Google+

Kahire

Kahire05:48 AM
16℃
1 EGP=0.00
Type C250V2.5 A
 • Ocaweather-icon12℃
 • Şubweather-icon13℃
 • Marweather-icon16℃
 • Nisweather-icon20℃
 • Mayweather-icon24℃
 • Hazweather-icon27℃
 • Temweather-icon28℃
 • Ağuweather-icon27℃
 • Eylweather-icon25℃
 • Ekiweather-icon22℃
 • Kasweather-icon18℃
 • Araweather-icon14℃
Ülke: Mısır Nüfus: 7.772 milyon Resmi Dili: Arapça Para Birimi: Mısır Poundu (EGP) İklim: Akdeniz-Çöl  Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 Gün Big Mac Index: 2.86 $ (Türkiye 3.87 $)

Kahire Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Dünyanın yedi harikasından Keops Piramidi'ne ev sahipliği yapan şehir, Mısır’ın başkentidir. Ülkenin en gezilmeye değer kenti diyebileceğimiz yer aynı zamanda Afrika ve Arap dünyasının en büyük şehridir. 16 milyonu aşan nüfusuyla şehir gerçek anlamda bir metropoldür. Arapça Mısrü’, Mısır Arapçasında ‘Masr’ olarak adlandırılan Kahire’nin kelime anlamı ‘muzaffer’ yani ‘galip gelen’dir.

Çok farklı uygarlıklara ev sahipliği yapmış ve çoğu alanda ülkenin merkezi konumunda olan şehir birçok önemli devlet dairesi, hükümet binası bulunduruyor. Oldukça kalabalık nüfusuna ek olarak neredeyse her mevsim turist çeken bir yerdir Kahire. Hayatınızda mutlaka görmeniz gereken şehirler listelerinin başında gelen, piramitlere ev sahipliği yapan, akla hemen tarihsel yapıların ve mumyacılığın geldiği kent, ilginizi çekecek pek çok yapı ve mekana sahiptir.

Dünyanın en eski medeniyetlerinden biri olan Mısır medeniyetinin en önemli şehri olan Kahire'de tarihin akışını kuş bakışı olarak gözlemlemek mümkündür. Her kurulan devlet önceki devletin yaptığı yapıların yanına kendi yapılarını yaparak şehri genişletmiştir. Böylece şehrin tarihi eski şehir kısmından başlayarak Özgürlük Meydanı'na doğru akmaktadır. Kahire metropolü tarihi gelişime ve gelir durumlarına göre pek çok mahalleye ayrılmıştır. Eski Kahire, Heliopolis, Nasr gibi birçok bölgesi bulunur.

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışı seyahatinizde yaşayabileceğiniz aksaklıklara karşı yurtdışı seyahat sigortası yapmanız tavsiye edilir. Pek çok ülkenin vize işlemleri sırasında talep ettiği seyahat sigortasını online olarak dakikalar içerisinde, 6 Euro’dan başlayan fiyatlarla Axa Sigorta’dan alabilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Sina Yarımadası'nda yer alan Mısır Arap Cumhuriyeti; Afrika'nın kuzeyinde Asya ile Afrika'yı birbirine bağlayan topraklar üzerinde bulunur ve  Mısır’ın başkenti Kahire; Mısır'ın kuzeyinde Nil Nehri’nin doğu kıyıları ve nehir adaları üzerine kurudur.

Kahire, dünyanın 7. en kalabalık yerleşim alanıdır, ülke nüfusunun dörtte biri burada yaşar. Ülkenin ekonomi, ticaret, nüfus, sağlık, medya, ulaşım ve eğitim merkezidir.

Geolocation

Kahire lokasyonunu gezmenin en pratik yollarından biri de tur paketlerini tercih etmek. Eğer zorlanmadan, bir rehber eşliğinde Kahire lokasyonunu gezmek isterseniz; Antik Mısır Turu - 1099 EUR , Mısır Turu - 1390 USD , Mısır Turu - 1390 EUR , Antik Mısır Turu - 1099 EUR , Antik Mısır Turu - 1896 EUR gibi seçenekleriniz bulunuyor. Ayrıca tüm Kahire turlarının listesini buraya tıklayarak görebilirsiniz.

