince d’Ora
  Özellikler:
  Teras, ücretsiz Wi-Fi hizmeti fitness merkezi
  Konum: St. Paul’s Street
  Fiyat: Geceliği 112 € - 230 € arasında (Standart odalar için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın

 • Castille Hotel
  Özellikler:
  3 yıldızlı, bar, ücretsiz Wi-Fi hizmeti
  Konum: St. Paul’s Street
  Fiyat: Geceliği 78 € - 153 € arasında (Standart odalar için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 

 • Tano’s Boutique Guest House
  Özellikler:
  Teras, ücretsiz Wi-Fi hizmeti, havalimanı servisi
  Konum: St Paul’s Street
  Fiyat: Geceliği 132 € - 186 € arasında (Standart odalar için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Palazzo Paolina Boutique Hotel
  Özellikler:
  Tasarım mimari, ücretsiz Wi-Fi hizmeti, bar
  Konum: St Paul’s Street
  Fiyat: Geceliği 109 € - 228 € arasında (Standart odalar için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Palazzo Paolina Boutique Hotel

Valletta'da bölgelere konaklama önerilerimiz bu şekilde, bu rehberde aradığınızı oteli bulamadıysanız Valletta Otelleri Rehberi'mize bakmanızı da öneriyoruz. Ayrıca tüm Valleta otellerini görmek için tıklayın.

Akdeniz’de küçücük bir ada ülke olan Malta’nın başkenti Valletta, bir liman kenti. Aynı zamanda, UNESCO tarafından koruma altına alınmış en eski şehirlerden biri. Adanın başkenti olması sebebiyle de turistlerin ilk ayak bastığı ve en çok konakladığı noktadır. Şehir kiliseleri, limanı, parkları ve müzeleriyle ünlü, sıcak bir Akdeniz şehridir. Gece hayatının renkli olması sebebiyle ve üniversiteleriyle genç nüfusunun da yüksek olduğu bu kent, neredeyse yılın her dönemi ziyaret edilebilir. 


Valletta Otelleri
 

Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Valletta otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.


blogspot.com

Valletta’da Akdeniz iklimi hâkimdir. Şehirde kışlar ılık ve yağışlı, yazlar sıcak ve kurak geçer. En sıcak ay olan Temmuzda ortalama sıcaklık 28 derece; en soğuk ay olan Ocakta ise ortalama 13 derece civarında seyreder. Valletta yılın her döneminde ziyaret edilebilir ancak sıcaklıkların çok bunaltıcı olmadığı ilkbahar ve sonbahar ayları Valletta’ya gitmek için en uygun zamandır.

Valletta Şehir İçi Ulaşım
wikimedia.org

Valletta küçük bir şehirdir ve turistik yerler belirli bölgelerde konumlandığından şehri yürüyerek kısa sürede keşfedebilirsiniz. Şehir içi ulaşım ağı çok gelişkin değildir. Ulaşım Valletta ana otobüs terminalinden hareket eden otobüsler ve taksiler ile sağlanır. 

Valletta Gezilecek Yerler
reversehomesickness.com

“Şövalyelerin şehri” olarak bilinen Valletta, bir ada ülkesinin başkenti olarak huzurlu atmosferinin yanı sıra oldukça dinamik bir yapıya sahiptir. Renkli gece hayatı, dinamik kültür ve sanat camiası, insanı hayran bırakacak güzellikteki tarihi yapıları ile Valletta; Avrupa’nın en ilgi çekici duraklarından biri olarak bilinir.

Malta Mutfağı
visitgozo.com

Malta mutfağı temel olarak Akdeniz mutfağı üzerine kuruludur ancak komşuları olan İtalya, Kuzey Afrika ve Sicilya mutfaklarından da izler taşır. Akdeniz mutfağının vazgeçilmezi olarak taze deniz ürünleri, tavşan ve domuz gibi av hayvanları eti, pirinç, makarna, patates, süt ürünleri ve taze sebzeler Malta’da tüketilen yiyeceklerin başında gelir.

Valletta Gece Hayatı
travelmoodz.com

Valletta renkli ve hareketli bir gece hayatına sahiptir. Şehirde birçok bar, lounge, şarap barı, gece kulübü ve caz kulübü gibi eğlence mekânları bulunmaktadır. Gece hayatının kalbi Strait, South, Dragonara, Wilga, St. Georges ve St. Rita caddeleri çevresinde atar. Valletta’da en çok tüketilen alkollü içkiler şarap ve biradır. Malta’ya özgü şarap ve biralar dünya çapında ünlüdür. Yerel şaraplar olarak “Lachryma Vitis” ve La Valette”, yerel biralar olarak ise “Cisk Lager”, “Hop Leaf Ale” ve “Blue Label Ale”i deneyebilirsiniz.

Valletta'da Alışveriş
ssweeny.net

Valetta’da alışverişin merkezi şehrin ana caddesi olan Republic ve paralelindeki Merchants caddesidir. Republic caddesi üzerinde çok sayıda mağaza ve hediyelik eşya dükkânı bulmak mümkündür. Cadde boyunca yerel mücevher atölyeleri, kuyumcular, İtalyan stili deri giyim ürünleri, aksesuarlar ve tekstil ürünleri satan mağazalar, el işi ürünler satan hediyelik eşya dükkânları ve birçok outlet merkezi yer alır. Republic caddesine paralel uzanan Merchants caddesinde fiyatlar biraz daha uygundur. Valetta’dan satın alınabilecek özgün ürünler olarak; cam biblolar, renkli çömlekler, deri tekstil ürünleri, dantel kumaşlar, yerel üretim şaraplar, hasır eşyalar ve minik şövalye heykelcikleri sıralanabilir. 


eventsolutionsmalta.com

 • Valletta International Baroque Festival (Valletta Uluslararası Orkestra Festivali): Ocak
 • Valletta Film Festival (Valletta Film Festivali): Haziran
 • Mnarja (Aydınlanma Festivali): Haziran
 • Malta Jazz Festival (Malta Jazz Festivali): Temmuz
 • Yeni Yıl – 1 Ocak
 • Paskalya – Mart/Nisan, her yıl değişir
 • Ulusal Bayram – 31 Mart
 • İşçi Bayramı – 1 Mayıs
 • Hz. Meryem’in Göğe Yükselişi – Ağustos, her yıl değişir
 • Bağımsızlık Bayramı – 21 Eylül
 • Cumhuriyet Bayramı – 13 Aralık
 • Noel – 25 Aralık
 • Ambulans: 196
 • İtfaiye: 112
 • Polis: 112