Google+

Arama formu

Luksor Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Luksor Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Mısır’ın güneyinde yer alan Luksor şehri, Nil Nehri kıyılarına kurulmuştur. El-Uksur bölgesinin de başkentidir. Antik Mısır kenti olan Thebes Harabeleri’nin üzerine kurulu olduğundan şehir, “dünyanın en büyük açık hava müzesi” olarak anılmaktadır. 416 kilometrekarelik yüzölçümü üzerinde çoğu Nil Nehri’ne bakan kısımda bulunan onlarca tapınak, tarihi eser ya da anıt yer almaktadır. Bu sayede şehri her yıl binlerce turist ziyaret etmektedir. Bu durum, şehir ekonomisinin de en önemli kaynağını oluşturmaktadır.

Çoğu turistin ilk durağı olan Karnak Tapınakları, piramitlerden sonra Mısır’da en çok ziyaret edilen bölgedir. Dev sütunlar arasındaki büyüleyici atmosfer görülmeye değerdir. Sütunlar üzerindeki kazıntılar ve figürler, firavunluk dönemine özgü etkileyici bir görünüme sahiptir. Bunun gibi devasa, ihtişamlı ve etkileyici diğer yerler arasında Luksor Tapınağı, Hatshepsut Tapınağı, Krallar ve Kraliçeler Vadisi vardır. Şehirde hepsine ulaşım kolaylıkla sağlanabiliyor. Ama bu eserler o kadar büyük ki, Luksor gezisini kısa süreli tutmamak gerekiyor.

Mısır’ın genelinde olduğu gibi, sıcak çöl iklimine sahip olan Luksor, dünyanın en sıcak ülkelerinden biridir. En yüksek sıcaklık ortalaması 40 derecedir. Bu sıcaklıklar özellikle haziran, temmuz ve ağustos olmak üzere yaz aylarında görülmektedir. Bu dönemde en düşük sıcaklık ortalaması ise 22 derecedir. Yılın en soğuk ayı olan ocakta en düşün sıcaklık ortalaması 5 dereceyi bulabilmektedir. En yüksek ise 22 derece olmaktadır. Çoğu Mısır şehrinde olduğu gibi Luksor’da gündüz ve gece sıcaklıkları arasında çok büyük farklar olabilmektedir. Bu farkların kimi zaman 16 derece kadar olduğu görülmektedir.