Para birimi Mısır Poundu’dur. EGP olarak ifade edilen para biriminde 1 Türk Lirası yaklaşık olarak 5 Mısır Poundu’na denk gelmektedir.

Mısır’ın resmi dili Arapça’dır. Haklın neredeyse tamamı Araça bilir ve konuşur. Bazı bölgelerde etnikleşmiş topluluklar kendi mahalli dillerini konuşurlar.

GMT +2 zaman diliminde yer alan şehirde saat Türkiye’nin saatinden bir saat geridedir.

KAHİRE BÜYÜKELÇİLİĞİ
Adres: 25, EL-FALAKI STR. BAB EL-LOUK/CAIRO- EGYPT
Telefon: 00 20-2 279 78 400 Operatör: 00 20-2 279 78 410
Faks: 00 20-2 279 58 110 / 00 20-2 279 78 444 (Konsolosluk)
embassy.cairo@mfa.gov.tr 
http://kahire.be.mfa.gov.tr

Akdeniz ve çöl iklimi karışımı bir iklime sahiptir. Akdeniz ve Nil Nehri şehrin havasını daha nemli bir hale getirmektedir. Yaz aylarında sıcaklıklar zaman zaman 40 derecenin üzerine çıksa da Nil Nehri'nden gelen esintiler sıcaklıkları düşürür. İlkbaharda da çölden gelen toz fırtınaları nedeniyle hava oldukça kurulaşır. Kış aylarında sıcaklıklar 15-20 dereceler arasında seyreder. Kış gecelerinde ise 5 dereceye kadar düşüp hava oldukça serinler. Yağmur da çoğunlukla kış aylarında yağar ancak bu fazla miktarda bir yağış olmaz. Sonbahar ise yazın sıcak havasının ve kış yağmurlarının arasında bir dönem olduğu için ve şehrin hava kirliliği nedeniyle bu mevsim şehrin havası ağırlaşır. Yaz aylarında sıcaklık çok yüksek derecelere ulaşabildiğinden Kahire'yi ziyaret için en uygun dönem Kasım-Mart aralığıdır. Hangi mevsimde giderseniz gidin geceleri serin olabileceğinden yanınıza ince bir mont almanızı da hatırlatmış olalım.

İstanbul'dan haftanın her günü , yaklaşık iki buçuk saat  süren direkt uçuşlarla Kahire Havalimanı’na ulaşabilirsiniz.

Konaklama için her ne kadar göz alıcı gelse de piramitler bölgesi tercihi pek doğru olmayabilir. Kumların tozundan, dışarıda akan pis su ve kokudan bölgedeki oteller de etkilenmektedir. Kahire şehrinin genelinde ise 5 yıldızlı otellerden hostellere kadar pek çok otel bulunmaktadır. Ayrıca son yıllarda da butik oteller açılmaya başlamıştır. Nil Nehri'nin kenarında yer alan oteller de turistler tarafından ilgi görmektedir. Ancak Nil Nehri manzarasına sahip otellerin fiyatları daha yüksektir. Ayrıca çoğu otel artık ücretsiz Wi-Fi hizmeti sunmaktadır ve şehirde hava genel olarak sıcak olduğu için otellerin havalandırma sistemlerini mutlaka sormalısınız.

Kahire'nin şehir merkezi yani Downtown olarak bilinen bölgesi 19. yüzyılda gelişmiştir. Şehrin ortasında yer aldığı için de Kahire'nin iş merkezleri, alışveriş merkezleri ve bazı devlet daireleri bu bölgeye kurulmuştur. Eski adıyla Midan Tahrir veya yeni adıyla Özgürlük Meydanı da burada bulunur. Şehir merkezinde kalarak gezilecek noktalara kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bu çevrede Ritz Carlton Hotel ve Ramsis Hilton Hotel gibi lüks otellerin yanında her bütçeye hitap eden oteller bulunmaktadır. Nil Nehri kıyısında bulunan InterContinental Cairo Semiramis ise eşsiz bir manzaraya sahiptir. Şehir merkezinde bulunan Tulip Hotel, Özgürlük Meydanı'na 2 dakikalık ve Sadat metro durağına da 2 dakikalık yürüme mesafesinde bulunur. Australian Hostel, Lialy Hostel, Jasmine Hostel gibi pek çok hostel yine bu çevrede bulunur. Nil Nehri'nden biraz daha içeride bulunan Hostel Royal ise İskandinavya tasarımlarla süslenmiş, sade ve uygun fiyatlı bir hosteldir.

