Google+

Kişinev

Kişinev - : - / -
--℃
1 MDL=0.00
Type C250V2.5 A
 • Ocaweather-icon-2℃
 • Şubweather-icon-1℃
 • Marweather-icon3℃
 • Nisweather-icon10℃
 • Mayweather-icon16℃
 • Hazweather-icon19℃
 • Temweather-icon20℃
 • Ağuweather-icon20℃
 • Eylweather-icon16℃
 • Ekiweather-icon10℃
 • Kasweather-icon3℃
 • Araweather-icon0℃
Ülke: Moldova Nüfus: 670.000 Resmi Dil: Rumence Para Birimi: Moldova Lei İklim: Karasal, Ilıman İklim Ortalama Kaç Günde Gezilir: 1 Gün

Kişinev Moldova’nın başkenti ve en büyük şehridir. Ülkenin önemli ticaret ve sanayi merkezidir. Nüfusu 707.000 olan şehir oldukça kozmopolit bir yapıya sahiptir.

Kişinev Hakkında Bilinmesi Gerekenler
airmoldova.md

Avrupa’nın yeşil alanı en yoğun şehirlerinden biri olan Kişinev, Dinyeper Nehri’nin bir kolu olan Bic Nehri kıyısına kurulmuştur. Buraya parklar ve göller diyarı diyebiliriz. Şehrin nüfusunun %80’ini Moldovalılar oluştursa da; Ukraynalı, Rus, Bulgar ve Alman azınlıklarda azımsanmayacak kadar çoktur. Şehrin adı İngilizcede “Chisinau” olarak yazılmaktadır. Kişinev şarap mahzenleri ile ünlü bir şehirdir. Öyle ki bu şarapların çoğu şehrin her yerinde yükselen asma bahçelerinden toplanan üzümlerle yapılmaktadır. Burada ki şarapların Fransa’dan sonra ki dünyanın en iyi şarapları olduğu söylenmektedir.

 

Kişinev, Doğu Avrupa ülkelerinden Moldova’nın merkezinde, Dinyeper’in bir kolu olan Bic Nehri’nin her iki yanına kurulmuş bir şehirdir.

Geolocation


wikimedia.org

Kişinev para birimi olarak “Moldova Leyi” kullanmaktadır. 

Kişinev’de saat dilimi olarak “GMT+2” saat dilimi kullanılmaktadır. Türkiye ile arasında saat farkı yoktur. 

Kişinev’de resmi dil olarak “Rumence” konuşulmaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, pasaportları ile Moldova’ya 6 ay içinde 90 günü geçmeyecek şekilde vizesiz seyahat edebilmektedir. 

Türkiye Cumhuriyeti Kişinev Büyükelçiliği

 • Adres: Str. Valeriu Cupcea, 60, Chisinau-Moldova
 • Telefon: +373-22 509 100
 • Resmi sitesi için tıklayınız.

Kişinev yaz aylarında sıcak, kış aylarında hafif soğuk olan bir şehirdir. En sıcak zamanları Mayıs-Ağustos ayları arası olurken, en soğuk zamanları ise Kasım- Mart ayları arasıdır. Bu yüzden en uygun zamanlar yaz aylarıdır. Şehrin yaz aylarında ortalama sıcaklığı ise yaklaşık olarak 18 derecedir.

Türk Hava Yolları’nın Kişinev’e direk seferleri bulunmaktadır. Yolculuk yaklaşık 1,5 saat sürmektedir.

Kişinev küçük bir şehir olduğundan konaklayabileceğiniz yerler sınırlıdır. Otelinizi seçerken şehir merkezinde olmasına ve ulaşım ağlarına yakın olmasına dikkat edilmelidir. Yine de gezip göreceğiniz çoğu yer hemen hemen yürüme mesafesinde olduğundan ulaşım konusunda pek sıkıntı yaşamayacaksınızdır. Konum olarak Stefan Cel Mare bölgesi ve Luri Gagarin Caddesi konaklamaya uygun yerlerdir.

Kişinev onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Kişinev Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Kişinev Otelleri

En Uygun Fiyatlı Kişinev Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Kişinev Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Kişinev Otelleri

Kişinev Şehir İçi Ulaşım
chisineu.files.wordpress.com

Kişinev’de ulaşımı sağlayabilmek için troleybüs, otobüs, minibüs ve taksileri kullanabilirsiniz. Bu ulaşım araçları içinde en ucuzu ve ulaşım ağı en geniş olan ise troleybüslerdir. Şehirde toplam 22 tane troleybüs hattı bulunmaktadır. Bu araçların yanında otobüsleri de kullanabilirsiniz. Banliyöler gibi troleybüs ve otobüslerin gitmediği yerlere ise minibüslerle ulaşabilirsiniz. Bu minibüslerle, Türkiye’de olduğu gibi belli bir ücret ile seyahat edilebilmektedir. Fiyatları ortalama 3 lei’dir. 

