img-script
Google+

İskenderiye

image_placeholder
AFRİKAMısırİskenderiye
31.2000924,29.91873869999995
Genel Bilgiler / Rehber

İskenderiye, Mısır'ın en büyük limanı ve en büyük ikinci şehridir. M.Ö. 332'de Büyük İskender tarafından kurulmuş ve adını kurucusundan almıştır. Eski çağlarda dünyanın yedi harikasından biri olan İskenderiye Deniz Feneri ve İskenderiye Kütüphanesi ile ünlü olan İskenderiye, Mısır'ın turizm açısından önemli şehirlerden biridir.

Nüfus : 4.110.015
Nasıl Haberleşilir?

Vodafone Red'le yurtdışına gittiğinizde günde 12,90TL’ye, herhangi bir ek işlem yapmadan tarifenizdeki internet, her yöne dakika ve SMS’lerin tamamını 51 ülkede tıpkı Türkiye’deymiş gibi kullanabilirsiniz. Telefonunuzu kullanmadığın günlerde ek ücret de ödemezsiniz.

İklim / Hava Durumu

Akdeniz iklimi ile çöl ikliminin sentezi şeklindedir. Yazlar çok sıcak, kışlar ise ılık geçer. Şehrin en ideal dönemi bahar aylarıdır. Nadiren yağış görülmektedir.

Nasıl Gidilir?

 İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan İskenderiye’ye pazartesi, salı, perşembe ve cumartesi günleri karşılıklı seferler bulunmaktadır. Uçuş süresi yaklaşık 2 saattir.

İskenderiye Turları
Ne Zaman Gidilir?

İskenderiye'yi ziyaret etmek için en uygun dönem Nisan - Mayıs ve Eylül - Ekim aylarıdır. Haziran – Ağustos arası ise yüksek sıcaklıklar ve nem dolayısı ile çok tercih edilmemelidir.

Nerede Kalınır?

İskenderiye lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Four Seasons Hotel Alexandria At San Stefano, Alexandria Mediterranean Suites, Paradise Inn Le Metropole Hotel. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Green Plaza Inn Hotel Alexandria, Sheraton Montazah Hotel gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Tolip Hotel Alexandria, Cecil Alexandria Hotel, Plaza Hotel Alexandria otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un İskenderiye aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Yemek / Restoran / Ne Yenir Ne İçilir?

İskenderiye'de yer alan, terasları denize bakan kafeler mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir. Eskiden balıkçıların toplandığı kale ve saray arasında yer alan Anfoushi Quarter, günümüzde balık restoranları ve kafelere ev sahipliği yapıyor. Al-Hurriyat caddesindeki kafe ve lokantalarda falafel ve kuşeyri denenebilir. İskenderiye'de şeker kamışı suyu da oldukça fazla tüketilmektedir. Taze sıkılmış meyve suları ise hem lezzetli hem de uygun fiyatlıdır.

Önemli Yerler / Gezilecek Yerler
 • İskenderiye Kütüphanesi
 • Kayıt Bay Kalesi
 • İskenderiye Feneri
 • Denizcilik Müzesi
 • Kom es-Suqáfa Katakombları
 • el Hüseyin Köprüsü
 • Korniş bölgesi,
 • Ulusal Müze
 • Kraliyet Mücevherleri Müzesi
 • Güzel Sanatlar Müzesi
 • RomaTiyatrosu
 • Ras El Tin Sarayı
 • Montazah Sarayı
Ne Yapılır?

Kentte kumsal uzunluğu 140 kilometredir. Plajın tadını çıkartabilir ya da İskenderiye'ye 20 km mesafedeki geniş bir park alanı olan Montazah bölgesine gidebilirsiniz. Bu bölgenin ortasında Hidiv Abbas Sarayı gezilebilir. İskenderiye'de Korniş'in uzunluğu 25 kilometre uzunluğundadır. Korniş boyunca yer alan hoş kafelerde kahve içebilirsiniz. İskenderiye Kalesi'ne çıkıp, şehrin iki yanını limanı ve balıkçı teknelerini izleyebilirsiniz. Faytona binerek bir şehir turu atabilirsiniz.