Şehirde ulaşım otobüs, metro ve taksilerle sağlanmaktadır. Toplu taşıma içerisinde metro daha tercih edilebilirdir fakat taksi ile ulaşım şehirde turistler için en yaygın olanıdır ve oldukça uygundur. Taksi şöförü ile pazarlık yaparak günlük olarak anlaşmanız ulaşımda kolaylık sağlayacaktır.

Trafiğin oldukça karmaşalı olduğunu belittiğimiz şehirde araç kiralama seçeneğini tercih edecek olursanız 25 yaşını doldurmuş olmanız ve uluslararası sürücü belgenizin olması gerekmektedir. Ayrıca Ramses Meydanı'nda Ramses Tren İstasyonu vardır. Her an oldukça kalabalık olan bu istasyondan çoğu yere trenler bulunmaktadır.
 
Kahire Metro Haritası

Havaalanından Kente Ulaşım
Kahire Uluslararası Havalimanı’nda 3 terminal vardır ve terminaller arasında günün 24 saati her 30 dakikada bir ücretsiz otobüs çalışır. Havaalanı şehre 22 km uzaklıkta bulunur. Çıkış yaptığınızda şehir içi ulaşımı sağlayan otobüsleri göreceksiniz. Bu otobüsler ile 45 dakika kadar sonra şehir merkezine ulaşlmak mümkündür. Kentte taksi ile ulaşım oldukça uygundur ve pazarlık yapmak da yaygın olan bir davranıştır. Taksi şöförleri ile pazarlık yaparak yaklaşık 40 Mısır Poundu ödeyerek şehre adım atabilirsiniz.
 

Kahire Gezilecek Yerler

En eski uygarlıklara ev sahipliği yapmış, milattan önceye ait bir çok eşya ve eseri bünyesinde barındıran ve Antik Çağ'dan izler taşıyan kent insanı keşfetmeye iten bir atmosfere sahiptir. Dünyanın en kalabalık kentlerinden biri olan Eski Kahire bölgesi  1979 yılından bu yana UNESCO Dünya Tarih Mirası listesinde bulunuyor. 

Mısır Müzesi

209 Nis 2017Gezilecek Yerler

Kahire Gezilecek Yerler-1

Dünyadaki en geniş Antik Mısır koleksiyonuna sahip bu müze dünyanın en önemli müzelerindendir. Fransız mimarisi ile neo-klasik tarzdaki yapısı ile dikkat çeken müze antik çağdan kalma birçok esere ev sahipliği yapmakta ve millattan önce yeni krallık dönemleri ile eski Mısır dönemlerindeki hükümdarlara ait eşyalar bulundurmaktadır.

120,000'den fazla objenin sergilendiği müzenin temelleri 19. yüzyılın ikinci yarısında atılmıştır. Bölgede kazılar yapan İngiliz ve Fransız arkeologların keşifleriyle müzenin koleksiyonu hızla zenginleşmiştir. Ayrıca müze dünyanın en zengin firavun eşyaları koleksiyonuna sahiptir. Müzenin bahçesinde, müze için büyük emek vermiş olan Auguste Mariette gibi arkeologların mezarları bulunmaktadır. Giriş katında ağırlıklı olarak paralar ve papirüsler bulunmaktadır. Bu paralar antik Mısır, Yunan, Roma ve İslam uygarlıklarına aittir. Ayrıca yine giriş katında Yeni Krallık yani M.Ö. 1550-1069 arası döneme ait objeler de sergilenmektedir. Firavun Khafre'nin heykeli başta olmak üzere pek çok dikkat çekici eser giriş katının 42 odasında sergilenmektedir.

Müzenin üst katında ise en çok bilinen firavun Tutankamon başta olmak üzere pek çok firavunun mezarı ve mumyası sergilenmektedir. Mezarların dışında Krallar Vadisi'nden getirilen birçok obje de yine bu katta bulunur. Ayrıca Mısır Müzesindeki mumyalamayı ve firavunların mumyalarını mutlaka görmelisiniz. Saat 09.00 ile 19.00 arasında ziyarete açık olan müze şehir merkezinde, Midan Tahrir Meydanı'nda bulunur.

Kahire lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Sun Hostel Cairo, Mandarin Hostel, Guardian Guest House. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Arabia Hotel, Pharaohs Palace Hostel gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Pharaohs Hotel, Cataract Pyramids Resort, Grand Nile Tower (Formerly Grand Hyatt Cairo) otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Kahire aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Gize Piramitleri

209 Nis 2017Gezilecek Yerler

Kahire Gezilecek Yerler-2

Mısır'ın sembolü olan piramitler Kahire gezinizde mutlaka görmeniz gereken yapılardır. Modern dünya tarafından sırrı hala çözülememiş gizemli yapılar şehrin birkaç kilometre güneyinde yer almaktadır. Piramitler hangi firavunun adına yapıldıysa o kralın doğduğu ve öldüğü gün olarak yılda sadece iki defa odasına güneş girmektedir.

Gize bölgesinde Gize Piramitleri olarak MikerinosKefrenKeops adında üç büyük eser bulunur ve bu nokta Kahire için gezmeye başlanacak nokta sayılabilir. Dünyanın yedi harikası içerisinde günümüze ulaşan tek eser Keops Piramiti'dir. Yapımının yaklaşık 20 yıl sürdüğüne inanılıyor ve gördüğünüzde sizde farklı hisler uyandıracak bu değişik yapı Mısır firavunu Khufu adına anıtsal mezar olarak inşa edilmiş. Keops Piramit'i aynı zamanda Mısır’da bulunan piramitlerin en eski ve en büyüğüdür. 145 metre yüksekliğindeki piramit Kahire’de görülecek en önemli yapılardandır. İsterseniz içerisine de girebileceğiniz piramitler, kapalı alan korkusu olanlar için tavsiye edilmese de dar ve karanlık koridorlarında yürürken yaşattığı hissi ile görülmeye değerdir.

Kefren Piramidi’nin doğusunda, Keops Piramidi’nin ise güneydoğusunda bulunan Sfenks'in kafası Firavun Kefren’in kafası ve gövdesi aslan şeklinde olan yapı görünüm açısından kentin bekçisi pozisyonundadır. Gize piramitlerinden Kefren piramidini koruması için yapılmış olan dev heykel Nil Nehri’ne doğru bakar. Yapımı milattan önceye dayandığı düşünülen heykel 20 metre yüksekliğinde,73,5 metre uzunluğunda ve 6 metre genişliğindedir. Hiksos’lar tarafından işgal edildiğinde bu heykel zara görmüş sonraları yüz kısmına Mısır Kralı-Firavun sureti yaptırılarak yenilenmiştir.
 

Han El-Halili Çarşısı

109 Nis 2017Gezilecek Yerler

Kahire Gezilecek Yerler-3

Orta Doğu’nun en büyük pazarlarından biri olan çarşıda altın, gümüş, hediyelik eşya, baharatlar, yöresel kıyafetler ve daha birçok çeşit ürün satan dükkanlar bulabilirsiniz. Müslüman Mahallesi veya İslami Kahire de denilen yerde turistlerin en çok ilgisini çeken ve kalabalık olan yerlerdendir. Tahrir Meydanı’nın doğunda  yer alan bu çarşı, İslam mimarisi için verilecek önemli örneklerdendir. Hem yöresel şeyler bulup hediyelik eşya satın alabileceğiniz bu çarşıda hem de bir Kahire kahvesi içip dinlenebilirsiniz.

Han El-Halili'nin tarihi 14. yüzyıla kadar dayanıyor. Pazarın bulunduğu alan önce Fatımi Halifeleri'nin mezarlarının bulunduğu bir mezarlık oluştur. Daha sonra 14. yüzyılda Memlük Sultanları mezarları taşıtarak bu çarşıyı kurmuştur. Mısır'ın Osmanlı tarafından fethedilmesine kadar birtakım büyük değişiklikler geçiren pazar, kurulduğu dönemden itibaren Kahire'nin değerli taşlar ve köle ticareti de dahil ekonomik hayatının merkezi olmuştur. Osmanlı döneminde de Kahire'de ticaret yapan Türkler çarşının çevresine yerleşmiştir.

