Şarm El Şeyh’de Alışveriş

Sharm-el-sheikh-Shopping-Tours.jpg

Şarm El Şeyh’te birçok çarşı, alışveriş merkezi çevresinde çok çeşitli Mısır hediyelik eşyalarını bulabilirsiniz. Şarm El Şeyh’teki popüler hediyelik eşyalar mücevher, deri eşyalar, boyanmış papyri’ler, kartpostallar, kilimler, ipek şallar, vazolar ve nargile borularıdır. Şarm El Şeyh’teki çoğu dükkân mücevherci, kıyafetçi, parfümeri ve diğer eşyalar olmak üzere dörde ayrılır. Genel olarak şehirde alışveriş yapmak unutulmaz bir deneyimdir çünkü yerli esnaf pazarlık esnasında size oldukça keyifli anlar yaşatacaktır. Bölgedeki esnaflar oldukça zeki satış teknikleri geliştirmiştir, İngilizce bir şey yazmanızı rica etmek için dükkâna çağırmak gibi. Onların şirin taktiklerini görmeden dilediğinizce dükkân gezebilirsiniz.

Dükkânlar genelde haftanın her günü açıktır fakat düşük sezonda pazar günleri birkaç mağazayı kapalı bulabilirsiniz. Yaz ayları genelde öğle saatlerinde dükkânlar kapanır çünkü çok fazla ziyaretçileri olmaz. Buna ek olarak gecenin ilerleyen saatlerine kadar birçoğunu açık bulabilirsiniz. Ramazan aylarında da yine benzer şekilde çalışırlar.

Şarm El Şeyh’teki en büyük mağaza ve alışveriş merkezi Naama Bay bölgesinde toplanmıştır. Mağazalar burada otellerin ve restoranların arasına dağılacak şekilde konumlanmıştır. Kalabalık Sharm Eski Pazarı (Gezilecek yerlerde bahsettiğimiz Old Market) yerel malzemeler bulmak ve pazarlık yapmak için en uygun yerdir. Yine alışveriş için yakınlarda bulunan Dahab köyüne de gidebilirsiniz. Şehir merkezindeki ürünlerin aynısı burada daha ucuz fiyata bulunabilir. Deniz için gerekli malzemelerinizi, mesela şnorkel malzemeleri gibi, Naama Alışveriş Merkezi’nden tedarik edebilirsiniz. Şarm El Şeyh alışverişiniz için bir uyarıda bulunacak olursak, aldığınız herhangi bir şeyin sahte olmadığına emin olun çünkü bölgede çok fazla yan sanayi vardır ve ürün orijinal fiyatına satılmaya çalışılır. Özellikle papirüs olduğu söylenilen kâğıtlara ve deri ürünlerine dikkat etmenizi tavsiye ederiz.