Gece Hayatı / Bar / Eğlence

Akşam saatlerine doğru sahil bölgesindeki kafelerin teraslarından gün batımını izleyebilirsiniz. İskenderiye'de gece hayatı için az sayıda mekan bulunmaktadır. Gece eğlenmek için San Giovanni gece klübünü tercih edebilirsiniz. Hem canlı müzik dinleyebileceğiniz, hem de oryantal dans gösterilerini izleyebileceğiniz bir mekandır.

Alışveriş / Ne Alınır?

Al-Hurriyat Caddesi çeşitli mağazaların ve yerli yabancı markaları bulabileceğiniz bir adrestir. Büyük alışveriş merkezleri arasında Alexandria-Zahran, City Center AVM ve Green Plaza sayılabilir.

Festival / Fuar
Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler
 • Kurban Bayramı,
 • Mekke'de Hac (Aralık-Ocak),
 • İşçi Bayramı (1 Mayıs),
 • Kurtuluş Günü (18 Haziran),
 • Devrim Günü (23 Temmuz),
 • Silahlı Kuvvetler Bayramı (6 Ekim),
 • Ramazan Bayramı (Kameri Takvim'e göre İslami bayramlar her yıl on gün daha önce kutlanır.
Dikkat Edilmesi Gerekenler / Önemli Bilgiler

İskenderiye, Yavuz Sultan Selim'in 1517'de Mısır'ı fethi sırasında Osmanlı Devleti'ne katılmış, 1798'de ise Fransa'nın işgaline uğramıştır. 1882'de İngiltere tarafından işgal edilerek fiilen Osmanlı yönetiminden çıkmıştır. İskenderiye, Kahire'nin 225 km kuzeyinde yer almaktadır. Kahire'den saat başı kalkan trenler ile 3 saat içerisinde İskenderiye'ye gitmek mümkündür. Otobüs ile biraz daha uzun sürmektedir.

27302 May 2016Vize

Mısır Vizesi Hakkında Önemli Uyarılar

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.

Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri 90 güne kadar seyahatlerinde vizeden muaftır.

Mısır Vize Şartları

SSK'ya Bağlı Olarak Çalışanlar (Maaşlı)

Dilekçe, Şirketin antetli kağıdına konsolosluğa hitaben; seyahat amacınızı, seyahat tarihlerinizi ve vize bitiş tarihinden önce ülkeden ayrılacağınızı taahhüt ettiğinizi beyan ederek dilekçeyi hazırlayın. Dilekçe kaşeli ve ıslak imzalı olmalıdır.

Pasaport, Seyahat bitiş süresinden sonra pasaport geçerlilik süresinin en az 6 ay kalmış olması gerekir.

Fotoğraf, İki adet vesikalık fotoğraf

Nüfus Cüzdanı Fotokopisi,

Şirket Ortakları - Tüccar ve Sanayiciler

Ticari Davetiye, Davet eden şirketin antetli kağıdına yazılmış olmalı ve o şirketin kaşesi ve imzası bulunmalıdır. Davet eden kişinin pasaport ve kimlik fotokopileri ile birlikte yollamalıdır. 

Dilekçe, Şirketin antetli kağıdına konsolosluğa hitaben; seyahat amacınızı, seyahat tarihlerinizi ve vize bitiş tarihinden önce ülkeden ayrılacağınızı taahhüt ettiğinizi beyan ederek dilekçeyi hazırlayın. Dilekçe kaşeli ve ıslak imzalı olmalıdır.

Pasaport, Seyahat bitiş süresinden sonra pasaport geçerlilik süresinin en az 3 ay kalmış olması gerekir.

