Google+

Arama formu

Hurgada Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Hurgada Hakkında Bilinmesi Gerekenler
 

Kızıldeniz’in kıyısında yer alan Hurgada, Mısır’ın en büyük ikinci şehri. 20. yüzyılın başlarında bulunan şehir 1980’lere kadar küçük bir balıkçı köyüydü. Ancak Şarm el Şeyh’e alternatif turizm ve tatil şehri yaratmak için Mısır hükümeti ile yerli ve yabancı yatırımcılar özellikle son yıllarda şehrin önemli anlamda gelişmesini sağladı. Bulunduğu görece tehlikeli coğrafyaya karşı Mısır hükümetinin güvenlik için verdiği çabalar sayesinde Hurgada oldukça güvenli bir şehir. Günümüzde şehir Avrupalılar başta olmak üzere tüm dünyanın ilgi gösterdiği popüler tatil destinasyonlarından biridir. 36 kilometrelik sahil şeridi, Mısır kültürünün bozulmamış değerlerini yansıtan El Dahar bölgesi, ihtişamın ve modernliğin hakim olduğu Sakkala ve alışveriş için bir cennet olan Sahl Hasheesh, Hurgada’nın en güzel alanlarından. Görkemli onlarca otele, yüzlerce restorana ve mağazaya ev sahipliği yapan El Gouna bölgesi ise Hurgada’yı geliştirme projesinin en somut kanıtlarından.

Hurgada’nın bir diğer güzelliği ise dünyanın en cazip deniz-kum-güneş tatil destinasyonlarından biri olmasına rağmen fiyatların oldukça uygun olmasıdır. Muhteşem tatil köylerinde bile dünyanın diğer yerlerine göre çok daha ucuz fiyatlara kalmak mümkün. Yüzlerce restoranda yemek yiyebilir, sabahın ilk ışıklarına kadar süren gece hayatının tadını çıkarabilir ve dünya markalarından yerel markalara her bütçeye uygun alışveriş imkanı bulabilirsiniz. Plajlar, su sporları, gece eğlenceleri, çöl safarileri, müzeler derken Hurgada’da zamanın nasıl geçtiğini anlamak oldukça zor. Bu nedenle en az 4 günlük bir tatille şehrin tadına varabilirsiniz.

Şehri ne zaman ziyaret edeceğiniz ise tamamen sıcaklara dayanabilme gücünüze bağlı denilebilir. Şehir yaz tatili için muhteşem olsa da şehre hakim olan iklim özelliklerinden dolayı Haziran-Ağustos arası ekstrem sıcaklıklarda geçmektedir. İklimin güzel tarafı ise gökyüzünün her zaman masmavi ve güneşli olması ve denize girebilme süresinin oldukça uzun olması. Eğer fazla sıcaklara dayanamıyorsanız Hurgada seyahatinizi ilkbahar dönemine denk getirmeniz daha iyi olacaktır.

Tanıtıcı Video: