Alman Mutfağı

Alman mutfağı bölgeden bölgeye birtakım farklılıklar gösterse de temel olarak et ağırlıklı bir mutfaktır. Alman mutfağının temel malzemeleri; domuz eti, biftek ve kümes hayvanları etidir. Özellikle domuz eti, Almanya’nın her bölgesinde yoğun olarak tüketilmektedir. Ancak et, yemeklerin içinde kullanıldığından çok sosis olarak tüketilir. Almanya’da 1500’den fazla sosis çeşidi üretilmektedir. Patates, havuç, ıspanak, bezelye, fasulye ve lahana gibi sebzeler Alman mutfağının olmazsa olmazıdır. Hamur işlerinin de çokça tüketildiği mutfakta pasta ve turta lezzetleri oldukça çeşitlidir.
 

Farklı ülkelerden gelen göçmenler sayesinde Alman yemek kültürü pek çok ülke mutfağından etkilenmiştir. Pizza ve makarna gibi İtalyan yemekleri, döner ve kebap gibi Türk yemekleri Almanya’nın hemen hemen her şehrinde yaygın olarak satılır. Çin, Hint ve Japon mutfakları gibi Asya yemek kültürü de son yıllarda ülkede popülaritesini arttırmıştır.

Mannheim’da en sık tüketilen Alman lezzeti ise beyaz sosis ve yanında servis edilen patates salatasıdır. Geleneksel Alman yemeklerini şehirde bulunan yerel restoranlarda tadabilirsiniz. Önceden uyarmamız gereken bir konu: Almanya'daki sosisler genellikle domuz etinden yapılmaktadır. Eğer domuz eti tüketmiyorsanız sipariş vermeden önce sosisin ne etinden yapıldığını sormanızı tavsiye ederiz. Kozmopolit bir şehir olan Mannheim, yerel restoranların yanında fast food zincirleri ve dünya mutfaklarına ait lezzetler sunan restoranları da içinde barındırır. Ayrıca Mannheim, Türk nüfusun yüksek olduğu bir şehirdir bu nedenle şehirde pek çok Türk restoranı mevcuttur.

Almanya'da birçok çeşit bira bulunmaktadır. Alman kültürünün bir parçası sayılan birayı adım başı bulabileceğiniz pub'larda içebilirsiniz. Birçok değişik çeşidi olan biraları Almanlar özellikle sosis yanında içmeyi terich ederler. 

Popüler Restoranlar

Bahşiş- Almanya’da bahşiş bırakmanız gerekmez. Bahşiş, servis bedeli olarak hesaba eklenmektedir.