Fotoğraf, İki adet vesikalık fotoğraf

Nüfus Cüzdanı Fotokopisi,

İlgili İçerikler

18 Mar 2016
Gezi Notu

MALDİVLER SEYAHAT DOSYASI

Maldivler'e Nasıl Gidilir? Türkiye'den Maldivler’e direkt uçuş var. Yaklaşık 8 saat süren yolculuğun sonunda Maldivler’in başkenti Male’ye ulaşıyorsunuz, ama hemen sevinmeyin çünkü daha yolu sadece yarıladınız. Tabii bu gideceğiniz otele göre de değişiyor. Biz Male’ye olabilecek en uzak otele gittiğimiz için 8 saatlik uçuşumuzdan sonra bizi bir saatlik uçuş ve 30... daha fazla

MALDİVLER SEYAHAT DOSYASI
25 Şub 2016
Gezi Notu

YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN MALDİVLER KILAVUZU

Eğer daha önce Maldivler'e gitmediyseniz bugüne kadar bildiğiniz her şeyi şimdi unutun derim. İnternet denen kocaman dünyada okuduğunuz binlerce yorum, bolca photoshop uygulanmış otel fotoğrafı, kulaktan dolma bilgiler, saçma sapan fiyatlar ve daha neler neler... Bazen okuyorum da ben başka bir Maldivler'e gittim sanırım diyorum kendi kendime. Bu nedenle bir tarihi,... daha fazla

YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN MALDİVLER KILAVUZU
picture-25579-1473273312
Gold Yazar
27 Ağu 2015
Gezi Notu

MALDİVLER’İN İKİ YÜZÜ

Çevremizde Maldivler’e balayı dışında gidilmezmiş gibi bir söylenti vardır. Bekarların güzel denize girmesi suç mu? Kulak asmadım bu söylentilere ve bastım gittim. Giderken turla gitmeyi tercih ettim. Çünkü Maldiv dendiğinde yurtdışı tecrübem de olsa içimi bir ürperti kaplıyor. Sanki 1 günde milyarlar harcayakmışım gibi düşündüm. Kendimi tur şirketine bıraktım. Siz... daha fazla

MALDİVLER’İN İKİ YÜZÜ
picture-1-1395691293
Editör
15 Eki 2013
Video

Gezimanya Male

picture-1-1395691293
Editör
14 Eki 2013
Galeri
Male - Maldivler

Maldivler Cumhuriyeti'nin başkenti olan Male, ülkedeki ticaretin de merkezi durumundadır. Male de diğer tüm Maldiv adalarında olduğu gibi, 26 Aralık 2004'te Hint Okyanusu'nda meydana gelen depremden sonra oluşan tsunamide büyük zarar görmüş ve şehrin üçte ikisi sular altında kalmıştır.

Fotoğraf: en.wikipedia.org

Male - Maldivler

Maldivler cumhuriyet ile yönetiliyor. Nüfusu 450.000 civarında. Bunun üçte biri başkent Male’de yaşıyor. %100 müslüman bir ülke ve islami kurallar bir hayli baskın. Mesela Male’de hiç bir yerde alkollü içki satılmıyor ve içilmiyor. Tabii kuralların baskınlığı sadece bununla sınırlı da değil.

Male - Maldivler

Maldivler İslamiyet’e 1157 senesinde geçmiş. %100 müslüman olan bu ülkede diğer dinlere karşı gösterilen anlayış sıfır.

Male - Maldivler

Ülkeye Buda heykeli, İncil veya içki sokamıyorsunuz. Ülkeye girişte tekrar x-ray cihazından geçiyorsunuz ve üstünüzde bunlardan biri varsa dönüşte almak üzere hava alanındaki görevlilere teslim ediyorsunuz.

Male - Maldivler

Tropikal mevsimin hüküm sürdüğü yıllık ortalama sıcaklıkların 24-33 derece arasında seyrettiği Male'ye yağışlı mevsim olan mayıs-ağustos ayları dışındaki tüm zamanlarda gidilebilir. Eylül-Kasım arası da zaman zaman yağış görülmektedir.

Male - Maldivler

Maldivler Cumhuriyeti'nin başkenti olan Male, ülkedeki ticaretin de merkezi durumundadır. Male de diğer tüm Maldiv adalarında olduğu gibi, 26 Aralık 2004'te Hint Okyanusu'nda meydana gelen depremden sonra oluşan tsunamide büyük zarar görmüş ve şehrin üçte ikisi sular altında kalmıştır.

Fotoğraf: en.wikipedia.org

picture-1-1395691293
Editör
17 Oca 2013
Fotoğraf
Male
+15 Fotoğraf
Male
Male
Male
Male
picture-10-1381800412
Gold Yazar
22 Ağu 2011
Gezi Notu

MALDİVLER’İN BAŞKENTİ MALE

Maldivler İslamiyet’e 1157 senesinde geçmiş. Ülke her ne kadar Cumhuriyet ile yönetiliyor olsa da İslami kurallar bir hayli baskın. %100 Müslüman olan bu ülkede başkent Male’nin duruşu ile adaların duruşu apayrı. Otel adalarda turistler sere serpe güneşleniyor, su sporları yapıyor, içkiler gırla gidiyor. Başkent Male’de ise kadınlar oldukça mutasıp giyinmiş, çoğunun... daha fazla

MALDİVLER’İN BAŞKENTİ MALE
picture-10-1381800412
Gold Yazar
21 Ağu 2011
Gezi Notu

MALDİVLER’E GİRİŞ... DİKKAT DİKKAT!

Maldivler’e Sri Lanka’nın Colombo kenti üzerinden uçuyoruz. Yaklaşık 1,5 saatlik bir uçuş sonrası adalar ülkesi Maldivler’e ulaşıyoruz. Ancak varışımız akşam saatleri olduğundan ilk gece Male’de kalacağız. Havaalanı Hulhule adasında, Male’ye ve diğer adalara ulaşım ise motorlarla ya da ufak helikopterler ile sağlanıyor. Zaten Maldivler’de kullanabileceğiniz sadece iki... daha fazla

2385E862CBFBA1
picture-1-1395691293
Editör
17 saat önce
Duyuru

​Mülteciler Üzerine Bir Sergi: Exodus Déjà Vu

Suriye’de bir süredir devam eden ve yaklaşık 260 bin sivilin hayatını kaybettiği, milyonlarcasının ise mülteci olarak farklı ülkelere sığınmak zorunda kaldığı savaşın izlerini tüm dünyaya duyurmak üzere altı foto-muhabir ve fotoğraf sanatçısı bir araya gelerek ‘Exodus – Déjà Vu’ isimli bir projeye başlattı. Aralarında kendisi de bir foto-muhabir Coşkun Aral’ın... daha fazla

picture-1-1395691293
Editör
17 saat önce
Galeri
Sonbaharda Ziyaret Edebileceğiniz Avrupa Şehirleri

Yaz bitti, okul açıldı, şehre dönüldü derken seyahat planlarında bir azalma yaşanmaya olabilir. Ancak sonbaharda seyahat bir başka güzel. Özellikle Avrupa şehirleri, harika bir görüntüye bürünüyor sonbahar aylarında. Heybetli, tarihi binaların arasında salınan ağaç yapraklarını takip etmek ve dahası bu harika manzaraların fotoğraflarını çekmek isterseniz, bahar bitmeden harekete geçmekte fayda var.

BERLİN
BERLİN

Avrupa’nın bohem yüzü Berlin’i ziyaret etmek için fazla düşünmeye gerek yok; istisnasız herkesi kendine hayran bırakacak kadar etkileyici, kıpır kıpır bir enerjisi var bu şehrin. Hakkında söylenenlere şöyle bir baktığınızda anlayacaksınız: Bu şehir acı geçmişine rağmen ayağa kalkmakta hiç zorlanmamış. Sokaklarda yürürken bile şehrin küllerinden doğuşuna tanık olabiliyorsunuz. Bir yanda çok yakın tarihe kadar devam eden savaşların izleri, bir yanda sokak sanatçıların elinden çıkmış rengarenk duvar görüntüleri… Hakikaten fotoğraflamaya doyamayacağınız bir şehir Berlin, hele ki sonbaharda…

Berlin Şehir Rehberi için: https://gezimanya.com/almanya/berlin

VİYANA
VİYANA

Avusturya’nın başkenti Viyana, hem kültürel hem de tarihi açıdan hayranlık uyandıran bir kent. Dünyanın Müzik Başkenti olarak da bilinen şehir, Mozart’ın şehri olarak anılıyor ve bu özelliğiyle de her yıl binlerce turisti ağırlıyor. Gösterişli ve şık sokakları ise sonbaharda ayrı bir güzel. Buram Buram kahve kokan bu sokaklarda geçireceğiniz birkaç günün keyfini başka yerde bulmak zor görünüyor.

Viyana Şehir Rehberi için: https://gezimanya.com/avusturya/viyana

ATİNA
ATİNA

Yanı başımızda olduğundan mıdır bilinmez ama Atina seyahatleri genelde ertelenir. Hâlbuki tarihi atmosferi ve kültürel miraslarıyla Avrupa’nın en önemli şehirlerinden biri Atina. Taverna kültürü de cabası… Coğrafi yakınlığın getirdiği sosyal benzerlikler ise bu şehri bizim gözümüzde daha özel bir konuma taşımaya yetiyor. Zaten giden pek çok kişi de onca zaman ertelediği için pişman oluyor. Gelin siz bu pişmanlığı yaşamayın ve bu sonbaharda yapacağınız seyahat için Atina’yı mutlaka değerlendirin.

Atina Şehir Rehberi için: https://gezimanya.com/yunanistan/atina

LİZBON
LİZBON

Uzak bir Avrupa kenti olmasına rağmen bu sonbahar gidebileceğiniz şehirlerden biri de Lizbon. İstanbul’a olan benzerliğiyle Türkiyeli gezginlerin beğenisini toplayan bu şehir, kıpır kıpır enerjisiyle çok özel bir atmosfer sunuyor. Daracık sokakları, lezzetli deniz ürünleri ve her şeyden önce şehrin en kuytu köşesine dahi yerleşmiş hareketliliğiyle bu sonbaharda nereye gitsek diye soranlara harika bir cevap Lizbon!

Lizbon Şehir Rehberi için: https://gezimanya.com/portekiz/lizbon

Sonbaharda Ziyaret Edebileceğiniz Avrupa Şehirleri

Yaz bitti, okul açıldı, şehre dönüldü derken seyahat planlarında bir azalma yaşanmaya olabilir. Ancak sonbaharda seyahat bir başka güzel. Özellikle Avrupa şehirleri, harika bir görüntüye bürünüyor sonbahar aylarında. Heybetli, tarihi binaların arasında salınan ağaç yapraklarını takip etmek ve dahası bu harika manzaraların fotoğraflarını çekmek isterseniz, bahar bitmeden harekete geçmekte fayda var.

user-image
Gezgin
23 saat önce
Galeri
Hangi Ülkeden Neyi Bedava Alabiliriz?

Su kaydırağından maden suyuna kadar birçok ürün dünya genelinde ücretli iken bazı ülkelerde bedava olduğunu biliyor muydunuz? Bu ilginç ve şaşırtıcı bilgiler genelde bilinmiyor. Soru-cevap sitesi olan Quora.com'da "Başka ülkeleri gezerken bedava ne alabilirim?" sorusuna verilen cevaplar bu konuda oldukça yol gösterici. Bu bilgiler sayesinde hem seyahatiniz süresince faydalanabileceğiniz bedava ürünleri öğrenebilir; hem de söz konusu ülkelerin kültürlerine dair ipuçları elde edebilirsiniz. 