Eskiden satılan ürünlere göre bölgelere ayrılmış olan çarşı günümüzde büyük ölçüde karışıktır. Altın ve baharat ürünlerinin satıldığı kısımlar ise aynı şekilde durmaktadır. Çarşının meşhur ahwası yani kahve dükkanı Fishawis 1773 yılında kurulmuştur ve günümüzde turistlerin yoğun ilgisini çekmektedir. Çarşının dar sokaklarında dolanıp pazarlık yapan esnaf ve turistlerin eşliğinde çeşit çeşit eşyayı, giyeceği, mücevheri, baharatı incelemek oldukça keyifli olacaktır.

Kahire Turistik Gezi Biletleri

Kahire şehrini doya doya gezmek için, turistik noktalara giriş biletinizi önceden alıp bütçe ve zaman tasarrufu yapabilirsiniz. Sıra beklemeden ve indirimli bilet almak için aşağıda önerdiğimiz biletleri inceleyebilirsiniz.

Yeme-içme için dünya mutfaklarından başlayıp yerel lezzetlere kadar pek çok çeşide yer veren Kahire mutfağının yemek kültürü de oldukça geniştir. Bolca baharat içerikli olan yemekleri daha çok balık, et ve et ürünleri, pirinç ve bazı tahıllar, sebze içeriklidir. Kahire’de tadabileceğiniz yemeklerin bir çoğu ve  özellikle yemeklerden önce servis edilen mezeler Türk mutfağıyla oldukça benzerlik göstermektedir. Restoranların şehrin dört bir yanında bulunur. Özellikle şehir merkezinde uygun fiyatlı yemek yemek mümkündür. Zamalek ve Mohandiseen bölgeleri ise daha şık restoranların bulunduğu bölgelerdir.

Koshary; makarna ve pirinçten yapılan domates ya da acı baharat soslu özellikle öğle yemeklerinde bolca tüketilen denemeniz gereken yerel bir yemek çeşididir, Fuul (bakla), tameya (kızartılmış baklalı çörek), kofta ve kızartılmış tavuk, Mısır pizzaları da diğer  yerel yemek seçeneklerindendir. Şavarma döner benzeri olan deneyebileceğiniz bir lezzet iken humus da burada meşhurdur.

Yemek sonrası olarak "Um-ali" tatlısı, künefeyle kadayıfın karışımı bir tadı ile bir öneri olabilir. İçecek olarak en lezzetli alternatif karışık meyve suları " Müşekkel Asri"olabilir. Ayrıca Kahire’nin kahveleri de meşhurdur. Çok sayıda çeşidi olan kahvelerden kakuleli kahve en sevilenidir. Yine Mısır’lıların geleneksel içeceği olan Karkadeh’i ve Guava suyunu deneyebilirsiniz. 

Popüler Mekanlar:

Bahşiş

Fotoğraf çekme izni olsun, piramit bölgesinde size ulaşımda yardım etme teklifiyle yaklaşanlar olsun Mısır’da rehbere, şöfore ve garsonlara bahşiş vermek gerekmektedir. Her türlü yardım teklifinde aklınıza gelebilecek ilk şeydir. Pazarlığın yaygın olduğu bu şehirde bahşiş de önemli bir yere sahiptir. 

Kahire Gece Hayatı

Çoğunluğu Müslüman halkın oluşturduğu kent beklenilenin aksine canlı bir gece hayatına sahiptir. Bu konuda katı olan bazı bölgelerde mekan yoktur ancak kentteki çoğu otelin barları 24 saat açıktır ve gece hayatının önemli bir yeri vardır. Şehrin merkezinde de bir çok alkollü ve alkolsüz eğlence merkezleri, müzik kulüpleri, bar ve gece kulüpleri bulunur. Ayrıca oryantal dans da Mısır’ın dans kültürü açısından büyük öneme sahiptir. Mekanlar genellikle Zamalek semti ve şehir merkezinde toplanmıştır.

Mısır'ın gece hayatında ahwa denilen kahvehane/çay bahçesi benzeri yerler önemli bir yer tutar. Akşamları pek çok insan arkadaşları ve ailesiyle ahwalara gider ve burada nargile ve kahve çeşitleri tüketir. Midan al-Hussein, Talat Harb gibi bölgeler başta olmak üzere pek çok noktada ahwalar bulunur.