Kişinev Gezilecek Yerler
onestep4ward.com

Kişinev gezilecek yerler bakımından genel olarak iki bölümden oluşmaktadır. Bunlar parklar ve katedral gibi mimari yapılardır. Şehrin her yanında bulunan parkları ve bu mimarileri gezdiğinizde, bir nevi Kişinev’i tavaf etmiş olursunuz. Özellikle şehrin içinde bulunan asma bahçeleri ve şarap mahzenleri bir hayli ilgi çekmektedir. 

Moldova Mutfağı
gezi-yorum.net

Moldova birçok kültürün geçiş noktasında olmasından ve tarihinde yine birçok milletin egemenliği altına girip çıktığından farklı kültürlerden etkilenmiştir. Bu durum haliyle ülkenin mutfak kültürünü de etkilemiştir. Moldova mutfağının en meşhur ürünü tartışmasız üzümdür. Ancak bu yemek için değil şarap üretimi için tabi ki. Kişinev’in dört köşesinde bile bu üzüm asmalarını görmek mümkün. Şehir Fransa’dan sonra ki en kaliteli şarap üretimiyle dünyaca meşhurdur. Eğer Kişinev’e gelmişseniz mutlaka yerel şaraplarının tadına bakmalısınız.

Kişinev Gece Hayatı
otdyhai.md

Kişinev gece hayatı bakımından cıvıl cıvıl bir şehirdir. Kulüpler, barlar, kafeler ve publar şehrin eğlence hayatımın yaşandığı ana mekânlardır. Moldovanın gece hayatını merak edenler için ilk başta birkaç uyarı yapmakta yarar var. Üülke çok fakir olduğundan genellikle turistleri kazıklama olayı çokça yaşanmaktadır. Hatta bir gelenek gibidir. Bu yüzden insanlarla alışveriş yaparken veya oturup bir şeyler içerken fiyatları ilk başta sormanız yararınıza olacaktır. Turist olduğunuz anlaşılırsa, Kişinev sizin için ucuz bir şehir olmaktan çıkabilir. Buna dikkat etmelisiniz.

Şehrin eğlence hayatı şehir merkezinde ve Stefan Cel Mare bölgesi etrafında yoğunlaşmıştır. Burada birçok bara rahatlıkla girebilirsiniz. İçeceklerin fiyatı genellikle yüksektir. O yüzden az paranız varsa bir kafeyi tercih etmeniz daha iyi olabilir. Kişinev’in gece hayatı sizi çok eğlendireceği gibi dikkat de gerektirmektedir.


traveltodentist.com

Kişinev’de alışveriş yapmayı düşünüyorsanız bunu hediyelik eşya ve gıda üzerine düşünebilirsiniz. Kişinev’de turistler genellikle “şarap” ve Sovyet dönemine ait hediyelik eşya ürünlerine ilgi göstermektedir. Özellikle buradan bir şişe de olsa şarap almadan gitmek (alkol kullanıyorsanız) çok büyük bir hata olabilir. Çünkü dünyanın en iyi şaraplarının üretildiği şehirlerden biri Kişinev. Bunun yanında çeşitli hediyelik eşya dükkânlarında sık sık Sovyet dönemine ait objelerle karşılaşabilirsiniz. Bu ürünlerden de hoşunuza giden bir şeyi, örneğin bir “matruşka” satın alabilirsiniz. Alışverişinizi ucuza getirmek ve bol çeşit istiyorsanız en iyi adres şehrin açık pazarı olan Souvenir Bazaar’dır. Burada birçok farklı ürüne rastlayabilirsiniz.

Kişinev’de alışveriş yaparken mümkünse turist olduğunuzu belli etmemeye çalışmalısınız. Çünkü turist olmanız çoğu satıcıya göre kazıklanmanız için geçerli bir sebep olabilmektedir.


mariusztravel.com

 • Ulusal Şarap Festivali (Ekim)
 • Kişinev Film Festivali (Mayıs)

 

 • 1 Ocak: Yeni Yıl,
 • 7 Ocak: Ortodoks Noeli,
 • 8 Mart: Dünya Kadınlar Günü,
 • Mart/Nisan aylarında: Ortodoks Paskalyası,
 • 1 Mayıs: İşçi Bayramı,
 • 9 Mayıs: Zafer Bayramı,
 • 27 Ağustos: Milli Bayram,
 • 31 Ağustos: Ulusal Dil Bayramı,
 • Ambulans: 903
 • Polis: 902
 • İtfaiye: 901

Umuma Mahsus(Bordo) Pasaport Hamilleri: Moldova Vize işlemlerinden muaftır. 
Diplomatik (Siyah) Pasaport Hamilleri: Moldova Vize işlemlerinden muaftır. 
Hususi (Yeşil) Pasaport Hamilleri: Moldova Vize işlemlerinden muaftır.  
Hizmet (Gri) Pasaportu Hamilleri: Moldova Vize işlemlerinden muaftır.