Kuzey Hindistan ve Pakistan
Kuzey Hindistan ve Pakistan

Bu ülkelerde hemen hemen her bakkal ya da manav taze kişniş, yeşil biber, baharat ve Hint turşusu gibi yerel malzemeleri bedava veriyor. Dolayısıyla sebze satın almak için gittiğiniz zaman, dükkan sahibi bir avuç dolusu ücretsiz kişniş ve yeşil biber verirse şaşırmayın. Vermezlerse de tek yapmanız gereken şey istemek. 

 

ABD
ABD

Fastfood'un doğduğu yer olan ABD'de bedava bir şey varsa o da ürünlerin yanında verilen bol soslar... Ülkemiz de dahil olmak üzere birçok yerde soslar için ekstra ücret ödenmekteyken ABD'de bu servis oldukça bol ve bedava.

Singapur
Singapur

Acı sosa oldukça düşkün olan Singapur, tıpkı ABD gibi her restorandan ve sokak satıcısında bu konuda sınırsız ve ücretsiz bir hizmet sunuyor. Hatta bu konuda öyle bir namları var ki Mc.Donalds, Singapur için özel acı sarımsaklı sos üretiyor. 

Avustralya
Avustralya

Avustralya eğlence sektöründe birçok bedava aktiviteyle karşılaşabilirsiniz. Pek çok kamu ve milli parklarda bedava barbekü yapma şansına sahipsiniz. Etinizi alıp parka gelerek sadece bir düğmeye basmanız ve işiniz bittiğinde temizlemeniz yeterli olacaktır. Darwin'de bulunan Leanyer Recreation Park da  124 metre uzunluğundaki sal yolculuğu da dahil olmak üzere üç büyük su kaydırağına sahip olan ve ülkede tamamen ücretsiz hizmet veren su parklarından sadece bir tanesidir. 

Hangi Ülkeden Neyi Bedava Alabiliriz?

Su kaydırağından maden suyuna kadar birçok ürün dünya genelinde ücretli iken bazı ülkelerde bedava olduğunu biliyor muydunuz? Bu ilginç ve şaşırtıcı bilgiler genelde bilinmiyor. Soru-cevap sitesi olan Quora.com'da "Başka ülkeleri gezerken bedava ne alabilirim?" sorusuna verilen cevaplar bu konuda oldukça yol gösterici. Bu bilgiler sayesinde hem seyahatiniz süresince faydalanabileceğiniz bedava ürünleri öğrenebilir; hem de söz konusu ülkelerin kültürlerine dair ipuçları elde edebilirsiniz. 

Gezimanya interaktif harita
23 saat önce
Gezi Notu

BANGKOK'UN YÜZEN ÇARŞILARI

Tayland ziyaretinin olmazsa olmazlarından bir tanesi de yüzen çarşıyı ziyaret etmek. Özellikle portre fotoğrafı çekenler için kaçırılmaz bir fırsat. Thai kültüründe dışarıda yemek yemek batı kültüründeki özel bir aktivite olmanın tam tersine günlük bir yaşam şeklidir. Bunun en güzel yaşayabileceğiniz yerlerden bir tanesi de yüzen çarşılar. Yüzen çarşılar ilk olarak... daha fazla

BANGKOK'UN YÜZEN ÇARŞILARI
23 saat önce
Gezi Notu

HANAGAE SAHİLİ (하나개 해수욕장)

Hanagae Sahili, Muuido Adası'nın en ünlü ve uzun sahili. Giriş ücreti yetişkinlere 2000 won, 13 yaş altına 1000 won... Karşılaşacağınız manzara ve atmosferden dolayı çok büyük bir para değil bana göre. Giriş kısmında ilerlerken birçok deniz ürünü lokantası var. Maalesef kalabalık bir grup değilseniz yiyecek bir şey almak gerçekten zor. Fiyatlar set menü gibi ve 90.000... daha fazla