Alkollü mekanlar şehir merkezinde ve Zamalek'te yoğunlaşır. Zamalek'te bulunan mekanları fiyatları şehir merkezindekilere göre nispeten daha yüksektir. Ancak her mekan sabaha kadar açık değildir. Turizm lisansı bulunmayan mekanların en geç gece yarısı kapatması gerekir. Açık kalan gece kulüpleri de genellikle gece 2 civarında kapanır. Kahire'de bazı yerler gecenin erken saatlerinde restoran, sonra bar, sonra da gece kulübüne dönmektedir. Şehir merkezinde bulunan After Eight yıllardır Kahire'nin popüler gece kulüplerinden birisidir. Gençlerin ve yabancı turistlerin de tercih ettiği mekanda hip hop gecesi, retro gecesi, canlı müzik gibi farklı konseptlerde partiler de düzenlenmektedir. Zamalek'te demir atmış bir geminin içinde bulunan El Morocco, 80'lerin dans müziğinden günümüz techno müziğine kadar farklı tarzlarda müzikler çalan bir gece kulübüdür.

Kahire'de Alışveriş

Kahire'de alışveriş için pek çok seçeneğiniz mevcuttur. Büyük alışverişlerinden daha popüler olan tarihi hanlar ve pazarlar da bulunur. Bu pazarlarda ve dükkanlarda pazarlık yaparak alacağınız ürünlerde indirim yaptırabilirsiniz. Hediyelik eşyalar hem tarihi pazarlarda hem de alışveriş merkezlerindeki mağazalarda bulunur. Ancak alışveriş merkezlerindeki fiyatlar genellikle daha yüksektir. Son yıllarda da şehirde sanatın gelişmesiyle sanat galerileri de açılmaya başlamıştır. Ayrıca şık tasarımlar yapan butik dükkanlar da mevcuttur. Zamalek semti butik dükkanların ve mücevhercilerin toplantığı merkezdir.

Alışverişin merkezi gezilecek yerlerde de bahsedildiği gibi Han Halili Çarşısı’dır. Oldukça geniş ürün yelpazesine sahip çarşıda hemen hemen her şeyi bulabileceksiniz. Mısır’a özgü almak istediğiniz hediyelik eşyalar, papirüsler veya piramit gibi objeler için de yine ilk adres bu çarşıdır. Deri eşyalardan el yapımı takılara, baharatlardan kıyafete çeşit çeşit ürünlerin olduğu çarşı alışveriş tutkunları için vazgeçilmez olabilir. Dünyanın en meşhur çarşılarından biri olan bu çarşıda vakit geçirmek oldukça keyifli olacaktır.

 • Kahire Uluslararası Kitap Fuarı – Ocak
 • Bahar Bayramı – Nisan
 • Kahire Oryantal Dans Festivali – Haziran
 • Kahire Uluslararası Müzik Festivali – Ağustos
 • Kahire Uluslararası Deneysel Tiyatro Festivali – Eylül
 • Kahire Uluslararası Film Festivali – Aralık
 • Kahire Uluslararası Nil Beste Festivali
 • Ramazan Bayramı
 • Kurban Bayramı
 • Mekke'de Hac (Aralık-Ocak)
 • İşçi Bayramı (1 Mayıs)
 • Kurtuluş Günü (18 Haziran)
 • Ulusal Bayram-Devrim Günü (23 Temmuz)
 • Silahlı Kuvvetler Bayramı (6 Ekim)
 • Polis: 122
 • Ambulans: 123
 • Turizm polisi: 126
 • İtfaiye: 180

Mısır Vizesi Nasıl Alınır?

Mısır’a seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, umuma mahsus pasaport sahibi iseler vizeye başvurmaları gerekmektedir. Diplomatik, hizmet ve hususi pasaport sahipleri 90 gün süresince olmak üzere vizeden muaftırlar. Kısa süreli vize başvuruları, Türkiye’deki Mısır dış temsilciliklerine ve vize merkezlerine yapılabilir. Ayrıca Mısır’daki kapı vizesi uygulaması 2013 yılından itibaren geçerliliğini yitirmiştir.