HANAGAE SAHİLİ (하나개 해수욕장)
picture-241-1383248235
Silver Yazar
23 saat önce
Gezi Notu

ADIM ADIM MİLOS

Ocak ayında planını yapmış olduğumuz seyahatimizin Atina etabını bir önceki yazımda paylaşmıştım ve şimdi geldi sıra, tüm yaz boyunca masmavi, berrak sularda çekilen fotoğraflara ağzımız sulanarak bakarken kendimizi o güzel derinliklere bırakacağımız ana… Milos Adası´nın güzelliklerine… Önce “nasıl gidilir”´den bahsedeyim; İstanbul´dan Atina´ya ulaştıktan sonra, ya ... daha fazla

ADIM ADIM MİLOS
İstanbul Bisiklet Rotaları
30 Eyl 2016
Gezi Notu

PAHA BİÇİLMEZ BERNİNA EXPRESS

Bir belgeselde görmemle başladı Bernina rüyası. Gitmeliyim dedim, muhakkak binmeliyim bu trene. Kısa bir araştırmadan sonra hemen çıkardım rotayı, birkaç arkadaşıma söyledim. En sonunda bir de baktım ki Paris'ten ve Düsseldorf'tan da bir arkadaşımın katılımıyla 7 kişi olmuşuz Bernina treninde! Heidi'nin yeşil yamaçlarından, Alp Dağları'nın arasından İsviçre'nin ufak... daha fazla

PAHA BİÇİLMEZ BERNİNA EXPRESS
picture-1-1395691293
Editör
29 Eyl 2016
Söyleşiler

Yasemin Tuğyan: "Seyahat tüm hayatınızı farklı, özgün ve özgür kılıyor"

Yasemin Tuğyan, 16 yaşında bir gezgin. Genç yaşına rağmen şimdiye dek yaklaşık 40 ülke gezmiş. Gördükleri arasında en çok etkilendiği yerler ise Peru ve Japonya. Genelde annesiyle birlikte seyahat eden Yasemin, seyahatin kendini özgürleştirdiğini düşünüyor. Farklı insanların hayatına dokunmayı önemli buluyor. Yaseminle gezdiği ülkelerden ve seyahat anılarından konuştuk. 

Yasemin Tuğyan: "Seyahat tüm hayatınızı farklı, özgün ve özgür kılıyor"
29 Eyl 2016
Gezi Notu

SOOMUUIDO ADASI (소무의도)

Öncelikle Somuuido Adası hiç de küçük bir ada değil; köprüyü geçtikten sonra yönlendirmelerle birlikte kendinizi hiking yaparken buluyorsunuz. Zor bir parkur yok; bol bol yürüme, merdiven inip çıkma, hatta arada bir yerde sahil kısmı var. İlk olarak uzun bir merdiven çıkacagımızı gördüğümüz için sahil kenarında yer alan tek kafede birer kahve içtik. Manzaramızda yine... daha fazla

SOOMUUIDO ADASI (소무의도)
Booking.com Otelleri
29 Eyl 2016
Gezi Notu

TURKS AND CAICOS ADALARI NE KADAR TÜRK?

Hep merak edilir. Türkiye’den 1000 kilometre ötedeki bu adanın Türklerle ne ilgisi var acaba?  Efendim buraya Osmanlı Dönemi'nde Kuzey Afrika’dan yola çıkan korsanlarımız saldırmış. Yok öyle bir şey! İspanyollar adaya vardıklarında (1492) endemik kaktüsün üzerindeki kırmızı çiçek Fes’e benzediği için Türk Adası demişler. Ama Osmanlı'da Fes’in resmen kullanımı II.... daha fazla

TURKS AND CAICOS ADALARI NE KADAR TÜRK?